ScrollToTop
Czym usunąć wszy analiza opinie

Wszy? Wszy! Co działa i jak sobie z nimi poradzić?

Analizy, Artykuły

6 sierpnia 2019

Wszy niespodziewanie pojawiły się w Twoim domu? Szukasz skutecznego sposobu do walki z tymi pasożytami? Przygotowałem tutaj analizę i opinię Pana Tabletki na temat preparatów na wszawicę. Zapraszam do zapoznania się z dostępnym bez recepty orężem do walki z wszą głowową.

Zacznijmy od tego, że – wszy są obecne w naszym społeczeństwie. I mają się świetnie. Szczególnie w przedszkolach i szkołach. Tylko to ciągle jest temat TABU. Wszyscy boją się o tym mówić – więc możesz mieć wrażenie, że to temat już nieaktualny.

 • wystarczy jedno dziecko w przedszkolu z 200 dzieciakami – i już macie problem
 • a później kolejne dziecko idzie na plac zabaw – przytulanie, albo ta sama zjeżdżalnia – i wszy przechodzą
  • zarazić można się tylko przez kontakt głowa do głowy – wszy nie skaczą i nie biegają sobie swobodnie po świecie (do zycia potrzebują człowieka, a do rozmnażania – drugą wsze)
 • i łańcuszek ciągnie się dalej – no np. na wakacje nad morzem 😉 albo na zieloną szkołę
 • a może koleżanka w pracy ma piękne bujne włosy i dziecko w przedszkolu :-p

Jak widzisz – wszawicą można zarazić się wszędzie.

Wszy – czy u Ciebie w domu jest brudno?

Bzdury. Wszawica to choroba skupisk ludzkich. Obecnie ma niewiele wspólnego z brudem i ubóstwem. Nie czujcie się stygmatyzowani.

Wszy nie przeżywają poza „ludzką głową” dłużej niż 48-72 h. I do rozmnażania potrzebują partnera/ki. Ergo – wszy nie rozmnażają się w brudzie ani w bałaganie i nie są w stanie się rozmnażać poza organizmem żywiciela – czyli człowieka.

[Z tego powodu nie musisz też wymieniać całej pościeli, ubrań i mebli. Wystarczy 48 h kwarantanna, pranie lub wymrożenie. I spokój. Niżej opisałem to dokładniej.]

Jedziemy dalej.

Wszy różnej wielkości

Różnej wielkości wszy/ foto: Ewa www.mamyzglowy.pl

Co powoduje wszawicę?

Wszawica to choroba pasożytnicza, a nie choroba skóry. Mitem jest zakodowana przez wielu z nas teoria, że  powstaje z brudu i braku higieny! Wszawicę wywołuje wesz głowowa (łac. Pediculus humanus capitis – od razu ładniej brzmi ;)).

I nie jest ona zarezerwowana jedynie dla dzieci – może pojawić się u osób w każdym wieku.

Chociaż nie da się ukryć, że najczęściej występuje ona właśnie u dzieci i młodzieży, a to dlatego, że do zarażenia łatwo dochodzi w dużych zbiorowiskach ludzkich takich jak np. przedszkola, szkoły – czyli tam, gdzie codziennie posyłamy swoje pociechy.  Do zarażenia dochodzi poprzez kontakt z chorym lub jego rzeczami osobistymi. Każdy z nas musi się więc mieć na baczności, bo w tym przypadku dbałość o higienę osobistą i status społeczny nie mają wpływu na częstość występowania!

Jeśli więc Wasze dziecko ma wszy – to WSZYscy powinniście oglądać swoje głowy.

Objawy wszawicy, czyli jak jej nie przeoczyć

 • uporczywe swędzenie – najbardziej intensywny w miejscu występowania pasożytów tj. okolicy skroniowej, ciemieniowej i potylicznej głowy – świąd jest wynikiem ukłucia przez wesz
  • ale – u niektórych osób wszy nie swędzą, czasami nie swędzą też początkowe stadia tej choroby
 • przytwierdzone do włosa jaja, czyli gnidy, które wraz ze wzrostem włosa przesuwają się dystalnie w stosunku do powierzchni skóry, co może stanowić pewien wykładnik długości trwania choroby
 • zaczerwienienie głowy – szczególnie na linii włosów lub za uszami
 • mogą także występować  drobne ranki i zadrapania spowodowane uporczywym świądem i drapaniem – takie nieleczone rany mogą doprowadzić do pojawienia się stanów zapalnych, otwierają drogę do zakażeń bakteryjnych i/lub grzybiczych – a wtedy marsz do lekarza!

A więc obserwacja:) Twoja pociecha na pewno nie pozostanie obojętna na pojawienie się na jej skórze głowy nieproszonych gości.

 

gnida wszy

Gnida – to ich najtrudniej się pozbyć – to gnidy trzeba wyczesać – dobrym grzebieniem/ foto Ewa z www.mamyzglowy.pl

Jak poradzić sobie z wszawicą?

