ScrollToTop
żylaki i co na zylaki - wpis i analiza produktów

Żylaki – czy można sobie z nimi skutecznie poradzić? Analiza produktów i opinie

Analizy, Artykuły, Warto przeczytać

22 czerwca 2023

Spis treści

Dla cierpiących na żylaki kończyn dolnych ciepłe dni są wyjątkowo ciężkie do zniesienia. Czy możemy się uchronić przed powstaniem żylaków? Czy jeśli moja babcia, mama miały żylaki to ja też będę je miała? I czy istnieje jakiś sprawdzony sposób na radzenie sobie z nimi? W pierwszej części tego wpisu postaram się odpowiedzieć na te pytania.

W drugiej części – standardowo, analiza popularnych tabletek i maści z apteki „na żylaki„.

Chociaż w dużym skrócie – znów to nie tabletki będą bohaterami tego wpisu – a raczej odpowiednie zabiegi, zmiana stylu życia i okropne – ale skuteczne podkolanówki i rajstopy uciskowe.

Co to są żylaki i jak dochodzi do ich powstania?

Żylakami nazywamy wydłużenie i rozszerzenie żyły, w wyniku której nabiera ona charakterystycznego, poskręcanego kształtu. Problem ten dotyczy przede wszystkim żył nóg. A w jaki sposób powstają żylaki?

W dużym skrócie – z racji tego, że żyły w nogach są dosyć daleko od serca i niżej od niego – to krew ma pewną trudność, żeby pokonać tę drogę do góry z powrotem do serca. Żyły rozszerzają się, zastawki przestają pracować i baaach – widzimy co widzimy.

Puchnące/ciężkie nogi? To już żylaki, czy jeszcze nie?

Żylaki, pajączki, puchnące i ciężkie nogi – to kilka schorzeń które zwykle wymienia się jednym ciągiem. Cały poniższy wpis oscyluje wokół żylaków – natomiast to co nazywamy „uczuciem ciężkich nóg” – to w zasadzie przypadłość którą zajmujemy się w analogiczny sposób. Konieczna jest więc kontrola u lekarza naczyniowca, stosuje się również wszystkie metody opisane niżej „na żylaki”. „Ciężki nogi” często są objawem, który zapowiada żylaki, albo im towarzyszy.

Ważna rola zastawek

Żyły to naczynia krwionośne, którymi krew wraca z wędrówki po całym ciele do serca. Natomiast zastawki są specjalnymi tworami ścian żył, które umożliwiają krwi taką sprawną podróż. Dzięki zastawkom opiera się ona grawitacji i nie cofa, a płynie w górę do serca. W nogach 90% krwi żylnej pokonuje tę trasę szerokimi żyłami – nazywanymi żyłami głębokimi. Z kolei ok. 10% krwi płynie cieńszymi, znajdującymi się tuż pod skórą, łatwo widocznymi – żyłami powierzchownymi.

Pomiędzy żyłami występują jeszcze żyły przeszywające (tzw. przetoki żylne). I jeśli wszystko działa prawidłowo, to krew z żył powierzchownych przepływa z układu powierzchownego do głębokiego i dalej do serca. Jednak zaburzenia pracy zastawek mogą powodować, że krew, zamiast płynąć we wskazanym kierunku (z układu powierzchownego do głębokiego i dalej w kierunku serca), przedostaje się wstecznie do układu powierzchownego, powoduje nadmierne rozciąganie, rozszerzenie i wydłużenie żył – co w konsekwencji prowadzi do powstania żylaków.

Przyczyny powstawania żylaków kończyn dolnych

 1. Za główną przyczynę powstawania żylaków uważa się genetycznie uwarunkowane nieprawidłowości zastawek żylnych (np. zbyt małą ich ilość) lub zaburzenia w obrębie ściany żył (osłabienie ściany i zwiększona podatność na rozciąganie).
 2. Dużą rolę przypisuje się też czynnikom środowiskowym takim jak:
  • ciąża, w której dochodzi do zwiększenia objętości krwi, ucisku na żyły przez powiększoną macicę oraz wpływu hormonów na ścianę żył
  • długotrwałe stanie (związane np. z pracą zawodową)
  • długotrwała praca w wysokiej temperaturze
  • nadwaga i otyłość
  • dźwiganie ciężarów
  • przebyte urazy i operacje nogi
  • wiek – żylaki uznaje się już za chorobę degeneracyjną, czyli taką, która wystąpiła po prostu na skutek użytkowania żył, więc z wiekiem rośnie prawdopodobieństwo ich wystąpienia [3].

Profilaktyka żylaków kończyn dolnych (i „ciężkich nóg”)

Nasz obecny tryb życia, praca w jednej pozycji czy to siedzącej czy stojącej, ograniczona aktywność fizyczna, nadwaga predysponują nas do powstania żylaków i do różnego rodzaju problemów z „puchnącymi nogami„. Czy w jakiś sposób możemy ich uniknąć?

Warto próbować – choć niektórym, chociażby ze względów obciążeń genetycznych, może się to nie udać i żylaki i tak się pojawią. Istnieją zalecenia, które mają pomóc utrzymać dobrą kondycję naszych żył. Takie same wytyczne obowiązują również osoby dotknięte już tym problemem – więc tak czy owak, czy to w celach prewencyjnych czy wspomagających leczenie żylaków – warto je poznać:

 • często odpoczywaj z uniesionymi nogami – szczególnie, jeśli masz stojącą pracę. Usiądź/ połóż się i nogi w górę! – taka chwila przerwy w ciągu dnia (powiedzmy 30 min. będzie super – no już dobrze, zdaję sobie sprawę, że w pracy ciężko wygospodarować aż tyle – chociaż to się zmienia i wielu pracodawców dba również o takie aspekty)
 • jeśli masz siedzącą pracę – co jakiś czas wstań, przespaceruj się, poruszaj nogami, naprzemiennie napnij i rozluźnij łydki, unieś palce – opuść piętę, opuść palce – unieś piętę i tak kilka razy w kółko;)
  • mi pomaga tutaj aplikacja zainstalowana na smartfonie, a ostatnio smartband który woła do mnie „Rusz się”
 • noś specjalne uciskowe podkolanówki i rajstopy (ubieraj je rano, zanim nogi zdążą spuchnąć), a unikaj takich zwykłych podkolanówek i skarpet ze ściągaczem, bo pogarszają przepływ żylny
  • to brzmi jak kolejny truizm – a tymczasem to prawdopodobnie jedna z najskuteczniejszych metod prewencyjnych – dodatkowy ucisk na nogę – pomaga jakby odbić krew w górę do serca – i zapobiega rozszerzaniu się naczyń
 • unikaj noszenia bardzo obcisłych spodni
  • chodzi o całość spodni – czyli od pasa przez uda w dół
 • wysokie obcasy zostaw sobie na specjalne okazje
 • unikaj długiego stania i „dreptania” 
 • staraj się utrzymać prawidłową masę ciała i walcz z nadwagą
  • truizm – ale zadbanie o wagę i prawidłowe BMI pomoże z wieloma różnymi aspektami
  • walcz!
 • unikaj alkoholu – rozszerza żyły
 • siedząc – nie zakładaj nogi na nogę ani nie siedź na stopie podkurczonej nogi
 • uprawiaj sport
  • jazdę na rowerze, pływanie i marsz; unikaj podnoszenia ciężarów
 • unikaj długich gorących kąpieli, sauny, solarium! i długiego wylegiwania się na słońcu (wiem, że w perspektywie nadchodzącego sezonu urlopowego to ciężkie do zrealizowania) – ale żyły pod wpływem ciepła się rozszerzają i to pierwszy krok do powstania żylaków
 • w zamian polecam nogom zimny prysznic 🙂 – obkurczy naczynia krwionośne, poprawi przepływ krwi i ujędrni skórę [4].

Sposoby leczenia żylaków i sposoby na „ciężkie nogi”.

