ScrollToTop
szczoteczki soniczna analiza i opinia pan tabletka

Szczoteczka soniczna dla dziecka – jak wybrać najlepszą?

Analizy, Artykuły

8 grudnia 2022

Spis treści

Szczoteczki soniczne z roku na rok zyskują na popularności. Czy słusznie? Czy są lepsze niż szczoteczki elektryczne i manualne? A czy są odpowiednie dla małych dzieci? Zapraszam na garść informacji o szczoteczkach sonicznych oraz analizę modeli dla dzieci w wykonaniu Pana Tabletki i Rodziców z grupy fb Pana Tabletki 🙂 Jesteście ciekawi naszych opinii?

Czy dbanie o higienę jamy ustnej jest łatwe?

Większość z was odpowie, że tak. Wiemy przecież, że należy szczotkować zęby 2-3 razy dziennie pastą z odpowiednią ilością fluoru, szczotkowanie wykonywać przez min. 2 minuty, stosować nić dentystyczną, czyścić język i regularnie stawiać się na kontrolę u dentysty. I są to zalecenia zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci!

A jak jest w praktyce?

No już nie do końca tak kolorowo. Okazuje się, że rażąca część społeczeństwa nie opanowała nawet prawidłowej techniki mycia zębów – robi to “na szybko”, zostawiając niedomyte miejsca, w których narasta osad i płytka nazębna, co prowadzi do rozwoju do próchnicy, lub wręcz przeciwnie szczotkuje zęby z takim zaangażowaniem, że doprowadza do „starcia”, czyli abrazji szkliwa i/lub zniszczenia dziąseł i odsłonięcia szyjek zębowych. 

Czy w takim razie w prawidłowej higienie jamy ustnej pomagają szczoteczki soniczne?

***

Jak działa szczoteczka soniczna?

Szczoteczka soniczna ma podłużną główkę, która generuje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości (260-400 Hz), wprawiające włosie szczoteczki w ruchy pulsacyjne i wymiatające. W zależności od modelu, włosie wykonuje nawet kilkadziesiąt tysięcy ruchów na minutę. Emitowane drgania wprawiają także w ruch cząsteczki śliny, wody i pasty, prowadząc do powstania mikrobąbelków, które rozbijają osad i usuwają bakterie, także z trudnodostępnych miejsc. Zjawisko to nosi nazwę kawitacji.   

 

Zalety szczoteczki sonicznej polegają przede wszystkim na:

🦷 dokładnym czyszczeniu zębów, dzięki większej częstotliwości ruchów włosia, niż w przypadku szczoteczki oscylacyjno-rotacyjnej (tzw. „elektrycznej”) i manualnej;

🦷 czyszczeniu obszarów, do których trudno dotrzeć włosiem szczoteczki, dzięki zjawisku kawitacji;

🦷 bezpieczeństwie stosowania, nawet przy wrażliwych dziąsłach.

 

***

Soniczna czy elektryczna?

Szczoteczka elektryczna posiada okrągłą główkę, która porusza się w sposób oscylacyjno-rotacyjny, czyli obraca się w lewo i prawo (technologia 2D) lub oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjny, w którym dodatkowo przybliża i oddala się od powierzchni zęba (technologia 3D – preferowana). W tym przypadku ilość ruchów na minutę jest nieco mniejsza, niż w przypadku szczoteczek sonicznych (jednak nieporównywalnie większa względem szczoteczek manualnych). Technika mycia nimi zębów wygląda inaczej niż w przypadku szczoteczki manualnej. I bardzo ważne, aby potrafić poprawnie z niej korzystać. Szczoteczką elektryczną nie wykonujemy ruchów na boki, a przykładamy ją po kolei do każdego zęba i pozwalamy wykonać za nas całą pracę.  

Szczoteczka soniczna kształtem końcówki przypomina szczoteczkę manualną. Pracuje ruchem wymiatającym. Główka ta emituje fale dźwiękowe, wykonując ok. 30 000-42 000 ruchów na minutę. Technika mycia szczoteczką soniczną jest analogiczna do tej wykonywanej przy użyciu szczoteczek manualnych – czyli wykonujemy ruchy wymiatające. 

***

Jaką szczoteczkę wybrać, soniczną czy elektryczną?

Aby udzielić sensownej odpowiedzi, poszperałem w dostępnych obecnie badaniach, porównujących skuteczność obu technologii w redukcji płytki oraz łagodzeniu problemów z dziąsłami. Okazuje się, że wyniki są bardzo niejednoznaczne, a badacze dochodzili do rozbieżnych wniosków, najczęściej kwitując to uwagami o konieczności dalszych, długoterminowych badań.

