Pan Tabletka uPacjenta, czyli pobranie krwi w domu Q&A + 20% rabat na badania
Czy wiesz, że możesz badać się bezpiecznie we własnym domu? I nie mam tu na myśli doktora Google 🙂 W tym artykule, tworzonym przy współpracy z uPacjenta, opowiem Ci, jak wygląda pobranie krwi w domu. To główna usługa w której mogą pomóc specjaliści z uPacjenta.pl. Jak zamówić takie badania do domu i jak to wygląda? Let’s go.
W związku z tym, że ten wpis otwiera moją współpracę reklamową z uPacjenta.pl – tradycyjnie mam dla Ciebie rabat na wszystkie badania wykupione za ich pośrednictwem:
- z hasłem PANTABLETKA aż 20% taniej na badania powyżej 300 zł
- w tym momencie rabat działa do końca roku!
- przy jednej wizycie uPacjenta.pl możesz przebadać trzy osoby (ostatnio przebadaliśmy się z żoną plus synek)
Jeśli zamiast czytać wolisz słuchać – zapraszam na podcast:
Zamówienie badania do domu – olbrzymie ułatwienie i krok przeciw wykluczeniu

Z badań przeprowadzonych na zlecenie uPacjenta wynika, że aż 43% Polaków bada się rzadziej niż raz w roku. Do lekarza najczęściej zgłaszamy się dopiero wtedy, gdy coś się dzieje. A przecież tak dużo mówi się o profilaktyce i dobrym przykładzie dla najmłodszych. Co możemy zrobić w tej kwestii?
Wykonać badania krwi bez wychodzenia z domu. Pobranie krwi w domu to najszybszy i najprostszy sposób, by zadbać o swoje zdrowie – nie znajdziesz już żadnych wymówek, by regularnie się badać.
Pobranie krwi w domu – czy to bezpieczne? Co na to uPacjenta?
Pytanie o bezpieczeństwo pobrania krwi w domu pojawia się bardzo często wśród osób, które po raz pierwszy korzystają z takiej usługi. Wielu osobom badanie krwi kojarzy się ze sterylnym punktem pobrań. Pamiętajmy jednak, że pobranie krwi wymaga warunków higienicznych, a nie sterylnych.
Specjaliści medyczni uPacjenta posiadają:
- środki do dezynfekcji,
- stosują m.in. maseczki i rękawiczki,
- a w uPacjentowej walizce noszą wszystko, co potrzebne do pobrania krwi.
Zatem warunki domowe są jak najbardziej odpowiednie. Rozrzucone zabawki, naczynia w zlewie czy zwierzęta domowe nie stanowią żadnej przeszkody.
Czy wiesz, że:wszystkie próbki krwi bezpośrednio po pobraniu trafiają do coolboxa. Jest to specjalny pojemnik, w którym panuje niska temperatura. Dzięki temu transport pobranego materiału do laboratorium jest bezpieczny. |
***
Więcej wiedzy na temat badań krwi znajdziesz w tych wpisach:
- Badania na odporność – co i kiedy warto badać?
- Jak sprawdzić poziom witamin i składników mineralnych?
- Badania krwi u dzieci – rozmowa z ekspertem uPacjenta
- Jak badać boreliozę?
Co można zbadać bez wychodzenia z domu?
W domu można wykonać dowolne badania krwi. W katalogu badań uPacjenta znajduje się prawie 700 różnych badań. Można samemu wybrać pojedyncze parametry lub skorzystać z gotowych pakietów. Pakiety zostały odpowiednio skomponowane przez uPacjentowych specjalistów i odpowiadają na konkretne potrzeby. W ofercie jest ponad 60 różnych pakietów badań.
Do wyboru są m.in.:
- pakiety hormonalne, które umożliwiają kompleksową ocenę gospodarki hormonalnej organizmu,
- pakiety badające funkcjonowanie poszczególnych narządów np. wątroby czy nerek,
- a także pakiety dopasowane do konkretnej grupy wiekowej – dla dzieci, nastolatków czy osób dojrzałych.
Zerknij – możesz kliknąć zdjęcie i sprawdzić jakie konkretnie badania wchodzą w skład pakietów (pamiętaj, że z kodem PANTABLETKA masz 20% taniej na badania powyżej 300 zł):

Ile parametrów można przebadać podczas pobrania krwi w domu?
Podczas pobrania krwi w domu możesz zbadać wiele parametrów krwi jednocześnie. Nie ma określonego limitu. Zwykle pobranie materiału do badań wymaga tylko jednego kłucia, niezależnie od liczby parametrów, jakie mają być przeanalizowane.
Z jednego wkłucia można pobrać kilka fiolek krwi do badań. Jednak ostateczna decyzja co do liczby wkłuć zawsze należy do specjalisty medycznego – czasami po prostu jest to konieczne np. ze względu na ułożenie żył itp.
