Termofor z pestek wiśni – w jakich dolegliwościach pomoże? – Pan Tabletka
Termofor z pestek wiśni to gadżet lubiany przez mamy, zwłaszcza gdy dany maluszek cierpi z powodu bólu brzuszka. Ale czy można go użyć w innych dolegliwościach? Czy to tylko jednorazowy produkt, używany wyłącznie, gdy dzidzia ma kolki? A jak z bezpieczeństwem – czy jest ryzyko poparzenia się podczas używania?
Czym jest termofor z pestek wiśni?
Termofor z pestek wiśni to po prostu bawełniany worek wypełniony oczyszczonymi i dobrze wysuszonymi pestkami wiśni (ale też innych owoców, np. winogron czy kiełkami pszenicy). Często skuteczność takiego suchego termoforu jest lepsza od tych plastikowych, wypełnianych gorącą wodą. Termoforki z pestek wiśni są lżejsze i wykluczają ryzyko poparzenia się gorącą cieczą.
***
Termofor z pestek wiśni – kiedy może się nam przydać?
Ciepły termofor działa rozkurczowo i łagodzi odczuwanie bólu. Przynosi ulegę w:
- kolkach u niemowląt, wzdęciach oraz zaparciach,
- bólach brzucha u dorosłych i dzieci,
- bólach miesiączkowych,
- bólach zatok,
- zakwasach po wysiłku,
- bólach towarzyszących kolce nerkowej i zapaleniu pęcherza,
- ogrzewaniu zmarzniętych dłoni i stóp,
- ogrzewaniu pościeli dziecka przed snem.
Termofor z pestek wiśni może być także używany na zimno, gdyż chłodne okłady przydają się w przypadku:
- bólów głowy i migren,
- swędzących ukąszeń owadów,
- stłuczeń i opuchlizny,
- dolegliwościach towarzyszącym karmieniu piersią,
- gorączki.
***
Jak ogrzać termofor z pestek wiśni?
Termofor z pestek wiśni może stać się Twoim najlepszym przyjacielem, ale musisz wiedzieć, jak go prawidłowo używać. Do ogrzania termoforku możesz użyć piekarnika, mikrofali, grzejnika, a nawet możesz pozostawić go po prostu na jakiś czas na słońcu
Tak naprawdę nie ma lepszej lub gorszej metody. Cel jest jeden – termofor ma być ciepły (nie gorący, żeby nie oparzyć dziecka czy siebie). Podgrzewaj go, jak Ci wygodnie.
Uwaga! To jak długo i w jakiej temperaturze należy ogrzewać termofor z pestek zależy od jego wielkości, wagi i kształtu – im więcej pestek, tym będzie to trwało dłużej – logiczne.
Jak zabrać się do ogrzania termoforu z pestek wiśni w mikrofali?
- Użycie mikrofali to zdecydowanie najszybszy sposób na jego ogrzanie.
- Upewnij się, czy termofor jest suchy, a mikrofala czysta:
- jeśli zamierzasz go „podgrzać”, nie może być mokry❗
- Włóż go do mikrofali. Ustaw niewielką moc na około 1,5 do 2 min.
- nie przegrzej termoforu, bo pestki mogą się za bardzo podpiec, a przez to uszkodzić;
- jeśli w instrukcji opisana jest inna moc i czas ogrzewania, trzymaj się zaleceń producenta – wiadomo.
Ogrzewanie termoforu z pestek wiśni w piekarniku – nic prostszego
- Podobnie jak w przypadku mikrofali termofor musi być suchy, a sprzęt, w tym przypadku piekarnik, czysty.
- Włóż termofor do piekarnika, tak na 100-120 st. C na 15-20 min;
- jeśli w instrukcji podany masz inny czas i temperaturę – trzymaj się zaleceń producenta❗
- nie przypal pestek.
Opcja z grzaniem na kaloryferze
- Nagrzewanie termoforu na ciepłym grzejniku trwa najdłużej, ale gwarantuje ciągłą kontrolę temperatury wypełnienia.
- Upewnij się, czy termofor jest suchy;
- jeśli zamierzasz użyć go na ciepło pod żadnym pozorem nie może być mokry❗❗❗
- Połóż termofor na kaloryferze na tak długo, aż po dotknięciu uznasz, że jest ogrzany.
- I zrobione.
***
Jak ochłodzić termofor z pestek wiśni?
Termofor z pestek wiśni możesz też stosować „na zimno” – jako okład chłodzący. Jak robić to prawidłowo?
- Zabezpiecz go przed wilgocią np. torebką foliową czy folią spożywczą.
- Umieść w zamrażalce na około 1 godzinę.
- I gotowe.
***
A jak używać termoforu z pestek wiśni „na zimno”?
Użycie chłodnego termoforu może łagodzenić ból i stany zapalne, jednak pamiętaj, aby korzystając z niego przestrzegać pewnych zasad – to pomoże uniknąć ewentualnych komplikacji związanych z działaniem zimna na skórę.