Możemy tutaj wymienić trzy główne grupy:

 1. Metody farmakologiczne (leki o działaniu przeciwobrzękowym i przeciwzapalnym oraz chroniącym naczynia żylne) – jeśli żylaki już się pojawią to niestety, ale żadna tabletka ani maść nie pomogą ich usunąć.
  • Preparaty dostępne w aptekach nie są w stanie naprawić już uszkodzonych żył i przywrócić prawidłowego przepływu krwi.
  • Natomiast mogą przynieść ulgę od objawów żylaków i zmniejszać obrzęki.
 2. Leczenie zachowawcze – dla osób, które nie chcą poddawać się metodom operacyjnym, polega ono na noszeniu podkolanówek albo pończoch o odpowiednio dobranym stopniu ucisku, w zależności od stopnia zaawansowania choroby.
  • Z mojego punktu widzenia – te pończochy uciskowe – są skuteczniejsze od tabletek
  • i to raczej metody farmakologiczne mogą być wsparciem dla metod uciskowych
  • wadą pończoch uciskowych jest hm, kwestia wygody – bo po prostu „uciskają” – natomiast nogi je kochają
  • polecam te metodę
 3. Leczenie zabiegowe i operacyjne – pozwoli pozbyć się problemu zarówno w kontekście zdrowotnym jak i estetycznym
  • jego wadą jest cena – ale efekty są błyskawiczne i trwałe
  • oczywiście każdy zabieg wiąże się z pewnym ryzykiem – ale nieleczenie również wiąże się z ryzykiem
  • różnego rodzaju zabiegi usuwające żylaki – nie likwidują przyczyn – więc to trochę takie „never ending story” [5].

Produkty „na żylaki i puchnące nogi” z apteki – analiza i opinia Pana Tabletki

Poniżej znajdziesz analizę tych najpopularniejszych środków z apteki na żylaki. Bo Czytelnicy nie dają mi żyć o taką analizę – natomiast jeśli mam być szczery – to ich działanie jest hm, znikome/uzupełniające/łagodzące objawy. Co więc polecam?

 • podstawą powinny być te metody uciskowe-zachowawcze + regularne kontrole u lekarza naczyniowca
 • jeśli w związku z pojawieniem się żylaków odczuwasz duży dyskomfort – fizyczno-psychiczny – poważnie zastanów się nad zabiegiem usuwania żylaków.

I piszę to poważnie. Tabletki to raczej 3. linia walki.

W poniższej analizie mamy kilka grup produktów:

 1. Środki z diosminą
 2. Środki z dobezylanem wapnia
 3. Preparaty złożone (głównie z wyciągiem z ruszczyka)
 4. Preparaty do stosowania na skórę – z heparyną i substancjami przeciwzapalnymi

Które będą najlepsze na żylaki? Te z diosminą? Z wapniem? Preparaty złożone? Coś do smarowania?

Szczerze powiedziawszy to trudno powiedzieć.

Często też wybiera się dwa różne środki – coś w tabletkach + coś do smarowania z zewnątrz – ponieważ takie dwukierunkowe działanie daje mocniejszy efekt.

Porozmawiaj ze swoim lekarzem i wspólnie zadecydujcie. Zwróć uwagę na to, co jest lekiem a co suplementem – bo to kluczowe (suplementy nie powinny działać kiedy już masz żylaki – to środki dla osób zdrowych). Jeśli nie zauważysz efektów – skonsultuj się z lekarzem i rozważ zmianę leku na taki z innej grupy.

To bierzmy się za analizę – kolejność preparatów losowa. Jeśli uważasz, że czegoś brakuje – i powinno się w tym zestawieniu pojawić – napisz mi w komentarzu po tym wpisem na blogu.

***

Analiza preparatów na żylaki i ciężkie nogi – preparaty z diosminą

Diohespan max

Lek OTC, 60 tabletek

Diohespan max - żylaki

Skład w 1 tabletce:

 • 1000 mg zmikronizowanej diosminy (MPFF, micronized purified flavonoid fraction) – diosmina zmniejsza obrzęki i łagodzi objawy choroby żylnej; ochrania żyły, zmniejsza ich przepuszczalność, zapewnia elastyczność i zwiększa ich napięcie, a także zmniejsza nadciśnienie i zastój żylny w kończynach, działa przeciwzapalnie – wiele badań potwierdza jej przeciwzapalne i ochronne działanie. Mikronizacja cząsteczki polepsza wchłanialność oraz działanie farmakologiczne diosminy. Powszechnie w przewlekłej chorobie żylnej zaleca się podawanie dawki 450–500 mg MPFF 2 razy dziennie.

Pełny skład:

zmikronizowana diosmina, alkohol poliwinylowy, kroskarmeloza sodowa, talk, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian.

Dawkowanie: 

 • Podanie doustne. Zazwyczaj stosowana dawka produktu leczniczego to 1 tabletka raz na dobę, podczas posiłku.
 • Zaostrzenie dolegliwości dotyczących żylaków odbytu: 3 tabletki na dobę przez 4 dni, a następnie 2 tabletki na dobę przez kolejne 3 dni, podczas posiłków.

Diohespan max – opinia Pana Tabletki

Diosmina jest jedną z najczęściej stosowanych substancji w stanach zapalnych naczyń żylnych.

Na rynku aptecznym dostępny jest szeroki wybór leków OTC z diosminą w różnych dawkach i różnej postaci – diosmina zmikronizowana (nowszej generacji), półsyntetyczna oraz diosmina naturalna (niezmikronizowana, starszej generacji).

Badania potwierdzają, że taka zmikronizowana forma lepiej się wchłania i dzięki temu wykazuje korzystniejszy efekt farmakologiczny.

Co do samego dawkowania diosminy – w znakomitej większości badań klinicznych potwierdzających skuteczność diosminy w chorobach naczyń żylnych, pacjentom podawano po 500 mg diosminy 2 razy dziennie. Z kolei dysponujemy tylko jednym, dużym, badaniem klinicznym, w którym wykorzystano dawkę 1000 mg podawaną raz dziennie.

Co prawda jego wyniki były bardzo zadowalające, ale nie można stawiać go na szali z poprzednio wspomnianymi – stąd dla najlepszego efektu stosowania zaleca się dawkowanie 500 mg diosminy rano i wieczorem.

Lek to lek, jest ok.

***

DIH Max Comfort

Lek OTC, 60 tabletek powlekanych

DIH Max Comfort - żylaki

Skład w 1 tabletce:

 • 1000 mg zmikronizowanej diosminy (MPFF, micronized purified flavonoid fraction) – zmniejsza obrzęki i łagodzi objawy choroby żylnej; ochrania żyły, zmniejsza ich przepuszczalność, zapewnia elastyczność i zwiększa ich napięcie, a także zmniejsza nadciśnienie i zastój żylny w kończynach, działa przeciwzapalnie. Powszechnie w przewlekłej chorobie żylnej zaleca się podawanie dawki 450–500 mg MPFF 2 razy dziennie.

Pełny skład:

zmikronizowana diosmina, celuloza mikrokrystaliczna, powidon K 30, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), magnezu stearynian. Otoczka Opadry IIPink 85F24220 o składzie: alkohol poliwinylowy częściowo zhydrollzowany, makrogol/PEG MW 3350, makrogol 4000 JP, talk, tlenek żelaza czerwony (E 172), tlenek żelaza żółty (E172), tytanu dwutlenek (E171).

Dawkowanie:

 • Podanie doustne. Zazwyczaj stosowana dawka leku to 1 tabletka powlekana na dobę podczas posiłku.
 • Jedynie w przypadkach zaostrzenia dolegliwości spowodowanych żylakami odbytu zaleca się okresowe podawanie większych dawek: po 1 tabletce powlekanej 3 razy na dobę przez 4 dni, a przez kolejne 3 dni po 1 tabletce powlekanej 2 razy na dobę, rano i wieczorem. Jeśli dolegliwości związane z żylakami odbytu nie ustąpią lub nasilą się mimo stosowania leku, należy skonsultować się z lekarzem.

DIH Max Comfort – opinia Pana Tabletki

Kolejny lek ze zmikronizowaną frakcją diosminy w największej dostępnej na rynku dawce 1000 mg.

Lek to lek, jest ok.

***

DIH

Lek OTC, 60 tabletek powlekanych

DIH - żylaki

Skład w 1 tabletce:

 • 500 mg zmikronizowanej diosminy (MPFF, micronized purified flavonoid fraction) – zmniejsza obrzęki i łagodzi objawy choroby żylnej; ochrania żyły, zmniejsza ich przepuszczalność, zapewnia elastyczność i zwiększa ich napięcie, a także zmniejsza nadciśnienie i zastój żylny w kończynach, działa przeciwzapalnie. Powszechnie w przewlekłej chorobie żylnej zaleca się podawanie dawki 450–500 mg MPFF 2 razy dziennie.

Pełny skład:

zmikronizowana diosmina, celuloza mikrokrystaliczna, powidon , karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), magnezu stearynian. Otoczka Opadry II Pink 85F24220 o składzie: poliwinylowy alkohol, tytanu dwutlenek (E 171), Makrogol – PEG 3350, talk, żelaza tlenek żółty (E 172) oraz żelaza tlenek czerwony (E 172).