I choć zdania na temat wyższości jednej technologii nad drugą są podzielone, to jedno potwierdzono na pewno – stosowanie zarówno szczoteczek elektrycznych, jak i sonicznych, skutkuje istotną poprawą stanu dziąseł i zębów, jeśli używa się ich prawidłowo i regularnie! Co więcej, nawet szczoteczką manualną można dobrze wyczyścić zęby.

Wydaje się jednak, że więcej osób korzysta i jest zadowolonych ze szczoteczek elektrycznych, z kolei szczoteczki soniczne przysparzają nieco więcej kłopotów związanych z techniką użycia i co za tym idzie, nie wykorzystuje w pełni ich potencjału – a czasami nawet „zapuszcza” zęby. 

Zapamiętaj!

Zarówno szczoteczki soniczne, jak i elektryczne, pomagają skuteczniej usuwać płytkę nazębną oraz zmniejszyć stany zapalne i krwawienia dziąseł, pod warunkiem prawidłowej techniki użytkowania i regularności czyszczenia zębów.

***

Czy warto wymieniać szczoteczkę manualną na soniczną/elektryczną?

Szczoteczki elektryczne – czy to oscylacyjno-rotacyjne czy soniczne są już w pewnym stopniu takim standardem higieny jamy ustnej i coraz więcej osób wymienia szczoteczkę manualną, na którąś z nich. W gruncie rzeczy te urządzenia wykonują za nas kawał roboty, gwarantując ilość ruchów włosia, której nie jesteśmy w stanie wykonać operując szczoteczką manualną podczas dwuminutowego mycia zębów. Co więcej, szczoteczki soniczne umożliwiają czyszczenie przestrzeni międzyzębowych, czego nie potrafią dwie pozostałe. Z kolei są osoby, które potrafią utrzymać higienę na dobrym poziomie szczotkując zęby szczoteczką manualną. Ot taka historia.

Najlepiej, przy najbliższej wizycie u dentysty zapytaj o to, czy w Twoim przypadku poleca Ci taką zmianę, czy może dotychczasowo używane przez Ciebie środki higieniczne w zupełności wystarczają do prawidłowego utrzymania stanu zębów i dziąseł. 🦷

***

Szczoteczka soniczna, jako pierwsza szczoteczka dziecka?

Szczoteczki soniczne dla dzieci są jak najbardziej polecane – już od pierwszego zęba można ich używać w małych buźkach. Na pewno ułatwiają i przyspieszają one mycie zębów (w porównaniu ze szczoteczkami manualnymi), ale nie będą one dobrym wyborem dla dzieci, które się boją wibracji i dźwięków, które wydaje szczoteczka – tym pozostaje szczoteczka manualna. Natomiast jeśli to Waszemu maluchowi nie straszne to śmiało – można wybierać w przeróżnych modelach. Szczoteczki soniczne dla dzieci mają nie tylko odpowiednio dopasowaną szybkość ruchów włosia, ale także miękkie, delikatne końcówki, w rozmiarze dedykowanym konkretnym przedziałom wiekowym. Warunek jest jeden – posiadany model szczoteczki musi być używany prawidłowo, bo w przeciwnym razie możecie mieć najlepszą, najdroższą i najbardziej świecącą się szczoteczkę soniczną, a zęby dziecka i tak będą się „psuły”.

I tu ważna uwaga dla rodziców. Pamiętajcie, że nawet do 12 r. ż. to Wy rodzice powinniście nadzorować mycie ząbków dziecka – na początku wyręczać ich w myciu, a po czasie, kiedy zaczną samodzielnie szczotkować zęby, robić po nich poprawki.

***

Szczoteczka soniczna dla dziecka – na jakie parametry zwrócić uwagę?

Szczoteczka soniczna powinna być dopasowana do wieku i indywidualnych potrzeb uzębienia dziecka. Modele dla najmłodszych charakteryzują się niższymi parametrami pracy od tych dla dorosłych, aby bezpiecznie traktować delikatne zęby mleczne. Nowsze szczoteczki pracują w kilku trybach (np. normalnym i delikatnym), różniących się intensywnością szczotkowania. Ponadto, niektóre z nich obsługują specjalistyczne końcówki, przeznaczone np. do czyszczenia aparatu ortodontycznego. Coraz częściej możecie spotkać także modele, z których biją brokat i lasery, a nawet gra muzyczka! Te szmery-bajery też są ważne, ponieważ mycie zębów powinno się dziecku pozytywie kojarzyć, a nie być pretekstem do buntu i niechęci do otwarcia buzi. Podczas wyboru szczoteczki zwróć uwagę na to, jak bardzo jest głośna, żeby dziecko nie miało wrażenia podczas szczotkowania, że do jego buzi właśnie wjechał młot pneumatyczny. 

