ScrollToTop

Jak rzucić palenie w „aptece”?

Artykuły

20 czerwca 2017

Chcesz rzucić palenie. Super. Masz moje pełne wsparcie! W tym wpisie dostajesz konkretną paczkę informacji.

Jak rzucić palenie w aptece – różne historie, różna motywacja

Każda osoba przychodząca do apteki po informację jak rzucić palenie, to inna historia. Historia osobistej walki z nałogiem, najczęściej jednak przegranych bitew. Zawsze staram się wydobyć tą historię. Od razu zasiać ziarenko motywacji. Bo wiem, że da się. Pacjenci przychodzą i chwalą się – udało się! A ja przekazuję to dalej.

Czasami przychodzisz zdecydowany na konkretną metodę. Wtedy kupujesz i znikasz, nie dajesz sobie pomóc. Bardzo często jednak dopiero zbierasz informacje albo weryfikujesz historie zasłyszane od rodziny i znajomych.

Bo Krzysiek od Kaśki rzucił palenie i używał takich, a takich tabletek. Bo ojciec zmarł na raka płuc. Bo przeczytałem w internecie, że z tabletkami łatwiej. Bo obiecałem żonie. Bo chcemy starać się o dziecko. Bo co roku próbuję.

Każdą taką rozmowę biorę za dobra znak, mocno kibicuję i staram się pielęgnować iskierkę motywacji oraz wolę walki.

Co z apteki na rzucenie palenia?

Decydując się na pomoc z apteki, masz w zasadzie dostępne dwie metody/grupy środków do kupienia bez recepty (OTC). Nikotynową terapię zastępczą (NTZ) i preparaty z cytyzyną. Istnieją również leki dostępne z przepisu lekarza. Nie chcę prawić morałów – ale warto skonsultować z lekarzem POZ stosowanie każdego z tych środków. Nawet preparty OTC nie są pozbawione skutków ubocznych i przeciwwskazań. Zanim w ogóle rozpoczniesz jakąkolwiek kurację, musisz wiedzieć jedno – leki mogą być tylko wsparciem dla Twojej silnej woli. Nie zrobią za Ciebie całej roboty. Są tylko albo aż, ale jednak wsparciem. Musisz chcieć rzucić. Pogodzić się z myślą o niepaleniu.

Nikotynowa terapia zastępcza (NTZ) preparaty – Nicorett, Niquitin i podobne

NTZ to sposób leczenia, który polega na zastąpieniu papierosów różnego typu preparatami z czystą nikotyną (portfolio Nicorett i Niuitin). Do dyspozycji masz gumy do żucia, plastry, pastylki do ssania, spray’e. Te wszystkie preparaty posiadają różne dawki nikotyny – od większej do mniejszej – co ma umożliwić stopniowe odzwyczajanie od nikotyny (zerknij do dowolnej ulotki). Zasada postępowania jest wspólna dla nich wszystkich:

(1) Przestajesz palić —> (2) zaczynasz stosować wybrany preparat z nikotyną w wyższej dawce —> (3) stopniowo zmniejszasz dawkę —> (4) następnie mniejszą dawkę stosujesz coraz rzadziej —> (5) odzwyczajasz organizm od nikotyny

Zalety NTZ:

  • Nie palisz od pierwszego dnia kuracji;
  • Skuteczność tej metody jest potwierdzona badaniami;
  • Cała taka  kuracja trwa do 3 miesięcy;
  • Koszt waha się od 100 do 300zł za całą kurację – ale jeśli dużo palisz (czyt. dużo wydajesz na papierosy) to zaczynasz oszczędzać w zasadzie od pierwszego dnia.

Wady NTZ:

  • Ciągle stosujesz nikotynę, która jest trucizną’
  • Koszty nie są raczej problemem – spora część aptek sprzedaje te preparaty na blistry/pojedyncze plastry – zamiast kupować papierosy kupujesz lek;
  • Możesz uzależnić się od środka, którym leczysz się.

I ta ostatnia wada dla mnie osobiście jest dosyć poważna. Codziennie przychodzą do apteki osoby, które przeskoczyły z nałogu w nałóg – z papierosów na gumy albo tabletki. Dobrze czy źle? Trudno o jednoznaczną odpowiedź. Nałóg to nałóg. Z pewnością brakło silnej woli i może pomocy z zewnątrz, żeby całkiem zerwać z paleniem. Przewlekłe stosowanie tych preparatów również jest szkodliwe i niewskazane.

Kuracja cytyzyną – Tabex i Desmoxan

Przyznam od razu, że jestem zwolennikiem tej metody. O ile nie ma dla konkretnego pacjenta przeciwwskazań, zachęcam by od niej zacząć. Dlaczego? Jest w pewien piękny sposób brutalna i nieodwołalna. Palisz maksymalnie do 5 dnia. Później koniec. Stop. Zero nikotyny.

Mamy w tym momencie w Polsce dwa leki z tą substancją. Wybranie jednego z nich jest dla wielu osób sporym problemem. Całą tę sytuację wyjaśniłem we wpisie: Desmoxan czy Tabex? Oto jest pytanie!

Na czym polega kuracja cytyzyną?

Najogólniej mówiąc, cytyzyna jest związkiem, który pozwala oszukać organizm. Oszukać w taki korzystny sposób, że nie czuje on aż tak bardzo braku nikotyny. Tym samym głód nikotynowy i generalnie dyskomfort jaki powoduje odstawienie papierosów jest dużo, dużo mniejszy. Kurację rozpoczyna się od częstego przyjmowania (co 6h jedną dawkę) – chodzi o wysycenie organizmu. Dalej, co kilka dni redukuje się ilość zjadanych porcji leku. Ostatecznie po 25 dniach przestajesz stosować cytyzynę i już nie palisz (po szczegóły zapraszam do ulotek).

Preparaty pomocnicze

Gdzie jest nisza, tam są produkty i handel kwietnie. Możesz znaleźć całą masę suplementów diety, które mają być pomocą w rzucaniu palenia. A to różne ziołowe wyciągi, a to coś do ssania, a to coś pobudzającego. Dobrze, żeby udało Ci się zachować odpowiedni dystans i punkt widzenia. Tego typu wspomagacze, to tylko dodatek. Nie mają nawet porównania do produktów leczniczych. Najważniejsza jest i tak Twoja praca oraz walka.

Pan Tabletka pomoże rzucić palenie

Jeśli treść tego artykułu jest dla Ciebie niewystarczająca – zapraszam do kontaktu. Z przyjemnością Ci pomogę. W treści wiadomości od razu opisz mi swoją historię – jak długo palisz, jak dużo i jak często. Możliwe, że to nie jest Twoje pierwsze podejście – opisz mi również dokładnie te wcześniejsze próby.

Zdrowo pozdrawiam,

Pan Tabletka

Marcin

Chcesz być na bieżąco z Panem Tabletką? Zapraszam dołącz do newslettera:

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych w celu otrzymawania informacji marketingowych od Pana Tabletki, i akceptuję politykę prywatności.

FreshMail.pl

 

W powyższym artykule nie podałem nawet części ważnych informacji dotyczących stosowania leków z cytyzyną. Przed zastosowaniem zapoznaj się z ulotką! Pamiętaj:

W powyższym artykule znajdziesz tylko skróconą informację o lekach. „Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany, zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.”

Podobne Te artykuły również
mogą cię zainteresować

Chcesz być na bieżąco?
Dołącz do newslettera

Wysyłam tylko wartościowe treści.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych w celu otrzymawania informacji marketingowych od Pana Tabletki, i akceptuję politykę prywatności.