
Szczoteczka soniczna dla dziecka – jak wybrać najlepszą?
Szczoteczki soniczne z roku na rok zyskują na popularności. Czy słusznie? Czy są lepsze niż szczoteczki elektryczne i manualne? A czy są odpowiednie dla małych dzieci? Zapraszam na garść informacji o szczoteczkach sonicznych oraz analizę modeli dla dzieci w wykonaniu Pana Tabletki i Rodziców z grupy fb Pana Tabletki 🙂 Jesteście ciekawi naszych opinii?
Spis treści
- Czy dbanie o higienę jamy ustnej jest łatwe?
- Jak działa szczoteczka soniczna?
- Soniczna czy elektryczna?
- Jaką szczoteczkę wybrać, soniczną czy elektryczną?
- Czy warto wymieniać szczoteczkę manualną na soniczną/elektryczną?
- Szczoteczka soniczna, jako pierwsza szczoteczka dziecka?
- Szczoteczka soniczna dla dziecka – na jakie parametry zwrócić uwagę?
- Jak prawidłowo myć zęby dziecka szczoteczką soniczną?
- Szczoteczka soniczna dla dziecka – ranking Pana Tabletki i opinie
Czy dbanie o higienę jamy ustnej jest łatwe?
Większość z was odpowie, że tak. Wiemy przecież, że należy szczotkować zęby 2-3 razy dziennie pastą z odpowiednią ilością fluoru, szczotkowanie wykonywać przez min. 2 minuty, stosować nić dentystyczną, czyścić język i regularnie stawiać się na kontrolę u dentysty. I są to zalecenia zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci!
A jak jest w praktyce?
No już nie do końca tak kolorowo. Okazuje się, że rażąca część społeczeństwa nie opanowała nawet prawidłowej techniki mycia zębów – robi to “na szybko”, zostawiając niedomyte miejsca, w których narasta osad i płytka nazębna, co prowadzi do rozwoju do próchnicy, lub wręcz przeciwnie szczotkuje zęby z takim zaangażowaniem, że doprowadza do „starcia”, czyli abrazji szkliwa i/lub zniszczenia dziąseł i odsłonięcia szyjek zębowych.
Czy w takim razie w prawidłowej higienie jamy ustnej pomagają szczoteczki soniczne?
***
Jak działa szczoteczka soniczna?
Szczoteczka soniczna ma podłużną główkę, która generuje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości (260-400 Hz), wprawiające włosie szczoteczki w ruchy pulsacyjne i wymiatające. W zależności od modelu, włosie wykonuje nawet kilkadziesiąt tysięcy ruchów na minutę. Emitowane drgania wprawiają także w ruch cząsteczki śliny, wody i pasty, prowadząc do powstania mikrobąbelków, które rozbijają osad i usuwają bakterie, także z trudnodostępnych miejsc. Zjawisko to nosi nazwę kawitacji.
Zalety szczoteczki sonicznej polegają przede wszystkim na: 🦷 dokładnym czyszczeniu zębów, dzięki większej częstotliwości ruchów włosia, niż w przypadku szczoteczki oscylacyjno-rotacyjnej (tzw. „elektrycznej”) i manualnej; 🦷 czyszczeniu obszarów, do których trudno dotrzeć włosiem szczoteczki, dzięki zjawisku kawitacji; 🦷 bezpieczeństwie stosowania, nawet przy wrażliwych dziąsłach.
|
***
Soniczna czy elektryczna?
Szczoteczka elektryczna posiada okrągłą główkę, która porusza się w sposób oscylacyjno-rotacyjny, czyli obraca się w lewo i prawo (technologia 2D) lub oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjny, w którym dodatkowo przybliża i oddala się od powierzchni zęba (technologia 3D – preferowana). W tym przypadku ilość ruchów na minutę jest nieco mniejsza, niż w przypadku szczoteczek sonicznych (jednak nieporównywalnie większa względem szczoteczek manualnych). Technika mycia nimi zębów wygląda inaczej niż w przypadku szczoteczki manualnej. I bardzo ważne, aby potrafić poprawnie z niej korzystać. Szczoteczką elektryczną nie wykonujemy ruchów na boki, a przykładamy ją po kolei do każdego zęba i pozwalamy wykonać za nas całą pracę.
