Co robić, kiedy gorączka nie spada po podaniu leku?
Czy zdarzyło Ci się, że mimo podania leków przeciwgorączkowych temperatura u dziecka ani drgnie? Albo drgnie jedynie ciut? Co wtedy robić? Jak bezpiecznie i skuteczni zbijać taką trudną gorączkę? I jak nie przesadzić przy tym z lekami? A może popełniasz jakiś błąd podając dziecku leki? Zaraz to sprawdzimy!
Problemy ze zbijaniem gorączki nie są rzadkie…
Jeden problem, ale mega złożony – mamy tutaj do poruszenia kilka wątków.
Rozbijmy to na elementy
***
Co, gdy temperatura nie spada zbytnio po podaniu leku?
Taka sytuacja czasami się zdarza i faktycznie lepiej się na nią dobrze przygotować, niż dać się zaskoczyć. Kiedy w grę wchodzą nerwy, ciężko się działa. A chyba nie muszę Was przekonywać, że gorączki u maluchów są dość powszechnym zjawiskiem – dlatego lepiej być przygotowaną/nym na wypadek, gdyby nie poszło z jej zbiciem tak łatwo, jak w reklamach syropów na gorączkę.
*Akurat ten temat dość szeroko rozpracowałem w książce i audiobooku Gorączka – podradnik dla rodziców, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zrobić tutaj małą zapowiedź a dla niektórych małą powtórkę ze zbijania gorączki u maluchów.
***
Pakiet audiobooków DUO wyprawka/ adaptacja
Co może być powodem tego, że „temperatura nie spada za wiele”?
Zanim postawimy „diagnozę”, że gorączka mimo podania leków przeciwgorączkowych nie spada, zadaj sobie kilka pytań i szczerze na nie odpowiedz:
1️⃣ Czy nie sprawdzasz wartości temperatury zbyt szybko po podaniu leku przeciwgorączkowego? Pamiętaj, że lek potrzebuje czasu, żeby zacząć działać. Sprawdź w ulotce, jak szybko możesz się spodziewać działania leku i obniżenia temperatury. Co więcej zapisuj dokładne ilości podanego leku i godziny podania – pamięć, szczególnie w nocy, bywa ulotna.
2️⃣ Czy dziecko nie jest zbyt ciepło ubrane? Czy w pokoju, w którym znajduje się dziecko nie jest zbyt ciepło?
3️⃣ Czy maluch jest odpowiednio nawodniony? Odwodnione dziecko nie będzie reagować normalnie na leki. A pamiętaj, że gorączka może zwiększyć utratę płynów przez organizm.
4️⃣ Czy dobrze dopasowałaś/łeś dawkę leku do masy ciała dziecka? I czy dziecko wypiło ją całą czy może połowę wypluło albo zwymiotowało? Pamiętaj, że aby „zaskoczył”, musi osiągnąć odpowiednie stężenie w organizmie.
5️⃣ Czy napewno dobrze korzystasz z termometru?
***
Jak postępować, kiedy lek przeciwgorączkowy nie działa?
Jeśli dziecko nie reaguje na jedną substancję leczniczą, to podajemy inną – lekiem z wyboru w zwalczaniu gorączki u dzieci powienien być paracetamol. Jeśli ten nie daje rady to podaje się ibuprofen.
* oczywiście przed podaniem każdego leku sprawdź w ulotce, czy nie ma ku niemu żadnych przeciwwskazań. Wiedza, którą tutaj podaję jest wiedzą uogólnioną, natomiast Ty Rodzicu, znając najlepiej swoje dziecko, powienieneś te wiadomości indywidualnie dopasować do swojego dziecka.
Jeśli dziecko źle reaguje na leki przeciwgorączkowe, gorączka nie spada u niego ani po jednym ani po drugim to warto przedyskutować z lekarzem naprzemienne podawanie tych leków. Alternatywą jest też lek dwuskładnikowy, dostępny tylko na receptę, o czym pisała Grażyna.
***
Zdrowotności,
Pan Tabletka
Marcin
***
Jeśli historie podobne do tej Grażyny również zdarzają się w Waszym domu, to polecam Wam zaopatrzyć się w książkę?Gorączka – przewodnik dla rodziców ? W niej na praktycznych przykładach rozpracowuję nawet te ciężkie przypadki gorączki u dzieci i odpowiadam na pytanie: Co robić, kiedy gorączka nie spada? ⬇⬇⬇
Pakiet audiobooków DUO wyprawka/ adaptacja
O autorze
Marcin Korczyk
Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego na wydziale farmaceutycznym. Po studiach pracował w aptece całodobowej w Nowym Sączu - i w trakcie pracy rozpoczął tworzenie bloga www.pantabletka.pl - zapisując odpowiedzi na najczęściej zadawane przez pacjentów pytania.
Od czasu złożenia bloga w 2015 roku - do dziś - blog stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i opiniotwórczych portali z wiedzą o racjonalnym stosowaniu leków i suplementacji.