ScrollToTop
ile-jest-wazna-recepta-waznosc-recepty-pan-tabletka

Jak długo jest ważna recepta? Ważność recepty i odpisu? [aktualizacja maj 2019]

Artykuły

5 maja 2019

Ważność recepty – kilka pytań i odpowiedzi. Dowiesz się też czym jest odpis recepty i jak go używać.  Ta wiedza po prostu się przydaje i pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze.

Już nigdy w aptece nie dasz się zaskoczyć, a Twoja recepta będzie zawsze realizowana bez problemów. Dzięki temu wpisowi ułatwiam również sobie pracę, bo błędnie wypisane i przeterminowane recepty są niestety moim chlebem powszednim. A nie lubię odprawiać pacjentów z kwitkiem, bo 2 dni temu upłynął termin realizacji recepty. A więc zaczynajmy – krótko, zwięźle i bez zbędnego lania wody.

***

Ten artykuł doczekał się aktualizacji i rozszerzenia pod zmiany ze stycznia 2020 – czyli głównie pod wprowadzenie i obowiązek wystawianie e-recept- przejdź do nowego wpisu:

***

Ile jest ważna recepta?

To zależy. Zazwyczaj recepta jest ważna 30 dni od daty wystawienia. Zauważ, że 30 dni nie jest tożsame z miesiącem. Niekiedy miesiąc ma przecież 31 dni. Czy wiesz ilu pacjentów muszę odesłać z receptą do poprawy, bo zaledwie dzień temu upłynął jej termin realizacji?! Jeśli na recepcie masz zapisany antybiotyk doustny lub w postaci zastrzyków, musisz wtedy zrealizować receptę w ciągu 7 dni. W przypadku szczepionek i innych preparatów immunologicznych sporządzanych indywidualnie dla pacjenta termin ważności recepty wynosi z kolei 120 dni. Nie myl jednak takich szczepionek z preparatami gotowymi dostępnymi w hurtowni od ręki. Termin ważności recepty na takie szczepionki (np. przeciw ospie, grypie czy szczepionki 5w1) jest standardowy i wynosi 30 dni.  Receptę na leki sprowadzane z zagranicy musisz również  zrealizować  w ciągu 120 dni od daty wystawienia.

Ważność recept: 
Recepta na antybiotyk doustny lub w postaci iniekcji ważność 7 dni
Normalna recepta ważność 30 dni
Recepta na preparaty immunologiczne sporządzane indywidualne pod pacjenta ważność 120dni

Ale od kiedy liczymy te 30 dni ważności recepty?

Termin ważności liczysz od daty wystawienia recepty, przy czym jest ona tzw. dniem zerowym – czyli recepta jest po prostu od razu ważna.  Święta i inne dni wolne od pracy nie mają wpływu na termin jej realizacji. Recepta jest ważna 30 dni od momentu wystawienia – i kropka.

Wyobraź sobie, że otrzymałeś od lekarza receptę wystawioną 1 listopada – ostatnim dniem, w którym możesz ją zrealizować jest 1 grudnia. Jeśli jednak recepta byłaby wystawiona 1 października – ostatnim dniem jej realizacji byłby 31 październik (a nie 1 listopada!).

***

Ten artykuł doczekał się aktualizacji i rozszerzenia pod zmiany ze stycznia 2020 – czyli głównie pod wprowadzenie i obowiązek wystawianie e-recept- przejdź do nowego wpisu:

***

Ważność recepty na hormony

Recepta na hormony jest ważna… 30 dni! Nie myl proszę terminu realizacji z ilością leku, jaką lekarz może wypisać na recepcie. Zazwyczaj lekarz wypisuje ilość odpowiadającą 120 dniom terapii.

Dobrym rozwiązaniem, które praktykuje wielu lekarzy jest wypisywanie tzw. recepty prolongowanej, odroczonej. Ilość leku jest rozbita wtedy na dwie lub trzy recepty, które mają tą samą datę wystawienia, ale różne daty realizacji od dnia.

Co to dla Ciebie oznacza w praktyce? Nie kupujesz wtedy całego zapasu leków, ale na każdy miesiąc oddzielne. Każdą kolejną receptę możesz zrealizować standardowo w ciągu 30 dni, które liczy się od daty realizacji. Łatwiej to po prostu finansowo ogarnąć.

ważność recepty - ile jest wazna recepta

Zagadka numer 1.