Dodatkowe funkcje szczoteczek sonicznych dla dzieci

Przed udaniem się do kasy sklepowej przyjrzyj się, czy szczoteczka posiada: 

🦷 czujnik siły nacisku, który sygnalizuje zbyt mocne dociskanie szczoteczki (bardzo fajna i przypatna funkcja – zębów nie powinno się ani szorować, ani ledwo muskać – siła docisku ma być optymalna. I w jej odnalezieniu pomoże właśnie ten czujnik)

🦷 sygnalizator czasu mycia (super, czas mycie to min. 2 min – i nikt nie będzie próbował oszukiwać ;))

🦷 czas pracy na pełnym naładowaniu (długi sprawdza się szczególnie, kiedy planujecie zabierać szczoteczkę w podróż)

🦷 wskaźnik naładowania akumulatora (i nie dasz się zaskoczyć)

🦷 przypomnienie o konieczności wymiany końcówki (i już nie musisz o tym myśleć, kolejna rzecz z głowy)

🦷 aplikacja na telefon, która monitoruje dokładność mycia zębów i edukuje dzieci w zakresie poprawnej techniki szczotkowania. (czemu nie – Tobie będzie łatwiej trzymać kontrolę, a dziecko będzie miało fun (albo i nie)).

***

Jak prawidłowo myć zęby dziecka szczoteczką soniczną?

Prawidłowa technika mycia zębów dziecka szczoteczką soniczną polega na przyłożeniu włosia pod kątem 45 stopni w kierunku dziąseł i przesuwaniu go powoli w kierunku korony zęba. Czas szczotkowania nie ulega zmianie – wynosi 2 minuty, czyli po 30 sekund na każdą ćwiartkę. W tym czasie należy umyć wszystkie 3 powierzchnie zębów – zewnętrzną, wewnętrzną i żującą. Pamiętajmy, aby nie wykonywać okrężnych ruchów ani nie dociskać szczoteczki, gdyż może to zmniejszyć skuteczność jej pracy. No i tradycyjnie, przed pierwszym użyciem polecam zapoznać się z instrukcją.

 

Uff, no to teorię mamy z głowy 🙂 Przejdźmy zatem do analizy, w której biorę pod lupę najpopularniejsze szczoteczki soniczne dla dzieci. Do dzieła!

Szczoteczka soniczna dla dziecka – ranking Pana Tabletki i opinie

SEYSSO Baby Penguin

46-56 PLN, aktualna cenę i dostępność sprawdzisz tutaj.

seysso baby penguin

Specyfikacja techniczna:

 1. Dla dzieci w wieku od 0 do 3 lat
 2. Zasilanie: 
  • bateria AAA
 3. Tryb pracy: 
  • 2 minutowy tryb pracy (4 x 30 sekund); 16 000 ruchów/minutę
  • automatyczne wyłączanie po zakończeniu cyklu szczotkowania
 4. Dodatkowe informacje:
  • podświetlana, mała główka o zaokrąglonej konstrukcji, która pozwala dotrzeć do wszystkich miejsc w jamie ustnej dziecka, miękkie włókna
  • antypoślizgowa powłoka ułatwiająca trzymanie
 5. Zalecana wymiana końcówki co 3 miesiące
 6. W zestawie: 2 końcówki (1 x 0-18 miesięcy i 1 x 18-36 miesięcy), bateria
 7. Dostępność końcówek: ok. 20 zł/2 końcówki 
 8. Gwarancja: 24 miesiące

SEYSSO Baby Penguin – opinia Pana Tabletki

Plusy:
 • cena i cena końcówek
 • antypoślizgowa rączka
 • automatyczne wyłączenie po zakończeniu szczotkowania
 • 2 rozmiary końcówek
 • dostępna w różnych kolorach.
Bajery:
 • wstrzymanie pracy co 30 sekund, by pamiętać o 4 ćwiartkach łuku zębowego
 • podświetlana główka.
Minusy:
 • zasilanie na baterie.

***

46-56 PLN, aktualna cenę i dostępność szczoteczki SEYSSO Baby Penguin sprawdzisz tutaj

SEYSSO Baby Penguin – opinia Rodziców

Natalia

Seysso baby to cudowny wynalazek, nie pasuje się, łatwo dostępne końcówki wymienne, dużym plusem jest światełko (dziecko się cieszy, a mama widzi całą paszcze). Syn polubił mycie zębów.

Jagoda
Seysoo baby.. na początku mieliśmy zwykłą i była histeria, gdy przeszliśmy na seysoo to od razu chętniej dawała sobie umyć zęby, nie psuje się i dodatkowo świeci przy myciu 😊
 

Klaudyna

Strasznie dużo komentarzy na polecenie seysso baby. Ta szczoteczka nie jest niestety dobra, tak jak i pozostałe tej firmy. Ma za rzadkie, bardzo szybko zużywające się włosie, przez co nie domywa dobrze zębów, nie ściera osadu tak jak powinna. Taka jest opinia nie jednego stomatologa dziecięcego, z którym rozmawiałam na temat tej szczoteczki.

