Nawilżające krople do oczu – jak wybrać najlepsze? Analiza i opinia Pana Tabletki
W tym wpisie podpowiem, jak wybrać dobre albo nawet najlepsze dla Ciebie nawilżające krople do oczu. Fakty są niestety takie, że całymi dniami – i w domu i w pracy – wpatrujemy się w monitory. Duże i małe. Jeśli dołożymy do tego za małą ilość snu i suche powietrze w klimatyzowanych wnętrzach – to problemy z nawilżeniem i suchością oczu murowane. Wpis polecam wszystkim kierowcom, którzy muszą widzieć dobrze jak nikt – a jak wiadomo długie światła jadących z naprzeciwka samochodów i wpatrywanie się kilkanaście godzin dziennie na jezdnię bardzo mocno obciążają wzrok.
Nie ma się czym chwalić, ale w tej materii trochę czuję się ekspertem – byciem ojcem, nocne dyżury w aptece i generalnie spędzanie kilkunastu godzin dziennie przed różnymi ekranami powoduje, że moje oczy często wręcz błagają o krople. Miałem więc okazję przetestować większość z tych, które umieściłem we wpisie.
Higiena wzroku – zacznijmy od rzeczy ważnych
Bardzo często nawilżające krople do oczu to próba „doraźnego gaszenia pożaru”. A warto się zastanowić, co należałoby zrobić, żeby długofalowo poprawić sobie komfort pracy. Mam tutaj na myśli:
- kupienie okularów zerówek ze szkłami, które blokują to niebieskie promieniowanie i odciążają wzrok
- zadbanie o odpowiednie nawilżenie w pomieszczeniu, w którym pracujecie
- sprawdzenie u optometrysty czy okulary, które nosicie na pewno są dobrze dopasowane
- zadbanie o higienę pracy przy komputerze:
- o dobry monitor
- przerwy w pracy (wystarczy kilka razy w ciągu godziny spojrzeć w dal, za okno itd.)
- zadbać o prawidłowe oświetlenie w miejscu pracy
- przykłady można mnożyć, ale co ważne – suche oczy są tylko objawem i jeśli nie zlikwidujesz przyczyny, to na dłuższą metę żadne, nawet najlepsze krople nie będą skuteczne.
***
Jak wybrać dobre krople nawilżające do oczu?
Trzeba odpowiedzieć sobie (albo farmaceucie w aptece) na kilka pytań i zależnie od odpowiedzi dokonać wyboru. Nie bójcie się testować. To jakie to pytania Panie Tabletka?
Czy nosisz soczewki kontaktowe?
- Jeśli nie nosisz – to w zasadzie możesz wybrać wszystkie krople bez ograniczeń.
- A jeśli nosisz – to koniecznie wspomnij o tym w aptece. To dlatego, że część kropli, a dokładniej konserwanty w nich obecne powodują mętnienie i psucie się miękkich soczewek kontaktowych.
Czy stosujesz leki w kroplach/maściach do oczu?
- Krople nawilżające – mają właściwości powlekające oko i z tego powodu mogą blokować wchłanianie leków, które podaje się do oka…
- …jeśli więc stosujesz leki do oczu dowiedz się w jakiej kolejności je podawać/zakrapiać i czy te preparaty się nie wykluczają❗
Jak często potrzebujesz nawilżać oczy?
- Zakrapiam bardzo rzadko – wtedy lepiej kupić krople w pojemnikach jednodawkowych – tak zwanych minimsach. Takie rozwiązanie ma szereg zalet i w zasadzie tylko jedną wadę:
- minimsy z reguły mają lepsze składy i nie zawierają konserwantów – są więc lepiej tolerowane przez oko
- możesz zakropić oko nie napoczynając całości kropli – bo inne minipojemniki pozostają ślicznie fabrycznie zamknięte i poczekają nawet kilkanaście miesięcy na swoją kolej. Nie jest to bez znaczenia – bo większość kropli w normalnych butelkach ma krótszą datę ważności po otwarciu – między 1-6 miesięcy.
- wadą minimsów jest cena – bo są zwykle droższe niż przeciętne krople, ale z racji tego, że możesz je stosować w całej dacie ważności – to i tak wychodzi korzystnie.
