
Jak czyścić ruchomy aparat ortodontyczny? – Pan Tabletka
Ruchomy aparat ortodontyczny – znienawidzony przez dzieci, które muszą go używać, ale skuteczny w leczeniu wad zgryzu. Zalecenie używnia zdejmowanego aparatu na zęby przez dziecko z pewnością nasuwa rodzicom sporo pytań, np. o to, jak czyścić taki aparat? Pastą do zębów? Może tabletkami do protez? A jak genreralnie dbać o higienę jamy ustnej dziecka, które używa takiego sprzętu? Czy będę mu potrzebne jakieś odatkowe akcesoria do codziennego czyszczenia zębów? Lecę z wyjaśnieniami. 🙂
Jak wygląda ruchomy aparat na zęby dla dzieci?
Wyjmowany aparat na zęby zbudowany jest z akrylowej płytki i drucików. Mogą być też obecne śruby do rozkręcania aparatu. Ilość zakamarków i trudno dostępnych miejsc może być naprawdę spora, co utrudnia jego czyszczenie.
***
Podstawowa metoda czyszczenia ruchomego aparatu to szczoteczka i…mydło 🧼
Mam na myśli mydło w płynie Najlepiej bezzapachowe. Skuteczny też będzie płyn do mycia naczyń. Oczywiście pamiętaj o dokładnym wypłukaniu.
***
Szczoteczka do czyszczenia aparatu ortodontycznego – jaką wybrać?
Zwykła szczoteczka z miękkim włosiem będzie wystarczająca. Pamiętaj, żeby mieć oddzielne szczoteczki do mycia zębów i mycia aparatu. Podczas szczotkowania trzymaj za akrylową część, a nie druciki. Druciki odpowiadają za odpowiednie ustawianie zębów – lepiej ich nie powyginać.
❌Nie polewaj ani nie zanurzaj go w gorącej wodzie, aby nie odkształcić żadnych elementów aparatu na zęby. Letnia lub nawet chłodna woda powinna wystarczyć.

***
Dlaczego nie pasta do zębów?
Pasty do zębów mają za zadanie mechanicznie ścierać płytkę z naszych zębów. Jednak w przypadku ruchomych aparatów ortodontycznych nie jest to pożądany efekt. Czyszczenie takiego aparatu za pomocą pasty może powodować powstawanie mikroskopijnych rys na aparacie, w których będą gromadzić się bakterie. Zamiast niej, używaj wspomnianego już mydła w płynie lub płynu do mycia naczyń.
Możesz korzystać z past do protez zębowych, jednak podaczas zakupu takiej zwrócić uwagę na skład❗bo mogą zawierać one substancje ścierne, które porysują aparat.
***
Tabletki do czyszczenia protez
Musujące tabletki do czyszczenia protez to dobry dodatek dla zwiększenia higieny ruchomych aparatów ortodontycznych. Po rozpuszczeniu w wodzie wytwarzają wolne rodniki tlenowe, które zabiją bakterie. Pozwalają usunąć więcej bakterii niż sama szczoteczka, dotrą do trudno dostępnych miejsc. Dodatkowo, zmniejszają zdolność bakterii do przyklejania się do aparatu. Mogą jednak nie poradzić sobie z grubszą warstwą płytki nazębnej. Dlatego potrzebna jest także szczoteczka.
***
Płyn do płukania jamy ustnej
Zwykły płyn do płukania jamy ustnej nie sprawdzi się do czyszczenia ruchomego aparatu na zęby – może spowodować przebarwienia lub uszkodzenia aparatu.
Lepszą opcją byłby płyn dla osób noszących aparaty – ten nie powinien zrobić nic złego. Chlorheksydyna jest substancją która może dobrze dezynfekować aparat, jednak jej zawartość w różnych preparatach jest zmienna. Nie powinien on stanowić głównego elementu czyszczenia ruchomego aparatu ortodontycznego. Jako dodatek – jak najbardziej ok.
***
Kwasek cytrynowy
Może pomóc w usunięciu kamienia z ruchomych aparatów na zęby dla dzieci. Co więcej, może nawet niszczyć bakterie. Ale tylko na chwilę, bo nie utrudnia im przylegania do aparatu i ponownego namnażania.
