ScrollToTop
Czym usunąć wszy analiza opinie

Wszy? Wszy! Co działa i jak sobie z nimi poradzić?

Analizy, Artykuły

5 października 2021

Spis treści

Wszy niespodziewanie pojawiły się w Twoim domu? Szukasz skutecznego sposobu do walki z tymi pasożytami? Przygotowałem tutaj analizę i opinię Pana Tabletki na temat preparatów na wszawicę. Zapraszam do zapoznania się z dostępnym bez recepty orężem do walki z wszą głowową.

Zacznijmy od tego, że – wszy są obecne w naszym społeczeństwie. I mają się świetnie. Szczególnie w przedszkolach i szkołach. Tylko to ciągle jest temat TABU. Wszyscy boją się o tym mówić – więc możesz mieć wrażenie, że to temat już nieaktualny.

 • Wystarczy jedno dziecko w przedszkolu z 200 dzieciakami – i już macie problem.
 • A później kolejne dziecko idzie na plac zabaw – przytulanie, albo ta sama zjeżdżalnia – i wszy przechodzą.
  • Zarazić można się tylko przez kontakt głowa do głowy – wszy nie skaczą i nie biegają sobie swobodnie po świecie (do zycia potrzebują człowieka, a do rozmnażania – drugą wsze).
 • I łańcuszek ciągnie się dalej – no np. na wakacje nad morzem 😉 albo na zieloną szkołę.
 • A może koleżanka w pracy ma piękne bujne włosy i dziecko w przedszkolu :-p

Jak widzisz – wszawicą można zarazić się wszędzie.

Wszy – czy u Ciebie w domu jest brudno?

Bzdury. Wszawica to choroba skupisk ludzkich. Obecnie ma niewiele wspólnego z brudem i ubóstwem. Nie czujcie się stygmatyzowani.

Wszy nie przeżywają poza „ludzką głową” dłużej niż 48-72 h. I do rozmnażania potrzebują partnera/ki. Ergo – wszy nie rozmnażają się w brudzie ani w bałaganie i nie są w stanie się rozmnażać poza organizmem żywiciela – czyli człowieka.

[Z tego powodu nie musisz też wymieniać całej pościeli, ubrań i mebli. Wystarczy 48 h kwarantanna, pranie lub wymrożenie. I spokój. Niżej opisałem to dokładniej.]

Jedziemy dalej.

Wszy różnej wielkości

Różnej wielkości wszy/ foto: Ewa www.mamyzglowy.pl

Co powoduje wszawicę?

Wszawica to choroba pasożytnicza, a nie choroba skóry. Mitem jest zakodowana przez wielu z nas teoria, że  powstaje z brudu i braku higieny! Wszawicę wywołuje wesz głowowa (łac. Pediculus humanus capitis – od razu ładniej brzmi ;)).

I nie jest ona zarezerwowana jedynie dla dzieci – może pojawić się u osób w każdym wieku.

Chociaż nie da się ukryć, że najczęściej występuje ona właśnie u dzieci i młodzieży, a to dlatego, że do zarażenia łatwo dochodzi w dużych zbiorowiskach ludzkich takich jak np. przedszkola, szkoły – czyli tam, gdzie codziennie posyłamy swoje pociechy.  Do zarażenia dochodzi poprzez kontakt z chorym lub jego rzeczami osobistymi. Każdy z nas musi się więc mieć na baczności, bo w tym przypadku dbałość o higienę osobistą i status społeczny nie mają wpływu na częstość występowania!

Jeśli więc Wasze dziecko ma wszy – to WSZYscy powinniście oglądać swoje głowy.

Objawy wszawicy, czyli jak jej nie przeoczyć

 • Uporczywe swędzenie – najbardziej intensywny w miejscu występowania pasożytów tj. okolicy skroniowej, ciemieniowej i potylicznej głowy – świąd jest wynikiem ukłucia przez wesz.
  • Ale – u niektórych osób wszy nie swędzą, czasami nie swędzą też początkowe stadia tej choroby.
 • Przytwierdzone do włosa jaja, czyli gnidy, które wraz ze wzrostem włosa przesuwają się dystalnie w stosunku do powierzchni skóry, co może stanowić pewien wykładnik długości trwania choroby.
 • Zaczerwienienie głowy – szczególnie na linii włosów lub za uszami.
 • Mogą także występować  drobne ranki i zadrapania spowodowane uporczywym świądem i drapaniem – takie nieleczone rany mogą doprowadzić do pojawienia się stanów zapalnych, otwierają drogę do zakażeń bakteryjnych i/lub grzybiczych – a wtedy marsz do lekarza!

A więc obserwacja:) Twoja pociecha na pewno nie pozostanie obojętna na pojawienie się na jej skórze głowy nieproszonych gości.

gnida wszy

Gnida – to ich najtrudniej się pozbyć – to gnidy trzeba wyczesać – dobrym grzebieniem/ foto Ewa z www.mamyzglowy.pl

Jak poradzić sobie z wszawicą?

 • W aptekach dostępne są specjalne preparaty do zwalczenia wszawicy. Odpowiednio dobrany preparat skutecznie zlikwiduje pasożyty. Do wyboru mamy lotiony, żele, pianki, szampony, kremy czy aerozole. Ważna uwaga! Dokładne umycie głowy zwykłym szamponem nie pozwoli na pozbycie się pasożyta. Wszy dzięki specjalnym odnóżom i pazurkom czepnym silnie przytwierdzają się do włosów. Gnidy są przyczepiane do włosów specjalną wydzieliną, która nie rozpuszcza się w wodzie i jest trudna do usunięcia!
 • W trakcie leczenia należy bezwzględnie przestrzegać zasad i zaleceń co do sposobu użycia, tj. właściwej aplikacji, czasu działania oraz powtarzania kuracji.
 • Po użyciu preparatu należy wyczesać włosy gęstym grzebieniem (!), żeby usunąć martwe wszy i odklejone gnidy (czasami takie grzebienie dołączone są w komplecie do preparatu).
  • I to jest najważniejsza procedura (!)– poza zastosowanie tych szamponów.
  • Potrzebujesz solidnego metalowego grzebienia – z jak najdłuższymi zębami
   • [do części środków na wszy są takie plastikowe grzebienie – zupełnie się nie sprawdzą…]
  • I tym grzebieniem systematycznie – od samych cebulek – pasmo za pasmem wyczesujesz włosy.
 • Potem grzebień należy starannie oczyścić (przez zamrażanie lub zanurzenie we wrzącej wodzie).
 • Zastosowanie preparatu należy powtórzyć po 7-10 dniach, zgodnie z tym, co zaleca producent.
 • Wszelkie ozdoby do włosów, grzebienie, szczotki – trzeba je wygotować-zamrozić lub zniszczyć – mogą być na nich żywe wszy.
 • Ubrania, pościel należy wyprać w temperaturze co najmniej 60°C (temp. 53.5°C zabija wszy i ich jaja) lub chemicznie i wyprasować żelazkiem z funkcją pary, szczególnie przy szwach.
 • Rzeczy, których nie można wyprać trzeba spryskać preparatem owadobójczym, a następnie szczelnie zamknąć na 10 dni w foliowym worku, następnie wyczyścić na sucho lub mokro.
 • Pluszowe zabawki wyprać lub przetrzymać w zamrażalniku ok. 24-48 h.