- Zakrapiam od czasu do czasu – wybierz krople, których data ważności po otwarciu wynosi około 3-6 miesięcy
- tak nawiasem mówiąc, jeśli sięgasz po krople stosunkowo rzadko, możesz też wybrać te z niższej półki cenowej, z ciut gorszym składem – bo ich kontakt z okiem będzie i tak ograniczony czasowo (o ile chcesz na czymś takim jak wzrok oszczędzać)
- Nawilżam oko regularnie, kilka razy w tygodniu – podobnie jak wyżej – warto wybrać pojemniki o większej objętości, których data ważności od otwarcia wynosi ważności 1-3 miesiące
- jeśli używasz kropli często – to warto zwrócić uwagę na skład – im mniej konserwantów tym lepiej.
Jaki masz budżet na krople?
Stety-niestety, dobre krople do oczu – dobre, czyli w nowoczesnych opakowaniach, z długą datą ważności i bez konserwantów – są po prostu droższe. Ale będą one dobrym wyborem dla osób, które mają wrażliwe oczy albo noszą miękkie soczewki kontaktowe.
Jeśli masz mnijeszy budżet trzeba będzie zgodzić się na pewne kompromisy – ale także niższym przedziale cenowym da się wybrać przyzwoite krople.
Czy masz wrażliwe oczy?
Jeśli tak – unikaj konserwantów i zbędnych dodatków.
***
Jakie są dobre krople do oczu?
Kryteria są tutaj dosyć proste:
- jak najmniej konserwantów
- długa data ważności po otwarciu kropli
- wygoda zakrapiania
- cena.
***
Bądź blisko Pana Tabletki, zapisz się na newsletter (tylko nie zapomnij potwierdzić zapisu):
***
Analiza i opinie Pana Tabletki – nawilżające krople do oczu
Kolejność kropli w zestawieniu jest LOSOWA. Zestawienie jest niezależne i nieopłacone – jak wszystkie zestawienia Pana Tabletki. Analiza jest również otwarta – jeśli uważasz, że jakiś produkt powinien się tutaj znaleźć – to napisz mi to pod wpisem na blogu w komentarzu – dorzucę przy aktualizacji.
To moja kolejna analiza pozytywna. Szkoda mi czasu na pisanie o tych kroplach z koszmarnymi składami. Nie mogę ich jednocześnie wymienić i skrytykować bez analizy składu i odpowiedniej argumentacji – dostajecie więc analizę przyzwoitych produktów.
We wpisie znajdują się linki afiliacyjne do Ceneo – dzięki czemu sprawdzisz aktualną cenę i dostępność produktów.
Hyal-Drop Multi
Wyrób medyczny leczniczy, aktualną cenę (23-35 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.
Substancja nawilżająca:
- 0,24 % hialuronian sodu
Informacje od producenta o Hyal-Drop Multi:
- nie zawiera środków konserwujących
- można stosować w celu nawilżania i zwilżania miękkich i twardych soczewek kontaktowych podczas noszenia
- można stosować przez 24 tygodnie (6 miesięcy) od momentu otwarcia.
Skład:
0,24% kwasu hialuronowego (w postaci hialuronianu sodu), chlorek sodu, chlorek potasu, disodu wodorofosforan dwunastowodny, sodu diwidorofosforan dwuwodny i woda jałowa
Hyal Drop Multi – opinia Pana Tabletki
Wszystko spoko 👍🏼 brak konserwantów, 👍🏼 długa data ważności po otwarciu, 👍🏼 można stosować pod soczewki miękkie. Jedyna wada – znam osoby, które nie radzą sobie z wyciskaniem tych kropli. Tak, krople wyciska się z pojemnika za pomocą „pompki”. Trzeba się do tego przyzwyczaić. To wyciskanie pozwala na ich bardziej oszczędne dozowanie i co ważniejsze – zapobiega przedostawaniu się do środka bakterii, zapewniając im aseptyczność przez cały okres stosowania (czyli zgodnie z ulotką do 6. miesięcy od otwarcia).*** Aktualną cenę (23-35 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj |
***
Systane Ultra
Wyrób medyczny leczniczy, aktualną cenę (25-36 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj
Substancja nawilżająca w Systane Ultra:
- glikol polietylenowy 400
- guar hydroksypropylowy
- sorbitol.