Szczoteczka soniczna kształtem końcówki przypomina szczoteczkę manualną. Pracuje ruchem wymiatającym. Główka ta emituje fale dźwiękowe, wykonując ok. 30 000-42 000 ruchów na minutę. Technika mycia szczoteczką soniczną jest analogiczna do tej wykonywanej przy użyciu szczoteczek manualnych – czyli wykonujemy ruchy wymiatające.
***
Jaką szczoteczkę wybrać, soniczną czy elektryczną?
Aby udzielić sensownej odpowiedzi, poszperałem w dostępnych obecnie badaniach, porównujących skuteczność obu technologii w redukcji płytki oraz łagodzeniu problemów z dziąsłami. Okazuje się, że wyniki są bardzo niejednoznaczne, a badacze dochodzili do rozbieżnych wniosków, najczęściej kwitując to uwagami o konieczności dalszych, długoterminowych badań.
I choć zdania na temat wyższości jednej technologii nad drugą są podzielone, to jedno potwierdzono na pewno – stosowanie zarówno szczoteczek elektrycznych, jak i sonicznych, skutkuje istotną poprawą stanu dziąseł i zębów, jeśli używa się ich prawidłowo i regularnie! Co więcej, nawet szczoteczką manualną można dobrze wyczyścić zęby.
Wydaje się jednak, że więcej osób korzysta i jest zadowolonych ze szczoteczek elektrycznych, z kolei szczoteczki soniczne przysparzają nieco więcej kłopotów związanych z techniką użycia i co za tym idzie, nie wykorzystuje w pełni ich potencjału – a czasami nawet „zapuszcza” zęby.
Zapamiętaj! Zarówno szczoteczki soniczne, jak i elektryczne, pomagają skuteczniej usuwać płytkę nazębną oraz zmniejszyć stany zapalne i krwawienia dziąseł, pod warunkiem prawidłowej techniki użytkowania i regularności czyszczenia zębów. |
***
Czy warto wymieniać szczoteczkę manualną na soniczną/elektryczną?
Szczoteczki elektryczne – czy to oscylacyjno-rotacyjne czy soniczne są już w pewnym stopniu takim standardem higieny jamy ustnej i coraz więcej osób wymienia szczoteczkę manualną, na którąś z nich. W gruncie rzeczy te urządzenia wykonują za nas kawał roboty, gwarantując ilość ruchów włosia, której nie jesteśmy w stanie wykonać operując szczoteczką manualną podczas dwuminutowego mycia zębów. Co więcej, szczoteczki soniczne umożliwiają czyszczenie przestrzeni międzyzębowych, czego nie potrafią dwie pozostałe. Z kolei są osoby, które potrafią utrzymać higienę na dobrym poziomie szczotkując zęby szczoteczką manualną. Ot taka historia.
Najlepiej, przy najbliższej wizycie u dentysty zapytaj o to, czy w Twoim przypadku poleca Ci taką zmianę, czy może dotychczasowo używane przez Ciebie środki higieniczne w zupełności wystarczają do prawidłowego utrzymania stanu zębów i dziąseł. 🦷
***
Szczoteczka soniczna, jako pierwsza szczoteczka dziecka?
Szczoteczki soniczne dla dzieci są jak najbardziej polecane – już od pierwszego zęba można ich używać w małych buźkach. Na pewno ułatwiają i przyspieszają one mycie zębów (w porównaniu ze szczoteczkami manualnymi), ale nie będą one dobrym wyborem dla dzieci, które się boją wibracji i dźwięków, które wydaje szczoteczka – tym pozostaje szczoteczka manualna. Natomiast jeśli to Waszemu maluchowi nie straszne to śmiało – można wybierać w przeróżnych modelach. Szczoteczki soniczne dla dzieci mają nie tylko odpowiednio dopasowaną szybkość ruchów włosia, ale także miękkie, delikatne końcówki, w rozmiarze dedykowanym konkretnym przedziałom wiekowym. Warunek jest jeden – posiadany model szczoteczki musi być używany prawidłowo, bo w przeciwnym razie możecie mieć najlepszą, najdroższą i najbardziej świecącą się szczoteczkę soniczną, a zęby dziecka i tak będą się „psuły”.
