ScrollToTop

Kapsułki zamiast globulek? Przełom w recepturze aptecznej?

Artykuły, Warto przeczytać

20 września 2019

Zapraszam do kolejnego wpisu dedykowanego pracownikom aptek z cyklu „Receptura najlepszą wizytówką apteki„. Dzisiaj mam do przedstawienia recepturową nowość.  Chodzi o wykorzystanie kapsułek żelatynowych jako alternatywy dla globulek dopochwowych. Czyli po prostu zamiast przygotowywać globulki  na bazie masła kakaowego – można sypać kapsułki używając laktozy jako wypełniacza. O zaletach i wadach  tego rozwiązania opowiem Ci w poniższym materiale.

Partnerem tej serii wpisów jest firma Eprus – producent innowacyjnych opakowań i sprzętów do receptury aptecznej.  Eprus jest również inicjatorem badań nad alternatywnymi sposobami wykorzystania kapsułek i kapsułkarki.

Kilka słów historii – skąd pomysł na taką innowację?

Pomysł zrodził się w pewnej białostockiej aptece, gdzie pracuje nasz kolega po fachu, mistrz receptury aptecznej – dr n. farm. Walentyn Pankiewicz. Walentyn jak sam wspomina – pewnego pracowitego dnia,  po 3 godzinach wylewania globulek – potknął się o lodówkę. Niby nic wielkiego, każdemu czasem zdarza się potknąć o lodówkę 😉 Tym razem było jednak inaczej – jego myśli krążyły wokół tych globulek  i masła kakaowego – i zwrócił uwagę na opakowanie popularnego probiotyku na problemy intymne dla kobiet – pałeczki bakterii mlekowych zapakowane w kapsułce. No właśnie, w KAP-SUŁ-CE – dopochwowej. W normalnej, żelatynowej kapsułce. A że Walentyn jest fanem nowoczesnej receptury – i korzysta z kapsułkarki już od dobrych kilku lat – szybko udało mu się połączyć fakty.

„Dlaczego nie pakować leków dopochwowych w kapsułki z laktozą?” Oszczędzi to kobietom problemów z wyciekającym masłem kakaowym, a my zaoszczędzimy mnóstwo czasu na wylewanie globulek.

I jako to u Walentyna – od pomysłu do wykonania droga jest bardzo krótka.

Walentyn, wraz ze swoimi współpracownikiem – rozpoczęli od kontakt z firmą Eprus – sugerując im potrzebę wykonania badań w celu ustalenia czasu rozpadu kapsułek żelatynowych w podaniu dopochwowym. Chodziło tutaj o określenie, czy czas rozpadu kapsułek w tym podaniu jest zgodny z monografią farmakopealną dla leków recepturowych do podania dopochwowego (FP X, tom I str. 977).

Eprus zlecił takie badania pracownikom naukowym z Zakładu Farmacji Stosowanej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Naukowcy (prof. dr hab. n. farm. Katarzyna Winnicka, dr n. farm. Emilia Szymańska, dr n. farm. Katarzyna Sosnowska) przeprowadzili badanie czasu rozpadu kapsułek żelatynowych dostarczonych przez firmę Eprus (rozmiar 3 i 00) w symulowanych warunkach płynów ustrojowych pochwy. Otrzymane wyniki nie różniły się znacząco do czasu rozpadu tradycyjnych globulek z masła kakaowego i było zgodne z monografią.

Mając wyniki tej pracy badawczej, magister farmacji Walentyn Pankiewicz – wystosował pismo do NFZ, z pytaniem czy można rozliczać kapsułki z odpłatnością ryczałtową jako składnik leku recepturowego do podania dopochwowego. Odpowiedź była jednoznaczna – podczas rozliczania leku recepturowego, powinniśmy się kierować drogą podania leku. W tym przypadku możemy rozliczać kapsułki żelatynowe, w ilości do 12 sztuk na jeden ryczał (kategoria 3 podczas rozliczania).

Korzyści dla pacjentek

Od tego chciałbym zacząć, w końcu wszystkie innowacje i zmiany w recepturze i pracy aptek powinny służyć poprawie skuteczności leczenia pacjentów. W tym przypadku sprawa jest dosyć prosta i wynika ze specyfiki podłoża, jakim jest masło kakaowe:

 • masło kakaowe po podaniu dopochwowym wycieka:
  • co powoduje uczucie dyskomfortu u pacjentek,
  • a ponadto – może prowadzić do przyśpieszonego usuwania leku z pochwy (a więc działanie lecznicze może być osłabione)
  • masło kakaowe jełczeje
 • globulki w standardowej wadze 3g – są po prostu duże, co może się wiązać z problemami w aplikacji
  • zależnie od składu leku recepturowego – część leków można zamknąć w małych kapsułkach o rozmiarze 3,
  • a nawet zastosowanie kapsułki większej w rozmiarze 00 – i tak ułatwia aplikację dopochwową (tylko warto uczulić pacjentkę, że kapsułki trzeba przed założeniem zwilżyć letnią wodą)
kapsułki a globulka

Na zdjęciu od lewej – kapsułka nr 3, kapsułka rozmiar nr 00, globulka z masła kakaowego 3g.

