Test antygenowy na grypę, koronę i RSV – jak wybrać? Kiedy mogą pomóc? Analiza
Test antygenowy na grypę/ RSV i koronę – kiedy może się sprawdzić i jak interpretować wyniki? Czy taki test kasetkowy jest wiarygodny? Czy sprawdzi się u dzieci? Jak wykonać w domu test na RSV? Czy warto samodzielnie wykonać test na grypę czy może to wszystko to tylko jeden wielki marketing? Hmm? Zapraszam na wpis i analizę dostępnych na rynku testów kasetkowych na rsv, grypę i koronę.
Testy antygenowe RSV – czy warto z nich korzystać?
Wirus RSV jest bardzo podstępny, bo objawy wywołanej przez niego zakażenia są niespecyficzne, co oznacza, że trudno jest je odróżnić od innych popularnych sezonowych infekcji. Katar, kaszel, osłabienie, gorączka – łatwo można pomylić je ze zwykłym przeziębieniem, przyznacie? O ile u starszych dzieci zakażenie RSV zwykle nie rozwija się w niebezpiecznym kierunku, o tyle u młodszych zakażonych RSV może szybko dojść do pogorszenia jego stanu zdrowia – w tym obturacji dróg oddechowych i duszności czy zapalenia płuc i konieczności hospitalizacji.
Więc po co ryzykować, skoro w prosty, szybki sposób możemy sprawdzić czy przypadkiem to RSV nie jest przyczyną infekcji. Pamiętajcie, że szybka diagnostyka umożliwia szybkie włączenie odpowiedniego leczenia. Jeśli więc chcesz sprawdzić czy przypadkiem zwykły katar i kaszel u Twojego dziecka to objaw zakażenia wirusem RSV to w aptekach możecie kupić szybkie testy antygenowe (kasetkowe) i zrobić taki test w domu. Warto.
***
W jaki sposób działa kasetkowy test antygenowy na grypę A/B, koronę i RSV?
Taki test antygenowy na grypę, RSV i koronę to test immunochromatograficzny, jakościowy, który wykorzystuje zawarte w kasetce testowej swoiste przeciwciała monoklonalne skierowane przeciwko antygenom charakterystycznym dla wykrywanych wirusów (konkretnie antygenów białek nukleokapsydów) – to takie combo 4 w 1.
Wynik „pokazuje się” w okienku kasetki w postaci barwnej linii/barwnych linii (analogicznie np. do testów ciążowych):
- 1 linia (tylko w polu C) oznacza wynik ujemny (to linia kontroli, która pokazuje, że test działa prawidłowo);
- 2 lub 3 barwne linie (w polach C, T1 i T2) oznaczają dodatni wynik testu i obecność zakażenia konkretnym wirusem;
- Z kolei brak jakiejkolwiek linii, w żadnym z pól, oznacza, że test jest nieważny i trzeba wykonać go ponownie (oczywiście używając już nowego „sprzętu”).
***
Jak samodzielnie wykonać taki szybki test diagnostyczny w domu?
W opakowaniu takiego testu antygenowego z apteki znajdziecie kasetkę testową, sterylną wymazówkę, statyw, woreczek na odpady i instrukcję użycia – jest więc tam wszystko, czego potrzebujecie, aby wykonać taki test w warunkach domowych.
Aby wykonać go prawidłowo, musisz postępować z instrukcją użytkowania dołączoną do każdego opakowania. Jeśli chodzi o dwa przykładowe testy, które znajdują się w tej analizie to ich wykonanie jest mało skomplikowane, ale wymaga cierpliwości i dokładności.
Osoby powyżej 14. roku życia mogą wykonać test samodzielnie, u młodszych dzieci test powinni wykonać rodzice/opiekunowie.
Generalna zasada wykonywania testu antygenowego kasetkowego jest taka:
- Przed rozpakowaniem testu dokładnie umyj ręce.
- Umieść probówkę z buforem na podstawce.
- Za pomocą sterylnej wymazówki zrób wymaz z przedniej części nosa. W tym celu włóż wymazówkę do jednego nozdrza na głębokość od 2,5 cm od krawędzi nozdża i pocieraj nią po ściankach nosa obracając nią kilka razy. Zrób dokładnie to samo w drugiej dziurce nosa.
- Wymazówkę umieść we wcześniej przygotowanej probówce z buforem.
- Końcówkę probówki z wymazówką kilkukrotnie obróć i ściśnij.
- Wyjmij wymazówkę z probówki.
- Przy wyciąganiu odciśnij wymazówkę.