 • W aptekach dostępne są specjalne preparaty do zwalczenia wszawicy. Odpowiednio dobrany preparat skutecznie zlikwiduje pasożyty. Do wyboru mamy lotiony, żele, pianki, szampony, kremy czy aerozole. Ważna uwaga! Dokładne umycie głowy zwykłym szamponem nie pozwoli na pozbycie się pasożyta. Wszy dzięki specjalnym odnóżom i pazurkom czepnym silnie przytwierdzają się do włosów. Gnidy są przyczepiane do włosów specjalną wydzieliną, która nie rozpuszcza się w wodzie i jest trudna do usunięcia!
 • W trakcie leczenia należy bezwzględnie przestrzegać zasad i zaleceń co do sposobu użycia, tj. właściwej aplikacji, czasu działania oraz powtarzania kuracji.
 • Po użyciu preparatu należy wyczesać włosy gęstym grzebieniem (!), żeby usunąć martwe wszy i odklejone gnidy (czasami takie grzebienie dołączone są w komplecie do preparatu).
  • i to jest najważniejsza procedura (!)– poza zastosowanie tych szamponów
  • potrzebujesz solidnego metalowego grzebienia – z jak najdłuższymi zębami
   • [do części środków na wszy są takie plastikowe grzebienie – zupełnie się nie sprawdzą…]
  • i tym grzebieniem systematycznie – od samych cebulek – pasmo za pasmem wyczesujesz włosy.
 • Potem grzebień należy starannie oczyścić (przez zamrażanie lub zanurzenie we wrzącej wodzie).
 • Zastosowanie preparatu należy powtórzyć po 7-10 dniach, zgodnie z tym, co zaleca producent.
 • Wszelkie ozdoby do włosów, grzebienie, szczotki – trzeba je wygotować-zamrozić lub zniszczyć – mogą być na nich żywe wszy.
 • Ubrania, pościel należy wyprać w temperaturze co najmniej 60°C (temp. 53.5°C zabija wszy i ich jaja) lub chemicznie i wyprasować żelazkiem z funkcją pary, szczególnie przy szwach.
 • Rzeczy, których nie można wyprać trzeba spryskać preparatem owadobójczym, a następnie szczelnie zamknąć na 10 dni w foliowym worku, następnie wyczyścić na sucho lub mokro.
 • Pluszowe zabawki wyprać lub przetrzymać w zamrażalniku ok. 24-48 h.

Ważne jest, aby w przypadku zdiagnozowania wszawicy leczyć nie tylko małego pacjenta, ale także obserwować i ewentualnie leczyć wszystkich domowników i osoby mające z nim kontakt [1-3].

zestaw grzebieni do wyczesywania wszy

Na zdjęciu różne grzebienie do wyczesywania. Te plastikowe nadają się tylko do kosza.

 

grzebień wszy

A tak wygląda profesjonalny grzebień do wyczesywania wszy „w akcji”.

Co w aptece można dostać „na wszy”?

W aptece do wyboru mamy preparaty stosowane do zwalczania wszy oraz w profilaktyce wszawicy.

Wśród niewielkiej ilości leków w tej kategorii mamy lek z pestycydem – permetryną, a także leki ziołowe – na bazie wyciągu z ziela ostróżeczki, czy nalewki piołunowo-wrotyczowej.

Najczęściej spotykanymi składnikami aktywnymi pozostałych preparatów (nie leków) są polimery silikonowe (dimetikon, cyklometikon), oleje mineralne i naturalne – zatykają pory oddechowe wszy i ich jaj, przez co doprowadzają do uduszenia i zabicia wszy.

Jeżeli nie chcemy stosować takich „zalepiających” środków możemy wybrać preparaty z olejkami eterycznymi, które swoim mocnym zapachem powinny odstraszyć wszy. Różnie to wygląda natomiast w praktyce, podobnie jak z odstraszaniem komarów 🙂

W poniższej analizie podzieliłem preparaty na dwie grupy według wskazań producentów: zwalczanie i profilaktykę. Sam jednak zobaczysz, że składy obu grup są bardzo podobne 🙂

Zwalczanie wszy – wybrane metody

Sposoby mechaniczne na wszy i długie włosy:

Grzebienie elektrostatyczne

Istnieją „grzebienie elektrostatyczne”, które działają na baterię – na zasadzie zabijania owadów przez przeskok iskry. Wygląda to jak taki grubszy grzebień, z grubą rączką – po prostu profilaktycznie wyczesujesz włosy tym grzebieniem i on robi robotę.

 • podobno nie działają skutecznie
 • totalny brak chemii
 • sprawdzają do profilaktyki
 • wadą jest cena – ale jeśli przeliczysz sobie koszt kupienia szamponów na wszy dla całej rodziny – to okaże się, że cena jednak nie jest wysoka – a sam sprzęt się nie zużywa za szybko
 • wnioski – metoda wspomagająca, specjaliście twierdzą że nieskuteczna

Prostownica

Czytelnicy mówią że działa, szczególnie u dziewczyn z gęstymi, grubymi włosami które trudno rozczesać. Działa tak jak się wydaje – temperatura zabija wszy i gnidy.

 • wnioski – metoda wspomagająca
Złota rada Pana Tabletki

Niestety – ani grzebienie, ani prostownica nie dają 100% pewności – trudno wyczesać jajeczka przyklejone przy samej skórze.

Trzy słowa od specjalistki od usuwania wszy – p. Ewy* z www.mamyzglowy.pl

„Z moich rozmów z mamami, które od roku prowadzę niemal codziennie wynika, że mamy zdecydowanie za mało energii inwestują w usuwanie gnid, sprawdzanie głów pozostałych domowników i komunikację z rodzicami kolegów, a za dużo w sprzątanie domu… Oczywiście od sprzątania domu wszy nie wrócą, ale nadbudowuje to dodatkowe wyzwanie i zadania do „wszowego koszmaru', z niewielkim wpływem na skuteczność terapii…”

O Ewie Kopeć napisałem na końcu wpisu – profesjonalnie zajmuje się usuwanie wszy i edukacją o wszawicy. W razie potrzeby polecam 🙂

Analiza produktów wszobójczych i profilaktycznych

Poniżej znajdziesz listę najpopularniejszych produktów + moją opinię. Tę analizę podzieliłem na dwie części:

 • produkty wszobójcze
 • produkty odstraszające

Prześledź całość. Kolejność jest losowa.

Jakie są kryteria?