Ważne jest, aby w przypadku zdiagnozowania wszawicy leczyć nie tylko małego pacjenta, ale także obserwować i ewentualnie leczyć wszystkich domowników i osoby mające z nim kontakt [1-3].

zestaw grzebieni do wyczesywania wszy

Na zdjęciu różne grzebienie do wyczesywania. Te plastikowe nadają się tylko do kosza.

grzebień wszy

A tak wygląda profesjonalny grzebień do wyczesywania wszy „w akcji”.

Co w aptece można dostać „na wszy”?

W aptece do wyboru mamy preparaty stosowane do zwalczania wszy oraz w profilaktyce wszawicy.

Wśród niewielkiej ilości leków w tej kategorii mamy lek z pestycydem – permetryną, a także leki ziołowe – na bazie wyciągu z ziela ostróżeczki, czy nalewki piołunowo-wrotyczowej.

Najczęściej spotykanymi składnikami aktywnymi pozostałych preparatów (nie leków) są polimery silikonowe (dimetikon, cyklometikon), oleje mineralne i naturalne – zatykają pory oddechowe wszy i ich jaj, przez co doprowadzają do uduszenia i zabicia wszy.

Jeżeli nie chcemy stosować takich „zalepiających” środków możemy wybrać preparaty z olejkami eterycznymi, które swoim mocnym zapachem powinny odstraszyć wszy. Różnie to wygląda natomiast w praktyce, podobnie jak z odstraszaniem komarów 🙂

W poniższej analizie podzieliłem preparaty na dwie grupy według wskazań producentów: zwalczanie i profilaktykę. Sam jednak zobaczysz, że składy obu grup są bardzo podobne 🙂

Zwalczanie wszy – wybrane metody

Sposoby mechaniczne na wszy i długie włosy:

Grzebienie elektrostatyczne

Istnieją „grzebienie elektrostatyczne”, które działają na baterię – na zasadzie zabijania owadów przez przeskok iskry. Wygląda to jak taki grubszy grzebień, z grubą rączką – po prostu profilaktycznie wyczesujesz włosy tym grzebieniem i on robi robotę.

 • podobno nie działają skutecznie
 • totalny brak chemii
 • sprawdzają do profilaktyki
 • wadą jest cena – ale jeśli przeliczysz sobie koszt kupienia szamponów na wszy dla całej rodziny – to okaże się, że cena jednak nie jest wysoka – a sam sprzęt się nie zużywa za szybko
 • wnioski – metoda wspomagająca, specjaliście twierdzą że nieskuteczna

Prostownica

Czytelnicy mówią że działa, szczególnie u dziewczyn z gęstymi, grubymi włosami które trudno rozczesać. Działa tak jak się wydaje – temperatura zabija wszy i gnidy.

 • wnioski – metoda wspomagająca
Złota rada Pana TabletkiNiestety – ani grzebienie, ani prostownica nie dają 100% pewności – trudno wyczesać jajeczka przyklejone przy samej skórze.

Trzy słowa od specjalistki od usuwania wszy – p. Ewy* z www.mamyzglowy.pl

„Z moich rozmów z mamami, które od roku prowadzę niemal codziennie wynika, że mamy zdecydowanie za mało energii inwestują w usuwanie gnid, sprawdzanie głów pozostałych domowników i komunikację z rodzicami kolegów, a za dużo w sprzątanie domu… Oczywiście od sprzątania domu wszy nie wrócą, ale nadbudowuje to dodatkowe wyzwanie i zadania do „wszowego koszmaru’, z niewielkim wpływem na skuteczność terapii…”

O Ewie Kopeć napisałem na końcu wpisu – profesjonalnie zajmuje się usuwanie wszy i edukacją o wszawicy. W razie potrzeby polecam 🙂

***

Analiza produktów likwidujących wszy

Poniżej znajdziesz listę najpopularniejszych produktów + moją opinię. Tę analizę podzieliłem na dwie części:

 • produkty wszobójcze
 • produkty odstraszające

Prześledź całość. Kolejność jest losowa.

Jakie są kryteria?

 • Patrząc ogólnie na rynek – wygrywają produkty na bazie silikonów.
  • Preparaty na bazie permetryny tez są ok, ale wg badań – coraz więcej wszy jest na nią opornych.
 • Bardzo ważna jest jakość grzebienia dołączonego do zestawu – ponieważ wyczesywanie i usuwanie gnid jest bardzo, bardzo ważne

Sora Forte

Lek OTC, szampon leczniczy 50 ml

sora forte

Sposób użycia:

 • Dorośli i dzieci w wieku powyżej 3 lat.
  • Przed użyciem produktu należy kilkakrotnie wstrząsnąć opakowaniem.
  • Na zmoczone włosy nałożyć szampon i równomiernie go rozprowadzić, ze szczególnym uwzględnieniem obszaru za uszami i z tyłu głowy.
  • Włosy należy masować aż do uzyskania obfitej piany. Uzyskaną pianę należy pozostawić na 10 minut, a następnie dokładnie spłukać włosy wodą i starannie wyczesać załączonym do opakowania grzebieniem, w celu usunięcia martwych wszy i ich jaj (gnid).
  • Po upływie 10 dni, kurację należy powtórzyć. Jeżeli po wykonaniu powtórnego zabiegu stwierdza się obecność żywych wszy, może to oznaczać ich oporność na działanie permetryny.

Skład (1 ml):

 • 10 mg permetryny (Permethrinum) – insektycyd, dla insektów (w tym wszy) jest neurotoksyczny, powoduje ich paraliż, natomiast dla człowieka jest (prawie) nietoksyczny

Substancje pomocnicze: sodu siarczan laurylowy oksyetylenowy, betaina kokamidopropylowa, dietanoloamid kwasów tłuszczowych oleju kokosowego, alkohol izopropylowy, glikol propylenowy (E 1520), diazolidynomocznik, metylu parahydroksybenzoesan (E1520), diazolidynomocznik, metylu parahydroksybenzoesan (E 218), propylu parahydroksybenzoesan (E126), kwas cytrynowy jednowodny (E330), sodu cytrynian (E331), glikolu etylenowego distearynian, monoetanolamid kwasów tłuszczowych oleju kokosowego, alkohol laurylowy oksyetylenowany 10, olej rycynowy uwodorniony, alkohol laurylowy oksyetylenowany 2, kompozycja zapachowa, woda oczyszczona.

Sora Forte – opinia Pana Tabletki:

Jako jeden z niewielu preparatów stosowanych we wszawicy jest lekiem, co oznacza, że ma udowodnione klinicznie działanie, a jego jakość jest weryfikowana na bieżąco. Przed użyciem zapoznajcie się z informacjami z ulotki lub skonsultuj się z lekarzem albo farmaceutą.Dodatkowo do opakowania produktu dołączono gęsty grzebień – ale plastikowy który w mojej ocenie zupełnie nie nadaje się do dokładnego wyczesywania.
Można go stosować u dzieci od 3 roku życia.Pojawiają się niestety głosy o rosnącej oporności wszy na permetrynę [4] – może się więc okazać – że ten preparat nie będzie skuteczny.

***

Delacet

Lek OTC, płyn na skórę 100 ml

Produkt leczniczy roślinny stosowany tradycyjnie, którego skuteczność opiera się wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu.