Informacje od producenta:
- można stosować razem z soczewkami kontaktowymi – nadają się do stosowania przed założeniem lub po zdjęciu soczewek
- można stosować przez 24 tygodnie (6 miesięcy) od momentu otwarcia.
Skład Systane Ultra:
Glikol polietylenowy 400, glikol propylenowy, guar hydroksypropylowy, sorbitol, aminometylopropanol, kwas borowy, chlorek potasu, chlorek sodu oraz polyquad (chlorek polidronium) 0,001%.
Systane Ultra – opinia Pana Tabletki
Mamy dwie substancje nawilżające – i w mojej ocenie robi to dobra robotę. Krople długo nawilżają i ładnie trzymają się na oku. Zwykła butelka – dla osób nieco słabszych manualnie (np.: seniorów) będzie dużym ułatwieniem – ściskamy i leci. Żadnych pompek i innych mniej lub bardziej skomplikowanych mechanizmów👍🏼 Co prawda baczne oko wychwyci obecność konserwantu, ale ten nie szkodzi soczewkom. *** Aktualną cenę (25-36 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj |
***
Hylo Comod
Wyrób medyczny leczniczy, aktualną cenę (42-47 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj
Substancja nawilżająca w :
- 1 mg/ml hialuronian sodu (0,1 %)
- sorbitol
Informacje od producenta:
- nie zawiera środków konserwujących
- może być stosowany podczas używania soczewek kontaktowych
- można stosować przez 24 tygodnie (6 miesięcy) od momentu otwarcia
- może być stosowany u dzieci, kobiet w ciąży i matek karmiących piersią.
Skład Hylo Comodu:
Hialuronianu sodu 1 mg/ml, bufor cytrynianowy, sorbitol, woda.
Hylo Comod – opinia Pana Tabletki
👍🏼 Prosty skład i brak konserwantów. 👍🏼 Długa data ważności. 👍🏼 A do tego można używać ich przy soczewkach. Te krople także wyciska się z pojemnika – trzeba się do tego przyzwyczaić. I analogicznie, zabieg ten zastosowano, aby oszczędniej je dozować i co ważniejsze – uchronić przed przedostawaniem się do środka bakterii, zapewniając im aseptyczność przez cały okres stosowania (czyli zgodnie z ulotką do 6. miesięcy od otwarcia). *** Aktualną cenę (42-47 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj |
***
Hylo Gel
Wyrób medyczny leczniczy, aktualną cenę(45-51 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj
Substancja nawilżająca Hylo Gel:
- 2 mg/ml hialuronian sodu (0,2 %)
- sorbitol
Informacje od producenta:
- nie zawiera środków konserwujących
- może być stosowany podczas noszenia soczewek kontaktowych, zaleca się jednak 30 minutowy odstęp po założeniu soczewek kontaktowych na oczy
- można stosować przez 24 tygodnie (6 miesięcy) od momentu otwarcia
- może być stosowany u dzieci, kobiet w ciąży i matek karmiących piersią.
Skład:
2 mg/ml hialuronianu sodu, bufor cytrynianowy, sorbitol oraz woda.
Hylo Gel – opinia Pana Tabletki
👍🏼 Prosty skład i brak konserwantów. Czym się różni żel od zwykłych kropli? 🧐 Żel zostaje na oku dłużej i lepiej je nawilża. Może te krople konsystencją nie przypominają stricte żelu, ale mają w składzie 2x więcej hialuronianu sodu, co sprawia, że są gęstsze od zwykłych kropli. ❗Zaleca się 30 min. odstęp pomiędzy zakładaniem soczewek a jego aplikacją – coś za coś. Jeśli ktoś nie nosi soczewek to spoko. Te krople też wyciska się z pojemnika (system COMOD) – i podobnie jak wyżej. I są jednymi z tych droższych. *** Aktualną cenę (45-51 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj |
***
Hyabak
Wyrób medyczny leczniczy, aktualną cenę (25-45 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj
Substancja nawilżająca:
- 0,15 % hialuronian sodu
Informacje od producenta o Hyabak :
- nie zawiera środków konserwujących
- hipotoniczny roztwór przeznaczony do stosowania do oczu lub na soczewki kontaktowe
- można stosować przez 3 miesiące od momentu otwarcia.
