ScrollToTop
chusteczki nawilżana analiza i opinia pan tabletka

Chusteczki nawilżane – analiza i opinia Pana Tabletki

Analizy, Artykuły

24 sierpnia 2023

Spis treści

Chusteczki nawilżane to taki must have dla większości rodziców. Przydają się podczas zmiany pieluszki, na spacerze, kiedy trzeba wytrzeć malcowi rączki lub do uprzątnięcia otoczenia po posiłku, który ląduje zazwyczaj wszędzie, tylko nie w buzi 🙂 Regularny kontakt chusteczek ze skórą dziecka powinien skłonić nas do wyboru takich z najlepszym, „czystym” składem. I w tym wpisie pomogę Ci właśnie znaleźć produkty warte uwagi. Ostrzegam, że możecie się zaskoczyć 😲😲😲 Jakie opinie o chusteczkach nawilżanych na rynku ma Pan Tabletka? Czy sam z nich korzystam?

Mokre chusteczki – czy zawsze są konieczne?

Chusteczki nawilżane potrafią uratować niejedną kryzysową sytuację w życiu rodzica małego brzdąca. Doskonale sprawdzają się w terenie oraz w miejscach bez dostępu do ciepłej, bieżącej wody. Pozwalają szybko, sprawnie i wygodnie uporać się z hmm… problemami natury ludzkiej 🚼

Z pozoru same plusy, prawda?

No niby tak, ale żyjemy teraz w takich czasach, że pora przestać myśleć o sobie i swojej wygodzie i poszerzyć perspektywę.

Czy jesteście świadomi tego, że każda taka zużyta chusteczka nawilżana po zużyciu staje się po prostu śmieciem i zanieczyszcza środowisko? 🚮🚮🚮 I teraz wyobraźcie sobie skalę problemu – chociażby w perspektywie polskich domów 🌍🌍🌍

Czy oznacza to, że z chusteczek nawilżanych najlepiej całkowicie zrezygnować? Niekoniecznie.

Wystarczy, że chusteczki nawilżane potraktujemy jako broń do zadań specjalnych:

 • zmiany pieluszki poza domem (zwłaszcza w przypadku tzw. kupy po pachy:))
 • czy szybkiego przetarcia blatu/kanapy z resztek jedzenia.

Z kolei do codziennej higieny dziecka równie dobrze sprawdzi się zwykły bawełniany gazik/wacik, nasączony ciepłą wodą. Wiem z fb grupy dla Rodziców, że wielu z Was już opatentowało tę metodę i na co dzień, w ten sposób dbacie o higienę 👶

Ola z #GangPanaTabletki

Chusteczki uznaję tylko na wyjściach poza dom (nasz i teściowej). W domu wolę po prostu włożyć pupkę pod kran. Przy maleństwie, które nie trzyma główki używałam myjek z bambusa namaczanych w miseczce z ciepłą wodą. Pomijając kwestie ekologii i produkowania odpadów, takie chusteczki zwyczajnie gorzej sobie radzą, mam tu na myśli oczywiście dwujeczki. No i jak już to tylko Water Wipes. Nie potrzebujemy wcierać w pupkę chemii.

Wyjdzie:

 • taniej,
 • bardziej eko,
 • a do tego zminimalizujemy ryzyko podrażnień u maluchów z bardziej wrażliwą skórą. 

***

Chusteczki nawilżane – jak wybrać najlepszy produkt?

Regularny kontakt chusteczek ze skórą dziecka powinien skłonić nas do wyboru tych z najlepszym, „czystym” składem. Co przez to rozumiem? 

Jakich składników mokrych chusteczek unikać?

Studiując etykietę, szukajmy przede wszystkim prostych składów, pozbawionych niepotrzebnej „chemii” oraz alkoholu. Wśród substancji, których szczególnie nie lubimy w kosmetykach dla dzieci, ze względu na ich działanie drażniące/uczulające, wyróżniamy m.in.:

 • phenoxyethanol
 • parabeny (methylparaben. propylparaben)
 • pochodne glikolu (butylene glycol, propylene glycol)
 • methylisothiazolinone
 • pochodne formaldehydu.

