ScrollToTop
zgaga w ciazy jak sobie radzic pan tabletka

Zgaga w ciąży. Po jaki preparat powinnaś sięgnąć?

Analizy, Artykuły, Warto przeczytać

19 października 2023

O dolegliwościach ciążowych – wśród których popularniejszą jest zgaga ciążowa – krążą już legendy 🤰 – często w przerysowany sposób pojawiają się w filmach komediowych. Niestety, zwykle cierpiącym na nie kobietom potrafią mocno utrudnić życie. Sprawę dodatkowo komplikuje fakt, że nie zawsze są one pewne, którymi preparatami mogą się bezpiecznie ratować, by nie zaszkodzić dziecku i sobie.

W tym wpisie przyjrzę się jednemu z najczęstszych ciążowych problemów – zgadze. Odpowiem między innymi na pytania – co pomoże na zgagę w ciąży? Co można bezpiecznie stosować? Czy można poradzić sobie ze zgagą bez preparatów aptecznych?

Co to jest zgaga? 

Zgagą nazywamy objaw – nieprzyjemne uczucie “palenia” i “pieczenia”🥵 w górnej środkowej części klatki piersiowej – tak jakby w gardle, ale bardzo, bardzo głęboko. Zgaga wynika bezpośrednio z zarzucania treści z żołądka zawierającej soki trawienne, między innymi mocny kwas solny, do przełyku. To tak w telegraficznym skrócie i dużym uproszczeniu.

***

Co powoduje zgagę?

U większości dorosłych występowanie zgagi może być powiązane z chorobą refluksową (refluks to fachowa nazwa właśnie tego zjawiska – “wykipienia” treści z jednej części przewodu pokarmowego “do góry” – w przypadku zgagi z żołądka do przełyku, ale istnieje też refluks z dwunastnicy do żołądka), ewentualnie chorobą wrzodową żołądka. Często zdarza się, że konkretny typ pokarmu, np. słodycze, jest bardziej “zgagogenny” niż reszta.

***

A jak to wygląda u kobiet ciężarnych? 🤰

Bardzo często tak, że zgaga nie doskwiera przed ciążą, pojawia się w jej trakcie i ustaje po ciąży. Prawdopodobnie wynika to ze zmniejszenia napięcia dolnego zwieracza przełyku – wejście do żołądka nie jest tak szczelnie “zamknięte”.

Istnieją dwie teorie mówiące, dlaczego tak się dzieje 🤔

  • hormony – estrogeny i gestageny, których ilość we krwi znacząco zmienia się w ciąży
  •  wzrost ciśnienia w jamie brzusznej z powodu rozrastającej się macicy i rozwijającego się płodu

***

Jak radzić sobie ze zgagą w ciąży?

Mimo tego, iż często ta typowo ciążowa zgaga przechodzi po ciąży, to potrafi nieźle uprzykrzyć życie w jej trakcie i zwyczajnie wymagać interwencji. Które z leków na zgagę dostępnych bez recepty będą bezpieczne w ciąży?  Czy są takie, których lepiej unikać?

W tym wpisie nie będę analizował poszczególnych preparatów – mamy tu do czynienia z lekami bez recepty i trudno mówić o nich w kategorii “lepszy” i “gorszy” zwłaszcza, jeśli zawierają tę samą substancję czynną. Możemy jednak omówić właśnie te substancje czynne pod kątem bezpieczeństwa ich stosowania w ciąży. Chcesz wiedzieć czy dany preparat będzie bezpieczny? Sprawdzasz skład i już wszystko wiesz 😉

Zgaga w ciąży – domowe sposoby

Przed sięgnięciem po preparaty z apteki warto spróbować sposobów domowych – mają one za zadanie często zmniejszyć ryzyko wystąpienia zgagi w ciąży. Możemy tutaj zaliczyć:

  • jedzenie mniejszych posiłków 🥪
  • nieobjadanie się przed snem 😴
  • odpowiednio wysokie ułożenie głowy podczas snu 🛌
  • unikanie zmian postawy i składników diety, które doprowadzają do zaostrzenia objawów 🍟🍕🍔

***

Co na zgagę w ciąży – sposoby z apteki

Obecnie zalecane postępowanie w przypadku leczenia zgagi w ciąży opiera się w pierwszej kolejności na zmianie nawyków żywieniowych, o których wspomniałem powyżej. Jeżeli jednak nie przyniosą one zadowalających nas rezultatów, wówczas powinniśmy przejść na kolejny poziom „piramidy”, zawierający już leki w kolejności, w jakiej powinniśmy po nie sięgać, jeśli nie odczuwamy załagodzenia objawów.