Dawkowanie: 

 • Zazwyczaj stosowana dawka leku to 2 tabletki na dobę podczas posiłku (rano i wieczorem).
 • Jedynie w przypadkach zaostrzenia dolegliwości spowodowanych żylakami odbytu zaleca się podawanie większych dawek do 6 tabletek na dobę, tj. 2 razy na dobę po 3 tabletki przez 4 dni, a przez kolejne 3 dni zmniejszenie dawki: 4 tabletki na dobę, tj. 2 razy na dobę po 2 tabletki.

DIH – opinia Pana Tabletki

1 tabletka leku zawiera tę najbardziej zalecaną pojedynczą dawkę diosminy.

Trzeba jedynie pamiętać, że dla zadowalających efektów trzeba łykać ją 2 razy dziennie – rano i wieczorem.

Lek to lek, jest ok.

***

Diosminex Max

Lek OTC, 60 tabletek powlekanych

Diosminex Max - żylaki

Skład w 1 tabletce:

 • 1000 mg zmikronizowanej diosminy (MPFF, micronized purified flavonoid fraction) – zmniejsza obrzęki i łagodzi objawy choroby żylnej; ochrania żyły, zmniejsza ich przepuszczalność, zapewnia elastyczność i zwiększa ich napięcie, a także zmniejsza nadciśnienie i zastój żylny w kończynach, działa przeciwzapalnie. Powszechnie w przewlekłej chorobie żylnej zaleca się podawanie dawki 450–500 mg MPFF 2 razy dziennie.

Pełny skład:

zmikronizowana diosmina, rdzeń tabletki: celuloza mikrokrystaliczna, laktoza jednowodna, kroskarmeloza sodowa, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian; otoczka: alkohol poliwinylowy, tytanu dwutlenek (E 171), makrogol 3350, talk, lak żółcieni chinolinowej (E 104), lak indygotyny (E 132), lak żółcieni pomarańczowej (E 110), żelaza tlenek czarny (E 172).

Dawkowanie:

 • Lek do stosowania doustnego, lek przyjmuje się podczas posiłku. Lek przeznaczony jest do stosowania u osób dorosłych.
 • Leczenie objawów przewlekłej niewydolności żylnej: 1 tabletka raz na dobę. Lek należy stosować kilka tygodni. Jeśli brak poprawy po 5 tygodniach stosowania, należy zasięgnąć porady lekarza.

Diosminex Max – opinia Pana Tabletki

I znów kolejny lek z diosminą w dawce 1000 mg – stosowanie leku 1 raz dziennie na pewno jest bardzo wygodne, jednak dla najlepszego efektu zaleca się podzielenie tej dawki na pół i zażywanie jej w odstępach czasu – rano i wieczorem, a to dlatego, że stosowanie diosminy w godzinach porannych nie zapewnia odpowiednio dużych stężeń leku we krwi w godzinach wieczornych, kiedy objawy chorób żylnych są najbardziej dokuczliwe.

Lek to lek, jest ok.

***

Aflavic Max

Lek OTC, 30 tabletek powlekanych

Skład w 1 tabletce:

 • 1000 mg zmikronizowanej diosminy (MPFF, micronized purified flavonoid fraction) – zmniejsza obrzęki i łagodzi objawy choroby żylnej; ochrania żyły, zmniejsza ich przepuszczalność, zapewnia elastyczność i zwiększa ich napięcie, a także zmniejsza nadciśnienie i zastój żylny w kończynach, działa przeciwzapalnie. Powszechnie w przewlekłej chorobie żylnej zaleca się podawanie dawki 450–500 mg MPFF 2 razy dziennie.

Pełny skład:

diosmina, substancje pomocnicze: Kroskarmeloza sodowa, Alkohol poliwinylowy, Talk, Magnezu stearynian, Krzemionka koloidalna bezwodna

Dawkowanie:

 • Zazwyczaj stosowana dawka produktu leczniczego to 1 tabletka raz na dobę, podczas posiłku.
 • Zaostrzenie dolegliwości dotyczących żylaków odbytu: 3 tabletki na dobę przez 4 dni, a następnie
  2 tabletki na dobę przez kolejne 3 dni, podczas posiłków.

Aflavic Max – opinia Pana Tabletki

Kolejny w zestawieniu lek z MPFF – chyba jeszcze nie wytłumaczyłem co to za dziwny skrót. MPFF to taka nowoczesna forma diosminy zmieszanej z hesperydyną w stosunku 9:1 – wykazano, że taka kombinacja hamuje syntezę mediatorów zapalenia oraz uwalnianie wolnych rodników, co wyjaśnia przeciwzapalne i protekcyjne działanie preparatu u chorych ze stanami zapalnymi naczyń żylnych.

Czyli na plus. Lek to lek, jest ok.

***

Phlebodia

Lek OTC, 30 tabletek powlekanych

Phlebodia - żylaki

Skład w 1 tabletce:

 • 600 mg diosminy – zmniejsza obrzęki i łagodzi objawy choroby żylnej; ochrania żyły, zmniejsza ich przepuszczalność, zapewnia elastyczność i zwiększa ich napięcie, a także zmniejsza nadciśnienie i zastój żylny w kończynach, działa przeciwzapalnie.

Pełny skład:

diosmina, substancje pomocnicze: kwas stearynowy, talk, krzemionka koloidalna bezwodna (Aerozol R 972), celuloza mikrokrystaliczna; otoczka: substancja powlekająca Sepifilm 002: hypromeloza, celuloza mikrokrystaliczna, makrogol 400 stearynian, substancja barwiąca Sepisperse AP 5523: glikol propylenowy, hypromeloza, tytanu dwutlenek (E 171), lak czerwieni koszenilowej Ponceau 4R (E 124), żelaza tlenek czarny (E 172), żelaza tlenek czerwony (E 172), opaglos 6000: alkohol etylowy 95%, guma lakowa (E 904), wosk Carnauba (E 903), wosk pszczeli (E 901).

Dawkowanie: 

 • Zalecana dawka: Niewydolność krążenia żylnego w obrębie kończyn dolnych: 1 tabletka na dobę.
 • Zaostrzenie dolegliwości żylaków odbytu: 2 do 3 tabletek na dobę, razem z posiłkiem.
 • Lek przeznaczony tylko dla osób dorosłych. Droga podania: doustna. 

Phlebodia – opinia Pana Tabletki

W składzie tego leku znajdziemy diosminę w postaci niezmikronizowanej, co ma dość duże znaczenie jeśli chodzi o jej wchłanianie z przewodu pokarmowego, a w efekcie samo działanie terapeutyczne.

Preparaty zmikronizowanej diosminy (MPFF) łatwiej rozpuszczają się w sokach trawiennych i lepiej wchłaniają z przewodu pokarmowego.

Lek to lek, jest ok.

***

Preparaty na żylaki z dobezylanem wapnia jednowodnym

I przechodzimy do kolejnej grupy środków na żylaki.

***

Rostil

Lek OTC, 30 tabletek

Rostil - żylaki

Skład w 1 tabletce:

 • 250 mg wapnia dobezylanu jednowodnego (Calcii dobesilas monohydricus) – działa w obrębie śródbłonka ściany naczyń włosowatych, ściany żył oraz naczyń limfatycznych. Zmniejsza przepuszczalność naczyń włosowatych, zwiększa ich wytrzymałość, dzięki czemu zapobiega tworzeniu wysięków i usprawnia mikrokrążenie. Zwiększa też napięcie ściany żył zapobiegając zastojom krwi i tworzeniu się zakrzepów. Nasila syntezę kolagenu. Zmniejsza lepkość osocza i zwiększa przepływ krwi przez tkanki obwodowe, a także hamuje agregację trombocytów – działanie uszczelniające naczynia w obrębie układu limfatycznego powoduje zwiększenie odpływu chłonki i zmniejszenie obrzęków co prowadzi do ustąpienia dolegliwości bólowych i uczucia ciężkości kończyn.

Pełny skład:

wapnia dobezylanu jednowodny, laktoza jednowodna, skrobia ziemniaczana, celuloza mikrokrystaliczna, talk, krzemionka koloidalna bezwodna, sodu laurylosiarczan, magnezu stearynian, krospowidon.

Dawkowanie:

 • Lek do podawania doustnego. Dawkowanie należy ustalić w zależności od nasilenia objawów. 
 • Dorośli: od 500 (2 tabletki) do 1000 mg (4 tabletki) na dobę. 
 • Lek należy stosować podczas posiłku.
 • Leczenie może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Rostil – opinia Pana Tabletki

Tak jak wspomniałem – tego typu preparaty nie wyleczą żylaków, ale jeśli u kogoś poprzez uwarunkowania genetyczne, tryb życia, charakter pracy zwiększa się prawdopodobieństwo ich wystąpienia, to można w celach zapobiegawczych sięgać po takie tabletki.