Spóźniłem się jeden dzień, co mogę zrobić?

Jeśli przypadkowo nie zrealizowałeś recepty w terminie i upłynął jej termin realizacji, to sorry Winnetou – to Twój problem. Jest to oficjalna odpowiedź na to pytanie. Życie jest jednak życiem i zawsze jest jakieś wyjście z patowej sytuacji. W tym przypadku możesz:

 • popędzić do przychodni i poprosić o wpisanie nowej daty. Często nie musisz umawiać wizyty do lekarza, a załatwisz to w rejestracji. Pamiętaj o pieczątce i parafce lekarza przy poprawionej dacie!

 • jeszcze w 2018 roku dało się trochę pokombinować – ale w tym roku przepisy uległy zaostrzeniu i nie uda Ci się zrealizować recepty nawet dzień po terminie.

Chcesz być równorzędnym partnerem do rozmowy przy aptecznej ladzie? Podaj swój mail, a Pan Tabletka w krótkim czasie Cię nim uczyni!

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych w celu otrzymawania informacji marketingowych od Pana Tabletki, i akceptuję politykę prywatności.

Recepta na kilka miesięcy kuracji?

Lekarz może wystawić Ci na jednej wizycie kilka recept – na dłuższą kurację. Są to recepty prolongowane.

W prawym dolnym rogu będą miały dwie daty:

 • datę wystawienia – np.: 1 maj 2019
 • datę realizacji – np.: 1 czerwca 2019, 1 lipca 2019, 1 sierpnia 2019

Dzięki takim drukom – nie musisz od razu wykupić wszystkich leków. Podpytaj o takie rozwiązanie lekarza.

Moja recepta zawiera kilka opakowań leku i nie chcę od razu wykupować wszystkich?

***

Ten artykuł doczekał się aktualizacji i rozszerzenia pod zmiany ze stycznia 2020 – czyli głównie pod wprowadzenie i obowiązek wystawianie e-receptprzejdź do nowego wpisu:

***

Świetnym rozwiązaniem dla Ciebie będzie prośba o wystawienie odpisu na konkretne pozycje z recepty. Musisz wziąć jednak poprawkę na to, że:

 • realizując odpis wykupisz leki wyłącznie za pełną, stuprocentową odpłatnością. Nawet gdy recepta pierwotnie zawiera leki zapisane na zniżkę (chyba że lekarz wystawił Ci już e-receptę – i nie chodzi tutaj o to, że recepta jest drukowana);

 • Odpis nie przedłuża termin realizacji recepty – jest ważny tyle samo, co recepta do której został wystawiony.

 • Nie na wszystkie leki można wystawić odpis. Odpadają leki narkotyczne, bardzo silnie działające i psychotropowe.

Czy odpis recepty wystawiony w jednej aptece mogę zrealizować w innej?

Niestety nie.

Odpis jest integralną częścią recepty i musi być zrealizowany w aptece, w której został wystawiony. Wiem, wiem! Udało Ci się zrealizować kiedyś odpis w innej aptece. Wierzę Ci. Ciężko mi się jednak do tego odnieść. Czasem świadczy to o nieuczciwej konkurencji innych aptek, a czasem o dobrej woli aptekarza – szczególnie, gdy pacjent na odpisie ma lek, którego od jakiegoś czasu brakuje w hurtowniach.

Generalnie odpis powinien być zrealizowany tam, gdzie jest oryginał recepty. Nadzieją jest tutaj e-recepta – możliwe, że jej wprowadzenie zlikwiduje ten problem.

Co z lekami refundowanymi? Czy mogę je wykupić na raty?

Tak, możesz je wykupić na raty. Niepisanym standardem jest częściowa realizacja recept na leki refundowane. To dobry sposób, jeśli nie możesz sobie finansowo pozwolić na realizację całości, a nie chcesz stracić zniżek wynikających z refundacji NFZ. Aptekarz wydaje Ci część leków od ręki, a resztę w umówionym terminie. W niektórych aptekach możesz zapłacić za całość z góry, w innych płacisz za to, co otrzymujesz. Nie dostaniesz paragonu, lecz pokwitowanie zaliczki. Recepta zostanie jakby zawieszona w systemie (przeniesiona do kolejki). Podczas odbioru reszty, wartość recepty zostaje pomniejszona o zapłaconą wcześniej przez Ciebie kwotę. Pamiętaj jednak, że pozostałe opakowania musisz odebrać przed upływem terminu realizacji recepty!