Kolejność składników umieszczanych na etykiecie

Prawdą jest, że czytając litanię substancji, wypisanych małym druczkiem na etykiecie, łatwo pogubić się, która z nich ma sens, a która nigdy nie powinna tam się znaleźć. Podczas analizowania składu kosmetyku (nie tylko chusteczek nawilżanych), zwróć uwagę na miejsce, jakie dane substancje zajmują w składzie – im są wyżej znajduje się dany składnik, tym większa jest ich zawartość w kosmetyku.

Biodegradowalny materiał

Ze względu na ilość zużywanych chusteczek i czasy, w jakich żyjemy, warto sięgnąć po produkty biodegradowalne – dzięki takim świadomym wyborom dbamy nie tylko o nasze dzieci, ale i o planetę.

***

Czym charakteryzują się dobre chusteczki nawilżane?

Im mają mniej składników, tym lepiej – ale co innego może powiedzieć fan mycia dziecka pod kranem.

A tak na serio – skóra dziecka jest inna niż skóra dorosłego, bardziej delikatna, wrażliwa, dlatego najlepiej nie narażać jej na kontakt z tym, co nie jest konieczne – jak np. substancje zapachowe, czy konserwanty zawarte chociażby właśnie w niektórych chusteczkach nawilżanych.

Składniki, które ewentualnie możemy zaliczyć na plus to te, które wspierają pielęgnację skóry malucha, łagodzą podrażnienia i pomagają utrzymać prawidłowe nawilżenie,  m.in. alantoina, pantenol, składniki, wyciąg z rumianku lub nagietka. 

Konserwanty – mają swoją ważną rolę do spełnienia, czyli zabezpieczają produkt przed rozwojem patogenów chorobotwórczych i „przeniesienia” ich na dziecko – no dobrze, ale jak zobaczycie za chwilę w analizie, to na rynku są dostępne takie chusteczki, które w składzie mają prawie 100% wody, nie zawierają konserwantów, a po otwarciu można z nich korzystać do 30 dni (więc całkiem długo) – czyli co, da się? Tak – tylko trzeba wiedzieć, w jakie produkty celować.

Substancje zapachowe – czy myślicie, że dla dziecka mają znaczenie takie doznania, jak unosząca się piękna woń oplatająca zapach świeżej kupy? No nie wydaje mi się. A każda taka substancja zapachowa (zwłaszcza, jeśli nie wiemy nic o jej pochodzeniu), to ryzyko podrażnienia czy alergii u dziecka.

Więc chyba już domyślasz się, jakie chusteczki nawilżane warto kupić dla swojego dziecka.

📌 Pan Tabletka radzi

Jeśli Twoje dziecko cierpi na AZS lub ma po prostu delikatną, skłonną do podrażnień skórę, warto używać do codziennej pielęgnacji zwykłych bawełnianych wacików nasączonych wodą, zaś po chusteczki nawilżane (oczywiście z dobrym składem) sięgać doraźnie, np. poza domem. 

***

Chusteczki nawilżane – analiza i opinia Pana Tabletki

W poniższej analizie wziąłem pod uwagę najpopularniejsze chusteczki nawilżane dostępne na rynku. Uwzględniłem w niej zarówno składy, jak i orientacyjną cenę poszczególnych produktów, a także sprawdziłem, które z nich są biodegradowalne. Zatem do dzieła.

***

Chusteczki nawilżane Aqua Wipes Fresh Baby

kosmetyk, 60 chusteczek, aktualną cenę (7-12 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj

aqua wipes fresh baby

Informacje od producenta:

 • w pełni naturalne
 • nasączone jedynie wodą (99,9%) i ekstraktem z grejpfruta (0,1%)
 • bezpieczne dla skóry
 • bez alkoholu i parabenów
 • biodegradowalne.