Lek to lek.

***

Dobenox Forte

Lek OTC, 30 tabletek powlekanych

Dobenox Forte - żylaki

Skład w 1 tabletce:

 • 500 mg wapnia dobezylanu jednowodnego (Calcii dobesilas monohydricus) – działa w obrębie śródbłonka ściany naczyń włosowatych, ściany żył oraz naczyń limfatycznych. Zmniejsza przepuszczalność naczyń włosowatych, zwiększa ich wytrzymałość, dzięki czemu zapobiega tworzeniu wysięków i usprawnia mikrokrążenie. Zwiększa też napięcie ściany żył zapobiegając zastojom krwi i tworzeniu się zakrzepów. Nasila syntezę kolagenu. Zmniejsza lepkość osocza i zwiększa przepływ krwi przez tkanki obwodowe, a także hamuje agregację trombocytów – działanie uszczelniające naczynia w obrębie układu limfatycznego powoduje zwiększenie odpływu chłonki i zmniejszenie obrzęków, co prowadzi do ustąpienia dolegliwości bólowych i uczucia ciężkości kończyn.

Pełny skład:

wapnia dobezylanu jednowodny, celuloza mikrokrystaliczna, skrobia ziemniaczana, laktoza jednowodna, talk, magnezu stearynian, krzemionka koloidalna bezwodna, otoczka Opadry II57U18539 White o składzie: hypromeloza, polidekstroza, tytanu dwutlenek (E 171), talk, maltodekstryna, średniołańcuchowe trójglicerydy.

Dawkowanie: 

 • O ile lekarz nie zaleci inaczej, u dorosłych zwykle stosuje się od 1 do 2 tabletek na dobę (co odpowiada dawce dobowej od 500 mg (1 tabletka) do 1000 mg (2 tabletki) substancji czynnej – dobezylanu wapnia jednowodnego):
 • niewydolność żylna – zwykle od 1 do 2 tabletek na dobę;
 • żylaki odbytu – zwykle od 1 do 2 tabletek na dobę. Lek stosuje się doustnie. Lek należy przyjmować po posiłkach.

Dobenox Forte – opinia Pana Tabletki

Drugi w zestawieniu lek zawierający w składzie jednowodny dobezylan wapnia – w tym przypadku jedna tabletka zawiera 2 razy większą dawkę substancji aktywnej = mniej tabletek do połknięcia.

Lek to lek.

***

Preparaty z wyciągami z kasztanowca i escyną

Venescin forte

Lek OTC, 30 tabletek drażowanych

Venescin forte - żylaki

Skład w 1 tabletce:

 • 100 mg wyciągu suchego z Aesculus hippocastanum L. semen (nasion kasztanowca) (5,5-8,1) o zawartości średnio 22 % saponin trójterpenowych w przeliczeniu na bezwodną escynę  – działa przeciwobrzękowo i zwiększa tonus żył, łagodzi szereg objawów takich jak np. obrzęki, ból, stan zapalny, świąd – wyciąg standaryzowany,
 • 60 mg rutozydu trójwodnego (Rutosidum trihydricum) – jest antyoksydantem. Zmniejsza przepuszczalność naczyń włosowatych i zwiększa ich odporność mechaniczną, poprawia cyrkulację krwi.

Pełny skład:

Substancje pomocnicze: celuloza mikrokrystaliczna, laktoza jednowodna, sól sodowa glikolanu skrobi typ A, magnezu stearynian, sacharoza, talk, guma arabska, kalafonia, olej rycynowy, żółcień chinolinowa (E 104), indygotyna (E 132).

Dawkowanie:

 • 1-2 tabletek drażowanych 3 razy na dobę.
 • Przyjmować podczas lub po jedzeniu.
 • Jeśli po upływie 21 dni objawy nasilą się, nie nastąpi poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem.

Venescin forte – opinia Pana Tabletki

Lek z roślinnym składem. Działanie przeciwobrzękowe i łagodzące objawy żylaków wyciągu z nasion kasztanowca zostały potwierdzone w licznych badaniach klinicznych.

Obecny w leku wyciąg jest standaryzowany na zawartość escyny – mamy więc pewność, po co sięgamy.

Ważna uwaga! Ze względu na obecność escyny może on nasilać działanie leków przeciwzakrzepowych. W przypadku jednoczesnego stosowania leków przeciwzakrzepowych należy często kontrolować parametry krzepnięcia krwi.

Lek to lek.

***

Aescin

Lek OTC, 90 tabletek powlekanych

Aescin - żylaki

Skład w 1 tabletce:

 • 20 mg alfa-escyny – działa przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie oraz poprawia napięcie i zmniejsza przepuszczaność naczyń krwionośnych. Łagodzi szereg objawów takich jak np. obrzęki, ból, stan zapalny, świąd.

Pełny skład:

alfa-escyna, laktoza jednowodna, skrobia ziemniaczana, powidon, talk, magnezu stearynian. 
Otoczka: talk, tytanu dwutlenek (E 171), powidon, polisorbat 80, kopolimer kwasu metakrylowego i akrylanu etylu, sodu karboksymetyloceluloza, żółcień pomarańczowa (E 110), silikonowa emulsja przeciwpienna.

Dawkowanie:

 • Dorośli: Zazwyczaj stosowana dawka leku Aescin to 3 razy na dobę po 2 tabletki, po posiłku, popijając dużą ilością płynu.
 • Profilaktycznie można stosować na minimum 16 godzin przed zabiegiem chirurgicznym. Po 2-3 miesiącach leczenia można zastosować leczenie podtrzymujące w dawce 40 mg (2 tabletki) 2 razy na dobę.
 • W przypadku stosowania środków antykoncepcyjnych można przyjmować podwójną dawkę alfa-escyny. 

Aescin – opinia Pana Tabletki

Pamiętajcie, że w prewencji i łagodzeniu dolegliwości żylaków bardzo ważne jest kompleksowe działanie. Dlatego „łykanie” tabletek powinno być połączone z innymi nieinwazyjnymi środkami zapobiegawczymi, o których pisałem wyżej – stosowanie leków zawierających escynę nie zastąpi ich działania.

Ważna uwaga! Może on nasilać działanie leków przeciwzakrzepowych. W przypadku jednoczesnego stosowania leków przeciwzakrzepowych należy często kontrolować parametry krzepnięcia krwi.

Lek to lek.

***

Preparaty z rutyną i jej pochodnymi

Venoruton Forte

Lek OTC, 60 tabletek

Venoruton forte - żylaki

Skład w 1 tabletce:

 • 500 mg o-(beta-hydroksyetylo)-rutozydu – jest antyoksydantem, zmniejsza obrzęki oraz łagodzi objawy tj. zaburzenia czucia, mrowienie, bóle i skurcze mięśni, uczucie ciężkich, spuchniętych i bolących nóg.

Pełny skład:

o-(beta-hydroksyetylo)-rutozyd, pozostałe składniki leku: glikol polietylenowy 6000, magnezu stearynian.

Dawkowanie: 

 • W dawkowaniu początkowym: 1 tabletka 500 mg 2 razy na dobę, aż do całkowitego ustąpienia objawów, zwykle przez około 2 tygodnie.
 • Zaleca się jednak kontynuowanie leczenia, jako terapii podtrzymującej, jeszcze przez kilka tygodni celem wzmocnienia efektu leczniczego, przy utrzymaniu takiego samego dawkowania lub stosowaniu dawkowania podtrzymującego 1 tabletka 1 raz na dobę.

Venoruton Forte – opinia Pana Tabletki

Pozytywny wpływ na kondycję naczyń krwionośnych oraz przepływ żylny, a także działanie przeciwobrzękowe biflawonoidów – substancji aktywnych leku Venoruton Forte, została udowodniona badaniami.

Ten lek można bezpiecznie łączyć z lekami przeciwzakrzepowymi.

Lek to lek.

***

Venotrex

Lek OTC, 64 kapsułki

Venotrex - żylaki

Skład w 1 kapsułce:

 • 200 mg / 300 mg trokserutyny (O-β-hydroksyetylorutozydy) – pochodne rutyny – podobnie jak ona działają osłaniająco na ściany naczyń włosowatych. Zmniejszają przepuszczalność małych naczyń, przez co przyczyniają się do zmniejszenia obrzęków. Zwiększają napięcie i elastyczność naczyń krwionośnych, przeciwdziałają ich pękaniu. W dużych dawkach zwiększają plastyczność błony krwinek czerwonych i przeciwdziałają agregacji płytek krwi, poprawiając w ten sposób przepływ krwi w małych naczyniach.