 • patrząc ogólnie na rynek – wygrywają produkty na bazie silikonów
  • preparaty na bazie permetryny tez są ok, ale wg badań – coraz więcej wszy jest na nią opornych
 • bardzo ważna jest jakość grzebienia dołączonego do zestawu – ponieważ wyczesywanie i usuwanie gnid jest bardzo, bardzo ważne

 

SORA Forte 10 mg/ml, szampon leczniczy przeciw wszawicy, 50 ml

lek, cena +-20 zł

Dawkowanie:  dorośli i dzieci w wieku powyżej 3 lat.  Przed użyciem produktu należy kilkakrotnie wstrząsnąć opakowaniem. Na zmoczone włosy nałożyć szampon i równomiernie go rozprowadzić, ze szczególnym uwzględnieniem obszaru za uszami i z tyłu głowy. Włosy należy masować aż do uzyskania obfitej piany. Uzyskaną pianę należy pozostawić na 10 minut, a następnie dokładnie spłukać włosy wodą i starannie wyczesać załączonym do opakowania grzebieniem, w celu usunięcia martwych wszy i ich jaj (gnid).
Po upływie 10 dni, kurację należy powtórzyć. Jeżeli po wykonaniu powtórnego zabiegu stwierdza się obecność żywych wszy, może to oznaczać ich oporność na działanie permetryny

Skład (1 ml):

 • 10 mg permetryny (Permethrinum) – insektycyd, dla insektów (w tym wszy) jest neurotoksyczny, powoduje ich paraliż, natomiast dla człowieka jest (prawie) nietoksyczny

Substancje pomocnicze:

sodu siarczan laurylowy oksyetylenowy, betaina kokamidopropylowa, dietanoloamid kwasów tłuszczowych oleju kokosowego, alkohol izopropylowy, glikol propylenowy (E 1520), diazolidynomocznik, metylu parahydroksybenzoesan (E1520), diazolidynomocznik, metylu parahydroksybenzoesan (E 218), propylu parahydroksybenzoesan (E126), kwas cytrynowy jednowodny (E330), sodu cytrynian (E331), glikolu etylenowego distearynian, monoetanolamid kwasów tłuszczowych oleju kokosowego, alkohol laurylowy oksyetylenowany 10, olej rycynowy uwodorniony, alkohol laurylowy oksyetylenowany 2, kompozycja zapachowa, woda oczyszczona.

SORA Forte – opinia Pana Tabletki

Jako jeden z niewielu preparatów stosowanych we wszawicy jest lekiem, co oznacza, że ma udowodnione klinicznie działanie, a jego jakość jest weryfikowana na bieżąco. Przed użyciem zapoznajcie się z informacjami z ulotki lub skonsultuj się z lekarzem albo farmaceutą.

Dodatkowo do opakowania produktu dołączono gęsty grzebień – ale plastikowy który w mojej ocenie zupełnie nie nadaje się do dokładnego wyczesywania

Można go stosować u dzieci od 3. roku życia.

Pojawiają się niestety głosy o rosnącej oporności wszy na permetrynę [4]– może się więc okazać – że ten preparat nie będzie skuteczny.

***

Delacet, płyn, 100 g

lek, cena +- 13 zł

Produkt leczniczy roślinny stosowany tradycyjnie, którego skuteczność opiera się wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu.

Dawkowanie i sposób stosowania: tradycyjnie stosuje się podany schemat stosowania: dorośli, młodzież i dzieci od 6 roku życia: włosy zwilżyć obficie płynem Delacet, zawiązać chustką lub folią i pozostawić na 2-3 godziny. Następnie umyć wodą i wyczesać gęstym grzebieniem.

Skład na 100 g:

 • nalewka z ziela ostróżeczki (Delphinii consolidae tinct.) – 96 g – dzięki alkaloidom w swoim składzie działa toksycznie na wszy we wszystkich fazach rozwoju, zabijając je
 • kwas octowy 80% – 4 g

Pełny skład:

nalewka z ziela ostróżeczki , kwas octowy 80%, zawiera 59-65% v/v etanolu

Delacet – opinia Pana Tabletki:

Kolejny lek, tym razem pochodzenia roślinnego. Jego skuteczność opiera się wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu. Stanowi alternatywę dla syntetycznych preparatów.

Możemy go zastosować u dzieci od 6. roku życia.

Generalnie – uważam, że są lepsze, bezpieczniejsze i wygodniejsze w użycie preparaty w tym zestawieniu.

***

Artemisol, płyn na skórę, 100ml

lek, cena +- 12 zł

Produkt przeznaczony jest do tradycyjnego stosowania w wymienionych wskazaniach i jego skuteczność opiera się wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu.

Dawkowanie: tradycyjnie stosuje się podany schemat stosowania: włosy zwilżyć obficie płynem, zawiązać chustką lub folią i pozostawić na 2-3 godziny. Następnie dokładnie umyć włosy wodą i wyczesać gęstym grzebieniem. Stosować nie częściej niż dwa razy w miesiącu.

Skład:

 • preparat stanowi mieszaninę nalewki piołunowo-wrotyczowej (Absinthi et Tanaceti herbae tinctura), w stos. (1:5) z kwasem octowym 80% – dzięki zawartym składnikom (m.in. tujon) działa toksycznie na wszy

Pełny skład:

mieszanina nalewki piołunowo-wrotyczowej  w stos. (1:5) z kwasem octowym 80%, zawiera 60-65% (v/v) etanolu i do 3,2% kwasu octowego

Artemisol – opinia Pana Tabletki

Drugi lek roślinny w zestawieniu. Skuteczność oparta jest wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu. Produkt może być stosowany u dzieci w wieku powyżej 7 lat.

Generalnie – uważam, że są lepsze, bezpieczniejsze i wygodniejsze w użycie preparaty w tym zestawieniu.

***

PIPI Nitolic, spray na wszy, 30 ml + grzebień

wyrób medyczny leczniczy, cena +- 18 zł

Sposób użycia: nanieść odpowiednią ilość preparatu na włosy i skórę głowy (tak żeby całe zostały zwilżone). Pozostawić na 60 minut, a następnie usunąć martwe wszy za pomocą gęstego grzebienia. Na krótkich włosach wymagana dwukrotna aplikacja. Unikać kontaktu z oczami, błonami śluzowymi ust i nosa.

Skład:

 • cyklometikon – polimer z grupy silikonów, który blokuje otwory oddechowe wszy i jaj, doprowadzając do ich zabicia

Pełny skład:

cyklometikon, polisorbat 80, mirystynian izopropylu

PIPI Nitolic – opinia Pana Tabletki:

Jeden z produktów należących do dużej reprezentacji bazującej na sylikonach.

W tym przypadku do czynienia mamy z formą spray’u – wygodna aplikacja.