Skład:

 • woda, ekstrakt z grejpfruta, śladowe ilości chlorku benzalkonium

Chusteczki nawilżane Aqua Wipes Fresh Baby – opinie Pana Tabletki i rodziców

Opinia Pana Tabletki o chusteczkach Aqua Wipes Fresh Baby:
 • no i mamy konkret – dla mnie super
  • naturalny skład – bez sztucznych zapachów,
  • BIODEGRADOWALNOŚĆ 👍
  • cena znacznie niższa niż u lidera tego segmentu 
 • trudno ocenić, co oznacza „śladowe ilości Benzalkonium Chloride” – ale prawdopodobnie to taka ilość konserwantu która trzyma to do kupy albo pochodne ekstraktu grejpfruta 

Rodzice chwalą poziom wilgotności i komfortu użytkowania, na plus również materiał wykonania, mocne opakowanie, na lekki minus termin przydatności po otwarciu do 4 tygodni.

***

Aktualną cenę i dostępność chusteczek nawilżanych Aqua Wipes Fresh Baby sprawdzisz tutaj

***

Chusteczki waterwipes bio – dla niemowląt i do wyprawki?

kosmetyk, 60 chusteczek, aktualną cenę (11-20 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj

waterwipes

Informacje od producenta o Water Wipes:

 • są bezpieczne dla wrażliwej skóry
  • nie powodują podrażnień
  • nie powodują reakcji alergicznych
 • w 100% biodegradowalne w ciągu 12 tygodni
 • wykonane z delikatnej wiskozy
 • brak drażniących substancji chemicznych w składzie
 • nie zawierają alkoholu.

Skład Water wipes:

 • woda 99,9%, ekstrakt z pestek grejpfruta 0,1%, śladowe ilości Chlorku Benzalkonium

Chusteczki waterwipes Bio – opinie Pana Tabletki i rodziców

Opinia Pana Tabletki o chusteczkach Waterwipes:
 • bardzo prosty skład – to przede wszystkim chusteczki nawilżane woda – łącznie tylko 3 składniki w tym 99,9% jest to woda 💧
  •  
 • BIODEGRADOWALNE 👍
 • nieperfumowane 👍
 • I znów trudno ocenić, co oznacza „śladowe ilości Benzalkonium Chloride” 
Ochy i achy 😉 szczególnie w kontekście składania wyprawki do szpitala dla mamy i niemowląt

W terenie i czasem w nocy Waterwipes najlepiej się u nas sprawdziły. Na co dzień waciki wielorazowe albo duże płatki i woda 🤞

Waterwipes na wyjściach rewelacja. To chusteczki do wszystkiego!

Żeby nie było tak kolorowo

Wydaje mi się że 'stare’ water wipes (chyba teraz robią biodegradowane) były bardziej mokre/nasączone niż te nowe. Za to duuuży minus bo kosztują sporo

Nas Waterwipes po zmianie składu niby na lepszy uczuliły i strasznie mi śmierdziały.

***

Aktualną cenę (11-20 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj

***

Chusteczki nawilżane Pampers Aqua Pure 

kosmetyk, 48 chusteczek, aktualną cenę (8-14 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj

pampers aqua pure

Informacje od producenta:

 • posiadają neutralne pH
 • nie zawiera alkoholu i parabenów
 • wykonane z wysokiej jakości bawełny

Skład:

 • 99% wody, 1% łagodnych środków czyszczących i przeciwdziałających podrażnieniom skóry, kwas cytrynowy, cytrynian sodu, benzoesan sodu, uwodorniony olej rycynowy Peg-40, kaprylan sorbitanu, sól disodowa EDTA.

Chusteczki nawilżane Pampers Aqua Pure – opinie Pana Tabletki i rodziców

Opinia Pana Tabletki o chusteczkach Pampers Aqua Pure
 • nie wszystkie chusteczki nawilżane woda (tzn. chusteczki nawilżane 99% wody) są godne uwagi – a miało być tak pięknie
 • tutaj mamy bardzo dobry przykład na to, że mimo 99% wody w składzie, ten pozostały 1% może bruździć, bo to sama „chemia” – a po co ją stosować, kiedy są produkty o tym samym przenaczeniu, które mają czyste, naturalne składy.
Co Wam się podoba
Tak do 5 miesiąca życia waterwipes na wyjścia a później Pampers Aqua pure do raczek i ewentualnie na wyjście jednak raczej i tak myjemy się pod kranem. Aqua pure maja lepsze nawilżenie i zamknięcie, a waterwipes są takie zimne zawsze (używałam jesień/zima )🙁
 