Leki zobojętniające na zgagę w ciąży

Pierwszym „farmakologicznym”💊 krokiem w leczeniu zgagi w ciąży jest sięgnięcie po preparaty zawierające leki z grupy antacida, czyli takie, które będą neutralizować kwas żołądkowy.

Zaliczamy tutaj sole glinu, magnezu i wapnia. Są one uważane za bezpieczne w ciąży, jednak pamiętajmy, że w bardzo dużych ilościach mogą powodować działania niepożądane:

  • w przypadku związków glinu będzie to działanie neurotoksyczne,
  • w przypadku soli wapnia –  zasadowica metaboliczna.

Antagoniści receptora H2

Jeżeli wyżej wymienione leki nie zdają egzaminu, kolejnym zalecanym krokiem jest sięgnięcie po leki z grupy antagonistów receptora histaminowego 2. Z preparatów dostępnych bez recepty możemy zaliczyć tutaj jedynie famotydyne.

Inhibitory pompy protonowej

Ostatnim krokiem w walce ze zgagą w ciąży jest sięgnięcie po inhibitory pompy protonowej, czyli jak się o nich mówi potocznie – „prazole” (omeprazol, pantoprazol, esomeprazol). Ogólnie wszystkie leki z tej grupy są uważane za bezpieczne w ciąży. Jedynie omeprazol okryty jest złą sławą – przez dłuższy czas był uważany za związek o działaniu teratogennym – jednak obecne badania wykluczają u niego takie działanie.

***

Zgaga w ciąży – podsumowanie

Podsumowując – jeśli się da, próbujemy opanować zgagę bez leków. Jeśli nie – próbujemy preparatów z kroku 1. Krok kolejny stosujemy zamiast poprzedniego, jeśli ten poprzedni nie przynosi pożądanych efektów. Jeśli przynosi- zostajemy przy tym preparacie.

I pamiętajmy – zawsze warto skonsultować z lekarzem prowadzącym chęć stosowania preparatów z apteki – a jeżeli nie mamy takiej możliwości, farmaceuta na pewno pomoże nam dobrać odpowiedni preparat do walki ze zgagą. 

Serdeczności,

Pan Tabletka

Marcin

 

Interesują Cię naturalne przepisy? Zachęcam do sięgnięcia po moją książę „Zdrownik” 👇👇👇

Zdrownik pan tabletka sklep

Bibliografia

  1. Medycyna praktyczna: Stosowanie leków dostępnych bez recepty u kobiet w ciąży. Medycyna praktyczna. https://www.mp.pl/ginekologia/poloznictwo/129235,stosowanie-lekow-dostepnych-bez-recepty-u-kobiet-w-ciazy,1 [Dostęp 10.10.2023]
  2. C. S. Thélin, J. E. Richter,. (2020). Review article: the management of heartburn during pregnancy and lactation. Alimentary Pharmacology & Therapeutics, 2020, 51(4), str. 421-434.

O autorze

Marcin Korczyk

mgr farm. Marcin Korczyk - farmaceuta praktyk, twórca internetowy, key opinion leader, autor książki "Odporność. Czy Twoje dziecko może nie chorować?"
Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego na wydziale farmaceutycznym. Po studiach pracował w aptece całodobowej w Nowym Sączu - i w trakcie pracy rozpoczął tworzenie bloga www.pantabletka.pl - zapisując odpowiedzi na najczęściej zadawane przez pacjentów pytania.

Od czasu złożenia bloga w 2015 roku - do dziś - blog stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i opiniotwórczych portali z wiedzą o racjonalnym stosowaniu leków i suplementacji.

Podobne Te artykuły również
mogą cię zainteresować