W zestawie znajduje się metalowy, gęsty grzebień.

Producent zapewnia, że preparat Pipi Nitolic skutecznie wyeliminuje wszystkie wszy i gnidy już po jednorazowym użyciu, bez konieczności powtarzania zabiegu, co może dawać przewagę nad innymi w tej grupie. Dobrze sprawdza się z całym osprzętem.

Zalecany czas jednorazowej aplikacji to 1 godzina.

Nie zrażajmy się natomiast ewentualnym niepowodzeniem po pierwszym użyciu. Wszy to wyjątkowo paskudne żyjątka i nie dają łatwo za wygraną. Wtedy po prostu po upływie 7 dni powtarzamy zabieg.

Może być stosowany u dzieci powyżej 2. roku życia.

Bez sensu natomiast – są te dodatki do prania i sprzątania. Są niepotrzebne –  bo wszy i tak nie są w stanie przeżyć dłużej niż 48 h poza „człowiekiem”. Nie musisz sprzątać całego domu i „palić” pościeli. Nie stresuj się już tyle 😉

***

Hedrin, roztwór przeciw wszawicy, 100 ml

Wyrób medyczny leczniczy, cena +- 35 zł

Sposób użycia: rozprowadzić równomiernie płyn na włosach palcami lub zwykłym grzebieniem, od cebulek po końce. Pozostaw roztwór na głowie na 1 godzinę. Na włosy pokryte preparatem nałożyć szampon (bez moczenia włosów wodą). Wmasować szampon dokładnie w skórę głowy i włosy, a dopiero potem spłukać wodą. Roztwór zastosować ponownie po 7 dniach, w celu usunięcia jakichkolwiek wszy, które mogłyby się wylęgnąć w tym czasie.

Skład:

 • dimetikon i cyklometikon 5 – mieszaniny bezwonnych silikonów, które blokują otwory oddechowe wszy i jaj, doprowadzając do ich zabicia

Pełny skład:

dimetikon i cyklometikon 5, substancje pomocnicze

Hedrin – opinia Pana Tabletki

Kolejny produkt z sylikonami. Butelka bez aplikatora.

Pamiętajmy o stosowaniu się do zaleceń producenta i powtórnej aplikacji po 7 dniach od pierwszego zabiegu.

Upewnij się czy w zestawie jest dobry grzebień – musi mieć ciasno upakowane metalowe zęby. Dobry grzebień i solidne wyczesanie jaj – zwiększa szanse szybszego wyleczenia.

Może być stosowany u dzieci powyżej 6 miesiąca życia.

***

Hedrin Raz, żel w sprayu, 60 ml

wyrób medyczny leczniczy, cena +- 35 zł

Sposób użycia: preparat wystarczy pozostawić na włosach przez min. 15 minut, po czym umyć włosy
szamponem.

Skład:

 • 4% dimetikon – polimer z grupy silikonów, który blokuje otwory oddechowe wszy i jaj, doprowadzając do ich zabicia
 • Penetrol – ułatwia penetrację dimetikonu do jaj wszy w celu ich eliminacji

Pełny skład:

4 % dimetikon w/w, penetrol, olej silikonowy oraz środki zagęszczające

Hedrin Raz – opinia Pana Tabletki

W składzie sylikony. Butelka z wygodnym atomizerem.

Krótki czas pojedynczej aplikacji (15 min.). Może być stosowany u dzieci powyżej 6 miesiąca życia.

Upewnij się czy w zestawie jest dobry grzebień – musi mieć ciasno upakowane metalowe zęby. Dobry grzebień i solidne wyczesanie jaj – zwiększa szanse szybszego wyleczenia.

***

Hedrin Komfort, pianka przeciw wszawicy, 100 ml

wyrób medyczny leczniczy, cena +- 33 zł

Sposób użycia: przed użyciem wstrząśnij opakowaniem. Zastosuj bezpośrednio na suche włosy. Piankę nałóż na dłonie i rozprowadź palcami lub zwykłym grzebieniem, od cebulek po końce włosów. Upewnij się, że skóra głowy została w całości pokryta preparatem. Pozwól, aby włosy wyschły w naturalny sposób. Preparat powinien pozostać na włosach przez co najmniej 8 godzin. Można pozostawić na noc. Spłucz włosy wodą lub umyj zwykłym szamponem. Powtórz po 7 dniach.

Skład:

 • 1,2-oktanodiol (Activdiol) – według producenta Activdiol pozbawia wesz woskowej otoczki na pancerzu, wskutek czego traci ona wodę i umiera

Pełny skład:

1,2-oktanodiol (Activdiol), PEG-6 glicerydy kaprylowe, kaprynowe, woda

Hedrin Komfort – opinia Pana Tabletki

Lekka forma pianki. Produkt można nałożyć przed spaniem i zostawić na włosach na całą noc.

Upewnij się czy w zestawie jest dobry grzebień – musi mieć ciasno upakowane metalowe zęby. Dobry grzebień i solidne wyczesanie jaj – zwiększa szanse szybszego wyleczenia.

***

Paranit, szampon przeciw wszawicy, 100 ml

wyrób medyczny leczniczy, cena +- 35 zł

Sposób użycia: rozprowadź równomiernie szampon Paranit na suchych włosach. Upewnij się, że szampon dotarł do skóry głowy i pokrył wszystkie włosy. Wmasuj szampon we włosy od nasady aż po końce, zwracając szczególną uwagę na okolice za uszami i powyżej karku. Pozostaw szampon na włosach na 10 minut.
Zwilż włosy niewielką ilością wody, aby szampon zaczął się pienić. Umyj i dokładnie spłucz włosy. Postaraj się starannie wypłukać wszelkie pozostałości szamponu. Przed wysuszeniem dokładnie wyczesz włosy specjalnym gęstym grzebieniem z długimi metalowymi zębami, aby usunąć wszy i gnidy. Regularnie oczyszczaj grzebień z wyczesanych insektów. Kurację należy powtórzyć po 7 dniach.