Chusteczki bardzo dobrze nawilżone, miłe w dotyku, bardzo komfortowe jest zamknięcie na „klik”
Wasze opinie, te mniej pochlebne

Pampers Aqua pure bardzo uczuliły mojego synka po tygodniu stosowania 🙁

 • dodam tylko, że uczulenia to kwestia bardzo indywidualna i nie można generalizować
 
***
Aktualną cenę (8-14 PLN) i dostępność Pampers Aqua Pure sprawdzisz tutaj

***

Chusteczki nawilżane Pampers Sensitive dla dzieci

kosmetyk, 52 chusteczek, aktualną cenę (5-12 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj

pampers sensitive

Informacje od producenta:

 • nie zawierają alkoholu
 • wykonane z włókien pochodzenia roślinnego
 • specjalna faktura chusteczek Soft Grip dodatkowo ułatwia zabieg oczyszczania
 • o 15% grubsze od chusteczek Pampers Fresh Clean.

Skład:

 • woda, kwas cytrynowy, uwodorniony olej rycynowy Peg-40, cytrynian sodu, benzoesan sodu, kaprylan sorbitanu, EDTA disodu, laurynian izoamylu, guma ksantenowa.

Chusteczki nawilżane Pampers Sensitive – opinie rodziców

Opinia Pana Tabletki o chusteczkach Pampers Sensitive:
 • dużo tu wszystkiego – na pewno nie jest to produkt dla tych, którzy lubią „naturalnie”
 • no słuchajcie – kiedy macie do wyboru produkt z 2 dobrymi składnikami i produkt, który zawiera bardzo dużo dodatkowych substancji o działaniu głównie:
  • konserwującym,
  • stabilizującym,
  • konsystencjotwórczym,
  • zagęszczającym,
  • regulującym PH
  • itd.

nadal się zastanawiacie, który kupić?

Niektórzy je lubią

Pampers sensitive. Przeszliśmy po Aqua i super, nie są aż takie mokre i zimne. Cenowo są w porządku w porównaniu teraz z Aqua.

Od początku Pampers sensivite (bo niestety nie mieliśmy dobrej wody) i nie obyło się bez problemów.

Chusteczki wykonane z miłej w dotyku tkaniny

Inni przeciwnie

Najgorsze jakie mogą być to chusteczki Pampersa. Wszystkie. Syna nic nie uczula, mogę go umyć w czymkolwiek i wytrzeć papierem ściernym 😉i nic się nie dzieje. Jak tylko użyłam chustek Pampersa – dramat. Płacz, że szczypie, boki, swędzi.

Stosowałem chusteczki z pampersa aqua pure i sensitive, niestety te drugie są dużo słabiej nawilżone

***

Aktualną cenę (5-12 PLN) i dostępność Pampers Sensitive sprawdzisz tutaj

***

Chusteczki nawilżane Dada Everyday

kosmetyk, 72 chusteczek, aktualną cenę (+- 13 PLN/ 3×72 szt.) i dostępność sprawdzisz tutaj

dada everyday

Informacje od producenta:

 • wykonane w 100% z naturalnych włókien bawełnianych
 • biodegradowalne
 • opakowanie wykonane z surowców z recyklingu
 • wolne od mikroplastiku
 • nie zawierają alkoholu
 • nie mają produktów pochodzenia zwierzęcego – przyjazne dla wegan.

Skład:

 • woda, alantoina, ekstrakt z kwiatu rumianku, olej roślinny, gliceryna, oleinian glicerolu, glikol propylenowy, kaprylan poliglicerolu-4, kaprylan poliglicerolu-2, dipolihydroksystearynian poliglicerylu-2, glukozyd laurylowy, benzoesan sodu, kaprylan sorbitanu, tetraodowy glutaminian dioctanu, węglan dikaprylu, wodorotlenek sodu, zapach.