***

BRUSH BABY BabySonic PRO

42-55 PLN, aktualna cenę i dostępność sprawdzisz tutaj.

brush baby sonic pro

Specyfikacja techniczna:

 1. Dla dzieci w wieku 0-3 lat, różne wersje kolorystyczne
 2. Zasilanie: 
  • bateria AAA
 3. Tryb pracy: 
  • jeden tryb pracy: 16 000 drgań/minutę
  • wstrzymanie pracy co 30 sekund, by pamiętać o 4 ćwiartkach łuku zębowego
  • automatyczne wyłączanie po 2 minutach szczotkowania
 4. Dodatkowe informacje:
  • konstrukcja ułatwiająca trzymanie szczoteczki przez dziecko
  • mała podświetlana główka z delikatnym, miękkim włosiem
 5. Zalecana wymiana końcówek co 3 miesiące
 6. W zestawie: 2 główki o różnej wielkości (1 x 0-18 miesięcy i 1 x 18-36 miesięcy), bateria
 7. Dostępność końcówek: ok. 20 zł/2 główki 
 8. Gwarancja: 12 miesięcy

BRUSH BABY BabySonic PRO – opinia Pana Tabletki

Plusy:
 • 2 rozmiary końcówek
 • cena i cena końcówek
 • automatyczne wyłączanie po 2 minutach szczotkowania
 • dostęp w kilku kolorach.
Bajery:
 • wstrzymanie pracy co 30 sekund, by pamiętać o 4 ćwiartkach łuku zębowego
 • podświetlana główka szczoteczki.
Minusy:
 • zasilanie na baterie
 • jeden tryb pracy.

***

42-55 PLN, aktualna cenę i dostępność szczoteczki BRUSH BABY BabySonic PRO sprawdzisz tutaj.

BRUSH BABY BabySonic PRO – opinia Rodziców

An

Mam wrażenie,, że częstotliwość drgań jest za mała. Montaż baterii porażka trzeba użyć śrubokręt by je wymienić. Plus za światełko, o dziwo świetna sprawa.

***

Philips Sonicare for kids

173-280 PLN, aktualna cenę i dostępność sprawdzisz tutaj.

philips sonicare for kids

Specyfikacja techniczna:

 1. Dla dzieci od 3. roku życia:
  w zależności od wieku dostępne są dwa rozmiary główek (mniejsze
    3+, oraz większe 7+)
 2. Zasilanie: 
  akumulatorowe
  – czas ładowania baterii: co najmniej 24 h
  – czas pracy po naładowaniu: do 3 tygodni
  – sygnalizacja niskiego poziomu baterii
 3. Tryb pracy:
  do 62 000 ruchów szczotkujących/minutę
  dwa tryby szczotkowania:
    1. Gentle: tryb domyślny (pełna moc, 2 minuty), dla starszaków
    2. Extra Gentle: tryb “do nauki” (mniejsza moc, stopniowe
        zwiększanie czasu szczotkowania od 1 minuty do 2 minut)
  funkcja Easy-Start zwiększająca łagodnie moc podczas pierwszych
    14 szczotkowań
  sygnalizacja dźwiękowa przypominająca o konieczności przejścia
    do następnej części łuku zębowego
  sygnał gratulacyjny i automatyczne wyłączanie po zakończeniu
    szczotkowania
 4. Dodatkowe informacje:
  antypoślizgowa rączka i stabilna konstrukcja ułatwiająca
    nakładanie pasty, gdy szczoteczka leży na płaskiej powierzchni

  do szczoteczki pasują wszystkie końcówki Philips Sonicare
  dostępna przyjazna dla dzieci aplikacja z nagrodami (łączenie przez
    Bluetooth), możliwość wyboru języka aplikacji (w tym polskiego)
 5. Głośność: 38 dB
 6. Zalecana wymiana główki szczoteczki co 3 miesiące
  niebieski kolor włókien przypominających zanika, co pomaga
    rozpoznać zużycie włosia
 7. W zestawie:
  2 końcówki (1 x mniejsza dla dzieci 3+, 1 x dla dzieci 7+), wymienne
    animowane naklejki na panel
 8. Dostępność końcówek: ok. 50 zł/2 sztuki
 9. Gwarancja: 2 lata

Philips Sonicare for kids – opinia Pana Tabletki

Plusy:
 • 2 rodzaje główek dopasowanych do wieku
 • zasilanie akumulatorowe
 • do 3 tygodni trzymania baterii po pełnym naładowaniu
 • sygnalizacja niskiego poziomu baterii
 • do 62 000 ruchów szczotkujących/minutę
 • 2 tryby pracy (w tym jeden do nauki korzystania ze szczoteczki)
 • sygnał gratulacyjny i automatyczne wyłączanie po zakończeniu szczotkowania
 • wybarwienie włosia główki, kiedy nadchodzi konieczność zmiany końcówki
 • końcówki pasujące do wszystkich modeli Philips Sonicare
 • 8 różnych naklejek, dzięki którym możecie zmieniać wygląd szczoteczki
 • wodoodporność
 • gumowa rączka.
Bajery:
 • sygnalizacja dźwiękowa przypominająca o konieczności przejścia do następnej części łuku zębowego
 • aplikacja na telefon z nagrodami dla dzieci.
Minusy:
 • długie ładowanie (24 h)
 • cena końcówek.