I tu ważna uwaga dla rodziców. Pamiętajcie, że nawet do 12 r. ż. to Wy rodzice powinniście nadzorować mycie ząbków dziecka – na początku wyręczać ich w myciu, a po czasie, kiedy zaczną samodzielnie szczotkować zęby, robić po nich poprawki.
***
Szczoteczka soniczna dla dziecka – na jakie parametry zwrócić uwagę?
Szczoteczka soniczna powinna być dopasowana do wieku i indywidualnych potrzeb uzębienia dziecka. Modele dla najmłodszych charakteryzują się niższymi parametrami pracy od tych dla dorosłych, aby bezpiecznie traktować delikatne zęby mleczne. Nowsze szczoteczki pracują w kilku trybach (np. normalnym i delikatnym), różniących się intensywnością szczotkowania. Ponadto, niektóre z nich obsługują specjalistyczne końcówki, przeznaczone np. do czyszczenia aparatu ortodontycznego. Coraz częściej możecie spotkać także modele, z których biją brokat i lasery, a nawet gra muzyczka! Te szmery-bajery też są ważne, ponieważ mycie zębów powinno się dziecku pozytywie kojarzyć, a nie być pretekstem do buntu i niechęci do otwarcia buzi. Podczas wyboru szczoteczki zwróć uwagę na to, jak bardzo jest głośna, żeby dziecko nie miało wrażenia podczas szczotkowania, że do jego buzi właśnie wjechał młot pneumatyczny.
Dodatkowe funkcje szczoteczek sonicznych dla dzieci
Przed udaniem się do kasy sklepowej przyjrzyj się, czy szczoteczka posiada:
🦷 czujnik siły nacisku, który sygnalizuje zbyt mocne dociskanie szczoteczki (bardzo fajna i przypatna funkcja – zębów nie powinno się ani szorować, ani ledwo muskać – siła docisku ma być optymalna. I w jej odnalezieniu pomoże właśnie ten czujnik)
🦷 sygnalizator czasu mycia (super, czas mycie to min. 2 min – i nikt nie będzie próbował oszukiwać ;))
🦷 czas pracy na pełnym naładowaniu (długi sprawdza się szczególnie, kiedy planujecie zabierać szczoteczkę w podróż)
🦷 wskaźnik naładowania akumulatora (i nie dasz się zaskoczyć)
🦷 przypomnienie o konieczności wymiany końcówki (i już nie musisz o tym myśleć, kolejna rzecz z głowy)
🦷 aplikacja na telefon, która monitoruje dokładność mycia zębów i edukuje dzieci w zakresie poprawnej techniki szczotkowania. (czemu nie – Tobie będzie łatwiej trzymać kontrolę, a dziecko będzie miało fun (albo i nie)).
***
Jak prawidłowo myć zęby dziecka szczoteczką soniczną?
Prawidłowa technika mycia zębów dziecka szczoteczką soniczną polega na przyłożeniu włosia pod kątem 45 stopni w kierunku dziąseł i przesuwaniu go powoli w kierunku korony zęba. Czas szczotkowania nie ulega zmianie – wynosi 2 minuty, czyli po 30 sekund na każdą ćwiartkę. W tym czasie należy umyć wszystkie 3 powierzchnie zębów – zewnętrzną, wewnętrzną i żującą. Pamiętajmy, aby nie wykonywać okrężnych ruchów ani nie dociskać szczoteczki, gdyż może to zmniejszyć skuteczność jej pracy. No i tradycyjnie, przed pierwszym użyciem polecam zapoznać się z instrukcją.
Uff, no to teorię mamy z głowy 🙂 Przejdźmy zatem do analizy, w której biorę pod lupę najpopularniejsze szczoteczki soniczne dla dzieci. Do dzieła!