Pełny skład:

troksrutyna (O-β-hydroksyetylorutozydy), laktoza jednowodna, skrobia ziemniaczana, sodu laurylosiarczan, krzemionka koloidalna bezwodna, składniki kapsułki twardej: zółcień chinolinowa (E104)/ erytrozyna (E127), żółcień pomarańczowa (E110), dwutlenek tytanu (E171), żelatyna.

Dawkowanie:

 • 2 kapsułki twarde 200 mg 3 razy na dobę lub 1 kapsułka twarda 300 mg 4 razy na dobę, przez 2 do 4 tygodni.
 • W leczeniu podtrzymującym lub w przypadku nawrotów zaleca się: dawkowanie: 2 kapsułki twarde 200 mg 2 razy na dobę lub 1 kapsułka twarda 300 mg 3 razy na dobę. Leczenie podtrzymujące powinno trwać 3 do 4 tygodni.

Venotrex – opinia Pana Tabletki

Lek jest dostępny w dwóch dawkach – większa dawka to mniej tabletek do połknięcia.

Substancją aktywną w tym leku jest pochodna rutyny.

Lek to lek.

***

Troxerutin Synteza

Lek OTC, 64 kapsułki twarde

Troxerutin - żylaki

Skład w 1 kapsułce:

 • 200 mg trokserutyny (O-β-hydroksyetylorutozydy) – pochodne rutyny – podobnie jak ona działają osłaniająco na ściany naczyń włosowatych. Zmniejszają przepuszczalność małych naczyń, przez co przyczyniają się do zmniejszenia obrzęków. Zwiększają napięcie i elastyczność naczyń krwionośnych, przeciwdziałają ich pękaniu.W dużych dawkach zwiększają plastyczność błony krwinek czerwonych i przeciwdziałają agregacji płytek krwi, poprawiając w ten sposób przepływ krwi w małych naczyniach.

Pełny skład:

O-b-hydroksyetylorutozyd, laktoza, skrobia ziemniaczana, krzemionka koloidalna bezwodna, laurylosiarczan sodu, erytrozyna (E 127), tytanu dwutlenek (E 171), żółcień pomarańczowa (E 110), żelatyna.

Dawkowanie: 

 • Lek stosuje się doustnie. Zaleca się stosować lek w trakcie posiłków. Troxerutin synteza przyjmuje się od 2 do 3 razy na dobę po 2 kapsułki przez okres 2 do 4 tygodni.
 • Lekarz może zalecić kontynuowanie terapii jeszcze przez kilka tygodni.

Troxerutin Synteza – opinia Pana Tabletki

Drugi przykład leku z trokserutyną – tym razem dostępny tylko w jednej dawce.

Lek to lek.

***

Leczenie żylaków – preparaty złożone

W tej grupie znajdziemy środki z złożonym składem – głównie opartym o składniki ziołowe. Na co zwrócić uwagę?

 • co jest lekiem, a co suplementem
 • leki stosuje się kiedy trzeba leczyć – a suplementy są dla osób zdrowych, jako profilaktyka – ponieważ nie mają ani badań skuteczności – wręcz nie mogą być w zalecanych dawkach skuteczne (bo suplementy są kwalifikowane jako żywność)
 • zwróć więc uwagę na skład, standaryzację i ceny (a w zasadzie stosunek ceny do jakości/składu)

To lecimy z materiałem.

***

Cyclo 3 Fort

Lek OTC, 30 kapsułek twardych

Cyclo 3 Fort - żylaki

Skład w 1 kapsułce:

 • 150 mg suchego wyciągu z kłącza ruszczyka kolczastego 5-7,5:1 (ekstrahent: etanol 85% v/v) – posiada właściwości ochraniające naczynia krwionośne i wpływające na napięcie ściany naczyń żylnych. Kłącze ruszczyka należy do tradycyjnych produktów leczniczych roślinnych – pomimo tego, że to lek nie ma podanej standaryzacji – dziwne.
 • 150 mg metylochalkonu hesperydyny – zmniejsza przepuszczalność naczyń włosowatych i przeciwdziała powstawaniu obrzęków.
 • 100 mg kwasu askorbowego – bierze udział w syntezie kolagenu, zwiększa odporność naczyń włosowatych, wspomaga działanie hesperydyny.

Pełny skład:

suchy wyciągu z kłącza ruszczyka kolczastego, metylochalkon hesperydyny, kwas askorbowy, krzemu dwutlenek koloidalny bezwodny, stearynian magnezu, talk, glikol polioksyetylenowy (Macrogol) 6000; otoczka kapsułki: denko (koloru żółtego) – żółcień chinolinowa (E 104), żółcień pomarańczowa FCF (E 110), tytanu dwutlenek (E 171), żelatyna; wieczko (koloru pomarańczowego) – żółcień pomarańczowa FCF (E 110), tytanu dwutlenek (E 171), żelatyna.

Dawkowanie: 

 • Lek do stosowania doustnego. Kapsułki należy stosować ze szklanką wody. Lek przeznaczony jest dla osób dorosłych. Leczenie objawowe niewydolności naczyń żylnych: 2-3 kapsułki dziennie w schemacie 1 kapsułka rano i 1 kapsułka wieczorem lub 2 kapsułki rano i 1 kapsułka wieczorem. 
 • Pomocniczo w leczeniu objawów związanych z żylakami odbytu lek stosuje się w dawce
  4 do 5 kapsułek na dobę.

Cyclo 3 Fort – opinia Pana Tabletki

Na rynku obecne są także leki o złożonym składzie – tutaj mamy tego przykład.

Lek zawiera 3 substancje aktywne o różnych mechanizmach działania – i to jedyny lek z tej kategorii – natomiast stanowi inspirację dla setek podobnych suplementów – które niestety nie zbliżają się do niego dawkowaniem.

Lek to lek.

***

RedBlocker

Suplement diety, 30 tabletek, aktualną cenę (10-22 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.RedBloker tabletki - żylaki

Skład w 1 tabletce: 

 • 50 mg diosminy,
 • 50 mg rutozydu – jest antyoksydantem, zmniejsza obrzęki oraz łagodzi objawy tj. zaburzenia czucia, mrowienie, bóle i skurcze mięśni, uczucie ciężkich, spuchniętych i bolących nóg
 • 50 mg hesperydyny – zmniejsza przepuszczalność naczyń włosowatych i przeciwdziała powstawaniu obrzęków
 • 16 mg niacyny (wit. B3) (100%)* – nie za bardzo rozumiem jej obecność,
 • 80 mg witaminy C (100%)* – bierze udział w syntezie kolagenu, zwiększa oporność naczyń włosowatych, wspomaga działanie hesperydyny.
*RWS- Referencyjna Wartość Spożycia

Pełny skład:

celuloza mikrokrystaliczna (substancja wypełniająca), kwas L-askorbinowy, hesperydyna, diosmina, rutozyd, poliwinyloprolidon (substancja wiążąca), hydroksypropylometyloceluloza (substancja glazurująca), talk (substancja glazurująca), amid kwasu nikotynowego, stearynian magnezu (substancja glazurująca), dwutlenek tytanu (barwnik), dwutlenek krzemu (substancja przeciwzbrylająca), hydroksypropyloceluloza (substancja glazurująca), wosk pszczeli i wosk Carnauba (substancje glazurujące).

Sposób użycia:

 • Dorośli: 1 tabletka dziennie.

RedBlocker – opinia Pana Tabletki

Produkt jest suplementem diety, więc dla mnie automatycznie spada oczko w dół.

Dla mnie lek to gwarancja jakości, a suplement diety bez względu na to jak wypasiony ma skład będzie tylko suplementem diety.

***

Detramax

Suplement diety, 60 tabletek powlekanych, aktualną cenę (10-44 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

Detramax - żylaki

Skład w 2 tabletkach:

 • 445 mg mikronizowanej frakcji flawonoidowej 90:10, w tym:
 • 400,5 mg diosminy,
 • 44,5 mg hesperydyny – zmniejsza przepuszczalność naczyń włosowatych i przeciwdziała powstawaniu obrzęków
 • 168 mg ekstraktu z liści winorośli właściwej 30:1 – składnikami aktywnymi są taniny i procyjanidyny, działa przeciwutleniejąco i przeciwzapalnie, a także usprawnia przepływ krwi – brak standaryzacji
 • 158 mg ekstraktu z pestek winogron, w tym: 150,1 mg proantocyjanidyny (95%) – podobnie jak wyciąg z liści wykazuje działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne, jednak tym razem mamy standaryzację,
 • 80 mg witaminy C (100%)* – bierze udział w syntezie kolagenu, zwiększa oporność naczyń włosowatych, wspomaga działanie hesperydyny.