***

173-280 PLN, aktualna cenę i dostępność szczoteczki Philips Sonicare for kids sprawdzisz tutaj.

Philips Sonicare for kids – opinia

An

Korzystam z philips Sonicare for kids dla 3 latki używamy od roku. Moim zdaniem fajna. Dwa tryby pracy dla młodszych dzieci i starszych. Zaczyna migać dioda, gdy szczoteczka się rozładowuje. Fajnie, że jest aplikacja, ale jest nie dopracowana moim zdaniem. W aplikacji wyskakuje powiadomienie o zużytej główce przypomina o myciu zębów, gdy się ustawi powiadomienia. Nie ma możliwości, aby dwoje rodziców miało możliwość korzystania z jednego konta dziecka. Za każde szczotkowanie stworek nagradza prezentami, rodzic ma możliwość dodawania od siebie prezentów za osiągnięcie jakiegoś celu.

***

Brush-baby KidzSonic szczoteczka soniczna

brush baby KidzSonic

Specyfikacja techniczna:

 1. Dwa modele w zależności od wieku: 3-6 lat oraz powyżej 6 roku życia; różne wersje kolorystyczne
 2. Zasilanie:
  bateria AAA
 3. Tryb pracy:
  dwa tryby pracy:
       1. podświetlenie główki, bez ruchów drgających
       2. podświetlenie + ruchy drgające (18 000 drgań/minutę w wersji 3-6
           lat; 22 000 drgań/minutę w wersji 6+ lat)
  wstrzymanie pracy co 30 sekund, by pamiętać o 4 ćwiartkach łuku
    zębowego
  automatyczne wyłączanie po 2 minutach szczotkowania
 4. Dodatkowe informacje:
  podświetlana główka z miękkim dwuwarstwowym włosiem
 5. Zalecana wymiana końcówek co 3 miesiące
 6. W zestawie: 3 końcówki, bateria
 7. Dostępność końcówek: ok. 50 zł/4 główki 
 8. Gwarancja: 12 miesięcy

Brush-baby KidzSonic – opinia Pana Tabletki

Plusy:
 • automatyczne wyłączanie po 2 minutach szczotkowania
 • różne wersje kolorystyczne
 • cena końcówek.
Bajery:
 • podświetlana główka
 • wstrzymanie pracy co 30 sekund, by pamiętać o 4 ćwiartkach łuku zębowego.
Minusy:
 • zasilanie na baterie
 • jedyne 22 000 drgań/minutę w wersji 6+ lat
 • po przekroczeniu 6. roku życia konieczność wymiany szczoteczki na drugi model.

 

***

Brush-baby KidzSonic – opinia Rodziców

***

 

 

Vitammy little dino 3+

119-204 PLN, aktualną cenę i dostępność sprawdzisz tutaj

vitammy little dino

Specyfikacja techniczna:

 1. Dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat
 2. Zasilanie:
  • bateria litowo-jonowa ładowana za pośrednictwem złącza USB
 3. Tryb pracy:
  •  4 x 30 sekund, automatycznie wyłączanie po 2 minutach
 4. Dodatkowe informacje:
  • czas pracy na jednym ładowaniu ok. 15 dni
  • 3 programy szczotkowania o zróżnicowanej intensywności (nocny, dzienny, smart)
  • wysoka częstotliwość drgań 84000 drgań na minutę
  • wodoodporna
  • wykonana z bezpiecznych, atestowanych materiałów (cert. do kontaktu z żywnością)
 5. Dostępność końcówek: ok. 40 zł/4 końcówki
 6. W zestawie: 
  • 1 szczoteczka, 1 główka, przewód USB, silikonowy kołnierz, instrukcja obsługi

Vitammy little dino 3+ – opinia Pana Tabletki

Plusy:
 • zasilanie akumulatorowe
 • czas pracy na jednym ładowaniu ok. 15 dni
 • 3 programy szczotkowania o zróżnicowanej intensywności (nocny, dzienny, smart)
 • 84000 drgań na minutę
 • automatycznie wyłączanie po 2 minutach
 • silikonowe elementy obudowy
 • wodoodporność
 • cena końcówek.
Bajery:
 • tryb pracy 4 x 30 sekund.
Minusy:
 • cena.

Macie jakieś doświadczenia i opinię o tej szczoteczce? Dajcie znać w komentarzach!