Sposób użycia:

 • Dorośli, młodzież i dzieci od 6 roku życia: włosy zwilżyć obficie płynem Delacet, zawiązać chustką lub folią i pozostawić na 2-3 godziny. Następnie umyć wodą i wyczesać gęstym grzebieniem.

Skład (w 100g):

 • Nalewka z ziela ostróżeczki (Delphinii consolidae tinct.) – 96 g – dzięki alkaloidom w swoim składzie działa toksycznie na wszy we wszystkich fazach rozwoju, zabijając je.
 • Kwas octowy 80% – 4g

Pełny skład: nalewka z ziela ostróżeczki , kwas octowy 80%, zawiera 59-65% v/v etanolu.

Delacet – opinia Pana Tabletki:

Kolejny lek, tym razem pochodzenia roślinnego. Jego skuteczność opiera się wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu. Stanowi alternatywę dla syntetycznych preparatów.Możemy go zastosować u dzieci od 6. roku życia.Generalnie – uważam, że są lepsze, bezpieczniejsze i wygodniejsze w użycie preparaty w tym zestawieniu.

***

Artemisol

Lek OTC, płyn do stosowania na skórę 100 ml

Produkt przeznaczony jest do tradycyjnego stosowania w wymienionych wskazaniach i jego skuteczność opiera się wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu.

Sposób użycia:

 • Włosy zwilżyć obficie płynem, zawiązać chustką lub folią i pozostawić na 2-3 godziny. Następnie dokładnie umyć włosy wodą i wyczesać gęstym grzebieniem. Stosować nie częściej niż dwa razy w miesiącu.

Skład:

 • preparat stanowi mieszaninę nalewki piołunowo-wrotyczowej (Absinthi et Tanaceti herbae tinctura), w stos. (1:5) z kwasem octowym 80% – dzięki zawartym składnikom (m.in. tujon) działa toksycznie na wszy.

Pełny skład: mieszanina nalewki piołunowo-wrotyczowej  w stos. (1:5) z kwasem octowym 80%, zawiera 60-65% (v/v) etanolu i do 3,2% kwasu octowego.

Artemisol – opinia Pana Tabletki:

Drugi lek roślinny w zestawieniu. Skuteczność oparta jest wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu. Produkt może być stosowany u dzieci w wieku powyżej 7 lat.Generalnie – uważam, że są lepsze, bezpieczniejsze i wygodniejsze w użycie preparaty w tym zestawieniu.

***

Pipi Nitolic

Wyrób medyczny, płyn 30 ml, aktualną cenę (10-25 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj, 50 ml aktualną cenę (10-25 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj; a 100 ml aktualną cenę (10-25 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj

Sposób użycia:

 • Nanieść odpowiednią ilość preparatu na włosy i skórę głowy (tak żeby całe zostały zwilżone).
 • Pozostawić na 60 minut, a następnie usunąć martwe wszy za pomocą gęstego grzebienia.
 • Na krótkich włosach wymagana dwukrotna aplikacja. Unikać kontaktu z oczami, błonami śluzowymi ust i nosa.

Skład:

 • Cyklometikon – polimer z grupy silikonów, który blokuje otwory oddechowe wszy i jaj, doprowadzając do ich zabicia.

Pełny skład: cyklometikon, polisorbat 80, mirystynian izopropylu. 

Pipi Nitolic – opinia Pana Tabletki:

Jeden z produktów należących do dużej reprezentacji bazującej na silikonach.W tym przypadku do czynienia mamy z formą spray’u – wygodna aplikacja.W zestawie znajduje się metalowy, gęsty grzebień.Producent zapewnia, że preparat Pipi Nitolic skutecznie wyeliminuje wszystkie wszy i gnidy już po jednorazowym użyciu, bez konieczności powtarzania zabiegu, co może dawać przewagę nad innymi w tej grupie. Dobrze sprawdza się z całym osprzętem.Zalecany czas jednorazowej aplikacji to 1 godzina.

Nie zrażajmy się natomiast ewentualnym niepowodzeniem po pierwszym użyciu. Wszy to wyjątkowo paskudne żyjątka i nie dają łatwo za wygraną. Wtedy po prostu po upływie 7 dni powtarzamy zabieg.

Może być stosowany u dzieci powyżej 2. roku życia.

***

Dostępny w kilku wariantach wielkościowych:

***

Te dodatki do prania i sprzątania są trochę bez sensu. Po prostu są niepotrzebne –  bo wszy i tak nie są w stanie przeżyć dłużej niż 48 h poza „człowiekiem”. Nie musisz sprzątać całego domu i „palić” pościeli. Nie stresuj się już tyle 😉

***

Hedrin

Wyrób medyczny, roztwór 50 ml aktualną cenę (11-42 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj; 100 ml, aktualną cenę (19-36 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

hedrin

Sposób użycia:

 • Rozprowadzić równomiernie płyn na włosach palcami lub zwykłym grzebieniem, od cebulek po końce.
  Pozostawić roztwór na głowie na 1 godzinę.
 • Na włosy pokryte preparatem nałożyć szampon (bez moczenia włosów wodą). Wmasować szampon dokładnie w skórę głowy i włosy, a dopiero potem spłukać wodą. Jeśli będzie to konieczne, powtórzyć procedurę mycia, pamiętając o nakładaniu szamponu na suche w włosy.
 • Zastosować ponownie po 7 dniach, w celu usunięcia jakichkolwiek wszy, które mogły wylęgnąć się w tym czasie. Brak drugiej aplikacji może skutkować nawrotem wszawicy.

Skład:

 • Dimetikon i cyklometikon 5 – mieszaniny bezwonnych silikonów, które blokują otwory oddechowe wszy i jaj, doprowadzając do ich zabicia

Pełny skład: 4% dimetikon w/w, cyklometikon 5, substancje pomocnicze.

Hedrin – opinia Pana Tabletki:

Kolejny produkt z silikonami. Butelka bez aplikatora.Pamiętajmy o stosowaniu się do zaleceń producenta i powtórnej aplikacji po 7 dniach od pierwszego zabiegu.Upewnij się czy w zestawie jest dobry grzebień – musi mieć ciasno upakowane metalowe zęby. Dobry grzebień i solidne wyczesanie jaj – zwiększa szanse szybszego wyleczenia.Czas aplikacji – 1 godzina.Może być stosowany u dzieci powyżej 6 miesiąca życia.

***

Dostępny w wielkościach 50ml i 100ml.

***

Hedrin Raz

Wyrób medyczny, żel w sprayu 60 ml, aktualną cenę (26-41 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

hedrin raz

Sposób użycia:

 • Trzymając spray w odległości około 10 cm od włosów, nanieść równomiernie dostateczną ilość żelu na suche włosy tak, aby włosy i skóra głowy były całkowicie pokryte i nawilżone.
 • Wetrzeć żel we włosy palcami lub zwykłym grzebieniem, rozprowadzając go dokładnie i równomiernie od cebulek po końce włosów.
 • Pozostawić na głowie na co najmniej 15 minut (lub dłużej, jeśli tak będzie wygodniej).
  Nałożyć szampon bezpośrednio na całą powierzchnię suchych włosów, dokładnie umyć i spłukać wodą.