Podobne działanie będzie miał ocet. Większość nowoczesnych materiałów nie ulegnie uszkodzeniu pod ich wpływem. Jednak przy odpowiednim szczotkowaniu i stosowaniu tabletek do protez kamień nie powinien się pojawić, a Wy nie powinniście czuć konieczności korzystania z jednego czy drugiego „odkamieniacza”.
***
Myjki ultradźwiękowe do protez
Ciekawy gadżet. Również pomoże dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. Jeśli czujesz potrzebę – korzystaj, ale można efektywnie czyścić ruchomy aparat na zęby również bez nich.
***
Jak przechowywać aparat ortodontyczny ruchomy?
Pudełko na aparat ortodontyczny będzie dobrym wyborem. Taki pojemnik ułatwi zachowanie odpowiedniej higieny i będzie chronił przed zabrudzeniem umytego wcześniej aparatu. Myj aparat po każdym wyjęciu z jamy ustnej, a także przed założeniem. Do suchego pudełka wkładaj suchy aparat. Wilgoć sprzyja rozwojowi bakteriiv🦠🦠🦠 Pamiętaj, żeby raz na jakiś czas umyć pudełko.
***
Jak czyścić ruchomy aparat ortodontyczny – podsumowanie
Moim zdaniem najlepszym wyborem do czyszczenia zdejmowanego aparatu na zęby będzie miękka szczoteczka do zębów i mydło. Możesz też pomyleć o ewentualnym uzupełnieniu takiego procesu czyszczenia o tabletki do czyszczenia protez.
A Wy jakie macie sposoby na skuteczne czyszczenie ruchomych aparatów na zęby? Pokrywają się z moimi propozycjami? Koniecznie dajcie znać w komentarzach pod wpisem ⬇⬇⬇
A jeśli już o zębach mowa, to sprawdźcie, czy myjecie je odpowiednią pastą ⬇
🦷 Pasta do zębów dla dzieci do 6. roku życia – jak wybrać?
Serdeczności,
Pan Tabletka
Marcin
Bibliografia:
Mielczarek A., Najman M., Kowalik R. (red.) (2018) Podręcznik dla asystentek i higienistek stomatologicznych, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa.
Farhadifard H, Soheilifar S, Bakhshaei A. Plaque Removal Efficacy of Three Cleaning Methods for Removable Orthodontic Appliances: A Crossover Randomized Clinical Trial. Turk J Orthod. 2021 Sep;34(3):170-175.
Peixoto IT, Enoki C, Ito IY, Matsumoto MA, Nelson-Filho P. Evaluation of home disinfection protocols for acrylic baseplates of removable orthodontic appliances: A randomized clinical investigation. Am J Orthod Dentofacial Orthop. 2011 Jul;140(1):51-7.
Tsolakis AΙ, Kakali L, Prevezanos P, Bitsanis I, Polyzois G. Use of Different Cleaning Methods for Removable Orthodontic Appliances: A Questionnaire Study. Oral Health Prev Dent. 2019;17(4):299-302.
King, Elizabeth & Jagger, Robert. (2019). Denture cleaning — best practice. Dental Update. 46. 1024-1030.
Charavet C, Graveline L, Gourdain Z, Lupi L. What Are the Cleaning and Disinfection Methods for Acrylic Orthodontic Removable Appliance? A Systematic Review. Children. 2021; 8(11):967.
https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/pielegnacja/70280,aparaty-ortodontyczne-jaki-aparat-wybrac-dla-dziecka Data pobrania: 1.08.2023
O autorze
Marcin Korczyk
Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego na wydziale farmaceutycznym. Po studiach pracował w aptece całodobowej w Nowym Sączu - i w trakcie pracy rozpoczął tworzenie bloga www.pantabletka.pl - zapisując odpowiedzi na najczęściej zadawane przez pacjentów pytania.
Od czasu złożenia bloga w 2015 roku - do dziś - blog stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i opiniotwórczych portali z wiedzą o racjonalnym stosowaniu leków i suplementacji.