Waznosc recepty - ile jest wazna recepta

Zagadka numer 2.

Moja recepta jest w opłakanym stanie!

Zdarzają się recepty poplamione, przemoczone lub rozerwane. Pamiętaj, że recepta dla Ciebie może być zwykłym świstkiem papieru, dla farmaceuty jest…całym życiem. Recepta to po prostu dokument. Odpowiada za nią finansowo, a ona sama musi być przechowywana w aptece przez 5 lat! Nie dziw się więc, że farmaceuta odmówił Ci realizacji recepty w kilku kawałkach 😉 W każdym innym przypadku, podobnie jak w przypadku odpisów, możesz uciec się do robienia dobrej miny do złej gry. Jest szansa, że twój aptekarz to kupi 😉

Czy mogę pisać po recepcie? Na przykład robić sobie fajki i krzyżyki obok leków?

Przednia część recepty jest zarezerwowana wyłącznie dla lekarza. Każda zmiana, każdy krzyżyk, kropeczka, przekreślenie, podkreślenie, poprawka, kilkukrotne pogrubienie długopisem musi być opatrzone pieczątką i parafką lekarza. Nie ma zmiłuj! Na nic tłumaczenia, że sobie zaznaczyłem!

Ryzykujesz utratą zniżki wynikającej z refundacji NFZ. To mogą być kwoty od kilku do kilkuset złotych!

Dlaczego ten farmaceuta tak się czepia szczegółów i szczególików – czy to jeszcze apteka czy już urząd?

Pamiętaj, że odmowa realizacji recepty prawie zawsze jest słuszna. Farmaceuta jest człowiekiem i ma serce. Z byle głupstwa nie odsyła pacjentów z kwitkiem. Ma pewną misję do spełnienia, a nie jest nią z pewnością uprzykrzanie życia innym. Zastanów się – czy farmaceuta byłby gotowy stracić klienta i odmówić mu realizacji recepty z błahych powodów? Nie!

Odpowiadając na zadane pytanie – tak, apteka poniekąd jest urzędem. Pośredniczy bowiem w obrocie finansami z ubezpieczenia zdrowotnego.  Apteka i farmaceuta odpowiadają za zrealizowaną receptę finansowo przed Narodowym Funduszem Zdrowia.

Co jakiś czas NFZ przeprowadza kontrolę w aptekach i każe przedstawić do sprawdzenia określoną pulę recept. W czasie jednej kontroli sprawdza się średnio 500 z nich.

Bardzo często NFZ prosi o przesłanie skanu wyrywkowych recept z danego miesiąca – jeśli recepta została zrealizowana nieprawidłowo apteka musi zwrócić kwotę, którą otrzymała za refundację. Najczęściej z własnej kieszeni dokłada się osoba realizująca felerną receptę. Uprzejmość farmaceuty jest warta niekiedy nawet kilku tysięcy złotych!

Jak długo jest wazna recepta

Zagadka numer 3.

Hieroglify czy jeszcze recepta?

Od momentu wprowadzenie e-recepty – takie problemy będziemy mieć tylko z receptami pisanym podczas prywatnych wizyt.

***

Wbrew temu co Ci się wydaje – farmaceuta nie jest szkolony z kryptologii, nie przeszedł również kursu z odczytywania hieroglifów egipiskich. To nie jest tak, że realizacja recepty opiera się na jałowym jej odczytaniu. Dla Ciebie recepta jest prostą listą leków, dla farmaceuty ma ona logiczny wymiar. Doświadczenie w pracy w aptece oraz wiedza z farmakologii są najlepszym doradcą w podbramkowej sytuacji. Z pomocą w rozwiązaniu nieczytelnej zagadki przychodzą inne informacje, jak dawkowanie czy postać leku, które udało się odczytać.