Zamawiasz uPacjenta na pobranie krwi – możesz też przygotować próbki moczu i kału (i nie paradować z nimi po mieście)
Co więcej, dzięki usłudze uPacjenta możesz też oddać do badania próbki kału i moczu. W tym przypadku warto je przygotować wcześniej i tylko przekazać specjaliście, który zabierze je prosto do laboratorium. Jakie badania można wykonać z kału i moczu? M.in.:
- ogólne badanie moczu,
- posiew moczu,
- oznaczenie stężenia mocznika w moczu,
- ogólne badanie kału,
- badanie kału w kierunku krwi utajonej (jest to bardzo ważne badanie dla osób po 50. r.ż., bo pomaga m.in. wykryć raka jelita grubego)
- oraz badanie kału na pasożyty.
Jakich badań nie można wykonać w domu?
Mimo że materiał do większości badań laboratoryjnych możemy pobrać w domowym zaciszu, to są jednak nieliczne badania, do których materiału nie możemy pobrać w domu. Zaliczamy do nich m.in.:
- kwaśną fosfatazę,
- stężenie mleczanów,
- białko S i C,
- antykoagulant toczniowy.
Wynika to z faktu, że są to tzw. badania wrażliwe, które wymagają bardzo szybkiego oznaczenia w laboratorium od momentu pobrania krwi.
W domu nie można też wykonać krzywej cukrowej, ponieważ badanie to wymaga skierowania do lekarza.
Pobranie krwi w domu pacjenta – ile to kosztuje?
Ceny badań krwi są podobne do cen w każdym innym laboratorium diagnostycznym. Wahają się od kilku złotych (podstawowe badania takie jak morfologia, glukoza, cholesterol, OB, żelazo) do nawet kilkuset złotych (badania genetyczne).
W przypadku domowego pobrania krwi należy doliczyć cenę dojazdu specjalisty pod wybrany adres – ona również zależna jest od lokalizacji. Minimalny koszt dojazdu wynosi ok. 79 zł – cena różni się w zależności od miejscowości. W cenie jest dojazd specjalisty oraz usługa pobrania u wszystkich badanych osób! Domowe pobranie krwi jest zatem świetną okazją, by zadbać o najbliższych i dać dobry przykład dzieciom – w końcu chcemy wyrabiać w naszych dzieciach zdrowe nawyki, prawda? 🙂
Rabat od Pana Tabletki na pobranie krwi w domu:Przy każdej mojej współpracy organizuję rabat – tak jest i w tym przypadku.Mam dla Ciebie rabat na wszystkie badania wykupione za ich pośrednictwem: |
***
Przygotowanie do pobrania krwi w domu
A teraz najważniejsze, czyli jak przygotować siebie i dziecko do pobrania krwi. Od zespołu uPacjenta otrzymałem listę zaleceń, których warto się trzymać przed badaniem krwi:
- Większość badań zaleca się wykonywać w godzinach porannych, najlepiej pomiędzy 7 a 10. Niektóre parametry można oznaczać o dowolnej porze dnia (w tym przypadku taka informacja jest podana na stronie danego badania).
- Do większości badań należy przystąpić na czczo. Od ostatniego spożytego posiłku powinno minąć przynajmniej 12 godzin. Tutaj także jest kilka badań, które można wykonać pomimo spożytego posiłku.
- Przed pobraniem krwi warto unikać nadmiernego wysiłku fizycznego. Badania najlepiej jest wykonać przed planowanym intensywnym treningiem lub dwa dni po treningu.
- 1-2 dni przed wykonaniem badań należy bezwzględnie zrezygnować z picia alkoholu. Alkohol wpływa na wiele parametrów krwi i może zafałszować wyniki badań.
- Do badań warto przystąpić, będąc wypoczętym i zrelaksowanym.
- Pół godziny przed pobraniem pijemy szklankę wody – gdyby każdy pacjent o tym pamiętał, wszystkie pobrania krwi przebiegałyby sprawnie! Woda rozrzedza krew i sprawia, że żyły są lepiej widoczne. Dzięki temu specjalista medyczny nie ma problemu z wkłuciem się, a krew swobodnie spływa do fiolki.
- W przypadku infekcji warto przełożyć badania do czasu, aż wyzdrowiejemy.
Pobieranie krwi w domu vs. pobieranie krwi w punkcie
Pobranie krwi w domu |
Pobranie w punkcie pobrań |
Badasz się kiedy chcesz – rano, w ciągu dnia, a nawet w weekend* |
Laboratoria zwykle przyjmują próbki tylko do południa |
Badasz się, gdzie chcesz – w domu, w pracy, na urlopie |
Pobranie krwi wykonujesz w laboratorium |
Nie potrzebujesz skierowania** |
Na niektóre badania musisz mieć skierowanie od lekarza |
Po pobraniu krwi od razu wracasz do codziennych obowiązków |
Tracisz czas na dojazd do i z laboratorium |
Wyniki odbierasz online |
Badania wykonane w ramach NFZ odbierasz osobiście lub podczas wizyty u lekarza |
Wyniki możesz skonsultować online – na czacie, mailowo lub telefonicznie |
W celu konsultacji wyników umawiasz się na wizytę lekarską lub teleporadę |
*za wyjątkiem badań, które należy wykonywać w godzinach porannych
** za wyjątkiem niektórych badań np. krzywej cukrowej
Pełen zestaw informacji na temat pobrania krwi w domu znajdziesz w artykule: jak przygotować się do badania krwi.
