ScrollToTop

Misja Pana Tabletki – czyli w czym Ci mogę pomóc

Warto przeczytać

27 lutego 2017

Mam na imię Marcin, jestem farmaceutą i mam misję.

W czym Ci mogę pomóc?

Uzbroję Cię w wiedzę jak poruszać się po moim świecie – leczenia i suplementacji. Dam Ci konkretne narzędzia, żebyś stał/a się świadomym pacjentem. Partnerem do rozmowy w gabinecie lekarza i przy aptecznej ladzie. Jeśli czujesz, że poniższe stwierdzenia odnoszą się w jakimś stopniu do Ciebie, to wierzę że mogę Ci pomóc:

  • zastanawiasz się jak wybrać dla siebie odpowiedni lek, opierając się na składzie, a nie na reklamie?
  • przeglądając recenzje preparatów w sieci, masz mętlik w głowie i potrzebujesz niezależnej opinii?
  • zastanawiasz się czy informacje o reklamowanym leku/suplemencie są prawdziwe?
  • czego reklamy nie mówią?
  • czy wiesz, co warto suplementować, dlaczego i w jakich dawkach?
  • czy wiesz, że suplementy diety to żywność, która z założenia nie może leczyć?
  • chcesz kupić termometr, inhalator czy ciśnieniomierz i nie wiesz czym się kierować?
  • chcesz zapytać farmaceuty o sprawy związane z Twoim leczeniem, niestety w aptece trudno o prywatność?
  • stosujesz u siebie, albo u swojego dziecka kolejny lek/suplement i nie widzisz efektów?

Skąd pomysł na bloga? Jaka jest moja motywacja?

Delikatnie mówiąc, jestem zły na system. Przerzucam w pracy setki kartonowych opakowań w poczuciu bezsensu i bezsilności. Później widzę, jak pacjenci kupują je z głęboką wiarą w przekonaniu, że dbają o zdrowie swoje i rodziny. Chociaż tak naprawdę, w 90% kupują reklamę zapakowaną w pudełko. Nie muszę Ci chyba mówić, że reklamy nie leczą, prawda?

Do tej pory spędziłem jakieś 10 000 godzin na rozmowach z pacjentami. To jest 5 lat intensywnej pracy w aptece. Lubię swoją pracę, podchodzę do niej bardzo poważnie. Odkąd zostałem ojcem, mój poziom empatii poszybował pod niebiosa. Stanowczo nie jest mi wszystko jedno. Czuję się odpowiedzialny.

Stąpam twardo po ziemi. Wiem, że nie zmienię całego systemu. Rozumiem też, że branża farmaceutyczna będzie dalej wydawała miliardy na reklamę i prezentowała społeczeństwu mocno zawoalowaną wizję leczenia. Statystyczny Polak kończy swoją edukację prozdrowotną na poziomie szkoły średniej. W tej sytuacji mamy ogromna lukę w wiedzy i poziomie świadomości dotyczącej najważniejszej dziedziny, jaką jest zdrowie. Daje to olbrzymie pole do nadużyć i manipulacji.

Chciałbym tę lukę chociaż trochę załatać. Wymyśliłem sobie, że jeśli zaczniesz poznawać co jest w tych wszystkich kartonikach, to będziesz w stanie świadomie wybierać najlepsze preparaty. I kupować je tylko wtedy, kiedy to konieczne a może nawet częściej nie kupować.

I jeśli nas – świadomych pacjentów będzie dużo, bardzo dużo, to organicznie i oddolnie spowodujemy zmiany w systemie. I dlatego powstał Pan Tabletka.

A teraz konkrety. Co z tą wiedzą i narzędziami?

Jeśli zerkniesz do górnego paska menu (albo rozwiniesz je z hamburgera po lewej stronie), zobaczysz 3 kategorie:

Artykuły – czyli baza wiedzy opracowana w przystępny sposób + felietony z moimi przemyśleniami.

Oglądam reklamy – w tej kategorii omawianie reklam traktuję jako pretekst do analizy konkretnego produktu.

Możesz powiedzieć, że na Tobie reklamy nie robią wrażenia, że ich nie słyszysz w radiu, nie oglądasz TV i posiadasz adblock’a. Niestety z moich obserwacji wynika, że nasze społeczeństwo jest zupełnie nieodporne na reklamy leków i suplementów.

Chciałbym stanowić przeciwwagę dla oceanu reklam (para)farmaceutyków. Zdaję sobie sprawę że brzmi to prawie śmiesznie, ale głęboko wierzę, że każda cegiełka dołożona po tej właściwej stronie ma znaczenie.

Analizy – tutaj znajdziesz zbiorcze analizy produktów z aptecznego asortymentu – tak najłatwiej mogę pokazać Ci istotne szczegóły, i dać ogląd na omawianą grupę. Dzięki temu, w razie potrzeby, będzie Ci łatwiej dopasować i wybrać coś dla siebie. Wszystkie analizy staram się przeprowadzać bezstronnie, w oparciu o aktualny stan wiedzy.

Misja Pana Tabletki – co jeszcze?

Edukować, pomagać w wyborze najlepszych preparatów, obalać mity medyczne, konfrontować reklamy z rzeczywistością. To oczywiście nie wszystko.

Treści na blogu tworzę jako pomoc dla siebie, pod kątem pracy w aptece. Zawsze jest za mało czasu na rozmowę z pacjentem przy aptecznej ladzie. Wiele kwestii jest trudno poruszyć, bo są niewygodne, niekomfortowe lub wstydliwe. Pan Tabletka jest moim narzędziem – takim źródłem, do którego mogę odesłać, żeby uzupełnić swoją poradę.

Co jeszcze? Apteka jest specyficznym miejscem, w którym aptekarz to połączenie doradcy zdrowotnego (takie mamy wykształcenie i misję), urzędnika (bo recepty i NFZ) i sprzedawcy (jakby nie było apteki zarabiają pieniądze). Żeby apteka prawidłowo spełniała swoją społeczną rolę, te trzy funkcje muszą być ułożone w odpowiedniej kolejności; z zachowaniem priorytetów. Uważam, że w dzisiejszych czasach priorytety te mocno się poprzestawiały.

Jako farmaceuta z powołania, mam potrzebę powalczyć o prawidłowe funkcjonowanie tego systemu. Pan Tabletka ma być medialną tubą dla moich poglądów.

I na koniec najciekawsze. Chciałbym wydać swoją książkę i stworzyć serię szkoleń on-line. Żeby załatać tę dziurę w edukacji. Małymi kroczkami, uparcie do przodu.

Zdrowo pozdrawiam,

Marcin

Zdjęcie moje własne, autor Damian Cieślicki

Podobne Te artykuły również
mogą cię zainteresować

Chcesz być na bieżąco?
Dołącz do newslettera

Wysyłam tylko wartościowe treści.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych w celu otrzymawania informacji marketingowych od Pana Tabletki, i akceptuję politykę prywatności.