ScrollToTop

Lipiforma plus i monakolina K- czy działa? Moja opinia.

Analizy

1 października 2018

Lipiforma plus to jeden z kilku suplementów na obniżenie cholesterolu – który ma prawo działać. I który może zaszkodzić. Zapraszam do wpisu po moją analizę i opinię. Nie lubię się bawić w moralizatora – ale pamiętaj proszę, że w zbijaniu cholesterolu najważniejsza jest dieta i ruch.

Lipiforma plus – skład

Lipiforma plus jest suplementem diety.

lipifrma plus na cholesterol opinia

Składniki [dawka na jedną tabletkę – dzienna porcja]:

  • ekstrakt z czerwonych drożdży z ryżu standaryzowany na 4% zawartość monakoliny K [250mg ekstraktu w tym 10mg monakoliny] – o monakolinie szerzej rozpisałem się w kolejnym akapicie – duży plus za to, że wyciąg jest standaryzowany i mamy dokładnie określoną ilość tej monakoliny.
  • ubichinon (koenzym Q10) [30mg] – OK
  • chlorowodorek pirydoksyny (witamina B6) [14] – OK
  • pikolinian chromu [40mcg] – OK
  • kwas foliowy [200mcg], witamina B12 [2,5mcg] – OK

Substancje pomocnicze w Lipiformie:

Celuloza (substancja wypełniająca), żelatyna wołowa, sole magnezowe kwasów tłuszczowych (substancja przeciwzbrylająca), dwutlenek krzemu (substancja przeciwzbrylająca), barwniki: dwutlenek tytanu, azorubina*, pąs 4R*, żółcień chinolinowa*.

Monakolina K, jako „substancja czynna” Lipiformy plus?

Pozwól, że najpierw przytoczę pytanie od jednej z czytelniczek:

Cholesterol mam podwyższony, nie zgodziłam się na statyny więc pani doktor zaleciła mi Lipiformę Plus, Armolipid lub Cholester. Czy można traktować to jako lek, czy ktoś stosował ? Ciekawa jestem opinii, na razie testuję i za 3 m-ce znów zrobię lipidogram.

W tym pytaniu jest kilka problematycznych kwestii – zaraz się nimi zajmę. A tymczasem czy wiesz czym są statyny? Statyny – to nazwa najpopularniejsze grupy leków stosowanych w obniżaniu cholesterolu. To oczywiście wszystko leki na receptę – mają swoje wady i zalety.

Są stosunkowo tanie i bezpiecznie, ale w niektórych przypadkach mogą powodować uszkodzenie wątroby i mięśni. Po prostu stosuje się je pod kontrolą lekarza i warto regularnie robić badania kontrolne.

A czym jest monakolina K? Monakolina K to w zasadzie naturalna statyna – chodzi tutaj o podobieństw w budowie chemicznej. Naturalna, ponieważ pozyskiwana podczas fermentacji czerwonego ryżu. I skoro monakolina ma budowę podobną do statyn – to ma też podobne działanie i skutki uboczne – tylko jako składnik suplementu nie trzeba o tym pisać na opakowaniu.

Z mojej perspektywy – to nadużycie.

Czy Lipiforma plus, a w zasadzie sama monakolina może zbijać cholesterol? Kurcze może zbijać – bo to w zasadzie taka substancja jak te na receptę. I określenie a bo to jest taki naturalny składnik – jest tutaj bez pokrycia. Mamy kolejny dowód, że naturalny składnik może mieć swoje skutki uboczne jak „chemiczne składniki leków”. I że może zaszkodzić.

Co jest najważniejsze w zbijaniu cholesterolu?

Najważniejsza jest DIETA i aktywny tryb życia. Czyli trzymam dietę, i do tego – jeśli ktoś chce – trudno mi zabronić stosowania tej monakoliny K+ np omega 3. I regularne badania kontrolne (cholesterol i stan wątroby).

Ale dla mnie najważniejszy jest tutaj aspekt bezpieczeństwa. Według mnie lepiej już w konsultacji z lekarzem stosować normalną, czystą statynę. A nie udawać że pomagamy sobie naturalnie.

Monakolina K – może być toksyczna?

Mam również kłopot z procesem pozyskiwania monakoliny. Ten proces fermentacji przeprowadza się przy użyciu pewnych mikroorganizmów, które mogą produkować neurotoksyny. A niestety kontrola jakości suplementów diety w zasadzie nie istnieje…nigdy więc nie masz pewności, czy wybierając naturalną monakolinę K – nie zjadasz dodatkowo jak najbardziej naturalnych i szkodliwych toksyn…

Omega 3 na obniżenie cholesterolu?

Aby obniżyć cholesterol o kilka jednostek należy spożywać od 2000 do 3000 mg kwasów omega 3 na dobę. Codziennie. Przez bardzo długi czas.

Jeśli mnie zapytasz o polecenie dobrego produktu z kwasami omega-3 – to mam z tym kłopot. To paskudna półka suplementów – więcej pisałem we wpisie o tranie.

Lipiforma plus i monakolina K – moja opinia

Z mojej perspektywy – stosowanie monakoliny K, to udawanie że nie stosuje się leku. Bo de facto monakolina K w takim suplemencie jak Lipiforma plus (i podobnych) może działać jak normalny lek na receptę, z wszystkimi tego zaletami i wadami.

Dwa razy bym się zastanowił. A dokładając do tego aspekt finansowy – statyny na receptę wychodzą i taniej i są dużo lepszej jakości.

I najważniejsza jest dieta i aktywność fizyczna. To polecam na 200%

Zdrowotności!

Pan Tabletka

Marcin

 

Podobne Te artykuły również
mogą cię zainteresować

Chcesz być na bieżąco?
Dołącz do newslettera

Wysyłam tylko wartościowe treści.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych w celu otrzymawania informacji marketingowych od Pana Tabletki, i akceptuję politykę prywatności.