ScrollToTop
kosmetyk czy kosmeceutyk ktory wybrac pan tabletka

Kosmetyk czy kosmeceutyk – który produkt warto kupić?

Artykuły, Warto przeczytać

9 listopada 2023

Kosmeceutyk, kosmetyk – czym różnią się te produkty? Kiedy wybrać jeden a kiedy drugi? Warto zaopatrzyć domową kosmetyczkę w odpowiedni tonik, serum i krem… ale odpowiedni to znaczy jaki? Czy lepszy będzie kosmetyk naturalny, dermokosmetyk, a może kosmeceutyk? Czy te różne kategorie różnią się w ogóle od siebie, czy to ma znaczenie, co kupujemy? Oto kilka zdań od Pana Tabletki na temat modnych ostatnio kosmeceutyków i dermokosmetyków z apteki i drogierii.

Dlaczego kosmeceutyk to nie to samo co kosmetyk?

Kosmeceutyk nie jest cudownym kremem czy serum, które spełni wszystkie nasze oczekiwania. Stanowi on jedną z linii wsparcia w leczeniu, a na uzyskanie efektów stosowania potrzebny jest czas i regularność aplikacji 😉. Jego główną zaletą jest większe stężenie cząsteczek aktywnych (pochodzenia naturalnego) w porównaniu do tradycyjnego kosmetyku

Jednocześnie zawiera mniejszą ilość „podrażniaczy” – np. substancji zapachowych, barwników, które mogą powodować uczulenie. W składzie znajdziemy również związki chemiczne charakterystyczne dla leków jednak pamiętajmy, że w świetle prawa kosmeceutyki nie są produktami leczniczymi, ale mogą wspierać leczenie

***

Kiedy kosmeceutyki mogą pomóc?

Korzyści z aplikowania zaobserwowano m.in. u chorych na: 

  • łupież – szczególnie przydatny będzie tutaj wyciąg z szałwii lekarskiej oraz pokrzywy – mają działanie łagodzące i antyseptyczne;
  • trądzik pospolity – dobrym pomysłem na walkę z przebarwieniami jest np. serum z witaminą C; 
  • łuszczycę – tutaj świetnie sprawdzają się produkty z wyciągiem aloesowym;
  • atopowe zapalenie skóry – do pielęgnacji atopowej skóry przydadzą się oleje np. olej z czarnej porzeczki lub olejek arganowy.

***

Po czym poznać ”dobry” kosmeceutyk? 

Kluczowym aspektem stworzenia dobrej jakości kosmeceutyku jest dobór odpowiednich składników w oparciu o najnowsze badania, użycie wysokiej jakości surowców oraz przestrzeganie ściśle określonych procedur produkcyjnych. Głównym składnikiem są substancje aktywne posiadające działanie pielęgnacyjne – antyoksydanty, związki uszczelniające naczynia, pobudzające krążenie i łagodzące dolegliwości skórne.

***

Co w składzie piszczy? 

Cząsteczki aktywne czyli substancje, które mają wpływ na procesy fizjologiczne i biochemiczne w naszym organizmie. Wspomagają regenerację rozstępów, redukcję cellulitu, wygładzanie zmarszczek, oraz zmniejszenie elastyczności skóry. Składnikami odpowiadającymi za zasadnicze działanie kosmeceutyków są:

Ceramidy 

Odgrywają rolę w tworzeniu bariery zapobiegającej ucieczce wody, jednym słowem odbudowują warstwę ochronną naskórka.

Czynniki przeciwzapalne 

Bezpośrednio łagodzą stan zapalny np. ekstrakt z aloesu, jedno z największych bogactw natury, pantenol (swoisty nawilżacz), bisabolol o działaniu przeciwbakteryjnym (źródłem jest olejek eteryczny z rumianku).

Czynniki wzrostu

Uczestniczą w procesie komunikacji między naskórkiem a skórą właściwą (tak pewnie już słyszeliście o tym, że skóra ma warstwy 😊).

Kinetyna

Naturalny składnik poprawiający koloryt skóry i rozjaśniający przebarwienia.

Peptydy 

Stymulują skórę do produkcji kolagenu oraz białek skóry właściwej – jej podstawowego budulca , rozluźniają mięśnie twarzy i zwiększają transport innych składników w głąb skóry.