Skład:
hialuronian sodu, chlorek sodu, aktinokinol, trometamol, kwas chlorowodorowy, woda do wstrzykiwań.
Hyabak – opinia Pana Tabletki
Prosto i elegancko – wszystko jak w preparatach „Hylo”👍🏼 Opakowanie również posiada specjalny system zabezpieczający przed „zabrudzeniem i zakażeniem” roztworu w buteleczce, tym razem to tzw. system ABAK. Buteleczka zawiera specjalny filtr, który nie „przepuszcza” drobnoustrojów. To dzięki niemu możesz używać tych kropli do 3. miesięcy. *** Aktualną cenę (25-45 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj |
***
Thealoz Duo
Wyrób medyczny leczniczy, aktualną cenę (38-44 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj
Substancja nawilżająca:
- 3 % trehaloza
- 0,15 % hialuronian sodu
Informacje od producenta:
- nie zawiera środków konserwujących
- roztwór podawany do oka lub na soczewki kontaktowe
- można stosować przez 3 miesiące od momentu otwarcia.
Skład:
Trehaloza, hialuronian sodu, chlorek sodu, trometamol, kwas chlorowodorowy, woda do wstrzykiwań.
Thealoz Duo – opinia Pana Tabletki
Dwie substancje nawilżające – na propsie – będą bardzo dobrze nawilżać oko 👍🏼👍🏼 A reszta czyściutko – bez konserwantów, bo jest zaopatrzony w system ABAK 👍🏼 I raczej z tej górnej półki cenowej. *** Aktualną cenę (38-44 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj |
***
Dexoftyal MD
Wyrób medyczny leczniczy, aktualną cenę (22-30 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.
Substancja nawilżająca:
- 2% dekspantenol
- 0,5% hydroksypropyloceluloza
Informacje od producenta:
- można stosować podczas noszenia soczewek kontaktowych – nałożyć 1 lub 2 krople na soczewkę, a następnie włożyć soczewkę do oka
- można stosować przez 2 miesiące od momentu otwarcia.
Skład:
Dekspantenol 2%, Hydroksypropyloceluloza (HydraFlex) 0,5%; Poliheksanid 0,0001%
Dexoftyal MD – opinia Pana Tabletki
Mamy zwykłą buteleczkę, więc dla zachowania bezpieczeństwa stosowania potrzebny był konserwant – ale neutralny w stosunku do soczewek 👍🏼 Ale są 2 substancje nawilżające👍🏼 👍🏼 Data ważności od otwarcia to 2 miesiące.I z pewnością jest jednym z łatwiejszych w dozowaniu – do rozważenia szczególnie u osób, które mają problem z zakraplaniem kropli z systemami COMOD lub ABAK. *** Aktualną cenę (22-30 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj. |
***
Bądź blisko Pana Tabletki, zapisz się na newsletter (tylko nie zapomnij potwierdzić zapisu):
***
Bepanthen eye
Wyrób medyczny leczniczy, aktualną cenę (43-53 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj
Substancja nawilżająca w Bepanthenie:
- 0,15 % hialuronian sodu
- 2 % deksapantenol
Informacje od producenta:
- nie zawiera środków konserwujących
- produkt może być stosowany w połączeniu z soczewkami kontaktowymi
- można stosować przez 90 (3 miesiące) dni od momentu otwarcia
Skład kropli:
Hialuronian sodu 0,15 %, deksapantenol 2 % sodu chlorek, diwodorofosforan sodu, wodorofosforan sodu, woda do wstrzykiwań.