*RWS – Referencyjna Wartość Spożycia

Pełny skład:

zmikronizowana frakcja flawonoidowa zawierająca 90% diosminy i 10% hesperydyny, substancja wypełniająca: celuloza mikrokrystaliczna, ekstrakt z liści winorośli właściwej (Vitis vinifera), ekstrakt z pestek winogrona (Vitis vinifera L.), zawierający 95% oligoproantocyjanidyn, witamina C (kwas L-askorbinowy), substancja przeciwzbrylająca: sole magnezowe kwasów tłuszczowych, substancja wypełniająca: sól sodowa karboksymetylocelulozy usieciowana, substancja przeciwzbrylająca: dwutlenek krzemu, substancja glazurująca: sorbitol, substancja przeciwzbrylająca: kwasy tłuszczowe, substancje glazurujące – guma arabska i karagen.

Sposób użycia:

 • 1 tabletka 2 razy dziennie. Preparat należy przyjmować w trakcie posiłku lub po posiłku rano i wieczorem. Popić wodą.

Detramax – opinia Pana Tabletki

Kolejny suplement diety o bardzo dopracowanym składzie – z bardzo dużą, jak na suplement, dawką diosminy.

Posiada dwa ekstrakty roślinne – w przypadku pierwszego podane jest DER, ale brak standaryzacji, drugi jest standaryzowany – można powiedzieć, że producent się postarał – daję zielone światło.

Ale nie zmienia to faktu, że to w dalszym ciągu suplement diety, więc jego jakość oparta jest jedynie na zaufaniu do producenta.

***

Diosmina 500 Complex

Suplement diety, 60 tabletek powlekanych, aktualną cenę (17-33 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

Diosmina 500 Complex - żylaki

Skład w 1 tabletce:

 • 450 mg diosminy,
 • 50 mg hesperydyny – zmniejsza przepuszczalność naczyń włosowatych i przeciwdziała powstawaniu obrzęków,
 • 40 mg witaminy C (50%)* – bierze udział w syntezie kolagenu, zwiększa oporność naczyń włosowatych, wspomaga działanie hesperydyny,
 • 10 mg rutyny – jest antyoksydantem, zmniejsza obrzęki oraz łagodzi objawy tj. zaburzenia czucia, mrowienie, bóle i skurcze mięśni, uczucie ciężkich, spuchniętych i bolących nóg
 • 25 mg wyciągu z ruszczyka – posiada właściwości ochraniające naczynia krwionośne i wpływające na napięcie ściany naczyń żylnych.

*RWSReferencyjna Wartość Spożycia

Pełny skład:

mikronizowana frakcja flawonowa (diosmina 90%, hesperydyna 10%), substancja wypełniająca: celuloza; kwas L-askorbinowy, wyciąg z korzenia ruszczyka, rutyna, substancje przeciwzbrylające: sole magnezowe kwasów tłuszczowych, dwutlenek krzemu; substancje glazurujące: sorbitole, kwasy tłuszczowe, guma arabska, karagen.

Sposób użycia:

 • 1 tabletka 1 raz dziennie.

Diosmina 500 Complex – opinia Pana Tabletki

Moim zdaniem lepiej zrobić sobie samemu taki miks – zainwestować w produkt „na żylaki” będący lekiem i do tego dobrą witaminę C.

***

Maxi3Vena

Suplement diety, 60 kapsułek, aktualną cenę (22-40 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

maxi3vena - opinia

Skład w 1 kapsułce:

 • 150 mg ekstraktu z ruszczyka kolczastego (Ruscus aculeatus L.) – zmniejsza obrzęki oraz łagodzi objawy takie jak: zaburzenia czucia, mrowienie, bóle i skurcze mięśni, uczucie ciężkich, spuchniętych i bolących nóg – ekstrakt nie posiada standaryzacji (a dla nas najważniejszą informacją jest ta, o zawartości samej substancji aktywnej – w przypadku ruszczyka neoruskogeniny bądź ruskogeniny w zalecanej ilości 7-11 mg),
 • 150 mg hesperydyny – zmniejsza przepuszczalność naczyń włosowatych i przeciwdziała powstawaniu obrzęków,
 • 100 mg witaminy C (kwas L-askorbinowy) (125%)* – bierze udział w syntezie kolagenu, zwiększa oporność naczyń włosowatych, wspomaga działanie hesperydyny.
*RWS – Referencyjna Wartość Spożycia

Pełny skład:

ekstrakt z pomarańczy gorzkiej (Citrus aurantium), ekstrakt z ruszczyka kolczastego (Ruscus aculeatus L.), kwas L-askorbinowy, żelatyna, substancja przeciwzbrylająca – sole magnezowe kwasów tłuszczowych, barwniki – dwutlenek tytanu (E 171), tlenki i wodorotlenki żelaza (E 172), tartrazyna (E 102).

Sposób użycia:

 •  1 kapsułka dziennie.

Maxi3Vena – opinia Pana Tabletki

Jak wyżej.

Bosz, jak czytam w kolejnym produkcie o tej witaminie C, to lekko mnie już mdli.

***

Olimp Venasid

Suplement diety, 30 kapsułek, aktualną cenę (10-14 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

Olimp Venasid - żylaki

Skład w 1 kapsułce:

 • 160 mg ekstrakt z ruszczyka kolczastego (Ruscus aculeatus L.) w tym: 4,8 mg ruskogeniny (3%) – ruskogenina wzmacnia i uszczelnia naczynia żylne – ekstrakt jest standaryzowany, natomiast zaleca się, aby te dobre wyciągi powinny zawierały 7-11 mg ruskogeniny
 • 150 mg hesperydyny – zmniejsza przepuszczalność naczyń włosowatych i przeciwdziała powstawaniu obrzęków,
 • 100 mg witaminy C (125%*) – bierze udział w syntezie kolagenu, zwiększa oporność naczyń włosowatych, wspomaga działanie hesperydyny.

*RWS- Referencyjna Wartość Spożycia

Pełny skład:

hesperydyna z owoców Citrus aurantium L., ekstrakt z kory ruszczyka kolczastego (Ruscus aculeatus L.), substancja wypełniająca – celuloza mikrokrystaliczna, kwas L-askorbinowy –witamina C, substancja wypełniająca – węglan wapnia, substancje przeciwzbrylające – sole magnezowe kwasów tłuszczowych, dwutlenek krzemu; kapsułka (składniki otoczki – żelatyna).

Sposób użycia:

 • 1 kapsułka dziennie po posiłku.

Olimp Venasid – opinia Pana Tabletki

Fajnie, że producenci niektórych suplementów diety dbają o standaryzację wyciągów, które wsadzają do swoich tabletek – to na plusik.

Przyczepiam się do samej ilości ruskogeniny – powinna być większa – ale w suplemencie nie może być.

Poza tym zdania nie zmieniam, jeśli mogę to sięgam po lek – i nawet SD ze standaryzacją tego nie zmieni.

***

Cyclovena

Suplement diety, 60 kapsułek, aktualną cenę (12-28 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

Cyclovena - żylaki

Skład w 1 kapsułce:

 • 150 mg suchy wyciąg z ruszczyka kolczastego zawierający 22% sumy heterozydów sterolowych – zmniejsza obrzęki oraz łagodzi objawy takie jak: zaburzenia czucia, mrowienie, bóle i skurcze mięśni, uczucie ciężkich, spuchniętych i bolących nóg,
 • 150 mg metylochalkonu hesperydyny – zmniejsza przepuszczalność naczyń włosowatych i przeciwdziała powstawaniu obrzęków,
 • 100 mg kwasu L-askorbinowego (125%)* – bierze udział w syntezie kolagenu, zwiększa oporność naczyń włosowatych, wspomaga działanie hesperydyny.

*RWS – Referencyjna Wartość Spożycia

Pełny skład:

suchy wyciąg z Ruszczyka kolczastego zawierający 22% sumy heterozydów sterolowych, metylochalkon hesperydyny, kwas L-askorbinowy, żelatyna – składnik otoczki kapsułki, woda oczyszczona, glikol polietylenowy 4000 – emulgator, dwutlenek krzemu E551 – substancja przeciwzbrylająca, sole magnezowe kwasów tłuszczowych E470b – substancja przeciwzbrylająca, dwutlenek tytanu E171 – barwnik, błękit brylantowy FCF – barwnik.

Sposób użycia:

 • 1 kapsułka rano lub wieczorem.

Cyclovena – opinia Pana Tabletki

Analogiczna sytuacja – gdzieś już chyba widzieliśmy taki skład 🙂

***

Preparaty do stosowania zewnętrznego na żylaki – analiza i przegląd

Ta grupa produktów jest zwykle stosowana jako uzupełnienie lub jako dodatkowe wsparcie w okresach zaostrzenia żylaków.