Skład:

 • 4% dimetikon – polimer z grupy silikonów, który blokuje otwory oddechowe wszy i jaj, doprowadzając do ich zabicia.
 • Penetrol – ułatwia penetrację dimetikonu do jaj wszy w celu ich eliminacji.

Pełny skład: 4 % dimetikon w/w, penetrol, olej silikonowy oraz środki zagęszczające.

Hedrin Raz – opinia Pana Tabletki:

W składzie silikony. Butelka z wygodnym atomizerem.Krótki czas pojedynczej aplikacji (15 min.). Może być stosowany u dzieci powyżej 6 miesiąca życia.Upewnij się czy w zestawie jest dobry grzebień – musi mieć ciasno upakowane metalowe zęby. Dobry grzebień i solidne wyczesanie jaj – zwiększa szanse szybszego wyleczenia.***Aktualną cenę (26-41 PLN) i dostępność Hedrin Raz sprawdzisz tutaj.

***

Hedrin Komfort

Wyrób medyczny, pianka 100 ml, aktualną cenę (17-38 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

hedrin komfort

Sposób użycia:

 • Przed użyciem wstrząśnij opakowaniem. Stosuj na suche włosy.
 • Piankę nałóż na dłonie i rozprowadź palcami lub zwykłym grzebieniem, od cebulek po końce włosów.
 • Pozwól, aby włosy wyschły w naturalny sposób (lub użyj suszarki). Preparat powinien pozostać na włosach przez co najmniej 8 godzin. Preparat można pozostawić na noc.
 • Spłucz włosy wodą lub umyj zwykłym szamponem.
 • Powtórz kurację po 7 dniach.

Skład:

 • 1,2-oktanodiol (Activdiol) – według producenta Activdiol pozbawia wesz woskowej otoczki na pancerzu, wskutek czego traci ona wodę i umiera.

Pełny skład: 1,2-oktanodiol (Activdiol), PEG-6 glicerydy kaprylowe, kaprynowe, woda.

Hedrin Komfort – opinia Pana Tabletki:

Lekka forma pianki. Produkt można nałożyć przed spaniem i zostawić na włosach na całą noc.Do stosowania u dzieci powyżej 6 miesiąca życia.Upewnij się czy w zestawie jest dobry grzebień – musi mieć ciasno upakowane metalowe zęby. Dobry grzebień i solidne wyczesanie jaj – zwiększa szanse szybszego wyleczenia.***Aktualną cenę (17-38 PLN) i dostępność Hedrin Komfort sprawdzisz tutaj.

***

Paranit Szampon Leczniczy

Wyrób medyczny, szampon 100 ml, aktualną cenę (21-40 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

Sposób użycia:

 • Rozprowadź równomiernie szampon Paranit na suchych włosach. Upewnij się, że szampon dotarł do skóry głowy i pokrył wszystkie włosy.
 • Wmasuj szampon we włosy od nasady aż po końce, zwracając szczególną uwagę na okolice za uszami i powyżej karku. Pozostaw szampon na włosach na 10 minut.
 • Zwilż włosy niewielką ilością wody, aby szampon zaczął się pienić. Umyj i dokładnie spłucz włosy. Postaraj się starannie wypłukać wszelkie pozostałości szamponu.
 • Przed wysuszeniem dokładnie wyczesz włosy specjalnym gęstym grzebieniem z długimi metalowymi zębami, aby usunąć wszy i gnidy. Regularnie oczyszczaj grzebień z wyczesanych insektów.
 • Kurację należy powtórzyć po 7 dniach.

Skład:

 • olej mineralny – blokuje otwory oddechowe wszy i jaj, doprowadzając do ich zabicia.

Pełny skład: olej mineralny, środki pianotwórcze, substancja zapachowa.

Paranit Szampon Leczniczy – opinia Pana Tabletki:

I kolejny produkt na bazie oleju mineralnego.Czas jednorazowej aplikacji to 10 min. Wg producenta nie potrzebujemy dodatkowego szamponu do jego zmycia z włosów, takie dwa w jednym. Preparat dla dzieci od 2 roku życia.Upewnij się czy w zestawie jest dobry grzebień – musi mieć ciasno upakowane metalowe zęby. Dobry grzebień i solidne wyczesanie jaj – zwiększa szanse szybszego wyleczenia.***A

ktualną cenę (21-40 PLN) i dostępność Paranit Szampon Leczniczy sprawdzisz tutaj.

***

Paranit Lotion

Wyrób medyczny, płyn 100 ml, aktualną cenę (16-37 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

Sposób użycia:

 • Przed zastosowaniem wstrząsnąć butelką. Odpowiednią ilość lotionu nałożyć bezpośrednio na suche włosy. Lotion równomiernie rozprowadzić na suchych włosach, od nasady aż po końcówki. Preparat należy nałożyć na całe włosy i skórę głowy. następnie wmasować go dokładnie, zwracając szczególną uwagę na kark i skórę za uszami. Wmasowany preparat należy pozostawić na 15 minut.
 • Następnie włosy należy umyć specjalnym szamponem Paranit lub zwykłym szamponem i dokładnie spłukać. Umyć ponownie, jeśli jest taka potrzeba.
 • Przed wysuszeniem włosów, należy je dokładnie wyczesać gęstym grzebieniem, aby usunąć wszystkie wszy i gnidy. Należy regularnie czyścić grzebień, aby pozbyć się jakichkolwiek wszy lub gnid.
 • Kurację powtórzyć po 7 dniach.

Skład:

 • Olej mineralny i dimetikon – blokują otwory oddechowe wszy i jaj, doprowadzając do ich zabicia

Pełny skład: olej mineralny, dimetikon, substancje pomocnicze.

Paranit Lotion – opinia Pana Tabletki:

Olej mineralny i dimetikon w składzie nie są zaskoczeniem. Krótki czas pojedynczej aplikacji (według zaleceń producenta to 15 min.).Trudnej będzie usunąć go z włosów od poprzednika w postaci szamponu. Ja stawiam na praktyczne rozwiązania, lubię ułatwiać sobie życie. ;)Do stosowania u dzieci od 6 miesiąca życia.Upewnij się czy w zestawie jest dobry grzebień – musi mieć ciasno upakowane metalowe zęby. Dobry grzebień i solidne wyczesanie jaj – zwiększa szanse szybszego wyleczenia.***

Aktualną cenę (16-37 PLN) i dostępność Paranit Lotion sprawdzisz tutaj.

***

Parasidose

Wyrób medyczny, płyn 100 ml, aktualną cenę (22-50 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

Sposób użycia:

 • Nanieść preparat na suche włosy, zaczynając od skóry głowy, a następnie wzdłuż długości włosów do końcówek, nałożyć na włosy czepek ochronny.
 • Masować dokładnie, aby równomiernie rozprowadzić preparat.
 • Pozostawić preparat na włosach na 15 minut.
 • Dokładnie wyczesać włosy grzebieniem dołączonym do opakowania w celu usunięcia martwych pasożytów.
 • Umyć włosy jeden raz swoim szamponem, dokładnie spłukać wodą.
 • Należy upewnić się, że szampon dotarł do skóry głowy i pokrył wszystkie włosy. Należy zwrócić uwagę na okolice karku i za uszami. W przypadku, gdy produkt nie pokrył wszystkich włosów, należy powtórzyć kurację za kilka dni.