Bepanthen eye – opinia Pana Tabletki
Dwie substancje – nawilżająca i gojąco-regenerująca 👍🏼👍🏼 Brak konserwantów, ale krople trzeba wyciskać. Wszystko na poziomie. Bardzo dobrym poziomie 😊Cena – jedna z wyższych. *Dostępna jest również wersja kropli w mimimsach. *** Aktualną cenę (43-53 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj |
***
Hialeye Free 0,4%
Wyrób medyczny leczniczy, aktualną cenę (21-27 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj
Substancja nawilżająca w Hialeye:
- 0,4 % hialuronian sodu
Informacje od producenta:
- nie zawiera środków konserwujących
- łagodzą podrażnienie spowodowane częstym i długotrwałym korzystaniem z soczewek kontaktowych
- można stosować przez 120 dni (4 miesiące) od momentu otwarcia
Skład kropli:
Hialuronian sodu 0,4 %, wodoroortofosforan disodu dwunastowodny, diwodoroortofosforan sodu jednowodny, chlorek sodu, woda.
Hialeye Free 0,4% – opinia Pana Tabletki
Wszystko spoko 👍🏼 Duże stężenie nawilżającego hialuronianu sodu – najwięcej spośród tych produktów w zestawieniu, które mają go w składzie 👍🏼👍🏼 Bez konserwantów 👍🏼 Możliwość stosowania przez 4 miesiące od otwarcia– dzięki specjalnemu dozownikowi OSD🧐, który filtruje zasysane podczas używania powietrze Buletka jest ciut łatwiejsz w obsłudze niż w przypadku systemów COMOD i ABAK 👍🏼 Cena – przyzwoita. *** Aktualną cenę (21-27 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj |
***
Lacrimal
Wyrób medyczny leczniczy, aktualną cenę (9-14 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj
Substancja nawilżająca:
- 14 mg/ml alkoholu poliwinylowego
Informacje od producenta:
- zawiera chlorek benzalkoniowy, który może być wchłaniany przez soczewki kontaktowe i zmieniać ich zabarwienie, może powodować podrażnienie oczu. Przed zakropieniem produktu należy zdjąć soczewki kontaktowe, które mogą być ponownie założone po upływie co najmniej 15 minut od zakropienia
- można stosować przez 30 dni od momentu otwarcia, opakowanie zawiera 2 osobne buteleczki.
Skład:
14 mg alkoholu poliwinylowego,disodu wodorofosforan dwunastowodny, sodu diwodorofosforan jednowodny, sodu chlorek, benzalkoniowy chlorek roztwór, woda oczyszczona.
Lacrimal – opinia Pana Tabletki
Te krople znalazły się w zestawieniu – ze względu na cenę 👍🏼 i popularność. Sprawdzą się u osób, które nie noszą miękkich soczewek, nie mają bardzo wrażliwych oczu, nie mają przewklełych problemów z suchością oczu. W opakowaniu są dwie buteleczki – każda po 5 ml – dzięki temu nijako wydłużeniu ulega okres ważności, bo zawartość każdej z nich można zużyć maksymalnie do 30 dni od otwarcia. *** Aktualną cenę (9-14 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj |
***
Które nawilżające krople do oczu będą najlepsze dla Ciebie?
Każdy ma inne potrzeby, upodobania i dysponuje innym budżetem – warto testować różne produkty.
A takie zmiany mogą być korzystne szczególnie, jeśli stosujesz krople na stałe.
W powyższym zestawieniu zawarłem te najpopularniejsze i nazwijmy to klasycznie nawilżające krople – ale w ostatnich latach na rynku pojawiają się coraz fajniejsze i „ciekawsze” krople, spełniające oczekiwania „bardziej wymagających” oczu . Jeśli masz problemy z alergią – to szukaj bardziej w tym kierunku.
„Poszukujesz naturalnych przepisów? Zapraszam Cię do mojej książki zdrownik”
Serdeczności,
Pan Tabletka
Marcin
O autorze
Marcin Korczyk
Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego na wydziale farmaceutycznym. Po studiach pracował w aptece całodobowej w Nowym Sączu - i w trakcie pracy rozpoczął tworzenie bloga www.pantabletka.pl - zapisując odpowiedzi na najczęściej zadawane przez pacjentów pytania.
Od czasu złożenia bloga w 2015 roku - do dziś - blog stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i opiniotwórczych portali z wiedzą o racjonalnym stosowaniu leków i suplementacji.