Co robić, jeśli „normalne” leki na gorączkę nie pomagają dziecku?
Gorączkę u dziecka często można skutecznie złagodzić za pomocą zwykłych leków przeciwgorączkowych. Jednak niekiedy stosowanie tych środków nie przynosi oczekiwanych rezultatów, no i wywołuje w nas-rodzicach niemały stres. Dlatego warto wiedzieć jakie, no i czy w ogóle, mamy jakieś alternatywy dla dobrze znanych leków przeciwgorączkowych i jak jednak opanować te trudne gorączki u dziecka.
Czy Pan Tabletka się pomylił?
***
Lek na gorączkę na receptę
Rzeczywiście do niedawna jedynym dostępnym lekiem przeciwgorączkowym dla dzieci na receptę był produkt łączący w sobie paracetamol i ibuprofen.
Czyli w przypadku, kiedy dziecko ma uczulenie, na którykolwiek ze składników leku, automatycznie nie może go stosować.
Między innymi z tego powodu nigdy nie byłem fanem tego preparatu. Co więcej połączenie paracetamolu i ibuprofenu w jedym producie powodowało, że pomiędzy kolejnymi dawkami leku trzeba było robić odpowiednie duże przerwy, w trakcie których zostawaliśmy bez pola do działania (w przeciwieństwie do metody naprzemiennego podawania paracetamolu i ibuprofenu) – ale to tylko moje osobiste spostrzeżenia.
Tak czy owak o stosowaniu tego leku u dziecka i tak decydował lekarz, bo jest on dostępny jedynie na receptę.
Nowy lek na receptę na trudną gorączkę u dzieci
Od niedawna dostępny jest nowy preparat, przeznaczony do stosowania na takie naprawdę ciężkie do ujarzmienia gorączki i dzieci.
Sama substancja czynna (czyli to co w leku działa) nie jest nowa, bo to metamizol (z oczywistych przyczyn nazwy handlowej podawać nie będę). I nie dziwię się, że lekarz mógł tego sposobu nie znać, bo to świeża sprawa.
Jednak stosowanie metamizolu u dzieci jest dość kontrowersyjne i wymaga ostrożności.
Zgodnie z wytycznymi American Academy of Pediatrics (AAP), metamizol jest stosowany tylko w przypadku ciężkiego bólu lub gorączki, gdy inne opcje leczenia nie są skuteczne. Nie zaleca się stosowania metamizolu u dzieci poniżej 3 miesiąca życia.
❗ Dlatego ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem przed podaniem metamizolu dziecku, szczególnie jeśli dziecko ma jakiekolwiek problemy związane z układem krwionośnym, takie jak małopłytkowość, czy też ma historię reakcji alergicznych na jakiekolwiek leki ❗
Podsumowując, metamizol może być stosowany u dzieci w określonych okolicznościach i tylko pod ścisłą kontrolą lekarską.
***
Pakiet Gorączka SOLO
***
Stosowanie leków „off label”
Czasami lekarze, w sytuacjach, które tego wymagają, zapisują dzieciom leki tzw. „off-label”, czyli tłumacząc „poza zajestrowanymi wskazaniami”. Lekarz przepisuje taki lek na podstawie swojej wiedzy i doświadczenia w danym temacie, czyli na przykładzie gorączki – czyli przykładowo dziecko dostaje lek „dla dorosłych”, ale w dawce dopasowanej do sytuacji i organizmu dziecka.
Takie sytuacje często kończą się tym, że po powrocie do domu i wczytaniu się w ulotkę rodzice martwią się, że dostali błędnie zapisany lek. Aby uniknąć takich nieporozumień i stresów zawsze, kiedy nie znacie leku, który został przepisany Waszemu dziecku lepiej od razu poprosić lekarza o wytłumaczenie co to za lek i jak dokładnie go stosować.
***
Zdrowotności,
Pan Tabletka
Marcin
***
W książce Gorączka. Przewodnik dla rodziców. dużo miejsca poświęciłem lekom przeciwgorączkowym. Dzięki niej nauczycie się❗ jak wybierać leki dla gorączkującego dziecka, jak dobierać odpowiednią postać leku, a jak dopasować dawkę, co zrobić kiedy lek nie działa i wiele, wiele więcej. Jeśli nie wiesz, co robić, gdy gorączka u dziecka nie spada to Gorączka jest dla Ciebie
***
Pakiet Gorączka SOLO
O autorze
Marcin Korczyk
Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego na wydziale farmaceutycznym. Po studiach pracował w aptece całodobowej w Nowym Sączu - i w trakcie pracy rozpoczął tworzenie bloga www.pantabletka.pl - zapisując odpowiedzi na najczęściej zadawane przez pacjentów pytania.
Od czasu złożenia bloga w 2015 roku - do dziś - blog stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i opiniotwórczych portali z wiedzą o racjonalnym stosowaniu leków i suplementacji.