Skład:

 • Biococidine – blokuje otwory oddechowe wszy, odwadnia wesz i ułatwia odczepienie wszy od włosa.

Pełny skład: biococidine, substancje: konserwująca, zapachowa i pomocnicze.

Parasidose – opinia Pana Tabletki:

Czas trwania pojedynczego zabiegu to 15 min.Do opakowania dołączono gęsty, metalowy grzebień – duży plus.Przeznaczony dla dzieci od 3 miesiąca życia.***Aktualną cenę (22-50 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

***

Sora Med

Wyrób medyczny, płyn 100 ml, aktualną cenę (16-29 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

Sora med

Sposób użycia:

 • Płyn nakładać na suche włosy aż do całkowitego zwilżenia włosów i skóry głowy.
 • Pozostawić na 10 minut, wyczesać włosy pasmo po paśmie za pomocą załączonego gęstego grzebienia higienicznego.
 • Po dokładnym oczyszczeniu włosów należy je starannie umyć ciepłą wodą i odpowiednim do rodzaju włosów szamponem.

Skład:

 • Dimetikon – polimer z grupy silikonów, który blokuje otwory oddechowe wszy i jaj, doprowadzając do ich zabicia

Pełny skład: dimetikon, substancje pomocnicze.

Sora Med – opinia Pana Tabletki:

Na tle innych preparatów z analogicznym składem ma fajną, przystępną cenę.Plus za skład – bardzo prosty i krótki.Do stosowania u dzieci bez ograniczeń wiekowych.Czas aplikacji 10 min. Zestaw wyposażony w grzebień – ale ten plastikowy który nie spełnia swojej funkcji.***

Aktualną cenę (16-29 PLN) i dostępność Sora Med sprawdzisz tutaj.

***

Nivelazione Skin Therapy Pure

Wyrób medyczny, płyn 100 ml, aktualną cenę (12-22 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

Sposób użycia:

 • Nanieść płyn na włosy i skórę głowy. Aby przeprowadzić aplikację w sposób prawidłowy, należy rozdzielić włosy na pasma i nanosić płyn przy użyciu aplikatora od nasady, aż po same końce włosów. Szczególną uwagę należy zwrócić na włosy i skórę głowy w okolicach uszu, szyi i karku.
 • Delikatnie rozmasować produkt na skórę głowy i włosach. Zabezpieczyć czepkiem i pozostawić na 60 minut.
 • Dokładnie spłukać płyn i umyć włosy szamponem (zalecane jest użycie szamponu z serii).
 • Mokre włosy należy dokładnie wyczesać grzebieniem w celu pozbycia się wszy i gnid.
 • Terapię powtórzyć po 7 dniach.

Skład:

 • Dimetikon, cyklopentasiloksan (cyklometikon) – polimery z grupy silikonów, które blokują otwory oddechowe wszy i jaj, doprowadzając do ich zabicia.

Pełny skład: dimetikon, cyklopentasiloksan, mirystynian izopropylu, oksyetylenowane alkohole tłuszczowe C12-13, dimetikonol, kompozycja zapachowa, linalol.

Nivelazione Skin Therapy Pure – opinia Pana Tabletki:

Producent kompleksowo zadbał o naszą wygodę – butelka posiada aplikator, a do opakowania dołączony jest foliowy czepek i grzebieńsuper, nie pobrudzimy sobie ubrania i nie musimy osobno kupować grzebienia.
Przystępna cena. Czas aplikacji 60 minutDo stosowania bez ograniczeń wiekowych.Nie widziałem tego grzebienia – upewnij się że ma metalowe, ciasno upakowane zęby.***

Aktualną cenę (12-22 PLN) i dostępność Nivelazione Skin Therapy Pure sprawdzisz tutaj.

***

Alphanova Kids, balsam na wszy i ich larwy z olejem kokosowym

Wyrób medyczny leczniczy, balsam 100 ml, aktualną cenę (34-51 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

Sposób użycia:

 • Balsam nakładamy na całą owłosiona część głowy, na suche włosy od ich nasady na długość około 2cm. Zaczynamy od wierzchołka głowy kierując się w stronę skroni i szyi.
 • Pozostawiamy na głowie 30 minut.
 • Następnie grzebieniem z gęstymi zębami przeczesujemy całe włosy, aby usunąć martwe wszy i gnidy.

Skład:

 • Olej kokosowy – działa podobnie jak polimery silikonowe, czyli zatyka otwory oddechowe wszy i powoduje jej uduszenie.

Pełny skład: olej kokosowy, estry pochodzenia roślinnego, witamina E, alkohol.

Alphanova Kids, balsam na wszy i ich larwy z olejem kokosowym – opinia Pana Tabletki:

W tym przypadku mamy odmianę – olej kokosowy głównym składnikiem.Czas pojedynczego zabiegu to 30 minut.Jeżeli jesteś fanem produktów ekologicznych, to coś dla Ciebie. Przygotuj się tylko na to, że za ten produkt zapłacisz nieco więcej niż za pozostałe.
Do stosowania u dzieci powyżej 3 roku życia, młodzieży i osób dorosłych. Nie widziałem grzebienia – upewnij się że ma metalowe, ciasno upakowane zęby.Ja mimo wszystko stawiam na te silikony.

***

Aktualną cenę (34-51 PLN) i dostępność Alphanova Kids, balsam na wszy i ich larwy z olejem kokosowym sprawdzisz tutaj.

***

Pedicul Hermal, płyn do zwalczania wszawicy głowy

Wyrób medyczny, płyn 100 ml, aktualną cenę (26-35 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

Sposób użycia:

 • Należy stosować wyłącznie zewnętrznie, na nieuszkodzoną skórę. Płyn nakładać na suche włosy i masować do całkowitego zwilżenia płynem włosów i skóry głowy.
 • Po nałożeniu pozostawić płyn na około 10 minut.
 • Po upływie 10 minut należy wyczesać włosy pasmo po paśmie, za pomocą załączonego grzebienia. Płyn ułatwi rozczesywanie nawet długich włosów.
 • Następnie należy dokładnie umyć włosy, raz lub dwa razy, ciepłą wodą i zwykle używanym szamponem.

Skład:

 • 100% czystego dimetykonu (olej silikonowy) – polimer z grupy silikonów, który blokuje otwory oddechowe wszy i jaj, doprowadzając do ich zabicia.

Pełny skład: 100% czysty dimetykon (olej silikonowy).

Pedicul Hermal, płyn do zwalczania wszawicy głowy – opinia Pana Tabletki:

Skład tego preparatu to czysty olej silikonowy, bez dodatków, które mogłyby dodatkowo podrażniać skórę.Czas aplikacji bardzo krótki – według producenta 10 minut nam wystarczy. Zawiera grzebień – ale niestety plastikowy i niedziałający.Przeznaczony dla dzieci bez ograniczeń wiekowych.***Aktualną cenę (26-35 PLN) i dostępność Pedicul Hermal sprawdzisz tutaj.

