Turbostrzykawki, maści jałowe do oczu i coś ekstra dla recpturo-geaków
To będzie wpis o turbostrzykawkach i opakowaniach na oczne maści jałowe (dla pracowników aptek). W porównaniu z opakowaniami na maści oczne na których pracowaliśmy na studiach (aluminiowe tubki), to nastąpiła istna rewolucja. Zarówno pod kątem wygody stosowania gotowego produktu przez pacjenta, jak i łatwości technologicznej w przygotowaniu i zachowaniu parametrów jałowości.
To będzie prosty i szybki wpis, opowiem Wam o:
- jałowych tubo-strzykawkach o pojemności 5 i 10ml
- jałowych tubach ze śmigiełkiem i aplikatorem krótkim
Wszystkie te pojemniki są bezpośrednim opakowaniem dla leku robionego, można je więc normalnie wliczać w cenę leku refundowanego.
***
Wpis powstał w ramach mojego cyklu „Receptura najlepszą wizytówką apteki”, we współpracy z producentem opakowań na leki recepturowe i dużego sprzętu aptecznego – firmą Eprus z Bielska-Białej.
***
Ważne informacje dla pacjenta – czyli zaczynamy od spraw najważniejszych
Jest kilka rzeczy o których warto poinformować pacjenta przy wydawaniu maści jałowej, i nie są to sprawy błahe. Jak zwykle chciałem zwrócić uwagę – że wydając pacjentowi lek robiony – mamy szansę zbudować swoją pozycję jako farmaceuty-specjalisty. Bo nie dość, że sami ten lek przygotowaliśmy, to jeszcze mamy szereg ważnych wskazówek, np:
- warto pokazać jak tę maść się aplikuje – bo pewnie nie często dostaje „maści w turbo-strzykawce”
- a jeśli wydajesz tubę z aplikatorem – to uprzedź że w środku jest śmigiełko – i że tak ma być
- pokaż jak wycisnąć maść z tuby, bez rozkręcania (pokaż ruchome denko)
- poinformuj o sposobie przechowywania
- zwróć uwagę, żeby nie palcować i nie brudzić końcówki
- upewnij się, że pacjent wie w jaki sposób i jak często powinien maść zakładać
- zapytaj, czy nie stosuje innych leków do oczu:
- jeśli nie to luzik
- jeśli tak – to powiedz w jakiej kolejności powinien je stosować
- Zapytaj, czy nosi soczewki kontaktowe:
- powiedz, że lepiej jest na kilka dni je odstawić
- a jeśli mamy bakteryjna infekcję oka – to podpowiedz, że warto wymienić pojemnik na soczewki i zacząć nosić nowy zestaw
Clue jest takie: poprawnie założona maść i wyedukowany pacjent – szybsze leczenie/szybszy powrót do zdrowia.
Maści jałowe – jakimi dysponujemy opakowaniami?
Tu(r)bostrzykawki – pojemność 5g i 10g
Uwielbiam tę nazwę. Jest taka hm panatabletkowa, chociaż to nie ja ją wymyśliłem 😉 Pojemniki wyglądają jak na poniższych zdjęciach.
***
***
***
Tubostrzykawki jałowe – cechy produktów:
- Pakowane po 1 szt.
- Jałowe, gotowe „od zaraz” do użycia
- komplet jest wysterylizowany tlenkiem etylenu
- spełniają normy jakości PN-EN ISO 15378:2018 z uwzględnieniem zasad Dobrej Praktyki Wytwarzania (GMP)
- (jak wszystkie produkty Eprusa)
- Objętości – zerknij na przeliczenie wagowo objętościowe:
- 5g nie jest maksymalną masą maści, tylko orientacyjną pojemnością odpowiadającą ok. 3,5 ml
- 10g nie jest maksymalną masą maści, tylko orientacyjną pojemnością odpowiadająca ok. 8,5 ml
- Obie Tubostrzykawki mają swoje EANy i BLOZy – więc nie robią problemów w ZMOPLu
- Więcej informacji na stronie producenta
Jakie są wady i zalety Tubostrzykawek?