Skład:

 • olej mineralny – blokuje otwory oddechowe wszy i jaj, doprowadzając do ich zabicia

Pełny skład:

olej mineralny, środki pianotwórcze, substancja zapachowa

Paranit – opinia Pana Tabletki

I kolejny produkt na bazie oleju mineralnego.

Czas jednorazowej aplikacji to 10 min. Wg producenta nie potrzebujemy dodatkowego szamponu do jego zmycia z włosów, takie dwa w jednym. Preparat dla dzieci od 2 roku życia.

Upewnij się czy w zestawie jest dobry grzebień – musi mieć ciasno upakowane metalowe zęby. Dobry grzebień i solidne wyczesanie jaj – zwiększa szanse szybszego wyleczenia.

***

Paranit Lotion, na wszy i gnidy, 100 ml

wyrób medyczny leczniczy, cena +- 26 zł
Sposób użycia: przed użyciem należy wstrząsnąć butelką. Odpowiednią ilość lotionu Paranit nałożyć bezpośrednio na suche włosy. Lotion Paranit równomiernie rozprowadzić na suchych włosach, od nasady aż po końcówki. Preparat należy nałożyć na całe włosy i skórę głowy. Następnie wmasować go dokładnie, zwracając szczególną uwagę na kark i skórę za uszami. Wmasowany preparat należy pozostawić na 15 minut. Preparat odpowiedni dla dzieci od 2 roku życia.

Skład:

 • olej mineralny i dimetikon – blokują otwory oddechowe wszy i jaj, doprowadzając do ich zabicia

Pełny skład:

olej mineralny, dimetikon oraz substancje pomocnicze

Paranit Lotion – opinia Pana Tabletki

Olej mineralny i dimetikon w składzie nie są zaskoczeniem. Krótki czas pojedynczej aplikacji (według zaleceń producenta to 15 min.).

Trudnej będzie usunąć go z włosów od poprzednika w postaci szamponu. Ja stawiam na praktyczne rozwiązania, lubię ułatwiać sobie życie 😉

Upewnij się czy w zestawie jest dobry grzebień – musi mieć ciasno upakowane metalowe zęby. Dobry grzebień i solidne wyczesanie jaj – zwiększa szanse szybszego wyleczenia.

***

Parasidose, kuracja lecznicza likwidująca wszy i gnidy, 110 ml

wyrób medyczny, cena +- 35 zł

Sposób użycia: przesunąć końcówkę aplikatora w dół w celu otwarcia opakowania z preparatem. Nanieść preparat na suche włosy, zaczynając od skóry głowy, a następnie wzdłuż długości włosów do końcówek, nałożyć na włosy czepek ochronny. Masować dokładnie, aby równomiernie rozprowadzić preparat. Pozostawić preparat na włosach na 45 minut. Dokładnie wyczesać włosy grzebieniem dołączonym do opakowania w celu usunięcia martwych pasożytów. Umyć włosy jeden raz swoim szamponem, dokładnie spłukać wodą.

Skład:

 • biococidine – blokuje otwory oddechowe wszy, odwadnia wesz i ułatwia odczepienie wszy od włosa

Pełny skład:

substancja zapachowa, substancje pomocnicze

Parasidose – opinia Pana Tabletki

Czas trwania pojedynczego zabiegu to 45 min.

Do opakowania dołączono gęsty, metalowy grzebień – duży plus. Przeznaczony dla dzieci od 3 miesiąca życia.

***

SORA, płyn do zwalczania wszawicy, 100 ml

wyrób medyczny, cena +- 20 zł

Sposób użycia: płyn nakładać na suche włosy aż do całkowitego zwilżenia włosów i skóry głowy. Pozostawić na 10 minut, wyczesać włosy pasmo po paśmie za pomocą załączonego gęstego grzebienia higienicznego. Po dokładnym oczyszczeniu włosów należy je starannie umyć ciepłą wodą i odpowiednim do rodzaju włosów szamponem.

Skład:

 • dimetikon – polimer z grupy silikonów, który blokuje otwory oddechowe wszy i jaj, doprowadzając do ich zabicia

Pełny skład:

dimetikon, substancje pomocnicze

SORA, płyn do zwalczania wszawicy – opinia Pana Tabletki

Na tle innych preparatów z analogicznym składem ma fajną, przystępną cenę.

Plus za skład – bardzo prosty i krótki.

Czas aplikacji 10 min. Zestaw wyposażony w grzebień – ale ten plastikowy który nie spełnia swojej funkcji.

***

IDEEPHARM Nivelazione, płyn przeciw wszom i gnidom, 100 ml

wyrób medyczny leczniczy, cena +- 15 zł

Sposób użycia: płyn przeciw wszom i gnidom nanieść dokładnie na całą długość włosów oraz skórę głowy. W celu wykonania prawidłowej aplikacji należy włosy rozdzielić na pasma i za pomocą aplikatora nakładać płyn rozpoczynając od nasady aż po same końce. Należy zwrócić szczególną uwagę na skórę głowy w okolicach uszu, szyi oraz karku. Po aplikacji delikatnie rozmasować płyn na włosach i skórze głowy. Nałożyć dołączony do opakowania higieniczny czepek foliowy i pozostawić na głowie przez około 60 min. Po upływie wyznaczonego czasu włosy dokładnie spłukać wodą i umyć szamponem. Zaleca się zastosowanie Szamponu przeciw wszom i gnidom dostępnego w serii. Mokre włosy wyczesać załączonym do opakowania higienicznym grzebykiem, który pomaga w dokładnym ich oczyszczeniu z wszy i gnid. W celu osiągnięcia maksymalnej skuteczności, kurację należy powtórzyć po 7 dniach.