Przykład? Na recepcie Pana Tabletki znalazło się 5 leków – aspiryna w dawce 75 mg, bisoprolol 5 mg, ramipril 10 mg oraz jeden nieczytelny lek. Załóżmy, że receptę realizuje żona pacjenta, a próba kontaktu z nim mija się z celem, bo po raz pierwszy ma na recepcie przepisane te leki. Pierwszą informacją jaka nasuwa się farmaceucie jest to, że pacjent  jest leczony na chorobę niedokrwienną serca. Brakującym elementem całej układanki jest prawdopodobnie lek na cholesterol. Rozwiązanie zagadki potwierdza dawkowanie „jedna tabletka wieczorem” – atorwastatynę przyjmuje się na noc, gdyż wtedy zachodzi synteza cholesterolu w organizmie.

I voila!

Uwierz mi – jest to jeden z banalnych i łatwych do rozwiązania aptecznych quizów. Chcesz złożyć fartuch i stanąć po drugiej stronie? – wbijaj na bloga Będąc Młodym Farmaceutą i sprawdź się roli łamacza lekarskich hieroglifów.

Złote rady Pana Tabletki:

 • #1 – wbrew pozorom nie masz dużo czasu na wykupienie leków z recepty. Czas płynie szybko, zawsze jesteś na wysokich obrotach – zatrzymaj się i sprawdź datę wystawienia recepty.
 • #2 – ważność recepty zależy od tego, co na niej jest wypisane. Na wykupienie niektórych masz 7 dni, a innych 30 dni!
 • #3 – 30 dni! Nie miesiąc! Jeden dzień robi wielką różnicę – pilnuj się!
 • #4 – jeśli chwilowo nie jesteś przy kasie, nie chcesz realizować recepty w całości – nic straconego, jest kilka sposobów na rozwiązanie tego problemu – zapytaj o odpis recepty albo realizację „na raty”.
 • #5 – jeśli farmaceuta odmawia Ci realizacji recepty – zaufaj mu, dopytaj o powód i sposób na szybkie rozwiązanie patowej sytuacji.
 • #6 – osoby pracujące w aptece nie są kryptologami, nie były szkolone w służbach, choć doświadczenie i umiejętność analitycznego myślenia farmaceutów mogłaby się takim służbom przydać!

Jeśli dotrwałeś do końca, to bardzo Ci dziękuję za uwagę! Teraz jestem już spokojniejszy o Twoje recepty. Zanim odpowiemy na te zagadki, może Ty się z nimi zmierzysz?

Zdrowo pozdrawiam!

Tekst: Artur

Redakcja: Marcin

Blog Pan Tabletka

Tutaj znajdziesz aktualne informacje w sprawie realizacji recept (link do stronki Ministerstwa Zdrowia).

P.S.: Pewną nadzieją, że z receptami będzie lepiej – jest wprowadzenie E-RECEPTY jak to będzie wyglądało i od kiedy będzie obowiązywać – dowiesz się z tego wpisu.

Zdjęcie kupione na iStock

 

O autorze

Marcin Korczyk

mgr farm. Marcin Korczyk - farmaceuta praktyk, twórca internetowy, key opinion leader, autor książki "Odporność. Czy Twoje dziecko może nie chorować?"
Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego na wydziale farmaceutycznym. Po studiach pracował w aptece całodobowej w Nowym Sączu - i w trakcie pracy rozpoczął tworzenie bloga www.pantabletka.pl - zapisując odpowiedzi na najczęściej zadawane przez pacjentów pytania.

Od czasu złożenia bloga w 2015 roku - do dziś - blog stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i opiniotwórczych portali z wiedzą o racjonalnym stosowaniu leków i suplementacji.

Podobne Te artykuły również
mogą cię zainteresować

Chcesz być na bieżąco?
Dołącz do newslettera

Wysyłam tylko wartościowe treści.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych w celu otrzymawania informacji marketingowych od Pana Tabletki, i akceptuję politykę prywatności.

 

Zapis do kolejki po książkę z przepisami.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Pana Tabletki - czyli od firmy Merito Marcin Korczyk ul. Kochanowskiego 30 33-300 Nowy Sącz. NIP 652-170-26-01].

 

Zapis na listę oczekujących na dodruk książki „Odporność”.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Pana Tabletki - czyli od firmy Merito Marcin Korczyk ul. Kochanowskiego 30 33-300 Nowy Sącz. NIP 652-170-26-01].