***

Nyda, aerozol przeciw wszom i gnidom

Wyrób medyczny, aerozol 2×50 ml, aktualną cenę (29-48 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

Sposób użycia:

 • Suche włosy dokładnie zwilż preparatem, wmasuj go starannie, szczególnie przy skórze głowy i za uszami. Długie i gęste włosy warto jest podzielić na pasma, przed zastosowaniem preparatu, by prawidłowo go rozprowadzić.
 • Pozostaw preparat przez godzinę, w tym czasie likwidowane są wszy oraz ich bardziej odporne jaja (gnidy).
 • Po upływie godziny, wszy należy wyczesać grzebieniem dołączonym do opakowania. Grzebień co jakiś czas oczyść chusteczką higieniczną.
 • Umyj włosy zwykłym szamponem.

Skład:

 • Dimetikon – bezwonny silikonów, blokuje otwory oddechowe wszy i jaj, doprowadzając do ich zabicia.

Pełny skład: 92% dimetykon, triglicerydy średniołańcuchowe, wosk z jojoby, substancje zapachowe.

Nyda, aerozol przeciw wszom i gnidom – opinia Pana Tabletki:

Kolejny produkt z silikonami. Butelka z aplikatorem.Czas aplikacji – 1 godzina.Produkt bez ograniczeń wiekowych.Pamiętajmy o stosowaniu się do zaleceń producenta aby skontrolować stan włosów po 8-10 dniach. Jeśli to koniecznie, powtórzyć procedurę. Bez ograniczeń wiekowych, może być stosowany przez kobiety w ciąży.Minus za słaby grzebień.

***

Aktualną cenę (29-48 PLN) i dostępność Nyda aerozol przeciw wszom i gnidom sprawdzisz tutaj.

***

Linicin Lotion

Wyrób medyczny, płyn 100 ml, aktualną cenę +- 52 PLN sprawdzisz tutaj.

Sposób użycia:

 • Produkt należy stosować wyłącznie na suchych włosach. Wstrząsnąć i równomiernie nałożyć preparat na całej skórze głowy.
 • Pozostawić preparat na włosach na 15 minut.
 • Umyć głowę, wcierając obfitą ilość szamponu, a następnie spłukując głowę wodą.
 • Ostrożnie rozczesać wilgotne włosy. Użyć odpowiedniego grzebienia do wszy (np. grzebienia do wszy Linicin), aby usunąć martwe wszy.
 • Po 9-18 dniach zabieg należy powtórzyć.
 • Jeśli inni członkowie rodziny również są zarażeni wszawicą, powinni zastosować leczenie tego samego dnia, aby zapobiec ponownemu zakażeniu chorobą.

Skład:

 • Dimetikon – bezwonny silikonów, blokuje otwory oddechowe wszy i jaj, doprowadzając do ich zabicia

Pełny skład: Dimethicone, Tocopheryl Acetate, Prunus Armeniaca, Prunus Dulcis.

Linicin Lotion – opinia Pana Tabletki:

Kolejny produkt z silikonami.Oprócz właściwości przeciwwszawiczych zawiera witaminę E, olejek migdałowy i olej z pestek moreli pielęgnujące włosy.W zestawie znajdziemy grzebień ze stali nierdzewnej.Czas aplikacji – 15 minut.Może być stosowany u dzieci od 6 miesiąca życia oraz kobiet w okresie ciąży bądź karmienia. Nie zawiera on toksycznych substancji owadobójczych ani insektycydów.

***

Aktualną cenę +- 52 PLN Linicin Lotion sprawdzisz tutaj.

***

Profilaktyka

Czy ta profilaktyka działa? Dobre pytanie i niestety nie mam na nie jednej odpowiedzi.

Możemy tylko sobie gdybać – że jeśli wsza ma do wyboru dwie głowy, popsikaną i nie popsikaną – to są mniejsze szanse, że wybierze tą nie popsikaną.

Ale to raczej nasze pobożne życzenia.

***

Hedrin Ochrona

Wyrób medyczny, odżywka w sprayu 120 ml, aktualną cenę (15-30 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj. 

hedrin ochrona

Sposób użycia:

 • Wyrób medyczny Hedrin Ochrona należy stosować przypadku, gdy istnieje zwiększone ryzyko zarażenia się wszawicą: wspólne zabawy, nocowanie u znajomych oraz powrót do szkoły.
 • Sposób użycia na mokre włosy:
  • Wysuszyć włosy ręcznikiem.
  • Rozprowadzić spray i rozczesać włosy grzebieniem. Nie trzeba spłukiwać.
  • Włosy wysuszyć suszarką lub pozostawić by same wyschły.
 • Sposób użycia na suche włosy:
  • Spryskać włosy sprayem i rozczesać grzebieniem. Nie trzeba spłukiwać.
  • Włosy wystarczy wysuszyć suszarką lub pozostawić by same wyschły.

Skład:

 • 1,2-Octanodiol (Activdiol) – pozbawia wesz woskowej osłonki pancerza i doprowadza do utraty wody.
 • PEG-12 dimetikon – polimer z grupy silikonów, który blokuje otwory oddechowe wszy i jaj, doprowadzając do ich zabicia.

Pełny skład: 1,2-Octanodiol (Activdiol®), PEG-6 glicerydy kaprylowe/kaprynowe, PEG-12 dimetikon, karbomer, wodorotlenek sodu, aromat (zawiera limonen), woda.

Hedrin Ochrona – opinia Pana Tabletki:

Skład w zasadzie nie różni się od produktów używanych w celu zwalczenia wszy, więc nie widzę powodu kupowania dwóch oddzielnych preparatów. Nie dajmy się zwariować 😉Zaletą jest owocowy zapach (a nie komarowy jak te inne).
***Aktualną cenę (15-30 PLN) i dostępność Hedrin Ochrona sprawdzisz tutaj. 

***

LauPro, szampon pielęgnacyjny do włosów

Wyrób medyczny, szampon 200 ml, aktualną cenę (16-50 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

Sposób użycia:

 • Niewielką ilość szamponu należy dokładnie rozprowadzić na zwilżonych włosach, zostawić na kilka minut, a następnie spłukać wodą. W razie potrzeby czynność można powtórzyć.
 • Szampon może być stosowany codziennie, najważniejsze, żeby podczas kuracji nie używać innych szamponów.

Skład:

 • Dimetykon – polimer z grupy silikonów, który blokuje otwory oddechowe wszy i jaj, doprowadzając do ich zabicia.

Pełny skład: Woda oczyszczona, glicerol, betaina, mocznik, glikol kaprylowy, deksopantenol, dimetykon, alkohol cetostrearylowy, substancje powierzchniowo czynne, regulator pH, kompozycja zapachowa.

LauPro – opinia Pana Tabletki:

Tutaj też mamy produkt stosowany do profilaktyki. Skład też opiera się na silikonie, jak przy zwalczaniu. Przy stosowaniu mamy też nie używać innych szamponów.Czyli robimy sobie np. tygodniowy odwyk od zwykłego szamponu i liczymy na to, że wszy nas nie dopadną. Tak to widzę 😉 Czas aplikacji to kilka minut.Można stosować od 3 roku życia.***

Aktualną cenę (16-50 PLN) i dostępność LauPro sprawdzisz tutaj.

***

Paranit Ochronny 

Wyrób medyczny, spray 100 ml, aktualną cenę (9-22 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

paranit ochronny

Sposób użycia:

 • Codziennie rano rozpyl na czyste lub osuszone ręcznikiem włosy. Upewnij się że preparat pokrył wszystkie włosy, w tym okolice szyi i obszar za uszami.

Skład:

 • Limonka, cytryna – zawierają olejki eteryczne, które rzekomo mają odstraszać wszy.