Przeciwutleniacze (antyoksydanty) 

Chronią przed działaniem wolnych rodników, wspierają produkcję kolagenu i elastyny  – cegiełek potrzebnych do jej prawidłowej odbudowy. 

Środki rozjaśniające 

Zmniejszają produkcję barwnika w komórkach skóry.

Koenzym Q10 

Wykazuje silne właściwości antyoksydacyjne, neutralizuje wolne rodniki.

Witaminy A,C,E (i inne) 

Niezbędne do prawidłowego przebiegu zachodzenia procesów metabolicznych (czyli przemiany jednego związku w drugi).

Retinol

Stara dobra witamina A, to ona jest głównie odpowiedzialna za hamowanie procesów starzenia się skóry i regulację wzrostu i odbudowy jej komórek.

Hydroksykwasy (α i β) 

Środki złuszczające i delikatnie peelingujące naskórek.

***

Czy kosmeceutyki są produktami na receptę?

Kosmeceutyk jest takim pośrednikiem między kosmetykiem i produktem aptecznym (farmaceutykiem). Najczęściej sprzedawany jest jako mydło, krem, szampon, żel higieniczny, maska, balsam, odżywka, tonik czy serum – możemy dostać je w drogeriach. Prawnie kosmeceutyki nie są produktami leczniczymi, więc nie można ich dostać na receptę. Farmaceutyki natomiast dostaniemy w aptece, ale nie zawsze będzie nam potrzebna recepta 🙂

***

Kosmeceutyki w walce z chorobami dermatologicznymi – podsumowanie

Produkty kosmetyczne to temat rzeka. Gdy pojawiają się jakiekolwiek problemy skórne  w trakcie ich stosowania koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Kosmetyki są niezłymi pomocnikami w walce z różnymi chorobami dermatologicznymi jednak pamiętajmy, że są one tylko dodatkiem. Powinny być stosowane pod kontrolą specjalisty w przypadku chorób przewlekłych skóry.

***

Zdrowotności,

Pan Tabletka

Marcin

***

  • Potrzebujesz kosmetyku do mycia przy atopowym zapaleniu skóry (AZS)? Kliknij tutaj
  • Potrzebujesz kremu do atopowego zapalenia skóry (AZS)? Kliknij tutaj

Jesteś zainteresowany naturalnymi przepisami? Zapraszam do mojej książki „Zdrownik”

zdrownik kosmetyki naturalne

Źródła

Marwicka J, Gałuszka A, Kotwica M. Kosmeceutyki. Skład oraz oddziaływanie. Aesth Cosmetol Med. 2021;10(3):135-141. https://doi.org./10.52336/acm.2021.10.3.06

Wang K, Jiang H, Li W, Qiang M, Dong T, Li H. Role of Vitamin C in Skin Diseases. Front Physiol. 2018 Jul 4;9:819, https://doi.org/10.3389%2Ffphys.2018.00819

Quinlan, DJ , Ghanem, AM , Hassan, H. Miejscowe preparaty czynnika wzrostu do odmładzania skóry twarzy: przegląd systematyczny . J Cosmet Dermatol . 2023 ; 22 : 2023 – 2039 . doi: 10.1111/jocd.15644

Elkhawaga, OY, Ellety, MM, Mofty, SO i in. Przegląd naturalnych związków do potencjalnego leczenia łuszczycy. Inflammopharmacol 31 , 1183-1198 (2023). https://doi.org/10.1007/s10787-023-01178-0

O autorze

Marcin Korczyk

mgr farm. Marcin Korczyk - farmaceuta praktyk, twórca internetowy, key opinion leader, autor książki "Odporność. Czy Twoje dziecko może nie chorować?"
Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego na wydziale farmaceutycznym. Po studiach pracował w aptece całodobowej w Nowym Sączu - i w trakcie pracy rozpoczął tworzenie bloga www.pantabletka.pl - zapisując odpowiedzi na najczęściej zadawane przez pacjentów pytania.

Od czasu złożenia bloga w 2015 roku - do dziś - blog stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i opiniotwórczych portali z wiedzą o racjonalnym stosowaniu leków i suplementacji.

Podobne Te artykuły również
mogą cię zainteresować

Chcesz być na bieżąco?
Dołącz do newslettera

Wysyłam tylko wartościowe treści.