Zasada 1: Czas trwania
Nie przykładaj ich do skóry dziecka dłużej niż 10-15 minut. Ich skóra wrażliwsza niż u dorosłych – także na niskie temperatury. Możesz zastosować je kilkukrotnie w ciągu dnia, ale pomiędzy kolejnymi przyłożeniami rób przerwy.
Zasada 2: Temperatura okładu
Upewnij się, że zimny kompres nie jest zbyt zimny.
Zasada 3: Monitorowanie skóry
Regularnie sprawdzaj skórę dziecka podczas chłodzenia jej za pomocą termoforu (czy jakiegokolwiek zimnego okładu). Obserwuj, czy nie pojawiło się zaczerwienienie i po prostu pytaj swojego Malucha, czy go nie pieczeni, nie boli, nie szczypie.
Zasada 4: Zastosowanie w kontekście urazów
W przypadku urazów u dzieci, takich jak siniaki, skręcenia czy niewielkie stłuczenia, zimne kompresy mogą być pomocne, ale w przypadku poważniejszych kontuzji, koniecznie skonsultuj się z lekarzem – a zimnego okładu z termoforu użyj w ramach przyniesienia ulgi podczas oczekiwania na wizytę czy dojazdu do lekarza.
Generalnie ja nie przepadam za używaniem termofora z pestek „na zimno” – za bardzo przechodzi zapachem zapasów z zamrażarki. No chyba, że na kogoś zapach kurczaka podbity nutą porcji rosołowej i mrożonych malin działa kojąco 😉 Zamiast tego zawsze w lodówce mam żelowy kompres ciepło-zimno.
Swoją drogą, jeśli ktoś ma sposób na to, żeby termofor nie śmierdział zamrażarką to dajcie znać w komentarzach ⬇⬇⬇ (od razu zaznaczę, że metoda z zamykaniem go w ziplock’u nie zdaje egzaminu).
***
Bezpieczeństwo przed wszystkim
Bez względu na to, czy używacie go do ogrzewania czy do ochładzania różnych części ciała, pamiętajcie o tym, żeby robić to ostrożnie. Zagrożeniem nie tylko jest nieodpowiednia temperatura! Pamiętajcie, że wypełnieniem takiego naturalnego termoforu są pestki (najczęściej wiśni), które akurat kształtem i rozmiarem pasują do większości otworów ciała niemowląt i dzieci. Zawsze sprawdzajcie, czy woreczek, nie ma dziury i nie kusi malucha, żeby sprawdzić, czy pestka zmieści się w nosie, uchu itp.
***
Serdeczności,
Pan Tabletka
Marcin
***
Te wpisy mogą Cię zainteresować ⬇⬇⬇
🧴 Maści na odparzenia pieluszkowe i pod pampersa
🛁 Płyny do kąpieli dla noworodków i niemowląt
🤒 Termometr bezdotykowy – jak wybrać?
***
Bibliografia:
- Graz, B., Savoy, M., Buclin, T., & Bonvin, E. (2014). Dysménorrhée: patience, pilules ou bouillotte? [Dysmenorrhea: patience, pills or hot-water bottle?]. Revue medicale suisse, 10(452), 2285–2288.
- Saavedra O, R., Solís F, F., & Domic C, C. (2017). Quemaduras en niños provocadas por rotura de bolsa para agua caliente [Children’s scalds from tearing of hot water bottle]. Revista chilena de pediatria, 88(6), 730–735. https://doi.org/10.4067/S0370-41062017000600730
- Bromley, J., Hughes, B. G., Leong, D. C., & Buckley, N. A. (2005). Life-threatening interaction between complementary medicines: cyanide toxicity following ingestion of amygdalin and vitamin C. The Annals of pharmacotherapy, 39(9), 1566–1569. https://doi.org/10.1345/aph.1E634
- Hasebe, Y. (2005), Effects of hot compress treatment with a hot water bottle on physiological parameters and subjective sensations in healthy women. Japan Journal of Nursing Science, 2: 107-114. https://doi.org/10.1111/j.1742-7924.2005.00037.x
- Cichoń, D., Demczyszak, I., Spyrka, I., (2010). Wybrane zagadnienia z termoterapii, Kolegium Karkonoskie w Jeleniej Górze
- Kowalczyk R., Piwnicki Ł. (2007). Pestki owoców jako cenny surowiec wtórny przemysłu spożywczego. Postępy Techniki Przetwórstwa Spożywczego: 17/31(2), 62-66.
O autorze
Marcin Korczyk
Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego na wydziale farmaceutycznym. Po studiach pracował w aptece całodobowej w Nowym Sączu - i w trakcie pracy rozpoczął tworzenie bloga www.pantabletka.pl - zapisując odpowiedzi na najczęściej zadawane przez pacjentów pytania.
Od czasu złożenia bloga w 2015 roku - do dziś - blog stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i opiniotwórczych portali z wiedzą o racjonalnym stosowaniu leków i suplementacji.