Skład:

 • dimetikon, cyklopentasiloksan (cyklometikon) – polimery z grupy silikonów, które blokują otwory oddechowe wszy i jaj, doprowadzając do ich zabicia

Pełny skład:

dimetikon, cyklopentasiloksan, mirystynian izopropylu, oksyetylenowane alkohole tłuszczowe C12-13, dimetikonol, kompozycja zapachowa, linalol

IDEEPHARM Nivelazione – opinia Pana Tabletki

Producent kompleksowo zadbał o naszą wygodę – butelka posiada aplikator, a do opakowania dołączony jest foliowy czepek i grzebieńsuper, nie pobrudzimy sobie ubrania i nie musimy osobno kupować grzebienia.
Czas aplikacji to 60 minutCena przystępna.Nie widziałem tego grzebienia – upewnij się że ma metalowe, ciasno upakowane zęby.

***

ALPHANOVA Kids, balsam na wszy i larwy z olejem kokosowym, 100 ml

wyrób medyczny leczniczy, cena +- 50 zł

Sposób użycia: balsam nakładamy na całą owłosiona część głowy, na suche włosy od ich nasady na długość około 2cm. Zaczynamy od wierzchołka głowy kierując się w stronę skroni i szyi. Pozostawiamy na głowie 30 minut. Następnie grzebieniem z gęstymi zębami przeczesujemy całe włosy, aby usunąć martwe wszy i gnidy.

Skład:

 • olej kokosowy – działa podobnie jak polimery silikonowe, czyli zatyka otwory oddechowe wszy i powoduje jej uduszenie

Pełny skład:

olej kokosowy, estry pochodzenia roślinnego, witamina E, alkohol

ALPHANOVA Kids – opinia Pana Tabletki

W tym przypadku mamy odmianę – olej kokosowy głównym składnikiem.

Czas pojedynczego zabiegu to 30 minut.

Jeżeli jesteś fanem produktów ekologicznych, to coś dla Ciebie. Przygotuj się tylko na to, że za ten produkt zapłacisz nieco więcej niż za pozostałe.

Ja mimo wszystko stawiam na te silikony.

***

PEDICUL HERMAL, płyn do zwalczania wszawicy głowy, 100 ml

wyrób medyczny, cena +- 28 zł

Sposób użycia: wyrób należy stosować wyłącznie zewnętrznie, na nieuszkodzoną skórę. Płyn nakładać na suche włosy i masować do całkowitego zwilżenia płynem włosów i skóry głowy. Po nałożeniu pozostawić płyn na około 10 minut. Po upływie 10 minut należy wyczesać włosy pasmo po paśmie, za pomocą załączonego grzebienia. Płyn ułatwi rozczesywanie nawet długich włosów. Następnie należy dokładnie umyć włosy, raz lub dwa razy, ciepłą wodą i zwykle używanym szamponem.

Skład:

 • 100% czystego dimetykonu (olej silikonowy) – polimer z grupy silikonów, który blokuje otwory oddechowe wszy i jaj, doprowadzając do ich zabicia

PEDICUL HERMAL – opinia Pana Tabletki

Skład tego preparatu to czysty olej silikonowy, bez dodatków, które mogłyby dodatkowo podrażniać skórę.

Czas aplikacji bardzo krótki – według producenta 10 minut nam wystarczy. Zawiera grzebień – ale niestety plastikowy i niedziałający.

Przeznaczony dla dzieci już od 1. dnia życia.

Upewnij się czy w zestawie jest dobry grzebień – musi mieć ciasno upakowane metalowe zęby. Dobry grzebień i solidne wyczesanie jaj – zwiększa szanse szybszego wyleczenia.

***

Nyda, spray przeciw wszom i gnidom, 50ml

Wyrób medyczny, cena +- 30 zł

Sposób użycia: suche włosy dokładnie zwilż preparatem, wmasuj go starannie, szczególnie przy skórze głowy i za uszami. Długie i gęste włosy warto jest podzielić na pasma, przed zastosowaniem preparatu, by prawidłowo go rozprowadzić. Pozostaw preparat przez godzinę, w tym czasie likwidowane są wszy oraz ich bardziej odporne jaja (gnidy). Po upływie godziny, wszy należy wyczesać grzebieniem dołączonym do opakowania. Grzebień co jakiś czas oczyść chusteczką higieniczną. Umyj włosy zwykłym szamponem.

Skład:

 • dimetikon – bezwonny silikonów, blokuje otwory oddechowe wszy i jaj, doprowadzając do ich zabicia

Pełny skład:

92% dimetykon, triglicerydy średniołańcuchowe, wosk z jojoby, substancje zapachowe

Nyda – opinia Pana Tabletki

Kolejny produkt z sylikonami. Butelka z aplikatorem.

Pamiętajmy o stosowaniu się do zaleceń producenta aby skontrolować stan włosów po 8-10 dniach. Jeśli to koniecznie, powtórzyć procedurę. Bez ograniczeń wiekowych, może być stosowany przez kobiety w ciąży.

Minus za słaby grzebień.

***

Linicin Lotion, lotion, 100 ml

Wyrób medyczny, cena +- 35 zł

Sposób użycia: prosty w użyciu, działa w ciągu 15 minut. Po zastosowaniu należy zmyć za pomocą szamponu i spłukać letnią wodą. Następnie należy wyczesać włosy dołączonym do opakowania grzebieniem do usuwania wszy. Kurację należy powtórzyć po 9-10 dniach. Jeśli zarażenie wszami głowowymi dotyczy kilku członków rodziny, wszystkie zarażone osoby powinny zastosować Linicin Lotion tego samego dnia, w celu uniknięcia wtórnego zarażenia.

Skład:

 • dimetikon – bezwonny silikonów, blokuje otwory oddechowe wszy i jaj, doprowadzając do ich zabicia

Pełny skład:

Dimethicone, Tocopheryl Acetate, Prunus Armeniaca, Prunus Dulcis

Linicin lotion – opinia Pana Tabletki

Kolejny produkt z sylikonami.

Oprócz właściwości przeciwwszawiczych zawiera witaminę E, olejek migdałowy i olej z pestek moreli pielęgnujące włosy.

W zestawie znajdziemy grzebień ze stali nierdzewnej.

Może być stosowany u dzieci od 6 miesiąca życia oraz kobiet w okresie ciąży bądź karmienia. Nie zawiera on toksycznych substancji owadobójczych ani insektycydów.