Szczoteczka soniczna dla dziecka – ranking Pana Tabletki i opinie
SEYSSO Baby Penguin
46-56 PLN, aktualna cenę i dostępność sprawdzisz tutaj.
Specyfikacja techniczna:
- Dla dzieci w wieku od 0 do 3 lat
- Zasilanie:
- bateria AAA
- Tryb pracy:
- 2 minutowy tryb pracy (4 x 30 sekund); 16 000 ruchów/minutę
- automatyczne wyłączanie po zakończeniu cyklu szczotkowania
- Dodatkowe informacje:
- podświetlana, mała główka o zaokrąglonej konstrukcji, która pozwala dotrzeć do wszystkich miejsc w jamie ustnej dziecka, miękkie włókna
- antypoślizgowa powłoka ułatwiająca trzymanie
- Zalecana wymiana końcówki co 3 miesiące
- W zestawie: 2 końcówki (1 x 0-18 miesięcy i 1 x 18-36 miesięcy), bateria
- Dostępność końcówek: ok. 20 zł/2 końcówki
- Gwarancja: 24 miesiące
SEYSSO Baby Penguin – opinia Pana Tabletki
Plusy:
Bajery:
Minusy:
*** 46-56 PLN, aktualna cenę i dostępność szczoteczki SEYSSO Baby Penguin sprawdzisz tutaj |
SEYSSO Baby Penguin – opinia Rodziców
Natalia Seysso baby to cudowny wynalazek, nie pasuje się, łatwo dostępne końcówki wymienne, dużym plusem jest światełko (dziecko się cieszy, a mama widzi całą paszcze). Syn polubił mycie zębów. Jagoda
Seysoo baby.. na początku mieliśmy zwykłą i była histeria, gdy przeszliśmy na seysoo to od razu chętniej dawała sobie umyć zęby, nie psuje się i dodatkowo świeci przy myciu
![]() Klaudyna Strasznie dużo komentarzy na polecenie seysso baby. Ta szczoteczka nie jest niestety dobra, tak jak i pozostałe tej firmy. Ma za rzadkie, bardzo szybko zużywające się włosie, przez co nie domywa dobrze zębów, nie ściera osadu tak jak powinna. Taka jest opinia nie jednego stomatologa dziecięcego, z którym rozmawiałam na temat tej szczoteczki. |
***
BRUSH BABY BabySonic PRO
42-55 PLN, aktualna cenę i dostępność sprawdzisz tutaj.
Specyfikacja techniczna:
- Dla dzieci w wieku 0-3 lat, różne wersje kolorystyczne
- Zasilanie:
- bateria AAA
- Tryb pracy:
- jeden tryb pracy: 16 000 drgań/minutę
- wstrzymanie pracy co 30 sekund, by pamiętać o 4 ćwiartkach łuku zębowego
- automatyczne wyłączanie po 2 minutach szczotkowania
- Dodatkowe informacje:
- konstrukcja ułatwiająca trzymanie szczoteczki przez dziecko
- mała podświetlana główka z delikatnym, miękkim włosiem
- Zalecana wymiana końcówek co 3 miesiące
- W zestawie: 2 główki o różnej wielkości (1 x 0-18 miesięcy i 1 x 18-36 miesięcy), bateria
- Dostępność końcówek: ok. 20 zł/2 główki
- Gwarancja: 12 miesięcy
BRUSH BABY BabySonic PRO – opinia Pana Tabletki
Plusy:
Bajery:
Minusy:
*** 42-55 PLN, aktualna cenę i dostępność szczoteczki BRUSH BABY BabySonic PRO sprawdzisz tutaj. |
BRUSH BABY BabySonic PRO – opinia Rodziców
An Mam wrażenie,, że częstotliwość drgań jest za mała. Montaż baterii porażka trzeba użyć śrubokręt by je wymienić. Plus za światełko, o dziwo świetna sprawa. |
***
Philips Sonicare for kids
173-280 PLN, aktualna cenę i dostępność sprawdzisz tutaj.