- Probówkę zamknij szczelnie.
- Wstrząśnij probówką.
- Nakrop 3 krople roztworu do okienka testowego.
- Po 15 minutach odczytaj wynik.
- Po zakończeniu testu zużyty zestaw testowy umieść w worku foliowym, zamknij go, taki woreczek umieść w kolejnym woreczku foliowym, ten również zamknij i dopiero wyrzuć.
Pamiętaj, że to jest jedynie ogólna zasada, a testy różnych producentów mogą różnić się np. wyglądem kasetki, zabezpieczeniem probówki z buforem, szczegółami wykonania czy interpretowaniem wyniku – dlatego koniecznie podczas wykonywania testu postępuj zgodnie z instrukcją konkretnego modelu testu antygenowego.
***
Test antygenowy, kasetkowy na grypę, RSV i koronę – w skrócieZ tymi testami płytkowymi to jest tak – jeśli wyjdzie Ci pozytywny to z prawdopodobnie masz to co wyszło (RSV, grypa, korona). Ale jeśli test wyjdzie negatywnie – to może być różnie. Test można źle wykonać, etap infekcji może być zbyt wczesny itd. Warto o tym pamiętać. |
***
Czy taki test kasetkowy jest wiarygodny?
Najważniejsze, co możesz zrobić, aby taki test RSV z apteki nie zakłamywał rzeczywistości to prawidłowo go wykonać – czyli postępować zgodnie z instrukcją dołączoną do opakowania. Przed wykonaniem badania zapoznaj się z jej treścią i rób krok po kroku, dokładnie to, co jest w niej zapisane. Nie omijaj żadnego kroku, nie przyspieszaj całej procedury.
Co jeszcze? Co najmniej na 2 godziny przed wykonaniem testu antygenowego nie używaj żadnych preparatów do nosa (kropli, aerozoli), ponieważ mogą one zafałszować wynik.
Jeśli wynik testu wyjdzie negatywny, ale nadal występują u Ciebie/dziecka objawy choroby, zwróć się do lekarza.
***
Czy testy na grypę, RSV i koronę sprawdzą się dla dzieci?
Tutaj trzeba podążać za instrukcjami. Testy dostępne do samodzielnego przeprowadzenia, zwykle mają zapis w instrukcji „dla dzieci powyżej 2 roku życia”. Jeśli chcesz się dowiedzieć jak wspomóc diagnozę u noworodków, niemowląt i małych dzieci – porozmawiaj z pediatrą.
No i inną kwestią pozostaje pobranie materiału do badań u małych dzieci – jednym słowem – trzymam kciuki. Ale lepiej kupić ciut więcej testów niż po jednym na głowę 😉
***
Testy antygenowe kasetkowe na grypę, koronę i RSV – co możemy kupić w aptece
Test Combo Antygen na grypę A/B+COVID-19/RSV
wyrób medyczny, aktualną cenę (25-27 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj
Zawartość opakowania testu kasetkowego
- kasetka testowa
- probówka do pobierania próbek zawierająca roztwór
- sterylna wymazówka do pobierania próbek
- instrukcja użytkowania
- woreczek na odpady.
Miejsce wymazu
- nos.
Jak odczytać wynik?
- Wynik możesz odczytać po 15 minutach.
Test na grypę:
- wynik pozytywny, czyli zakażenie wirusem grypy, wskazuje obecność linii we wszystkich polach (tj. C, T1, T2). Linia T1 wskazuje na zakażenie wirusem grypy typu A, a linia T2 wskazuje na zakażenie wirusem typu B
- wynik negatywnym wyskazuje pojedyncza linia, tylko w polu C (polu kontroli)
- wynik nieważny jest wtedy, gdy w polu kasetki nie ma żadnej linii.
Test na RSV lub koronawrusa:
-
- wynik pozytywny wskazują linie w polach C, T1 i/lub T2. Linia T1 wskazuje na zakażenie wirusem wirusem RSV a linia T2 wskazuje na zakażenie SARS-CoV-2.
- wynik negatywny wyskazuje pojedyncza linia, tylko w polu C (polu kontroli)
- wynik nieważny jest wtedy, gdy w polu kasetki nie ma żadnej linii.