Ich główną zaletą jest hm, sam fakt ich istnienia – tego że mamy kompletne, jałowe opakowanie które wygląda nowocześnie i estetycznie. Wadą jest – jak u wszystkich pojemników/tubek na maści – technologiczny proces ich napełniania. Trzeba się po prostu lekko namęczyć, żeby przenieść maść z tuby, przy pomocy szpatułki do strzykawki. No i wykonanie maści jałowej jest droższe – ponieważ zużywamy w procesie mieszania jałową tubę do miksera, którą musimy wrzucić w koszty.
Tuba z aplikatorem do maści jałowych – alternatywa do tubostrzykawek
Dla osoby która wymyśliła to opakowanie – powinna trafić nagroda Złotej Tabletki* od Pana Tabletki. Nie da się już tego chyba bardziej uprościć. Ale najpierw zerknij na zdjęcie:
W komplecie do tego pojemnika – potrzebujesz jeszcze trzpień do miksera, który pasuje do tego jednorazowego mieszadła. Wygląda to tak:
Jakie są cechy tego opakowania?
Pojemnik – tuba z aplikatorem jałowa Eprus® 15/28 ml x 1 szt.:
- Pakowane jałowo po 1 szt.
- spełniają normy jakości PN-EN ISO 15378:2018 z uwzględnieniem zasad Dobrej Praktyki Wytwarzania (GMP)
- (jak wszystkie produkty Eprusa)
- BLOZ 9087083
- EAN 5902983770183
- norma jakości PN-EN ISO 15378:2018 z uwzględnieniem zasad Dobrej Praktyki Wytwarzania (GMP)
- więcej dowiesz się ze strony producenta
W komplecie potrzebujesz dokupić ten jednorazowy trzpień do miksera:
- tutaj masz link do strony producenta
Jakie są wady i zalety tej tuby-ocznej?
Wadą jest konieczność dokupienia tego trzpienia – chociaż to jednorazowy wydatek, który tak na dobrą sprawę ułatwia później pracę i poprawia sterylność gotowych leków, ale sprawdźcie u siebie w recepturze, bo może macie tylko dawno nie używaliście. Dawniej apteki kupowały cały zestaw trzpieni na start.
A zalety? Hm, w zasadzie same zalety. Jest szybciej, bo wszystkie składniki od razu wkładasz i mieszasz w ostatecznym pojemniku, nie musisz się bawić z przekładaniem ich do tubostrzykawki. Jest taniej – bo nie zużywasz jednej tuby tylko na mieszanie. Jałowość lepsza – bo cały proces jest krótszy.
Maści oczne w aptece – podsumowanie
Jak dla mnie – bohaterem tego wpisu jest właśnie ten ostatni zestaw – tuba do miksera+aplikator+śmigiełko. Najszybsza i najczystsza forma przygotowania maści jałowych do oczu. Ale te tubostrzykawki też mają swoje zalety i to po prostu nowoczesne i estetyczne opakowania.
Nic tylko korzystać – wszystkie opakowania wliczamy w cenę leku refundowanego, a ich cena jednostkowa nie odbiega od ceny normalnego jałowego opakowania.
Serdeczności
Pan Tabletka
Marcin
*po nagrodę Złotej Tabletki, zgłosiła się apteka w której pomysł się urodził (2017 r.) – jedna z aptek w Legnicy – gratulacje 😉
P.S.: na zakończenie przypomnę – że dla aptek z #gangpanatabletki – Eprus ma 5% zniżkę na cały asortyment (w tym na duże sprzęty – loże, miksery i kapsułkarki) przy zamówieniach bezpośrednich, albo dodatkowe gratisy i prezenty (np.: tuby 100ml do wrzucenia w koszty, paski do sterylizacji, higrometry albo sączki wyjaławiające). Tutaj opisaliśmy te wszystkie opcje:
O autorze
Marcin Korczyk
Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego na wydziale farmaceutycznym. Po studiach pracował w aptece całodobowej w Nowym Sączu - i w trakcie pracy rozpoczął tworzenie bloga www.pantabletka.pl - zapisując odpowiedzi na najczęściej zadawane przez pacjentów pytania.
Od czasu złożenia bloga w 2015 roku - do dziś - blog stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i opiniotwórczych portali z wiedzą o racjonalnym stosowaniu leków i suplementacji.