Kolejność losowa.

***

Lioton 1000

Lek OTC, 30 g/50 g/100 g, żel

Lioton 1000 - żylaki

Skład w 1 g żelu:

 • 8,5 mg (1000 IU) heparyny sodowej (Heparinum natricum) – zawiera heparynę pochodzenia wieprzowego, wykazuje miejscowe działanie przeciwzakrzepowe, przeciwobrzękowe i przeciwzapalne. Przenikanie heparyny przez zdrową skórę zależy od podanej dawki. Po podaniu miejscowym na skórę nie osiąga się stężeń skutecznych w leczeniu ogólnym.

Pełny skład:

heparyna (Heparinum natricum), woda oczyszczona, etanol 96%, karbomer, trolamina, aromat pomarańczowy (zawiera linalol, dlimonen, geraniol, cytral, cytronellol i farnezol), olejek lawendowy (zawiera linalol, d-limonen, geraniol i kumarynę), substancje konserwujące: metylu 4-hydroksybenzoesan (E 218), propylu 4-hydroksybenzoesan (E 216).

Dawkowanie: 

 • Lek do stosowania miejscowego na skórę.
 • Lek stosuje się zwykle do 10 dni, w przypadku leczenia chorób żył powierzchownych przez 1-2 tygodnie.
 • Dorośli i młodzież powyżej 12 lat: zwykle stosuje się 3-10 cm żelu, 1-3 razy na dobę. Skórę zaaplikowaną delikatnie masuje się aż do wchłonięcia.

Lioton 1000 – opinia Pana Tabletki

Produkt leczniczy w formie żelu – można połączyć takie miejscowe działanie z działaniem ogólnoustrojowym tabletek „na żylaki”.

Dostępny jest w 3 pojemnościach.

Lek.

***

Fortiven Activ Gel

Lek OTC, 30 g/50 g, żel

Fortiven Activ Gel - żylaki

Skład w 1 g:

 • 2400 j.m. heparyny sodowej (Heparinum natricum) – wykazuje miejscowe działanie przeciwzakrzepowe, przeciwobrzękowe i przeciwzapalne.

Pełny skład:

heparyna sodowa (Heparinum natricum), karbomer 5984 EP, sodu wodorotlenek 30%, disodu edetynian, glikol propylenowy, polisorbat 20, kompozycja zapachowa Aldora Vera, woda oczyszczona.

Dawkowanie:

 • Dorośli i dzieci powyżej 12 lat: równomiernie rozprowadzić cienka warstwę żelu na zmienionym chorobowo miejscu. Stosować 1 do 3 razy na dobę.
 • W zależności od przemijania objawów chorobowych okres leczenia wynosi do 14 dni. Lek przeznaczony jest do stosowania miejscowego na skórę. Po zastosowaniu leku należy dokładnie umyć ręce.

Fortiven Activ Gel – opinia Pana Tabletki

Substancją aktywną tego leku również jest heparyna, ale dawka w nim obecna jest prawie 2,5x większa.

Dostępny w 2 pojemnościach.

Lek.

***

Heparin-Hasco forte

Lek OTC, 35 g, żel

Heparin-Hasco forte - żylaki

Skład w 1 g:

 • 1000 j. m. heparyny sodowej (Heparinum natricum) – wykazuje miejscowe działanie przeciwzakrzepowe, przeciwobrzękowe i przeciwzapalne.

Pełny skład:

heparyna sodowa, karbomer 5984, sodu wodorotlenek 30%, glikol propylenowy, metylu parahydroksybenzoesan, propylu parahydroksybenzoesan, disodu edetynian, Polisorbat 20, aromat różany AR0287, woda oczyszczona.

Dawkowanie: 

 • Lek przeznaczony jest do stosowania miejscowego na skórę. Zaleca się równomierne rozprowadzenie cienkiej warstwy żelu (pasek długości 3 cm do 10 cm) na zmienionym chorobowo miejscu, 2 do 3 razy na dobę. Po zastosowaniu leku należy dokładnie umyć ręce.

Heparin-Hasco forte – opinia Pana Tabletki

Kolejny lek z heparyną o działaniu miejscowym.

Lek.

***

Reparil Gel N

Lek OTC, 40 g/100g, żel

Reparil Gel N - żylaki

Skład w 100 g żelu:

 • 1 g escyny (Escinum) – wzmacnia odporność naczyń włosowatych, hamuje procesy zapalne i poprawia mikrocyrkulację.
 • 5 g salicylanu dietyloaminy (Diethylamini salicylas) – działa przeciwbólowo, łatwo przenika przez skórę. Jest skuteczny dzięki dodatkowemu działaniu przeciwzapalnemu, co wzmaga działanie escyny jako środka zwalczającego stany zapalne.

Pełny skład:

escyna, salicylan dietyloaminy, olejek lawendowy, olejek kwiatu pomarańczy, karbomer (kwas poliakrylowy), makrogol 6 (Softigen 767), wersenian disodowy, trometamol, alkohol izopropylowy, woda oczyszczona.

Dawkowanie: 

 • Lek do stosowania miejscowego na skórę. Żel można rozsmarować na skórze lub wcierać.
 • Żel nakładać 1-3 razy dziennie na chore miejsce i jego okolicę. Stosować przez okres 1-2 tygodni (do ustąpienia objawów).

Reparil Gel N – opinia Pana Tabletki

Lek poza escyną posiada także salicylan dietyloaminy – należący do NLPZ, wykazuje dodatkowe działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Dostępny w 2 pojemnościach.

Lek.

***

Aescin żel

Lek OTC, 40 g, żel

Aescin żel - żylaki

Skład w 1 g:

 • 20 mg alfa-escyny – wzmacnia odporność naczyń włosowatych, hamuje procesy zapalne i poprawia mikrocyrkulację,
 • 50 mg salicylanu dwuetyloaminy – działa przeciwbólowo, łatwo przenika przez skórę. Jest skuteczny dzięki dodatkowemu działaniu przeciwzapalnemu, co wzmaga działanie escyny jako środka zwalczającego stany zapalne.
 • 50 j. m. soli sodowej heparyny (Heparinum natricum) – wykazuje miejscowe działanie przeciwzakrzepowe, przeciwobrzękowe i przeciwzapalne.

Pełny skład:

alfa-escyna, salicylan dwuetyloaminy i heparyna, karbomery, trolamina, alkohol izopropylowy, metylu parahydroksybenzoesan (E 218), propylu parahydroksybenzoesan (E 216), disodu edetynian, woda oczyszczona.

Dawkowanie: 

 • Aescin żel przeznaczony jest do stosowania zewnętrznego, miejscowo na skórę.
 • Lek należy stosować średnio 3 do 5 razy na dobę przez rozprowadzenie go cienką warstwą, a następnie wcieranie go w chore miejsce i jego okolice. Masaż poprzedzający stosowanie żelu przyspiesza wchłanianie substancji czynnej.

Aescin żel – opinia Pana Tabletki

Połączenie 3 składników aktywnych w postaci żelu (obecny także salicylan dietyloaminy).

Trzeba tylko zwrócić uwagę na dawki – w preparatach monoskładnikowych zawartość heparyny jest dużo większa niż w tym leku.

Lek.

***

Venescin

Lek OTC, 40g, żel

Venescin - żylaki

Skład w 100 g żelu:

 • 11,8 g wyciągu gęstego z Aesculus hippocastanum L., semen (nasiona kasztanowca), (DER 5-6:1) – Brak danych na temat właściwości farmakologicznych produktu Venescin żel. Przyjmuje się, że produkt zawierający połączenie escyny (główny składnik wyciągu z nasion kasztanowca) oraz
  trokserutyny, wpływa na naczynia żylne m. in. zmniejszając ich przepuszczalność oraz wpływa na napięcie żylne. Zakłada się wystąpienie działania przeciwobrzękowego – brak standaryzacji.
 • 2 g troksertyny.

Pełny skład:

Wyciąg gęstegy z Aesculus hippocastanum, trokserutyna, karbomer (carbopol 5984), sodu wodorotlenek, glicerol, glikol propylenowy, metylu parahydroksybenzoesan, propylu parahydroksybenzoesan, etanol, woda oczyszczona.

Dawkowanie: 

 • Lek do stosowania zewnętrznego: nakładać 2 razy dziennie (zaleca się stosowanie rano i wieczorem). Niewielką ilość żelu (ok. 2 cm) po nałożeniu delikatnie wcierać.