Chusteczki nawilżane Dada Everyday – opinie Pana Tabletki i rodziców

Opinia Pana Tabletki o chusteczkach nawilżanych Dada Everyday
 • BIODEGRADOWALNE 👍
 • opakowanie z i do recyklingu 👍
 • bez mikroplastiku 👍
 • cena 👍
 • dostępność 👍
 • skład może jednak nieco przerażać, bo jest długi – natomiast nie jest on zły
 • jest dodany zapach – generalnie, jeśli w składzie kosmetyku substancje zapachowe nie są wymienione z nazwy, to zgodnie z prawem oznacza to, że użyte składniki pachnące nie wykazują działania alergizującego – i tak powinno to działać w tym przypadku. Jednak przy bardziej wrażliwych pupach miejcie jego obecność na uwadze i obserwujcie czy nic się nie dzieje.

 

Rodzice chwalą chusteczki za miłą w dotyku tkaninę

Na lekki minus natomiast wymieniają problemy z wyciąganiem pojedynczych chusteczek oraz pękanie opakowania po dłuższym czasie użytkowania

***

Aktualną cenę i dostępność chusteczki Dada Everyday sprawdzisz tutaj

***

Kindii Extra Soft Aloe

kosmetyk, 60 chusteczek, aktualną cenę (+- 5 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj

kindii extra soft aloe

Informacje od producenta:

 • pH neutralne dla skóry
 • nie zawierają alkoholu
 • nie zawierają parabenów ani związków z grupy PEG.

Skład:

 • ekstrakt z aloesu, alantoina, woda, gliceryna, glikozyd kokosowy, oleinian glicerylu, dioctan glutaminianu tetrasodu, zapach, kwas cytrynowy, benzoesan sodu, sorbinian potasu, fenoksyetanol.

Kindii Extra Soft – opinie Pana Tabletki i rodziców

Opinia Pana Tabletki o chusteczkach nawilżanych Kindii Extra Soft
 • zapach – szkoda, że nie wiemy, czy to naturalne czy syntetyczne substancje, na podstawie samej informacji, że to substancja zapachowa, ciężko ocenić jej obecność 👎
 • konserwanty (benzoesan sodu, sorbinian potasu – ich obecność da się usprawiedliwić, bo są tutaj dla bezpieczeństwa
 • bardzo niefajny, kontrowersyjny konwerwant fenoksyetanol – w produktach dla dzieci, jednak bym go omijał, szczególnie tych niespłukiwanych i przeznaczonych do stosowania na miejsca, które będą „zapieluszkowane” – tym bardziej, że macie taką możliwość, bo jak pokazuje ta analiza wybór chusteczek nawilżanych jest
 • ale… jak udowadniają inni producenci, da się zrobić chusteczki na bazie wody i max 1-2 dodatków, bez tego, co mamy tutaj – wtedy nie trzeba na siłę szukać usprawiedliwienia dla obecności tych wszystkich urozmaicaczy składu 👎

Rodzice chwalą chusteczki za materiał wykonania, oraz za łatwość wyciągania chusteczek

Na lekki minus wymieniają trochę gorszą jakość nawilżania w porównaniu z innymi chusteczkami

***

Aktualną cenę i dostępność Kindii Extra Soft sprawdzisz tutaj

***

Kindii Pure – chusteczki nawilżane

kosmetyk, 60 chusteczek, aktualną cenę (5-12 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj

kindii pure

Informacje od producenta:

 • przeznaczone do skóry wrażliwej, skłonnej do atopii
 • hipoalergiczne
 • testowane dermatologicznie
 • bez alkoholu, bez parabenów.

Skład:

 • woda, gliceryna, poliglukozyd kwasów oleju kokosowego, monogliceryd kwasu oleinowego, ekstrakt z rumianku, sok z aloesu, lewulinian sodu, dioctan glutaminianu tetrasodu, sorbinian potasu, benzoesan sodu, kwas cytrynowy.

