ScrollToTop

Ectodose i ektoina – czy działa? Opinia Pana Tabletki

Analizy

10 października 2018

Czy i kiedy warto stosować Ectodose? Czym jest tajemnicza ektoina? Czy można ten preparat łączyć z lekami do nebulizacji, jak go nebulizować i czego się po nim spodziewać. I czy różni się Ectodose od Nebudose? Mam nadzieję, że ten wpis odpowie na większość Twoich pytań, a ja nie będę musiał się już produkować w komentarzach i na Messengerze 😉 To do działa.

Ectodose – informacje od producenta

Wyrób medyczny – więc nie lek. Wyroby medyczne nie mogą wpływać na fizjologię organizmu.

Ectodose opinia czy działa u dzieckaSkład Ectodose:

Ektoina 1,3% (Ectoin®), sól morska, woda. Nie zawiera środków konserwujących.

  • W składzie jest czysto – nie ma się do czego przyczepić. Tylko pacjenci mają kłopot z tą ektoiną – bo to nowa substancja na rynku. Trzeba ją więc odczarować.

Jak stosować i kiedy?

ECTODOSE to izotoniczny r-r do inhalacji z ektoiną stosowany wspomagająco:

  • w leczeniu stanów zapalnych oraz objawów chorób układu oddechowego – w astmie alergicznej i niealergicznej, przy zapaleniu oskrzeli
  • w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc (POChP)

Jak Ectodose ma działać?

  • Przeciwalergicznie – zapobiega występowaniu objawów reakcji alergicznych ze strony układu oddechowego u osób cierpiących np. na astmę alergiczną, alergiczny nieżyt nosa itp.
  • Nawilżająco – chroni i nawilża błonę śluzową dróg oddechowych, np. przy kontakcie z pyłami, pyłkami, kurzem lub suchym powietrzem w ogrzewanych bądź klimatyzowanych pomieszczeniach
  • Wspomagająco przeciwzapalnie i rozrzedzająco – wspomaga leczenie oraz zmniejsza objawy zapalenia oskrzeli zapobiega wysychaniu błon śluzowych i rozrzedza gęsty śluz, ułatwiając odkrztuszanie

Jak stosować Ectodose?

O ile lekarz nie zaleci inaczej, Ectodose należy inhalować przy użyciu nebulizatora maksymalnie dwa razy dziennie (!), w pojedynczej dawce wynoszącej 2,5ml (tyle co jedna fiolka).

Ja dodam od siebie – że ostatnią inhalację najlepiej wykonać z 3-4h przed snem, żeby dziecko zdążyło odkrztusić co ma do odkrztuszenia

Czy można łączyć Ectodose z lekami do nebulizacji?

Ja odradzam. Nie znalazłem badań w których sprawdzano wpływ Ectodose na wchłanianie i działanie leków do nebulizacji (mukolityki, sterydy, leki rozszerzające oskrzela itd.).

Ektoina – czym jest?

Całe działanie i potencjalna skuteczność nebulizacji Ectodose (i innych r-rów z ektoiną, bo pewnie będzie ich więcej) opiera się na połączonych właściwościach nebulizacji ektoiny i z r-ru soli fizjologicznej. Sól fizjologiczna to sól fizjologiczna. A czym jest tajemnicza ektoina?

Ektoina to odkryta przez niemieckiego naukowca i opatentowana cząsteczka. Została wyizolowana z pewnych gatunków bakterii które mieszkają w niekorzystnych warunkach (gorące źródła itd.). I ektoina pomaga im tam przetrwać. Tak przynajmniej twierdzi firma która to sprzedaje.

Czy mamy jakieś działania udokumentowane badaniami?

W kontekście nebulizacji – przyznam że jest ciężko. Nie znalazłem takich badań.

Mamy pewne informacje, że sprawdza się w kroplach do oczu, sprayach do nosa i w podaniu na skórę. Sprawdza się – czyli poprawia uwodnienie i działa przeciwzapalnie i przeciwalergicznie [1,2,3,4].

Ektoina – jaki mechanizm działania?

Ektoina ma tworzyć barierę na powierzchni błony śluzowej, zatrzymując przy niej wodę i jednocześnie odgradzając od różnych substancji – na przykład alergenów.

Pocieszające jest to – że ektoina się nie wchłania, działa czysto fizycznie. Dzięki temu jest podobno bezpieczna.

Ectodose czy Nebudose?

Różnicę między tymi preparatami, ich zastosowania i cechy – opisałem w tym fajnym wpisie o nebulizacji. 

Przejdź tam od razu do części z analizami konkretnych produktów do nebulizacji, albo wyszukaj „nebudose” w lupce 🙂

Ectodose – opinie Pana Tabletki

Powiem Wam tak.

W obliczu tego, że rodzice nie mają żadnych mocniejszych środków do inhalacji/nebulizacji – Ectodose jest traktowane jako coś WOW.

Według mnie – brakuje badań w których sprawdzono by działanie, skuteczność i bezpieczeństwo tej substancji w inhalacjach. Opieramy się przenosząc teoretyczne działanie cząsteczki na każdy możliwy obszar i zastosowanie.

Czyli wiemy, że cząsteczka działa przeciwzapalnie-przeciwalergicznie-nawilżacjąco – więc stosujemy ją wszędzie tam gdzie wydaje się to być korzystne.

Z drugiej strony trudno mi odradzić stosowanie tego Ectodose. Całkiem prawdopodobne, że u osób u których nakładają się objawy alergii i infekcji dolnych/górnych dróg oddechowych – inhalacje z Ectodose mogą się sprawdzić.

Musze znów skończyć przykrym wnioskiem, że marketing wyprzedza działanie udokumentowane w badaniach. Zostaje nam testować na sobie….

Zdrowotności!

Pan Tabletka

Marcin

P.S.: a tutaj masz analizę najpopularniejszych produktów do nebulizacji. Też się może przydać, bo jak masz w domu dzieciaka z glutem to pewnie udało Ci się przerobić już wszystko 😉

 

[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4037626/

[2] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4058592/

[3] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24853656

[4] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27799756

 

Podobne Te artykuły również
mogą cię zainteresować

Chcesz być na bieżąco?
Dołącz do newslettera

Wysyłam tylko wartościowe treści.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych w celu otrzymawania informacji marketingowych od Pana Tabletki, i akceptuję politykę prywatności.