***

119-204 PLN, aktualna cenę i dostępność szczoteczki sprawdzisz tutaj

***

Vitammy smile 3+

(40-65 PLN) aktualną cenę i dostępność sprawdzisz tutaj: lew, mors, króliczek, krokodyl

vitammy smile

Specyfikacja techniczna:

 1. Dla dzieci powyżej 3 roku życia
 2. Zasilanie: 
  • 1x bateria AAA
 3. Tryb pracy:
  • tryb normalny: 10 000-14 000 drgań/minutę
  • tryb delikatny: 8000-12 000 drgań/minutę
 4. Dodatkowe informacje:
  • wodoodporna rączka
 5. Dostępność końcówek: ok. 45 zł/3 szt
 6. W zestawie:
  • szczoteczka soniczna VITAMMY SMILE
  • 2x końcówki VITAMMY SMILE
  • bateria AAA
  • nasadka ochronna na szczoteczkę
  • metalowe etui na szczoteczkę i pastę
  • instrukcja obsługi
 7. Gwarancja: 2 lata

Vitammy smile 3+ – opinia Pana Tabletki

Plusy:
 • dostępne w kilku wersjach kolorystycznych
 • wodoodporna.
Bajery:
 • brak.
Minusy:
 • zasilanie na baterie
 • jedyne 8-14 000 drgań/minutę (w zależności od trybu).

Napiszcie w komentarzach, jakie są Wasze doświadczenia z tą szczoteczką.

***

40-65 PLN, aktualną cenę i dostępność Vitammy smile 3+ sprawdzisz tutaj: lew, mors, króliczek, krokodyl

 

***

Smiley Light Kids 3+

120-130 PLN, aktualną cenę i dostępność sprawdzisz tutaj

smiley kids

Specyfikacja techniczna:

 1. Dla dzieci powyżej 3 roku życia
 2. Zasilanie: 
  • 1x bateria AAA
  • kabel USB wraz z ładowarką
 3. Tryb pracy:
  • CLEANcodzienna pielęgnacja
  • SENSITIVEdelikatny
  • MASSAGE masaż
  • timer informujący o zmianie miejsca szczotkowania co 30 sekund (4x 30 sekund)
 4. Dodatkowe informacje:
  • wodoodporna (IPX7)
  • bardzo lekka, tylko 32g
  • bardzo wydajna bateria (do 50 dni)
  • do 60 000 drgań/minutę
 5. Dostępność końcówek: ok. 50 zł/ 2 końcówki
 6. W zestawie:
  • szczoteczka soniczna
  • kabel USB z ładowarką
  • instrukcja obsługi
  • końcówka szczoteczki sonicznej
 7. Gwarancja: 2 lata

Smiley Light Kids 3+ – opinia Pana Tabletki

Plusy:
 • bardzo wydajna bateria (po naładowaniu wytrzymuje do 50 dni)
 • do 60000 drgań/minutę
 • 3 tryby pracy
 • dostępność w kilku kolorach
 • wodoodporność.
Bajery:
 • tryb pracy 4 x 30 sek
 • dostępna w zestawie z sanitizerem UV.
Minusy:
 • zasilanie na baterie (w zestawie ładowarka USB)
 • drogie końcówki.

Dajcie znać w komentarzach, bo o niej myślicie 😉

***

120-130 PLN, aktualną cenę i dostępność szczoteczki sonicznej Smiley Light Kids sprawdzisz tutaj


***

Brush-baby KidzSonic szczoteczka soniczna

brush baby KidzSonic

Specyfikacja techniczna:

 1. Dwa modele w zależności od wieku: 3-6 lat oraz powyżej 6 roku życia; różne wersje kolorystyczne
 2. Zasilanie:
  bateria AAA
 3. Tryb pracy:
  dwa tryby pracy:
       1. podświetlenie główki, bez ruchów drgających
       2. podświetlenie + ruchy drgające (18 000 drgań/minutę w wersji 3-6
           lat; 22 000 drgań/minutę w wersji 6+ lat)
  wstrzymanie pracy co 30 sekund, by pamiętać o 4 ćwiartkach łuku
    zębowego
  automatyczne wyłączanie po 2 minutach szczotkowania
 4. Dodatkowe informacje:
  podświetlana główka z miękkim dwuwarstwowym włosiem
 5. Zalecana wymiana końcówek co 3 miesiące
 6. W zestawie: 3 końcówki, bateria
 7. Dostępność końcówek: ok. 50 zł/4 główki 
 8. Gwarancja: 12 miesięcy

Brush-baby KidzSonic – opinia Pana Tabletki

Plusy:
 • automatyczne wyłączanie po 2 minutach szczotkowania
 • różne wersje kolorystyczne
 • cena końcówek.
Bajery:
 • podświetlana główka
 • wstrzymanie pracy co 30 sekund, by pamiętać o 4 ćwiartkach łuku zębowego.
Minusy:
 • zasilanie na baterie
 • jedyne 22 000 drgań/minutę w wersji 6+ lat
 • po przekroczeniu 6. roku życia konieczność wymiany szczoteczki na drugi model.