Kindii Pure – opinie Pana Tabletki i rodziców

Opinia Pana Tabletki o chusteczkach nawilżanych Kindii Pure
 • skład, w porównaniu z kolegą wyżej, jest „odchudzony”
 • są też substancje nawilżające i pielęgnujące
 • NIE MA fenoksyetanolu, o czystość mikrobiologiczną „dbają” inne konserwanty (ale jeden tzw. „naturalny”) 👍
 • nie ma substancji zapachowych 👍
 • no ale umówmy się, że w tej analizie są produkty lepsze – jednak w kryzysowych sytuacjach można ten rozważyć.

Opinie rodziców adekwatne do chusteczek Kindii Extra Soft, dodatkowo chwalą chusteczki za nasączenie aloesem

***

Aktualną cenę (5-12 PLN) i dostępność Kindii Pure sprawdzisz tutaj

***

Bobini Baby z witaminą E

kosmetyk, 60 chusteczek, aktualną cenę (+- 5 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj

bobini baby z witaminą E

Informacje od producenta:

 • neutralne pH
 • nawilżająca emulsja bogata w witaminę E
 • silnie natłuszczające, chronią skórę przed wysychaniem.

Skład:

 • woda, gliceryna, kapryl/glukozyd kaprylowy, kokoamfooctan disodowy, octan tokoferylu, kwas p-anyżowy, etyloheksylogliceryna, zapach, kwas cytrynowy, benzoesan sodu.

Bobini Baby z witaminą E – opinie Pana Tabletki i rodziców

Opinia Pana Tabletki o Bobini Baby z witaminą E
 • skład nie jest zbyt rozbudowany, oparty na wodzie, bardzo łagodnym środku myjącym i nawilżającym działaniu gliceryny 👍
 • generalnie składniki są łagodne dla skóry – fajnie 👍
 • mamy tutaj konserwanty – w tym jeden pochodzenia naturalnego – czyli produkt jest zabezpieczony przed rozwojem mikroorgaznizmów
 • dodano zapach – jak pisałem wyżej nie powinien on uczulać, ale zawsze przy pierwszym kontakcie z pupą dziecka obserwujcie czy nic się nie dzieje
 • podsumowując – jest OK.

W opinii rodziców chusteczki Bobini wypadają średnio, w porównaniu z konkurencją są gorzej nawilżone i mają delikatny zapach

***

Aktualną cenę i dostępność chusteczek nawilżanych Bobini Baby sprawdzisz tutaj

***

Bobini Baby hypoalergiczne

kosmetyk, 60 chusteczek, aktualną cenę (4-11 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj

bobini baby hypoalergiczne

Informacje od producenta:

 • przeznaczone są do oczyszczania i pielęgnacji szczególnie wrażliwej skóry niemowląt i dzieci
 • nawilżone są balsamem
 • pozbawione substancji drażniących
 • nie zawierają alkoholu
 • pH neutralne dla skóry

Skład:

 • woda, ekstrakt z pestek Avena Sativa, glikol propylenowy, PEG-7 Glyceryl Cocoate, polysorbate-20, Disodium Laureth Sulfosuccinate, diglukonian chlorheksydyny, fenoksyetanol, etyloheksylogliceryna, kompozycja zapachowa, kwas cytrynowy.

Bobini Baby hypoalergiczne – opinie Pana Tabletk i rodziców

Opinia Pana Tabletki o Bobini Baby hypoalergicznych:
 • przyglądając się temu składowi, zastanawiam się, dlaczego to produkt dedykowany wyjątkowo wrażliwym, alergicznym skórom;
 • mamy tu:
  • konserwanty i wspomagacze konserwantów, w tym fenoksyetanol (omijałbym ten składnik szczególnie jeśli chodzi o produkty niespłukiwane, używane na miejsca „zapieluszkowywane”)
  • humektant
  • stabilizatory piany
  • substancje buforujące
  • kompozycje zapachowe
 • nie wygląda to fajnie w kontekście wrażliwców 👎
 • nie jest to mój ulubiony produkt.