***

PROFILAKTYKA

Czy ta profilaktyka działa? Dobre pytanie i niestety nie mam na nie jednej odpowiedzi.

Możemy tylko sobie gdybać – że jeśli wsza ma do wyboru dwie głowy, popsikaną i nie popsikaną – to są mniejsze szanse, że wybierze tę nie popsikaną.

Ale to raczej nasze pobożne życzenia.

Hedrin, odżywka ochronna do włosów w sprayu, 120 ml

wyrób medyczny leczniczy, cena +- 28 zł

Sposób użycia: należy stosować regularnie po każdym umyciu włosów (co najmniej dwa razy w tygodniu) jako część normalnej higieny. Na mokre włosy: wysuszyć włosy ręcznikiem. Potem rozprowadzić spray i rozczesać włosy grzebieniem. Na suche włosy: spryskać włosy sprayem i rozczesać grzebieniem. Nie trzeba spłukiwać. Wystarczy wysuszyć suszarką lub pozostawić, aby włosy same wyschły.

Skład:

 • 1,2-Octanodiol (Activdiol) – pozbawia wesz woskowej osłonki pancerza i doprowadza do utraty wody
 • PEG-12 dimetikon – polimer z grupy silikonów, który blokuje otwory oddechowe wszy i jaj, doprowadzając do ich zabicia

Pełny skład:

1,2-Octanodiol, PEG-6 glicerydy kaprylowe/kaprynowe, PEG-12 dimetikon, karbomer, wodorotlenek sodu, aromat (zawiera limonen), woda

Hedrin odżywka ochronna – opinia Pana Tabletki

Skład w zasadzie nie różni się od produktów używanych w celu zwalczenia wszy, więc nie widzę powodu kupowania dwóch oddzielnych preparatów. Nie dajmy się zwariować 😉

Zaletą jest owocowy zapach (a nie komarowy jak te inne).

***

LauPro, szampon pielęgnacyjny do włosów, od 3 lat, 200 ml

wyrób medyczny, cena +- 28 zł

Sposób użycia: niewielką ilość szamponu należy dokładnie rozprowadzić na zwilżonych włosach, zostawić na kilka minut, a następnie spłukać wodą. W razie potrzeby czynność można powtórzyć. Szampon może być stosowany codziennie, najważniejsze, żeby podczas kuracji nie używać innych szamponów.

Skład:

 • dimetykon – polimer z grupy silikonów, który blokuje otwory oddechowe wszy i jaj, doprowadzając do ich zabicia

Pełny skład:

woda oczyszczona, glicerol, betaina, mocznik, glikol kaprylowy, deksopantenol, dimetykon, alkohol cetostrearylowy, substancje powierzchniowo czynne, regulator pH, kompozycja zapachowa

LauPro – opinia Pana Tabletki

Tutaj też mamy produkt stosowany do profilaktyki. Skład też opiera się na sylikonie, jak przy zwalczaniu. Przy stosowaniu mamy też nie używać innych szamponów.

Czyli robimy sobie np. tygodniowy odwyk od zwykłego szamponu i liczymy na to, że wszy nas nie dopadną. Tak to widzę 😉

Czas aplikacji to kilka minut.

Można stosować od 3. roku życia.

***

Paranit, Ochronny spray, 100 ml

wyrób medyczny, cena +- 20 zł

Sposób użycia: codziennie rano rozpyl na czyste lub osuszone ręcznikiem włosy. Upewnij się że preparat pokrył wszystkie włosy, w tym okolice szyi i obszar za uszami.

Skład:

 • limonka, cytryna – zawierają olejki eteryczne, które rzekomo mają odstraszać wszy

Pełny skład:

woda, alkohol, miód, limonka, cytryna

Paranit Ochronny spray – opinia Pana Tabletki

W tym preparacie głównym orężem są odstraszające wszy olejki eteryczne.

Olejki eteryczne mają też podobno odstraszać komary. Różnie to w praktyce wygląda, czasem odstraszą, czasem nie.

Pozostaje przekonać się samemu 🙂

***

PIPI Nitolic Prevent Plus, spray na wszy, 75 ml

wyrób medyczny, cena +-18 zł
Sposób użycia: wstrząśnij przed użyciem, równomiernie rozpyl Pipi NITOLIC Prevent na suche włosy dziecka przed jego wyjściem do szkoły lub na zajęcia. Dozować z odległości 30-40 cm.
Skład:
 • PEG 12 dimetikon – polimer z grupy silikonów, który blokuje otwory oddechowe wszy i jaj, doprowadzając do ich zabicia
 • olejek z drzewa herbacianego, olejek z mięty pieprzowej, olejek lawendowy – olejki eteryczne, odstraszają wszy

Pełny skład:

PEG 12 dimetikon, hydrolizowane proteiny pszenicy, olejek z drzewa herbacianego, olejek z mięty pieprzowej, olejek lawendowy, etoksylowany olej rycynowy, fenoksyetanol/ethyheksygliceryna, woda

PIPI Nitolic Prevent Plus – opinia Pana Tabletki

Tym razem producent nie ufa chyba do końca samym olejkom i dorzucił w razie czego jeszcze sylikon.

Cenowo wychodzi dość podobnie do poprzedniego produktu.

Wygodna forma spray’u, na plus.

***

SORA Lotion, kuracja przeciw wszawicy, 100 ml

kosmetyk, cena +- 14 zł, aktualna cenę sprawdzisz tutaj

Sposób użycia: w zależności od potrzeby lotion: wmasowywać w odsłoniętą skórę głowy w stanach podrażnienia i swędzenia, spryskiwać włosy profilaktycznie z częstotliwością konieczną dla podtrzymania zapachu Cytronelli.

