ScrollToTop

Dawkowanie paracetamolu i ibuprofenu u dzieci – kalkulator

W tym wpisie przygotowaliśmy dla Ciebie kalkulator który pomoże obliczyć jaką objętość – ilość – syropu przeciwgorączkowego trzeba podać dziecku. Ilość leku na gorączkę (czy to paracetamolu czy ibuprofenu –  szczególnie dla dzieci – wyliczamy na podstawie masy ciała dziecka. I oczywiście powagi infekcji. Poniżej kalkulator – i garść porad i uwag, dzięki którym obliczanie dawki leku na gorączkę dla dzieci będzie prostsze.

Kalkulator objętości paracetamolu i ibuprofenu – UWAGA!

Uwaga! Kalkulator ten pełni rolę czysto informacyjną i nie stanowi porady medycznej ani zalecenia co do dawkowania leków. Korzystaj z niego w formie podpowiedzi – tylko na własną odpowiedzialność.

Krok
1

Wybierz rodzaj substancji leczniczej.

i
Paracetamol i ibuprofen to dwa leki które najczęściej stosuje się w zbijaniu gorączki u dzieci. Leki te różnią się właściwościami, dawkowaniem jak również sytuacjami i wiekiem od którego te leki się podaje.
Krok
2

Wybierz lek – czyli syrop na gorączkę wg nazwy handlowej.

i
Różni producenci różnie nazywają leki zawierające tę samą substancję czynną. Mamy więc kilkanaście/kilkadziesiąt syropów dla dzieci na gorączkę i ból – z tymi samymi substancjami, ale pod wieloma różnymi nazwami. Wybierz preparat którego szukasz – a jeśli takiego nie znajdziesz – to napisz to w komentarzu pod niniejszym wpisem.

Wybierz lek

Krok
3

Podaj masę ciała dziecka dla którego chcesz poznać dawki syropu.

i
Dawkowanie syropu obliczamy na podstawie wieku i masy ciała dziecka. Upewnij się, że znasz aktualną masę dziecka. Jeśli Twoje dziecko ma 1-12 lat wpisz wiek w liczbach całkowitych. Dla dziecka poniżej 1 roku życia wprowadź wiek w miesiącach. Masę cała dziecka zaokrąglij do 1 kg.
Krok
4

Odczytaj objętość syropu przeciwgorączkowego.

i
Poniżej tabelki znajdziesz wyjaśnienie co oznaczają konkretne rubryki.
Ten kalkulator ma pomóc Ci w odmierzeniu prawidłowej porcji leku przeciwgorączkowego i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Ustalenie szczegółowego dawkowania może wymagać takiej konsultacji - szczególnie u małych dzieci. Pamiętaj, że każda gorączka u dziecka do 1. roku życia wymaga kontroli u specjalisty. Podobnie, jak gorączka u starszego dziecka, która nie reaguje na leki ją obniżające lub która trwa 3-5 dni. Twórcy kalkulatora nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne nieprawidłowości.
i
Pamiętaj, że gorączka, która trwa 3-5 dni, a u dzieci do 1. roku życia KAŻDA gorączka, wymaga konsultacji z lekarzem.

Jeśli Twoje dziecko ma problem z połknięciem dużej objętości leku w formie płynnej pamiętaj, że istnieją dla niego alternatywne postaci, przygotowane specjalnie z myślą o najmłodszych takie jak: granulaty, kapsułki, krople czy czopki. Zapytaj w aptece, czy którąś z tych form możesz podać swojemu dziecku.

Jeśli chcesz lepiej zrozumieć jak i kiedy zbijać gorączkę to sprawdź tę książkę/audiobooka:

 

Zapis do kolejki po książkę z przepisami.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Pana Tabletki - czyli od firmy Merito Marcin Korczyk ul. Kochanowskiego 30 33-300 Nowy Sącz. NIP 652-170-26-01].

 

Zapis na listę oczekujących na dodruk książki „Odporność”.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Pana Tabletki - czyli od firmy Merito Marcin Korczyk ul. Kochanowskiego 30 33-300 Nowy Sącz. NIP 652-170-26-01].