***

Aktualną cenę (4-11 PLN) i dostępność Bobini Baby hypoalergiczne sprawdzisz tutaj

***

Nivea Baby Soft&Cream

kosmetyk, 63 chusteczek, aktualną cenę (9-18 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj

nivea baby soft&cream

Informacje od producenta:

 • bezpieczne dla skóry wrażliwej
 • nie wywołują podrażnień
 • nie zawierają alkoholu i substancji drażniących
 • neutralne pH dla skóry

Skład:

 • woda, parafina ciekła, kopolimer winylopirolidonu i hexadecenu, Sodium Acrylates/C10-30 Alkyl Acrylate Crosspolymer (kopolimer kwasu akrylowego), glikol popylenowy, hydroxyacetofenon, etylhexylgliceryna, fenoksyetanol, alkohol benzylowy, zapach.

Nivea Baby Soft&Cream – opinie Pana Tabletki i rodziców

Opinia Pana Tabletki o chusteczkach nawilżanych Nivea Baby Soft&Cream
 • fenoksyetanol – przewija się on chyba we wszystkich internetowych rankingach. Wątpliwości czy jest ok czy jednak go unikać jest wiele i to, mimo iż wytyczne co do jego stosowania w kosmetykach są określone przepisami UE. Więc w tym wyjątkowym przypadku stosowania „na pupę”, która zostanie zapieluchowana, tworząc świetne środowisko do przenikania wszelkich substancji z kremów czy chusteczek – byłbym wyjątkowo ostrożny 👎🏼
 • olej mineralny 👎🏼
 • + obecność (bliżej nieokreślonych) substancji zapachowych
 • + substancje pomocnicze w ilości sporej
 • = nie wygląda to najlepiej 👎

W opinii rodziców chusteczki są ze średniej półki

Z jednej strony chwalą za jakość materiału, z drugiej narzekają na zapach

***

Aktualną cenę (9-18 PLN) i dostępność Nivea Baby Soft&Cream sprawdzisz tutaj

***

 

Chusteczki nawilżane Babydream 

kosmetyk, 60 chusteczek, dostępne w popularnej sieci drogerii

babydream

Informacje od producenta:

 • Zawierają 99% wody
 • bez perfum, barwników, emulgatorów PEG
 • pH neutralne dla skóry

Skład:

 • woda (99%), kaprylyl/kaprylu glukozyd, kwas cytrynowy, cytrynian sodu, benzoesan sodu.

Chusteczki nawilżane Babydream – opinie Pana Tabletki i rodziców

Opinia Pana Tabletki o Chusteczki nawilżane Babydream
 • jest spoko – generalnie, jeśli nie masz możliwości kupienia tych jedynie z wodą i naturalnymi dodatkami w składzie, to można je rozważyć, ze względu na ograniczenie, choć nie do minimum ilości składników 👍
 • do tego woda w 99% 👍 a ten 1% dość przyzwoity.
Pozytyne opinie rodziców

Od małego baby dream te zielone… Rewelka. I to przy każdym przewijaniu i nigdy nic się nie działo.

Babydream nigdy nie uczuliły.

Bardzo dobrze nawilżają, duży plus ode mnie!

Co możnaby poprawić

Babydream water maja dobry stosunek ceny do jakości. Dobrze się wyciągają, ale są dość suche

***

Chusteczki nawilżane Huggies Pure

kosmetyk, 56 chusteczek, aktualną cenę i dostępność sprawdzisz tutaj

huggies

Informacje od producenta o tych nawilżanych chusteczkach dla niemowląt:

 • naturalne włókna nawilżone w 99% czystą wodą
 • bezzapachowe
 • hipoalergiczne
 • bez alkoholu

Skład:

 • woda(99%), glikolan kaprylu, benzoesan sodu, betaina kokosowa, Polisorbat 20, kwas jabłkowy, cytrynian sodu.

Huggies Pure – opinie Pana Tabletki i rodziców

Opinia Pana Tabletki o Huggies Pure
 • w tym zestawieniu jest raczej na jednych z wyższych, niż niższych pozycji, a to ze względu na ograniczenie, choć nie do minimum, ilości składników 👍
 • do tego woda w 99% 👍a ten 1% dość przyzwoity.