 

***

Brush-baby KidzSonic – opinia Rodziców

Jagoda

Obie brush-baby używane, syn obie bardzo lubi. Ta dla 3-6 to już prawie dyskoteka w łazience.😉

Magda

Mamy seysso i brush-baby – działają raczej identycznie i końcówki pasują te same (potrzebowaliśmy 2 różne kolory szczoteczek) choć seysso po iluś kąpielach w wannie ma problemy ze startem wibracji- ale wystarczy stuknąć i działa tak ponad rok (w sumie 3 lata) 🤣 nie jestem pewna czy brush baby była tyle samo moczona- użytkowana jest rok krócej więc albo miała więcej szczęścia albo jest odrobinę bardziej wytrzymała.
 
Karolina
 
Korzystamy z Brush Baby Baby Sonic niemalże od pierwszych ząbków. Zdecydowanie spełnia swoją funkcje. Ma timer i podświetlenie. Dziecko chętnie jej używa – zazwyczaj 😅 Końcówki są łatwo dostępne. I oczywiście niska cena zdecydowanie na plus.

***

Xiaomi Soocas Kids C1

110-150 PLN, aktualna cenę i dostępność sprawdzisz tutaj.

xiaomi soocas kids c1

Specyfikacja techniczna:

 1. Dla dzieci powyżej 4 roku życia
 2. Zasilanie:
  ładowarka z USB
  czas ładowania: 12 h
  czas pracy po naładowaniu: do 20-25 dni (akumulator: 800 mAh)
 3. Tryb pracy:
  2 tryby pracy: lekki (dla młodszych dzieci) i mocniejszy (dla
    starszaków)

  42000 ruchów/minutę
  wbudowany czujnik siły nacisku (Timely Pressure Induction)
  timer do ustawienia w aplikacji
 4. Dodatkowe informacje:
  lekka, antypoślizgowa konstrukcja
  wyprofilowana rączka ułatwiająca trzymanie szczoteczki
  miękka gumowa główka i szczotka antybakteryjna
 5. Możliwość sparowania z animowaną aplikacją przez Bluetooth (brak polskiej wersji językowej)
 6. Klasa wodoodporności: IPX7
 7. W zestawie: ładowarka, 1 końcówka, 2 nakładki z różnymi wzorami, naklejki
 8. Dostępność końcówek: ok 50 zł/2 końcówki, pasują też do wersji dla dorosłych
 9. Gwarancja: 2 lata

Xiaomi Soocas Kids C1 – opinia Pana Tabletki

Plusy:
 • zasilanie akumulatorowe
 • szybkie ładowanie (12 h)
 • czas pracy po naładowaniu: do 20-25 dni
 • 2 tryby pracy: lekki (dla młodszych dzieci) i mocniejszy (dla starszaków)
 • 42000 ruchów/minutę
 • wbudowany czujnik siły nacisku
 • timer do ustawienia w aplikacji
 • 2 tryby pracy
 • wodoodporność
 • 2 nakładki z wymiennym wzorem
 • antypoślizgowa, profilowana rączka.
Bajery:
 • aplikacja (brak polskiej wersji językowej).
Minusy:
 • cena końcówek.

***

110-150 PLN, aktualna cenę i dostępność szczoteczki Xiaomi Soocas Kids C1 sprawdzisz tutaj.

***

Teesa Sonic Junior

100-160 PLN, aktualna cenę i dostępność sprawdzisz tutaj.

teesa sonic junior

Specyfikacja techniczna:

 1. Dla dzieci od 4 roku życia, 2 wersje kolorystyczne: Girl i Boy
 2. Zasilanie:
  ładowarka indukcyjna

  czas ładowania: 16 h
  czas pracy po naładowaniu: do 30 dni (akumulator: 800 mAh)
  wskaźnik niskiego poziomu baterii
  posiada zabezpieczenie przed przeładowaniem
 3. Tryb pracy:
  3 tryby dostosowane do wieku:
            4-6 lat – 38 000 ruchów pulsacyjnych/minutę
            7-9 lat – 41 000 ruchów pulsacyjnych/minutę
            ≥10 lat – 43 000 ruchów pulsacyjnych/minutę
  funkcja pamięci ostatnio używanego trybu
  zmiana trybu możliwa do 5 sekund od włączenia szczoteczki
  – wstrzymanie pracy co 30 sekund, by pamiętać o 4 ćwiartkach łuku
    zębowego
  – automatyczne wyłączanie po 2 minutach szczotkowania
 4. Głośność: 65 dB
 5. Klasa wodoodporności: IPX7
 6. W zestawie: 2 końcówki, ładowarka
 7. Dostępność końcówek: ok. 25 zł/2 główki
 8. Gwarancja: 24 miesiące