Specyfikacja techniczna:
- Dla dzieci od 3. roku życia:
– w zależności od wieku dostępne są dwa rozmiary główek (mniejsze
3+, oraz większe 7+) - Zasilanie:
– akumulatorowe
– czas ładowania baterii: co najmniej 24 h
– czas pracy po naładowaniu: do 3 tygodni
– sygnalizacja niskiego poziomu baterii - Tryb pracy:
– do 62 000 ruchów szczotkujących/minutę
– dwa tryby szczotkowania:
1. Gentle: tryb domyślny (pełna moc, 2 minuty), dla starszaków
2. Extra Gentle: tryb “do nauki” (mniejsza moc, stopniowe
zwiększanie czasu szczotkowania od 1 minuty do 2 minut)
– funkcja Easy-Start zwiększająca łagodnie moc podczas pierwszych
14 szczotkowań
– sygnalizacja dźwiękowa przypominająca o konieczności przejścia
do następnej części łuku zębowego
– sygnał gratulacyjny i automatyczne wyłączanie po zakończeniu
szczotkowania - Dodatkowe informacje:
– antypoślizgowa rączka i stabilna konstrukcja ułatwiająca
nakładanie pasty, gdy szczoteczka leży na płaskiej powierzchni
– do szczoteczki pasują wszystkie końcówki Philips Sonicare
– dostępna przyjazna dla dzieci aplikacja z nagrodami (łączenie przez
Bluetooth), możliwość wyboru języka aplikacji (w tym polskiego) - Głośność: 38 dB
- Zalecana wymiana główki szczoteczki co 3 miesiące
– niebieski kolor włókien przypominających zanika, co pomaga
rozpoznać zużycie włosia - W zestawie:
– 2 końcówki (1 x mniejsza dla dzieci 3+, 1 x dla dzieci 7+), wymienne
animowane naklejki na panel - Dostępność końcówek: ok. 50 zł/2 sztuki
- Gwarancja: 2 lata
Philips Sonicare for kids – opinia Pana Tabletki
Plusy:
Bajery:
Minusy:
*** 173-280 PLN, aktualna cenę i dostępność szczoteczki Philips Sonicare for kids sprawdzisz tutaj. |
Philips Sonicare for kids – opinia
An Korzystam z philips Sonicare for kids dla 3 latki używamy od roku. Moim zdaniem fajna. Dwa tryby pracy dla młodszych dzieci i starszych. Zaczyna migać dioda, gdy szczoteczka się rozładowuje. Fajnie, że jest aplikacja, ale jest nie dopracowana moim zdaniem. W aplikacji wyskakuje powiadomienie o zużytej główce przypomina o myciu zębów, gdy się ustawi powiadomienia. Nie ma możliwości, aby dwoje rodziców miało możliwość korzystania z jednego konta dziecka. Za każde szczotkowanie stworek nagradza prezentami, rodzic ma możliwość dodawania od siebie prezentów za osiągnięcie jakiegoś celu. |
***
Brush-baby KidzSonic szczoteczka soniczna
- 3-6 lat: 49-100 PLN, aktualna cenę i dostępność sprawdzisz tutaj.
- 6+ lat: 90 PLN, aktualna cenę i dostępność sprawdzisz tutaj.