Korzyści dla aptek

Korzyści dla aptek jest kilka:

 • przygotowanie kapsułek w porównaniu do globulek – to duża oszczędność czasu
 • w przygotowaniu leków na bazie masła kakaowego – mamy problem z sedymentacją zawieszonej substancji leczniczej – co powoduje nierównomierne rozłożenie leku we wszystkich globulkach/czopkach
  • w przygotowaniu kapsułek – lek jest rozdzielony dokładniej
 • kapsułki są technologicznie bardziej trwałe i trudniejsze w uszkodzeniu niż globulki
  • co jest korzyścią i dla apteki i dla pacjenta
 • ważna jest korzyść wizerunkowa i budowanie wizerunku nowoczesnej apteki, ale kluczem jest zakomunikowanie pacjentkom ich korzyści (czytaj rozdział wyżej)
 • nadążacie za nowościami 😉
 • jesteście propacjentcy

Kwestie techniczne – czy apteki są gotowe na takie innowacje?

Podstawową przeszkodą we wdrożeniu takiej innowacji – jest posiadanie kapsułkarki i umiejętności w ich obsługiwaniu. Nad obiema tymi kwestiami pracujemy razem z Eprusem. Eprus przygotował specjalną ofertę rabatową na kapsułkarki i cały osprzęt, a ja tworzę materiały poradnikowe. Polecam też zerknąć na materiały video-poradnikowe do naszej grupy dla pracowników aptek.

globulki

Jeśli już przygotowujecie globulki/czopki – warto użyć nowoczesnych twardych i zamykanych foremek. Dostępne w Eprusie.

Kiedy kapsułki nie mogą zastąpić globulek?

Kiedy w składzie leku recepturowego macie składniki płynne/półpłynne (ichtiol, kwas mlekowy itd.)- wtedy trzeba przygotować tradycyjne globulki. Chociaż jeśli już mówimy o nadążaniu za nowościami – to lepiej jest wykorzystać jako podłoże np.: Witepsol niż masło kakaowe. Witepsol H15 – ma lepszy współczynnik sedymentacji i jest łatwiejszy w wykorzystaniu. I nie jełczeje.

Jak wycenić?

Farmaceuta może według swojej wiedzy – zamienić podłoże i zmodyfikować sposób wykonania leku recepturowego – w celu jego lepszego przygotowania. Można więc zamiast wylewania globulki przygotować kapsułki (z laktozą jako wypełniaczem) i opisać to na rewersie recepty.

Kapsułki, podobnie zresztą jak foremki twarde i miękkie do globulek i czopków – są opakowaniami bezpośrednimi, można je więc wliczać jako składnik leku refundowanego.

Zamiast globulki – kapsułka – podsumowanie

Wnioski z tego materiału są proste do sformułowania:

 • jeśli korzystacie z kapsułkarki – to możecie wykonywać kapsułki zamiast globulek – oszczędzając w ten sposób czas i przygotowując leki wygodniejsze i lepiej działające

Mam jeszcze taki ogólny wniosek – dotyczący całej tej historii z początku wpisu. Otóż niezwykle cieszy mnie, że z pomysłu i zaangażowania jednego farmaceuty – udało się wprowadzić, i prawnie oraz naukowo udokumentować taką innowację. Traktuję tę sytuację jako „światełko w tunelu” dla naszego zawodu. Jako przykład – że mimo całej masy dodatkowych obowiązków jaka na nas spada – znajdują się osoby, które mają wiedzę, chęci i umiejętności, żeby walczyć o lege artis. Walentyn – piątka od Pana Tabletki.

Serdeczności
Pan Tabletka

Marcin

 

Wiedza dodatkowa:

 

Opakowania na kapsułki

Docelowym opakowaniem na kapsułki są plastikowe słoiki (dostępne w Eprusie).

Podobne Te artykuły również
mogą cię zainteresować

Chcesz być na bieżąco?
Dołącz do newslettera

Wysyłam tylko wartościowe treści.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych w celu otrzymawania informacji marketingowych od Pana Tabletki, i akceptuję politykę prywatności.