Teesa Sonic Junior – opinia Pana Tabletki

Plusy:
 • zasilanie akumulatorowe
 • do 30 dni pracy po pełnym naładowaniu
 • wskaźnik niskiego poziomu baterii
 • automatyczne wyłączanie po 2 minutach szczotkowania
 • w zależności od trybu od 38-43 tys. ruchów/minutę
 • 2 wersje kolorystyczne
 • wodoodporność
 • cen końcówek
Bajery:
 • funkcja pamięci ostatnio używanego trybu
 • zmiana trybu możliwa do 5 sekund od włączenia szczoteczki
 • wstrzymanie pracy co 30 sekund, by pamiętać o 4 ćwiartkach łuku zębowego.
Minusy:
 • jeden rozmiar końcówki.

 

***

100-160 PLN, aktualna cenę i dostępność szczoteczki Teesa Sonic Junior sprawdzisz tutaj.

Teesa Sonic Junior – opinia Rodziców

Beata

Ma 3 tryby mycia, więc nie trzeba jej wymieniać, jak dziecko urośnie. Myje przyzwoicie, syn lubi ją za odliczanie czasu i nie ma problemu, aby nią umyć zęby.

***

Serdeczności,

Pan Tabletka

Marcin

***

A rankingi i moje opinie o pozostałych sprzętach „pierwszej potrzeby” dla rodzica małego dziecka, czekają na Ciebie w tych wpisach:

***

Źródła:

 1. Delaurenti, M., Ward M., Souza S., Jenkins, W. (2017). The Effect of Use of a Sonic Power Toothbrush and a Manual Toothbrush Control on Plaque and Gingivitis.  J Clin Dent 2017; 28(1 Spec No A):A1-6.
 2. Nathoo S., Mankodi S., Mateo L, Chaknis P., Panagakos F. A clinical study comparing the supragingival plaque and gingivitis efficacy of a specially engineered sonic powered toothbrush with unique sensing and control technologies to a commercially available manual flat-trim toothbrush. J Clin Dent. 2012;23 Spec No A:A11-6.
 3. Cui TQ, Lin HC, Lo ECM, Tao Y, Zhou Y, Zhi QH. Randomized clinical trial on the efficacy of electric and manual toothbrushes in plaque removal and gingivitis control in visually impaired school students. Quintessence Int. 2017;48(6):481-486
 4. Adam R., Ram Goyal C., Qaqish J., Grender J. Evaluation of an oscillating-rotating toothbrush with micro-vibrations versus a sonic toothbrush for the reduction of plaque and gingivitis: results from a randomized controlled trial. Int Dent J. 2020; 70: S16- S21.
 5. Preda C., Butera A., Pelle S., Pautasso E., Chiesa A., The Efficacy of Powered Oscillating Heads vs. Powered Sonic Action Heads Toothbrushes to Maintain Periodontal and Peri-Implant Health: A Narrative Review. Int J Environ Res Public Health. 2021 Feb; 18(4): 1468
 6. Williams K.,  Rapley K., Haun J., Walters P. Comparison of rotation/oscillation and sonic power toothbrushes on plaque and gingivitis for 10 weeks. American journal of dentistry (2009) 22;345-9.

O autorze

Marcin Korczyk

mgr farm. Marcin Korczyk - farmaceuta praktyk, twórca internetowy, key opinion leader, autor książki "Odporność. Czy Twoje dziecko może nie chorować?"
Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego na wydziale farmaceutycznym. Po studiach pracował w aptece całodobowej w Nowym Sączu - i w trakcie pracy rozpoczął tworzenie bloga www.pantabletka.pl - zapisując odpowiedzi na najczęściej zadawane przez pacjentów pytania.

Od czasu złożenia bloga w 2015 roku - do dziś - blog stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i opiniotwórczych portali z wiedzą o racjonalnym stosowaniu leków i suplementacji.

Podobne Te artykuły również
mogą cię zainteresować

Chcesz być na bieżąco?
Dołącz do newslettera

Wysyłam tylko wartościowe treści.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych w celu otrzymawania informacji marketingowych od Pana Tabletki, i akceptuję politykę prywatności.

 

Zapis do kolejki po książkę z przepisami.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Pana Tabletki - czyli od firmy Merito Marcin Korczyk ul. Kochanowskiego 30 33-300 Nowy Sącz. NIP 652-170-26-01].

 

Zapis na listę oczekujących na dodruk książki „Odporność”.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Pana Tabletki - czyli od firmy Merito Marcin Korczyk ul. Kochanowskiego 30 33-300 Nowy Sącz. NIP 652-170-26-01].