Specyfikacja techniczna:
- Dwa modele w zależności od wieku: 3-6 lat oraz powyżej 6 roku życia; różne wersje kolorystyczne
- Zasilanie:
– bateria AAA - Tryb pracy:
– dwa tryby pracy:
1. podświetlenie główki, bez ruchów drgających
2. podświetlenie + ruchy drgające (18 000 drgań/minutę w wersji 3-6
lat; 22 000 drgań/minutę w wersji 6+ lat)
– wstrzymanie pracy co 30 sekund, by pamiętać o 4 ćwiartkach łuku
zębowego
– automatyczne wyłączanie po 2 minutach szczotkowania - Dodatkowe informacje:
– podświetlana główka z miękkim dwuwarstwowym włosiem - Zalecana wymiana końcówek co 3 miesiące
- W zestawie: 3 końcówki, bateria
- Dostępność końcówek: ok. 50 zł/4 główki
- Gwarancja: 12 miesięcy
Brush-baby KidzSonic – opinia Pana Tabletki
Plusy:
Bajery:
Minusy:
***
|
Brush-baby KidzSonic – opinia Rodziców
***
Vitammy little dino 3+
119-204 PLN, aktualną cenę i dostępność sprawdzisz tutaj
Specyfikacja techniczna:
- Dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat
- Zasilanie:
- bateria litowo-jonowa ładowana za pośrednictwem złącza USB
- Tryb pracy:
- 4 x 30 sekund, automatycznie wyłączanie po 2 minutach
- Dodatkowe informacje:
- czas pracy na jednym ładowaniu ok. 15 dni
- 3 programy szczotkowania o zróżnicowanej intensywności (nocny, dzienny, smart)
- wysoka częstotliwość drgań 84000 drgań na minutę
- wodoodporna
- wykonana z bezpiecznych, atestowanych materiałów (cert. do kontaktu z żywnością)
- Dostępność końcówek: ok. 40 zł/4 końcówki
- W zestawie:
- 1 szczoteczka, 1 główka, przewód USB, silikonowy kołnierz, instrukcja obsługi
Vitammy little dino 3+ – opinia Pana Tabletki
Plusy:
Bajery:
Minusy:
Macie jakieś doświadczenia i opinię o tej szczoteczce? Dajcie znać w komentarzach! *** 119-204 PLN, aktualna cenę i dostępność szczoteczki sprawdzisz tutaj |
***
Vitammy smile 3+
(40-65 PLN) aktualną cenę i dostępność sprawdzisz tutaj: lew, mors, króliczek, krokodyl
Specyfikacja techniczna:
- Dla dzieci powyżej 3 roku życia
- Zasilanie:
- 1x bateria AAA
- Tryb pracy:
- tryb normalny: 10 000-14 000 drgań/minutę
- tryb delikatny: 8000-12 000 drgań/minutę
- Dodatkowe informacje:
- wodoodporna rączka
- Dostępność końcówek: ok. 45 zł/3 szt
- W zestawie:
- szczoteczka soniczna VITAMMY SMILE
- 2x końcówki VITAMMY SMILE
- bateria AAA
- nasadka ochronna na szczoteczkę
- metalowe etui na szczoteczkę i pastę
- instrukcja obsługi
- Gwarancja: 2 lata
Vitammy smile 3+ – opinia Pana Tabletki
Plusy:
Bajery:
Minusy:
Napiszcie w komentarzach, jakie są Wasze doświadczenia z tą szczoteczką. *** 40-65 PLN, aktualną cenę i dostępność Vitammy smile 3+ sprawdzisz tutaj: lew, mors, króliczek, krokodyl |
***
Smiley Light Kids 3+
120-130 PLN, aktualną cenę i dostępność sprawdzisz tutaj
Specyfikacja techniczna:
- Dla dzieci powyżej 3 roku życia
- Zasilanie:
- 1x bateria AAA
- kabel USB wraz z ładowarką
- Tryb pracy:
- CLEAN – codzienna pielęgnacja
- SENSITIVE – delikatny
- MASSAGE – masaż
- timer informujący o zmianie miejsca szczotkowania co 30 sekund (4x 30 sekund)
- Dodatkowe informacje:
- wodoodporna (IPX7)
- bardzo lekka, tylko 32g
- bardzo wydajna bateria (do 50 dni)
- do 60 000 drgań/minutę
- Dostępność końcówek: ok. 50 zł/ 2 końcówki
- W zestawie:
- szczoteczka soniczna
- kabel USB z ładowarką
- instrukcja obsługi
- końcówka szczoteczki sonicznej
- Gwarancja: 2 lata
Smiley Light Kids 3+ – opinia Pana Tabletki
Plusy:
Bajery:
Minusy:
Dajcie znać w komentarzach, bo o niej myślicie 😉 *** 120-130 PLN, aktualną cenę i dostępność szczoteczki sonicznej Smiley Light Kids sprawdzisz tutaj |
***
Brush-baby KidzSonic szczoteczka soniczna
- 3-6 lat: 49-100 PLN, aktualna cenę i dostępność sprawdzisz tutaj.
