Neurosmog – jaki wpływ ma smog na mózg dziecka? +podcast 23
Jaki wpływ ma smog i zanieczyszczone powietrze na rozwój mózgu dzieci? Czy smog może wpływać na wykształcenie się ADHD? Czy da się taką zależność zbadać? Wspólnie możemy się przyczynić do znalezienia odpowiedzi na te pytania.
Jakiś czas temu odezwał się do mnie zespół naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego, który prowadzi szeroko zakrojone badania nad smogiem pod kryptonimem „Neurosmog”. Zespół „Neurosmogu” poprosił o pomoc w nagłośnieniu całej akcji, a ja z chęcią się zgłosiłem.
Jeśli mieszkasz na południu Polski – w rejonie gdzie jest zanieczyszczone powietrze – i chcesz zakwalifikować swoje dziecko do pełnego (i darmowego) badania psychologiczno-neurologicznego, to wszystkie informacje znajdziesz niżej w tym wpisie.
Oddaję głos Pani Dominice Karlak, która w Neurosmogu zajmuje się tematami organizacyjnymi.
Czego dotyczą badania w ramach projektu Neurosmog?
Wiele dzieci przejawia problemy z koncentracją i utrzymaniem uwagi. Łatwo się rozpraszają, szybko tracą cierpliwość, przejawiają trudności z usiedzeniem w miejscu lub skupieniem się na jednym zadaniu. Niewiele wiemy o przyczynach i rozwoju ADHD oraz o możliwościach jego zapobiegania. Według naukowców, zanieczyszczenie powietrza może być jednym z czynników przyczyniających się do wzrostu ryzyka zachorowania dzieci na ADHD.
Chcemy to sprawdzić.
Kogo szukamy?
- Szukamy dzieci w wieku 10-13 lat,
- ze wstępną diagnozą lub obserwacją w kierunku ADHD
(ze strony lekarza psychiatry, lekarza neurologa, lekarza pediatry lub psychologa/ pedagoga szkolnego), - dzieci muszą mieszkać w jednym z 18 mias,t w których prowadzimy rekrutacje:
- Bielsko-Biała, Bochnia, Chrzanów, Cieszyn, Czechowice-Częstochowa, Głubczyce, Jaworzno, Kędzierzyn-Koźle, Kłobuck, Kraków, Nowy Targ, Olkusz, Pszczyna, Skawina, Strzelce Opolskie, Trzebinia, Zakopane, Żywiec.
Dlaczego warto wziąć udział w badaniu?
Poprzez udział w naszym projekcie dzieci zostaną poddane kompleksowym badaniom psychologicznym z zakresu uwagi, intelektu, funkcjonowania emocjonalnego i społecznego. Mogą one pomóc nauczycielom oraz rodzicom w skutecznym wspieraniu dzieci w codziennym funkcjonowaniu. Koszt badania jest pokrywany z funduszów projektu.
Więcej informacji:
- https://psychologia.uj.edu.pl/nauka/laboratoria/Mind-and-Environment-Center
- https://pytanienasniadanie.tvp.pl/45321839/smog-powoduje-dysleksje-i-adhd-u-dzieci
Chcesz, aby Twoje dziecko wzięło udział w badaniach? – wypełnij poniższą ankietę:
- https://forms.gle/iS315svpVeNjCwtR9
- Uwaga! Skontaktujemy się tylko z osobami, które spełniają wymagane kryteria.
Kontakt w sprawie kwalifikacji do badania:
-
neurosmog@uj.edu.pl
-
neurosmog.ips@uj.edu.pl
Tutaj nasza rozmowa w 22 odcinku podcastu:
***
Filmik „o co chodzi z neurosmogiem?”
***
Zespół Neurosmog
Dominika Karlak
O autorze
Marcin Korczyk
Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego na wydziale farmaceutycznym. Po studiach pracował w aptece całodobowej w Nowym Sączu - i w trakcie pracy rozpoczął tworzenie bloga www.pantabletka.pl - zapisując odpowiedzi na najczęściej zadawane przez pacjentów pytania.
Od czasu złożenia bloga w 2015 roku - do dziś - blog stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i opiniotwórczych portali z wiedzą o racjonalnym stosowaniu leków i suplementacji.