Venescin – opinia Pana Tabletki

Pomimo tego, że jest to lek wyciąg nie jest standaryzowany – ciekawe…

***

RuscoVen BioGel

Kosmetyk, żel,100 ml, aktualną cenę (30-52) i dostępność sprawdzisz tutaj.

RuscoVen żel - żylaki

Skład:

 • Liofilizowane ekstrakty z:
  • korzenia ruszczyka 0,7% (mianowane na zawartość całkowitą ruskogeniny 10%),
  • owoców kasztanowca 0,5% (mianowane na zawartość glikozydów triterpenowych, w przeliczeniu na escynę 17%),
 • Ekstrakty wodno-alkoholowe z:
  • liści wąkrotki 5% – poprawia mikrocyrkulację, działa antyagregacyjnie, stymuluje syntezę kolagenu i innych białek tkanki łącznej, dzięki czemu uelastycznia i zwiększa napięcie naczyń krwionośnych – takie działanie wykazuje stosowana doustnie, natomiast nie wiadomo jednak czy stosowana zewnętrznie okaże się równie skuteczna.
  • liści winorośli 2%;
 • wodny roztwór ze śluzów prawoślazu 69,8%;
 • olejek eteryczny z mięty pieprzowej 1% – działanie odświeżające, chłodzące, przynoszące ulgę ciężkim, obolałym nogom.

Pełny skład:

Aqua, Alcohol, Glycerin, Betaine, Chondrus Crispus, Mentha Piperita Leaf Oil, Xylitol, Ruscus Aculeatus Root Extract, Aesculus Hippocastanum Fruit Extract, Centella Asiatica Leaf Extract, Vitis Vinifera Leaf Extract, Althaea Officinalis Root Extract, Citric Acid, Aroma, Glucose, Limonene, Linalool, Citronellol, Geraniol.

Sposób użycia: 

 • Aplikować dostateczną ilość żelu, delikatnie masując ruchami okrężnymi od dołu ku górze nóg.
 • Zaleca się dwie aplikacje dziennie rano i wieczorem, najlepiej poprzedzając aplikację prysznicem z chłodną wodą.

RuscoVen BioGel – opinia Pana Tabletki

Produkt z grupy kosmetyków, do kupienia w aptekach.

Bardzo fajnie, że w żelu znajdziemy standaryzowane wyciągi, a na opakowaniu podane są dokładne, procentowe zawartości poszczególnych składników aktywnych – wzbudza to zaufanie do produktu i producenta.

Ale kosmetyk to kosmetyk, lek to lek.

***

Virde, żel kasztanowy z mentolem

Kosmetyk, 250 ml, żel, aktualną cenę (15-27 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

Virdepol - żylaki

Skład:

woda, alkohol denaturowany, gliceryna, ekstrakt z kasztanowca zwyczajnego, fenoksyetanol, etyloheksylogliceryna, karbomer, mentol, uwodorniony olej rycynowy, rutyna, trietanoloamina, substancje zapachowe.

Sposób użycia:

 • Odpowiednią ilość żelu nanosimy na skórę i delikatnie wklepujemy. Należy unikać silnego wmasowywania.

Virde, żel kasztanowy z mentolem – opinia Pana Tabletki

I tutaj w składzie też znajdziemy wyciąg z kasztanowca, rutynę – ale podobnie żadnych konkretów.

Fajnie, że jest tu mentol – daje efekt chłodzący i choć na chwilę przyniesie ulgę zmęczonym, opuchniętym nogom.

***

Podsumowanie – co na żylaki?

Zdaję sobie sprawę, że wpis wyszedł długi – ale chciałem w jednym miejscu zebrać te ważne informacje. Niestety – ciężko szukać drogi na skróty – jeśli problem jest tak bardzo złożony.

Pewnie nasuwa Ci się pytanie – to które środki są najlepsze? Nie ma prostej odpowiedzi – bo różnie ta choroba przebiega u różnych osób.

Natomiast często poza stosowaniem rajstop uciskowych – pacjenci stosują tabletki jako profilaktykę, a w chwilach zaostrzenia – dokładają zewnętrznie do smarowania maści i żele o działaniu przeciwzapalnym.

Serdeczności
Pan Tabletka

Marcin

***

 Interesują Cię naturalne metody wspierania odporności? Chcesz poznać właściwości lecznicze poszczególnych ziół i dowiedzieć się jak można je praktycznie wykorzystać? Zapraszam do odwiedzenia mojego nowego bloga – Zdrownik

zdrownik

***

Źródła:

 1. https://www.mp.pl/pacjent/zakrzepica/zylaki/63354,zylaki
 2. https://www.mp.pl/pacjent/zakrzepica/zylaki/63361,profilaktyka-zylakow
 3. https://www.mp.pl/pacjent/zakrzepica/zylaki/64132,leczenie-zylakow
 4. Kocić I.: Diosmina — skuteczność kliniczna i bezpieczeństwo stosowania. Forum Medycyny Rodzinnej, 2014, tom 8, nr 2, 56–63.
 5. Chudek J., Ziaja D.: Stosowanie preparatów zmikronizowanej diosminy w leczeniu przewlekłej choroby żylnej: raz czy dwa razy na dobę? Chrurgia Polska, 2011, 13, 2, 132–135
 6. https://www.aflofarm.com.pl/media/produkt_zalaczniki/diohespan-max-ulotka-23.pdf
 7. https://www.hasco-lek.pl/produkty/dih-max-comfort/
 8. https://www.hasco-lek.pl/produkty/dih-500-mg/
 9. https://www.polfarmex.pl/?pd=oferta&pg=produkt&kat=2&id=98#oferta
 10. Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Charakterystyka Produktu Leczniczego Phlebodia 600
 11. Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Charakterystyka Produktu Leczniczego Rostil
 12. https://www.hasco-lek.pl/wp-content/uploads/2023/03/Ulotka-32669-dobenox-forte-500-mg-tabletki-powlekane.pdf
 13. Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Charakterystyka Produktu Leczniczego Venescin forte
 14. Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Charakterystyka Produktu Leczniczego Aescin
 15. Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Charakterystyka Produktu Leczniczego Venotrex
 16. Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Charakterystyka Produktu Leczniczego Venoruton forte
 17. Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Charakterystyka Produktu Leczniczego Troxerutin Synteza
 18. Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Charakterystyka Produktu Leczniczego Cyclo 3 fort
 19. https://redblocker.pl/suplement-diety-redbloker/
 20. https://www.colfarm.pl/pl/produkty/diosmina-500-complex#composition
 21. https://www.adamed.com/produkty/szczegoly/maxi-3-vena
 22. https://olimp-labs.pl/produkty/venasid/#dosage
 23. https://cyclovena.pl/
 24. Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Charakterystyka Produktu Leczniczego Lioton 1000
 25. Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Charakterystyka Produktu Leczniczego Fortiven Activ Gel
 26. Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Charakterystyka Produktu Leczniczego Heparin-Hasco Forte
 27. Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Charakterystyka Produktu Leczniczego Reparil Gel N
 28. Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Charakterystyka Produktu Leczniczego Aescin żel
 29. Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Charakterystyka Produktu Leczniczego Venescin żel
 30. https://apteka.bonifratrzy.pl/ruscoven-biogel-100ml.html
 31. https://virde.pl/produkt/kasztanowy-zel-z-mentolem-250-ml/

O autorze

Marcin Korczyk

mgr farm. Marcin Korczyk - farmaceuta praktyk, twórca internetowy, key opinion leader, autor książki "Odporność. Czy Twoje dziecko może nie chorować?"
Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego na wydziale farmaceutycznym. Po studiach pracował w aptece całodobowej w Nowym Sączu - i w trakcie pracy rozpoczął tworzenie bloga www.pantabletka.pl - zapisując odpowiedzi na najczęściej zadawane przez pacjentów pytania.

Od czasu złożenia bloga w 2015 roku - do dziś - blog stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i opiniotwórczych portali z wiedzą o racjonalnym stosowaniu leków i suplementacji.

Podobne Te artykuły również
mogą cię zainteresować

Chcesz być na bieżąco?
Dołącz do newslettera

Wysyłam tylko wartościowe treści.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych w celu otrzymawania informacji marketingowych od Pana Tabletki, i akceptuję politykę prywatności.

 

Zapis do kolejki po książkę z przepisami.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Pana Tabletki - czyli od firmy Merito Marcin Korczyk ul. Kochanowskiego 30 33-300 Nowy Sącz. NIP 652-170-26-01].

 

Zapis na listę oczekujących na dodruk książki „Odporność”.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Pana Tabletki - czyli od firmy Merito Marcin Korczyk ul. Kochanowskiego 30 33-300 Nowy Sącz. NIP 652-170-26-01].