- 6+ lat: 90 PLN, aktualna cenę i dostępność sprawdzisz tutaj.
Specyfikacja techniczna:
- Dwa modele w zależności od wieku: 3-6 lat oraz powyżej 6 roku życia; różne wersje kolorystyczne
- Zasilanie:
– bateria AAA - Tryb pracy:
– dwa tryby pracy:
1. podświetlenie główki, bez ruchów drgających
2. podświetlenie + ruchy drgające (18 000 drgań/minutę w wersji 3-6
lat; 22 000 drgań/minutę w wersji 6+ lat)
– wstrzymanie pracy co 30 sekund, by pamiętać o 4 ćwiartkach łuku
zębowego
– automatyczne wyłączanie po 2 minutach szczotkowania - Dodatkowe informacje:
– podświetlana główka z miękkim dwuwarstwowym włosiem - Zalecana wymiana końcówek co 3 miesiące
- W zestawie: 3 końcówki, bateria
- Dostępność końcówek: ok. 50 zł/4 główki
- Gwarancja: 12 miesięcy
Brush-baby KidzSonic – opinia Pana Tabletki
Plusy:
Bajery:
Minusy:
***
|
Brush-baby KidzSonic – opinia Rodziców
Jagoda Obie brush-baby używane, syn obie bardzo lubi. Ta dla 3-6 to już prawie dyskoteka w łazience. Magda Mamy seysso i brush-baby – działają raczej identycznie i końcówki pasują te same (potrzebowaliśmy 2 różne kolory szczoteczek) choć seysso po iluś kąpielach w wannie ma problemy ze startem wibracji- ale wystarczy stuknąć i działa tak ponad rok (w sumie 3 lata)
![]() Karolina
Korzystamy z Brush Baby Baby Sonic niemalże od pierwszych ząbków. Zdecydowanie spełnia swoją funkcje. Ma timer i podświetlenie. Dziecko chętnie jej używa – zazwyczaj
![]() |
***
Xiaomi Soocas Kids C1
110-150 PLN, aktualna cenę i dostępność sprawdzisz tutaj.
Specyfikacja techniczna:
- Dla dzieci powyżej 4 roku życia
- Zasilanie:
– ładowarka z USB
– czas ładowania: 12 h
– czas pracy po naładowaniu: do 20-25 dni (akumulator: 800 mAh) - Tryb pracy:
– 2 tryby pracy: lekki (dla młodszych dzieci) i mocniejszy (dla
starszaków)
– 42000 ruchów/minutę
– wbudowany czujnik siły nacisku (Timely Pressure Induction)
– timer do ustawienia w aplikacji - Dodatkowe informacje:
– lekka, antypoślizgowa konstrukcja
– wyprofilowana rączka ułatwiająca trzymanie szczoteczki
– miękka gumowa główka i szczotka antybakteryjna - Możliwość sparowania z animowaną aplikacją przez Bluetooth (brak polskiej wersji językowej)
- Klasa wodoodporności: IPX7
- W zestawie: ładowarka, 1 końcówka, 2 nakładki z różnymi wzorami, naklejki
- Dostępność końcówek: ok 50 zł/2 końcówki, pasują też do wersji dla dorosłych
- Gwarancja: 2 lata
Xiaomi Soocas Kids C1 – opinia Pana Tabletki
Plusy:
Bajery:
Minusy:
*** 110-150 PLN, aktualna cenę i dostępność szczoteczki Xiaomi Soocas Kids C1 sprawdzisz tutaj. |
***
Teesa Sonic Junior
100-160 PLN, aktualna cenę i dostępność sprawdzisz tutaj.