Pełny skład: Woda, alkohol, miód, limonka, cytryna.

Paranit Ochronny – opinia Pana Tabletki:

W tym preparacie głównym orężem są odstraszające wszy olejki eteryczne.Olejki eteryczne mają też podobno odstraszać komary. Różnie to w praktyce wygląda, czasem odstraszą, czasem nie.Pozostaje przekonać się samemu 🙂***Aktualną cenę (9-22 PLN) i dostępność Paranit Ochronny sprawdzisz tutaj.

***

Pipi Nitolic Prevent Plus

Wyrób medyczny, spray 75ml, aktualną cenę (11-25 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

pipi nitolic prevent plus

Sposób użycia:

 • Wyrób należy stosować bezpośrednio na skórę głowy, włosy lub odzież zachowując min. 30 cm odległość.
 • Aplikować z daleka od powierzchni ścian, mebli i innych przedmiotów, w pomieszczeniach z łatwo zmywalnymi ścianami i podłogami.

Skład:

 • PEG 12 dimetikon – polimer z grupy silikonów, który blokuje otwory oddechowe wszy i jaj, doprowadzając do ich zabicia.
 • Olejek z drzewa herbacianego, olejek z mięty pieprzowej, olejek lawendowy – olejki eteryczne, odstraszają wszy.

Pełny skład: PEG 12 dimetikon, hydrolizowane proteiny pszenicy, olejek z drzewa herbacianego, olejek z miety pieprzowej, olejek lawendowy, etoksylowany olej rycynowy, fenoksyetanol/ ethylheksylgliceryna, woda.

Pipi Nitolic Prevent Plus – opinia Pana Tabletki:

Tym razem producent nie ufa chyba do końca samym olejkom i dorzucił w razie czego jeszcze silikon.Cenowo wychodzi dość podobnie do poprzedniego produktu.Wygodna forma spray’u, na plus.***Aktualną cenę (11-25 PLN) i dostępność Pipi Nitolic Prevent Plus sprawdzisz tutaj.

***

Sora Lotion

Kosmetyk, płyn 100 ml, aktualną cenę (9-19 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

sora lotion

Sposób użycia:

 • W zależności od potrzeby Sora lotion:
  • Wmasowywać w odsłoniętą skórę głowy w stanach podrażnienia i swędzenia.
  • Spryskiwać włosy profilaktycznie z częstotliwością konieczną dla podtrzymania zapachu.

Skład:

 • Chlorek cetylpirydyniowy – działa bakteriobójczo, przeciwgrzybiczo.
 • N-cytral, eugenol, geraniol, farnezol, linalol, cytronelol, limonen – olejki eteryczne, działają odstraszająco na wszy.

Pełny skład: Aqua, Alcohol Denat., Betaine, Aloe Barbadensis Leaf Extract,Peg-40 Hydrogenated Castor Oil, Panthenol, Allantoin, Chamomille Recutita Flower Extract, Calendula Officinalis Extract, Lavandula Angustifolia Flower Oil, Rosmarinus Officinalis Leaf Oil, Menthol, N-Cetylpyridinum Chloride, Hydrolyzed Wheat Protein, Propylene Glycol, Butylene Glycol, Diazolidinyl Urea, Methylparaben, Propylparaben, Citral, Eugenol, Geraniol, Farnesol, Linalool, Citronellol, Limonene.

Sora Lotion – opinia Pana Tabletki:

Jedyny produkt w formie lotionu – dodatkowe składniki nawilżą skórę głowy i przyspieszą gojenie.Cenowo OK.***Aktualną cenę (9-19 PLN) i dostępność Sora Lotion sprawdzisz tutaj.

***

Sora Protect

Wyrób medyczny, aerozol 50 ml, aktualną cenę (8-18 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

sora protect

Sposób użycia:

 • Przeznaczony do codziennego stosowania na nieuszkodzoną skórę głowy i włosy.
 • Produkt bezpieczny dla dzieci od 6 miesiąca życia.
 • Przed zastosowaniem należy wstrząsnąć opakowaniem, następnie z odległości 30-40 cm spryskać skórę głowy i włosy, pozostawić do wyschnięcia.

Skład:

 • Cyclopentasiloxane (cyklometikon) – polimer z grupy silikonów, który blokuje otwory oddechowe wszy i jaj, doprowadzając do ich zabicia.
 • Olejek z liści szałwi, olejek z miodli indyjskiej, 4-terpineol, cytronella, geraniol – olejki eteryczne, odstraszają wszy.

Pełny skład: Isododecane, Hydrogenated Tetradecenyl/Metyl Pentadecene, Cyclopentasiloxane, 4-terpineol, Salvia Lavandulaefolia Leaf Oil, Neem Oil, Citronella Oil, Geraniol Oil.

Sora Protect – opinia Pana Tabletki:

Znowu podwójna ochrona – olejki i silikon.Opakowanie dwa razy mniejsze niż u poprzedników, jeżeli profilaktyka ma trwać dłużej to być może trzeba będzie dokupić kolejne opakowanie.Poza tym ok.***Aktualną cenę (8-18 PLN) i dostępność Sora Protect sprawdzisz tutaj.

***

PreveLissa

Wyrób medyczny, spray 50 ml, aktualną cenę (10-16 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

prevelissa

Sposób użycia:

 • Energicznie wstrząśnij butelką.
 • Równomiernie spryskaj włosy na całej ich długości, pozostaw do wyschnięcia.
 • W razie potrzeby powtórz aplikację.

Skład:

 • Olej Andiroba – powleka włosy i skórę głowy utrudniając przytwierdzenie się do nich gnid.
 • Olejek lawendowy, olejek z drzewa herbacianego, olejek z drzewa herbacianego, olejek z kwiatów geranium, olejek cytronelowy, ekstrakt z drewna Quassia Amara, ekstrakt z owoców moreli, ekstrakt z owoców brzoskwini, ekstrakt z owoców jabłka – olejki eteryczne, działają odstraszająco na wszy.

Pełny skład: Składnikami aktywnymi produktu są: olej Andiroba, olejek lawendowy, olejek z drzewa herbacianego, olejek z drzewa herbacianego, olejek z kwiatów geranium, olejek cytronelowy, ekstrakt z drewna Quassia Amara, ekstrakt z owoców moreli, ekstrakt z owoców brzoskwini, ekstrakt z owoców jabłka. W skład substancji pomocniczych wchodzą: woda, uwodorniony i etoksylowany olej rycynowy, glikol propylenowy, ocet, fenoksyetanol, glikol kaprylowy, wodorotlenek sodu, polisorbat 50, mocznik imidazolidynowy.

PreveLissa – opinia Pana Tabletki:

W tym preparacie również znajdziemy podwójną ochronę – olej powlekający włosy i odstraszające olejki eteryczne.Do stosowania u dzieci powyżej 2 roku życia, młodzieży oraz osób dorosłych.***Aktualną cenę (10-16 PLN) i dostępność PreveLissa sprawdzisz tutaj.

***

Cicho Wsza, gumki do włosów

Wyrób medyczny, 4 szt. gumek do włosów, aktualną cenę (34-54 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

Sposób użycia: 

 • Dokładnie umyj i wysusz do sucha włosy dziecka.
 • Zwiąż włosy według własnego uznania. Możesz użyć więcej niż jedną gumkę.
 • Gumki chronią przed wszami 2 do 3 tygodni.
 • Nie mocz gumek w wodzie ani żadnym innym płynie.

