ScrollToTop
neuro smog poziome zdjęcie

Neurosmog – jaki wpływ ma smog na mózg dziecka?

Artykuły, Warto przeczytać

15 czerwca 2021

Jaki wpływ ma smog i zanieczyszczone powietrze na rozwój mózgu dzieci? Czy smog może wpływać na wykształcenie się ADHD? Czy da się taką zależność zbadać? Wspólnie możemy się przyczynić do znalezienia odpowiedzi na te pytania.

Jakiś czas temu odezwał się do mnie zespół naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego, który prowadzi szeroko zakrojone badania nad smogiem pod kryptonimem „Neurosmog”. Zespół „Neurosmogu” poprosił o pomoc w nagłośnieniu całej akcji, a ja z chęcią się zgłosiłem.

Jeśli mieszkasz na południu Polski – w rejonie gdzie jest zanieczyszczone powietrze – i chcesz zakwalifikować swoje dziecko do pełnego (i darmowego) badania psychologiczno-neurologicznego, to wszystkie informacje znajdziesz niżej w tym wpisie.

Oddaję głos Pani Dominice Karlak, która w Neurosmogu zajmuje się tematami organizacyjnymi.

Czego dotyczą badania w ramach projektu Neurosmog

Wiele dzieci przejawia problemy z koncentracją i utrzymaniem uwagi. Łatwo się rozpraszają, szybko tracą cierpliwość, przejawiają trudności z usiedzeniem w miejscu lub skupieniem się na jednym zadaniu. Niewiele wiemy o przyczynach i  rozwoju ADHD oraz o możliwościach jego zapobiegania. Według naukowców, zanieczyszczenie powietrza może być jednym z czynników przyczyniających się do wzrostu ryzyka zachorowania dzieci na ADHD.

Chcemy to sprawdzić.

Kogo szukamy?

  • Szukamy dzieci w wieku 10-13 lat,
  • ze wstępną diagnozą lub obserwacją w kierunku ADHD
    (ze strony lekarza psychiatry, lekarza neurologa, lekarza pediatry lub psychologa/ pedagoga szkolnego),
  • dzieci muszą mieszkać w jednym z 18 mias,t w których prowadzimy rekrutacje:
    • Bielsko-Biała, Bochnia, Chrzanów, Cieszyn, Czechowice-Częstochowa, Głubczyce, Jaworzno, Kędzierzyn-Koźle, Kłobuck, Kraków, Nowy Targ, Olkusz, Pszczyna, Skawina, Strzelce Opolskie, Trzebinia, Zakopane, Żywiec.

Dlaczego warto wziąć udział w badaniu?

Poprzez  udział  w  naszym  projekcie dzieci zostaną poddane  kompleksowym badaniom psychologicznym z zakresu  uwagi, intelektu, funkcjonowania emocjonalnego i społecznego. Mogą one pomóc nauczycielom oraz rodzicom w  skutecznym wspieraniu dzieci w codziennym funkcjonowaniu. Koszt badania jest pokrywany z funduszów projektu. 

Więcej informacji: 

   Chcesz, aby Twoje dziecko wzięło udział w badaniach? – wypełnij poniższą ankietę:

Kontakt w sprawie kwalifikacji do badania:

  • neurosmog@uj.edu.pl

  • neurosmog.ips@uj.edu.pl

Filmik „o co chodzi z neurosmogiem?”

***

Zespół Neurosmog
Dominika KarlakPodobne Te artykuły również
mogą cię zainteresować

Chcesz być na bieżąco?
Dołącz do newslettera

Wysyłam tylko wartościowe treści.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych w celu otrzymawania informacji marketingowych od Pana Tabletki, i akceptuję politykę prywatności.