Specyfikacja techniczna:
- Dla dzieci od 4 roku życia, 2 wersje kolorystyczne: Girl i Boy
- Zasilanie:
– ładowarka indukcyjna
– czas ładowania: 16 h
– czas pracy po naładowaniu: do 30 dni (akumulator: 800 mAh)
– wskaźnik niskiego poziomu baterii
– posiada zabezpieczenie przed przeładowaniem - Tryb pracy:
– 3 tryby dostosowane do wieku:
4-6 lat – 38 000 ruchów pulsacyjnych/minutę
7-9 lat – 41 000 ruchów pulsacyjnych/minutę
≥10 lat – 43 000 ruchów pulsacyjnych/minutę
– funkcja pamięci ostatnio używanego trybu
– zmiana trybu możliwa do 5 sekund od włączenia szczoteczki
– wstrzymanie pracy co 30 sekund, by pamiętać o 4 ćwiartkach łuku
zębowego
– automatyczne wyłączanie po 2 minutach szczotkowania - Głośność: 65 dB
- Klasa wodoodporności: IPX7
- W zestawie: 2 końcówki, ładowarka
- Dostępność końcówek: ok. 25 zł/2 główki
- Gwarancja: 24 miesiące
Teesa Sonic Junior – opinia Pana Tabletki
Plusy:
Bajery:
Minusy:
*** 100-160 PLN, aktualna cenę i dostępność szczoteczki Teesa Sonic Junior sprawdzisz tutaj. |
Teesa Sonic Junior – opinia Rodziców
Beata Ma 3 tryby mycia, więc nie trzeba jej wymieniać, jak dziecko urośnie. Myje przyzwoicie, syn lubi ją za odliczanie czasu i nie ma problemu, aby nią umyć zęby. |
***
Serdeczności,
Pan Tabletka
Marcin
***
A rankingi i moje opinie o pozostałych sprzętach „pierwszej potrzeby” dla rodzica małego dziecka, czekają na Ciebie w tych wpisach:
***
Źródła:
- Delaurenti, M., Ward M., Souza S., Jenkins, W. (2017). The Effect of Use of a Sonic Power Toothbrush and a Manual Toothbrush Control on Plaque and Gingivitis. J Clin Dent 2017; 28(1 Spec No A):A1-6.
- Nathoo S., Mankodi S., Mateo L, Chaknis P., Panagakos F. A clinical study comparing the supragingival plaque and gingivitis efficacy of a specially engineered sonic powered toothbrush with unique sensing and control technologies to a commercially available manual flat-trim toothbrush. J Clin Dent. 2012;23 Spec No A:A11-6.
- Cui TQ, Lin HC, Lo ECM, Tao Y, Zhou Y, Zhi QH. Randomized clinical trial on the efficacy of electric and manual toothbrushes in plaque removal and gingivitis control in visually impaired school students. Quintessence Int. 2017;48(6):481-486
- Adam R., Ram Goyal C., Qaqish J., Grender J. Evaluation of an oscillating-rotating toothbrush with micro-vibrations versus a sonic toothbrush for the reduction of plaque and gingivitis: results from a randomized controlled trial. Int Dent J. 2020; 70: S16- S21.
- Preda C., Butera A., Pelle S., Pautasso E., Chiesa A., The Efficacy of Powered Oscillating Heads vs. Powered Sonic Action Heads Toothbrushes to Maintain Periodontal and Peri-Implant Health: A Narrative Review. Int J Environ Res Public Health. 2021 Feb; 18(4): 1468
- Williams K., Rapley K., Haun J., Walters P. Comparison of rotation/oscillation and sonic power toothbrushes on plaque and gingivitis for 10 weeks. American journal of dentistry (2009) 22;345-9.
O autorze
Marcin Korczyk
Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego na wydziale farmaceutycznym. Po studiach pracował w aptece całodobowej w Nowym Sączu - i w trakcie pracy rozpoczął tworzenie bloga www.pantabletka.pl - zapisując odpowiedzi na najczęściej zadawane przez pacjentów pytania.
Od czasu złożenia bloga w 2015 roku - do dziś - blog stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i opiniotwórczych portali z wiedzą o racjonalnym stosowaniu leków i suplementacji.