Skład:

 • Olejek eteryczny z rozmarynu, olejek eteryczny z drzewa herbacianego, wyciąg z oleju z Miodli indyjskiej, olejek eteryczny z mięty pieprzowej, olejek eteryczny z Citronelli, wyciąg z szałwii, olejek eteryczny z lawendy, olejek z kopru włoskiego – działają odstraszająco na wszy.

Cicho Wsza – opinia Pana Tabletki:

Gumki nasączone w olejkach eterycznych, które mają odstraszać wszy. Różnie to w praktyce wygląda, czasem odstraszą, czasem nie.Na plus, że włosy są spięte razem, co zmniejsza ryzyko zarażenia.***Aktualną cenę (34-54 PLN) i dostępność Cicho Wsza sprawdzisz tutaj.

***

Leeloop, gumki do włosów

Wyrób medyczny, 4 szt. gumek do włosów, aktualną cenę +- 30 PLN i dostępność sprawdzisz tutaj.

Sposób użycia: 

 • Uformuj kucyk, kok lub warkocz i zwiąż włosy gumką. Można użyć więcej niż jednej gumki, zależnie od długości i objętości włosów, które mają być chronione.
 • Zdejmij gumkę do włosów przed snem. 

Skład:

 • Gumki nasączone kompleksem PhytoClear.

Leeloop – opinia Pana Tabletki:

Gumki nasączone w olejkach eterycznych, które mają odstraszać wszy.Na plus, że włosy są spięte razem, co zmniejsza ryzyko zarażenia.***Aktualną cenę +- 30 PLN i dostępność sprawdzisz tutaj.

***

Pipi Nitolic Prevent, gumki do włosów

Wyrób medyczny, 4 szt. gumek do włosów, aktualną cenę (22-35 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

nitolic prevent

Sposób użycia: 

 • Upewnij się, że na głowie twojego dziecka nie ma żadnych wszy i gnid.
 • Umyte i osuszone włosy zwiąż według własnego uznania.
 • Możesz użyć więcej niż jedną gumkę.
 • Gumki chronią przed wszami 2 do 3 tygodni.
 • Nie mocz gumek w wodzie ani żadnym innym płynie.
 • Zdejmij gumkę do włosów przed snem.

Skład:

 • Olejek rozmarynowy, olejek z mięty pieprzowej, olejek z citronelli, olejek szałwiowy, olejek lawendowy, olejek z kopru włoskiego – działają odstraszająco na wszy.

Pipi Nitolic Prevent – opinia Pana Tabletki:

Kolejne gumki nasączone w olejkach eterycznych.Wychodzą najkorzystniej cenowo.Na plus, że włosy są spięte razem, co zmniejsza ryzyko zarażenia.***Aktualną cenę (22-35 PLN) i dostępność Pipi Nitolic Prevent sprawdzisz tutaj.

***

Gdzie słuchać podcastu Pana Tabletki o wszach i gnidach?

Dla tych, którzy wolą słuchać  nagrałem odcinek podcastu o wszach i gnidach. Tam w skrócie najważniejsze informacje, o tym dlaczego należy w porę informować i dlaczego grzebień jest taki ważny:-).

Spotify

Spotify – polecam zaobserwować kanał podcastu – dzięki temu będziesz dostawać informacje o nowych odcinkach, a w razie czego ścieżka odcinka o wszach niżej:

Apple Podcast

Apple podcast – polecam zaobserwować kanał podcastu – dzięki temu będziesz dostawać informacje o nowych odcinkach,  a za napisanie opinii i 5 gwiazdek – przybijam wirtualnego żółwika i przytulasa.

Słuchaj również:

***

Jak mógłbym podsumować tę analizę?

Według mnie – warto poruszać się w obrębie preparatów na bazie silikonów, ewentualnie zmieniając od czasu do czasu na permetrynę.

 • No i ważny jest grzebień – bardzo ważny – musi mieć ciasno upakowane, metalowe zęby najlepiej o długości powyżej 3 cm.

Bardzo ważne jest prawidłowe wyczesanie i przede wszystkim zrozumienie tego problemu – jak wszy się rozmnażają i zarażają.

Co do reszty, ciężko jednoznacznie ocenić skuteczność tych preparatów. Składy opierają się głównie na tym samym (silikony), więc porównywać możemy np. kwestię tego, czy producent postanowił zadbać o nasz komfort i dorzucił grzebień do zestawu, czy jak długi jest czas aplikacji.

Co do produktów profilaktyczno-odstraszających – jedyne co możemy zrobić, to po prostu spróbować, albo pomoże, albo nie, i liczyć na szczęście :/

I nie martwcie się, wszy to nie koniec świata! Przy wybuchu wszawicy ciężko będzie się przed tym uchronić, ale spokojnie, mamy czym z nimi walczyć.

Zdrowotności!

Pan Tabletka
Marcin

*P.S.: Za konsultację merytoryczną i pomoc dziękuję Ewie Kopeć – która prowadzi pierwszą w Polsce firmę profesjonalnie zajmującą się wszawicą i usuwaniem wszy (na ten moment mają gabinety w Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Wrocławiu i Trójmieście, oraz wizyty domowe w Katowicach, Bydgoszczy/Toruniu, Łodzi i Rzeszowie). Jeśli ktoś czuje się bezradny – zapraszam do skorzystania z jej usług i doświadczenia  – Mamy z głowy„. 

Bibliografia:

 1. https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/171074,wszawice
 2. https://gis.gov.pl/zdrowie/wszawica-choroba-ktora-trzeba-leczyc-a-nie-nalezy-sie-wstydzic/
 3. Frankowski B., Weiner  L., Clinical report: Head Lice, American Academy of Pediatrics, 2002, 110, 3
 4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7787823/

O autorze

Marcin Korczyk

mgr farm. Marcin Korczyk - farmaceuta praktyk, twórca internetowy, key opinion leader, autor książki "Odporność. Czy Twoje dziecko może nie chorować?"
Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego na wydziale farmaceutycznym. Po studiach pracował w aptece całodobowej w Nowym Sączu - i w trakcie pracy rozpoczął tworzenie bloga www.pantabletka.pl - zapisując odpowiedzi na najczęściej zadawane przez pacjentów pytania.

Od czasu złożenia bloga w 2015 roku - do dziś - blog stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i opiniotwórczych portali z wiedzą o racjonalnym stosowaniu leków i suplementacji.

Podobne Te artykuły również
mogą cię zainteresować

Chcesz być na bieżąco?
Dołącz do newslettera

Wysyłam tylko wartościowe treści.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych w celu otrzymawania informacji marketingowych od Pana Tabletki, i akceptuję politykę prywatności.

 

Zapis do kolejki po książkę z przepisami.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Pana Tabletki - czyli od firmy Merito Marcin Korczyk ul. Kochanowskiego 30 33-300 Nowy Sącz. NIP 652-170-26-01].

 

Zapis na listę oczekujących na dodruk książki „Odporność”.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Pana Tabletki - czyli od firmy Merito Marcin Korczyk ul. Kochanowskiego 30 33-300 Nowy Sącz. NIP 652-170-26-01].