Test antygenowy Combo Antygen na grypę A/B+COVID-19/RSV – opinia Pana Tabletki
Wiem, że są problemy z dostępnością do tego testu – ale ma się w nowym roku zmienić. Moim zdaniem warto mieć taki test w domu – szczególnie, kiedy sezon na różne, często trudne do identyfikowania infekcje, w pełni. Pamiętaj, aby w trakcie przygotowania i wykonywania testu postępować zgodnie z krokami na instrukcji dołączonej do tego konkretnego testu antygenowego. *** Aktualną cenę (25-27 PLN) i dostępność test antygenowy Combo Antygen na grypę A/B+koronę/RSV sprawdzisz tutaj. Na ten moment (koniec grudnia 2022) możecie mieć problem z kupieniem takiego testu w aptece, ale z moich informacji wynika, że już w styczniu 2023 apteki mają zostać zaopatrzone w nowe dostawy. |
***
TEST FLUORECARE COMBO 4 w 1 Szybki test antygenowy korona, GRYPA A+B, RSV
wyrób medyczny, aktualną cenę (19-30 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj
Zawartość opakowania testu kasetkowego
- kaseta testowa
- sterylna wymazówka
- probówka z buforem
- statyw
- woreczek na odpady
- instrukcja użycia.
Miejsce wymazu
- nos.
Dla kogo?
- dla dorosłych i dzieci od 2 r. ż.
Jak odczytać wynik?
- Wynik można odczytać po 15 minutach. Wynik testu odczytany po 20 minutach będzie nieważny (może być po prostu niewiarygodny).
Test na grypę:
-
- linia kontroli C i linia A oznaczają pozytywny wynik w kierunku wirusa grypy A
- linia kontroli C i linia B oznaczają pozytywny wynik w kierunku wirusa grypy B
- wynik negatywny wyskazuje pojedyncza linia, tylko w polu C (polu kontroli)
- wynik nieważny jest wtedy, gdy w polu kasetki nie ma żadnej linii.
Test na RSV lub koronę:
-
- linia kontroli C i linia T oznaczają pozytywny wynik testu antygenowego na RSV lub koronkę
- wynik negatywny wyskazuje pojedyncza linia, tylko w polu C (polu kontroli)
- wynik nieważny jest wtedy, gdy w polu kasetki nie ma żadnej linii.
TEST FLUORECARE COMBO Szybki test antygenowy korona, GRYPA A+B, RSV – opinia Pana Tabletki
Na pytanie, czy warto zainwestować, w któryś z tych testów odpowiadam: warto. Prawidłowa i szybka diagnoza to klucz do szybkiego i prawidłowego wejścia z lekami. Pamiętaj, aby w trakcie przygotowania i wykonywania testu postępować zgodnie z krokami na instrukcji dołączonej do tego konkretnego testu antygenowego. *** Aktualną cenę (19-30 PLN) i dostępność TEST FLUORECARE COMBO Szybki test antygenowy korona, GRYPA A+B, RSV sprawdzisz tutaj |
***
Testy na RSV w przygodni – dla dzieci i dla dorosłych?
Od nowego roku (czyli teoretycznie już) będzie możliwość wykonania testów diagnostycznych na RSV, grypę i koronę w POZ-ach. Jednak nie każda przychodnia będzie musiała takie testy wykonywać – nie będzie to dla nich obowiązek, a niejako usługa z *, ponieważ przychodnie będą miały możliwość otrzymania darmowych testów, ale nie każda będzie musiała/chciała z nich korzystać i je wykonywać. Zorientuj się, jak sprawa będzie wyglądała w Waszej placówce. Sprawa ma dotyczyć zarówno dzieci jak i osoby dorosłe?
***
Zdrowotności,
Pan Tabletka
Marcin
***
Temat RSV, szczególnie w sezonie jesienno-zimowym, jest na topie i szukamy informacji o zakażeniu tym wirusem – objawach, sposobach leczenia, powikłaniach. Żeby ułatwić Wam poszukiwania powstał wpis z kluczowymi wiadomościami o RSV: Wirus RSV – garść informacji i kilka porad dla rodziców od Pana Tabletki
***
A zostając w temacie infekcji może zainteresuje Cię mój wpis o mononukleozie:
- Mononukleoza u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie (stuk, klik)
-
Mononukleoza – jakie doświadczenia z nią mają Czytelnicy Pana Tabletki? (stuk, puk)
O autorze
Marcin Korczyk
Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego na wydziale farmaceutycznym. Po studiach pracował w aptece całodobowej w Nowym Sączu - i w trakcie pracy rozpoczął tworzenie bloga www.pantabletka.pl - zapisując odpowiedzi na najczęściej zadawane przez pacjentów pytania.
Od czasu złożenia bloga w 2015 roku - do dziś - blog stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i opiniotwórczych portali z wiedzą o racjonalnym stosowaniu leków i suplementacji.