Skład:

 •  chlorek cetylpirydyniowy – działa bakteriobójczo, przeciwgrzybiczo
 •  N-cytral, eugenol, geraniol, farnezol, linalol, cytronelol, limonen – olejki eteryczne, działają odstraszająco na wszy

Pełny skład:

Aqua, Alcohol Denat, AloeVera Extract, Betaine, Hydrogenated Castor Oil, Parfum ,D- Panthenol, Allantoin, Chamomille Extract, Calendula, Extract, N- Cetylpyridinium Chloride, Hydrolyzed Wheat Protein, Propylene Glycol, Diazolidinyl Urea, Methylparaben, Propylparaben, Citral, Eugenol, Geraniol,Farnesol, Linalool, Citronellol, Limonene

SORA Lotion – opinia Pana Tabletki

Jedyny produkt w formie lotionu – dodatkowe składniki nawilżą skórę głowy i przyspieszą gojenie.

Cenowo ok.

***

 

SORA Protect, aerozol na włosy zapobiegający wszawicy, 50 ml

wyrób medyczny leczniczy, cena +- 13 zł
Sposób użycia: wyrób medyczny Sora Protect należy stosować zgodnie z instrukcją użycia. Przeznaczony jest do codziennego stosowania na nieuszkodzoną skórę głowy i włosy. Przed zastosowaniem należy wstrząsnąć opakowaniem, następnie z odległości 30-40cm spryskać skórę głowy i włosy, pozostawić do wyschnięcia.

Skład:

 •  cyclopentasiloxane (cyklometikon) – polimer z grupy silikonów, który blokuje otwory oddechowe wszy i jaj, doprowadzając do ich zabicia
 • olejek z liści szałwi, olejek z miodli indyjskiej, 4-terpineol, cytronella, geraniol – olejki eteryczne, odstraszają wszy

Pełny skład:

isododecane, hydrogenated tetradecenyl/metyl pentadecene, cyclopentasiloxane, 4-terpineol, salvia lavandulaefolia leaf oil, neem oil, citronella oil, geraniol oil

SORA Protect – opinia Pana Tabletki

Znowu podwójna ochrona – olejki i sylikon.

Opakowanie dwa razy mniejsze niż u poprzedników, jeżeli profilaktyka ma trwać dłużej to być może trzeba będzie dokupić kolejne opakowanie.

Poza tym ok.

***

Cicho Wsza, gumki do włosów, 4 sztuki

wyrób medyczny, cena +- 30-40 zł, aktualną cenę i dostępność sprawdzisz tutaj

Sposób użycia: dokładnie umyj i wysusz do sucha włosy dziecka. Zwiąż włosy według własnego uznania. Możesz użyć więcej niż jedną gumkę. Gumki chronią przed wszami 2 do 3 tygodni. Nie mocz gumek w wodzie ani żadnym innym płynie.

Skład:

 • olejek eteryczny z rozmarynu, olejek eteryczny z drzewa herbacianego, wyciąg z oleju z Miodli indyjskiej, olejek eteryczny z mięty pieprzowej, olejek eteryczny z Citronelli, wyciąg z szałwii, olejek eteryczny z lawendy, olejek z kopru włoskiego – działają odstraszająco na wszy

Cicho Wsza – opinia Pana Tabletki

Gumki nasączone w olejkach eterycznych, które mają odstraszać wszy. Różnie to w praktyce wygląda, czasem odstraszą, czasem nie.

Na plus, że włosy są spięte razem, co zmniejsza ryzyko zarażenia.

***

Leeloop, gumki do włosów przeciw wszom, 4 sztuki

wyrób medyczny, cena +- 14-20 zł, aktualna cena tutaj

Sposób użycia: uformuj kucyk, kok lub warkocz i zwiąż włosy gumką. Można użyć więcej niż jednej gumki, zależnie od długości i objętości włosów, które mają być chronione Zdejmij gumkę do włosów przed snem. 

Skład:

 • gumki nasączone kompleksem PhytoClear

Leeloop – opinia Pana Tabletki

Gumki nasączone w olejkach eterycznych, które mają odstraszać wszy.

Na plus, że włosy są spięte razem, co zmniejsza ryzyko zarażenia.

***

Jak mógłbym podsumować tę analizę?

Według mnie – warto poruszać się w obrębie preparatów na bazie silikonów, ewentualnie zmieniając od czasu do czasu na permetrynę.

 • No i ważny jest grzebień – bardzo ważny – musi mieć ciasno upakowane, metalowe zęby najlepiej o długości powyżej 3 cm.

Bardzo ważne jest prawidłowe wyczesanie i przede wszystkim zrozumienie tego problemu – jak wszy się rozmnażają i zarażają.

Co do reszty, ciężko jednoznacznie ocenić skuteczność tych preparatów. Składy opierają się głównie na tym samym (sylikony), więc porównywać możemy np. kwestię tego, czy producent postanowił zadbać o nasz komfort i dorzucił grzebień do zestawu, czy jak długi jest czas aplikacji.

Co do produktów profilaktyczno-odstraszających – jedyne co możemy zrobić, to po prostu spróbować, albo pomoże, albo nie, i liczyć na szczęście :/

I nie martwcie się, wszy to nie koniec świata! Przy wybuchu wszawicy ciężko będzie się przed tym uchronić, ale spokojnie, mamy czym z nimi walczyć.

Zdrowotności!

Pan Tabletka
Marcin

*P.S.: Za konsultację merytoryczną i pomoc dziękuję Ewie Kopeć  – która prowadzi pierwszą w Polsce firmę profesjonalnie zajmującą się wszawicą i usuwaniem wszy (na ten moment mają gabinety w Warszawie i od września Poznaniu). Jeśli ktoś czuje się bezradny – zapraszam do skorzystania z jej usług i doświadczenia – Mamy z głowy„. 

 

Bibliografia:

 1. https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/171074,wszawice
 2. https://gis.gov.pl/zdrowie/wszawica-choroba-ktora-trzeba-leczyc-a-nie-nalezy-sie-wstydzic/
 3. Frankowski B., Weiner  L., Clinical report: Head Lice, American Academy of Pediatrics, 2002, 110, 3
 4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7787823/

Podobne Te artykuły również
mogą cię zainteresować

Chcesz być na bieżąco?
Dołącz do newslettera

Wysyłam tylko wartościowe treści.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych w celu otrzymawania informacji marketingowych od Pana Tabletki, i akceptuję politykę prywatności.