Jak przygotować dziecko do pobrania krwi w domu?
Pobranie krwi często jest dla dorosłych stresujące, więc wyobraźmy sobie, co muszą czuć dzieci. Ale spokojnie! Pobranie krwi u dzieci może być całkiem komfortowe, jeśli odpowiednio je przygotujemy. Przede wszystkim musimy uświadomić dziecko – nie panikujemy, ale też nie bagatelizujemy pobrania.
Małym dzieciom możemy na spokojnie wyjaśnić, co to jest badanie krwi, jak przebiega i po co w ogóle trzeba się badać. Nie robimy z igły wideł, za to zdrobnień typu „igiełka” możemy używać do woli 🙂. Pamiętaj też, aby przygotować dziecko do badania odpowiednio wcześniej. Zaskoczeniem raczej osiągniemy efekt odwrotny do zamierzonego.
I najważniejsze: przykład idzie z góry. Badając dziecko, nie zapomnij przebadać również siebie. Jeśli od najmłodszych lat Twoje dziecko będzie widzieć, że dbasz o siebie, w przyszłości nie będzie miało problemu z regularnymi badaniami siebie.
Pobranie krwi w domu – zalety. Jak ja to widzę?
Dla mnie największą zaletą pobrania krwi w domu jest… brak wymówek i to, że nie muszę przebijać się przez miasto z dziećmi do labu. A te są najczęstszą przyczyną przekładania badań na nigdy nienadchodzące jutro. Profilaktyka to podstawa i warto powtarzać to do znudzenia, bo jak statystyki pokazują: dużo z nas o tym wie, ale nadal zbyt mało osób przekłada to na konkretne działania. Nie masz czasu na dojazd do punktu pobrań? Nie ma problemu, mobilny specjalista medyczny przyjedzie do Ciebie.
Na sam widok zatłoczonego laboratorium robi Ci się słabo? Perspektywa przebijania się „na czczo” z dzieckiem przez miasto Cię przeraża (mnie tak). W domu tego nie doświadczysz. Pobranie krwi w domu może być bardzo komfortowe. We własnych czterech ścianach może zbadać się każdy, ale z pewnością jest to szczególne udogodnienie dla rodziców małych dzieci, seniorów, kobiet w ciąży, chorujących przewlekle czy osób z niepełnosprawnościami.
Chcesz wykonać badania krwi bez wychodzenia z domu? Zobacz, jakie to proste
Pobranie krwi w domu wykonasz w kilku prostych krokach:
- Na stronie uPacjenta.pl wejdź w katalog badań. Następnie wybierz konkretne parametry lub pakiety badań, które Cię interesują. System przeprowadzi Cię przez proces zamówienia.
- Specjalista medyczny przyjedzie w ustalonym terminie pod wskazany przez Ciebie adres. Pobranie krwi u jednej osoby zajmuje około 10-15 minut. Po wszystkim dostaniesz karteczkę z numerem umożliwiającym odbiór wyników online i odznakę „dzielnego pacjenta”.
- Czas na odbiór wyników. Zrobisz to online, przez panel pacjenta. Najczęściej są one dostępne jeszcze tego samego dnia. W przypadku bardziej specjalistycznych badań, na wyniki trzeba poczekać nieco dłużej, nawet kilka dni, a na badania genetyczne – nawet kilka tygodni. Jeśli będziesz mieć jakiekolwiek pytania lub wątpliwości odnośnie do wyników, możesz je skonsultować online, umawiając konsultację z Opiekunem Zdrowia uPacjenta.
Pan Tabletka uPacjenta.pl – podsumowanie
Praktyczna i wygodna usługa – już chyba wszystko mniej więcej opisałem. W razie czego zadzwoń sobie na ich infolinię. Po dwóch latach korzystania z ich usług – ciężko jest się mi przestawić na normalny tryb diagnostyki 😉 Polecam.
Serdeczności
Pan Tabletka
Marcin
***
P.S.: Pamiętaj o rabacie – z rabatem koszt badań wyjdzie podobnie jak na miejscu w stacjonarnym laboratorium. No i koszty super się rozkładają kiedy zamawiasz badania dla całej rodziny.
Rabat od Pana Tabletki na pobranie krwi w domu:Przy każdej mojej współpracy organizuję rabat – tak jest i w tym przypadku.mam dla Ciebie rabat na wszystkie badania wykupione za ich pośrednictwem: |
***
O autorze
Marcin Korczyk
Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego na wydziale farmaceutycznym. Po studiach pracował w aptece całodobowej w Nowym Sączu - i w trakcie pracy rozpoczął tworzenie bloga www.pantabletka.pl - zapisując odpowiedzi na najczęściej zadawane przez pacjentów pytania.
Od czasu złożenia bloga w 2015 roku - do dziś - blog stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i opiniotwórczych portali z wiedzą o racjonalnym stosowaniu leków i suplementacji.