Dajcie znać, czy mieliście okazję z nich korzystać – piszcie śmiało ✍️✍️✍️  to mega sprawa dla innych rodziców, móc poznać Wasze opinie.

Kto podziela tę?

Huggiesy sa super. Grube(nie trzeba brać kilku szt albo składac na X warstw żeby „grubsza sprawa” się nie przebiła) mocno nasączone. Bezzapachowe.

U mnie niestety się nie sprawdziły, jeśli chodzi o materiał wykonania to średniej jakości o strukturze „papieru” przez co często się targały 🙁

***

Aktualną cenę i dostępność Huggies Pure sprawdzisz tutaj

***

Chusteczki nawilżane Bambino – dla niemowląt

kosmetyk, 63 chusteczki, aktualną cenę (7-13 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj

bambino

Informacje od producenta:

 • delikatnie oczyszczające
 • pH przyjazne dla skóry
 • od pierwszych dni życia

Skład:

 • woda, cytrynian sodu, kwas cytrynowy, edetynian disodowy, zapach, glikol propylenowy, uwodorniony olej rycynowy PEG-40, fenoksyetanol, kwas dehydrooctowy, kwas benzoesowy.

Chusteczki nawilżane Bambino dla dzieci – opinie Pana Tabletki i rodziców

Opinia Pana Tabletki o chusteczkach nawilżanych Bambino:
 • mamy tu konserwant wyjątkowo na cenzurowanym, jeśli chodzi o wcieranie go w okolice pupy👎
 • i jakby było mało to i inne konserwanty
 • i PEGa 👎
 • i emulgatory
 • i sekwestrant
 • i substancje zapachowe (nie wiadomo czy naturalne, czy syntetyczne – ale bez względu na to – zbędne)
 • brak substancji łagodzących czy pielęgnujących, które mogłyby to nadrobić 👎
Zadowoleni rodzice tak piszą o chusteczkach nawilżanych Bambino

Ja używam Bambino już przy czwartym dziecku i jestem zadowolona. Nie są suche ani za mokre jak to niektóre mają w zwyczaju.

Fajne chusteczki, dobry stosunek jakości do ceny

***

Aktualną cenę i dostępność chusteczek Bambino sprawdzisz tutaj

***

A pozostając w temacie małych pup 🤭 zachęcam Was do przeczytania tego wpisu z analizą:

***

Czytaliście już najświeższe analizy 👇👇👇

***

Serdeczności,

Pan Tabletka

Marcin

***

ODPORNOŚĆ

Źródła:

 1. https://kindii.pl/ (dostęp dnia: 30.01.2023)
 2. https://www.waterwipes.com/pl/pl (dostęp dnia: 30.01.2023)

O autorze

Marcin Korczyk

mgr farm. Marcin Korczyk - farmaceuta praktyk, twórca internetowy, key opinion leader, autor książki "Odporność. Czy Twoje dziecko może nie chorować?"
Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego na wydziale farmaceutycznym. Po studiach pracował w aptece całodobowej w Nowym Sączu - i w trakcie pracy rozpoczął tworzenie bloga www.pantabletka.pl - zapisując odpowiedzi na najczęściej zadawane przez pacjentów pytania.

Od czasu złożenia bloga w 2015 roku - do dziś - blog stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i opiniotwórczych portali z wiedzą o racjonalnym stosowaniu leków i suplementacji.

Podobne Te artykuły również
mogą cię zainteresować

Chcesz być na bieżąco?
Dołącz do newslettera

Wysyłam tylko wartościowe treści.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych w celu otrzymawania informacji marketingowych od Pana Tabletki, i akceptuję politykę prywatności.

 

Zapis do kolejki po książkę z przepisami.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Pana Tabletki - czyli od firmy Merito Marcin Korczyk ul. Kochanowskiego 30 33-300 Nowy Sącz. NIP 652-170-26-01].

 

Zapis na listę oczekujących na dodruk książki „Odporność”.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Pana Tabletki - czyli od firmy Merito Marcin Korczyk ul. Kochanowskiego 30 33-300 Nowy Sącz. NIP 652-170-26-01].