ScrollToTop
solanki analiza i opinia pan tabletka

Solanki – analiza i opinia Pana Tabletki

Analizy, Artykuły, Warto przeczytać

16 lutego 2023

Solanki to dość enigmatyczne produkty z apteki. Bo właściwie kto i po co może, a może i nawet powinien, je stosować? Jaki pozytywny efekt na zdrowie mogą mieć solanki? Która solanka będzie najlepsza – czy różnią się one czymś od siebie? Zapraszam do wpisu, w którym postaram się przybliżyć Wam wspomniane już solanki.

Nie każdy miał okazję stosować solanki, więc słowem wstępu – co to dokładnie jest ta solanka?

Solanka to woda mineralna z wysoką zawartością jonów sodu, bromu, jodu oraz magnezu.

W Polsce solanki występują na terenie niemal całego kraju – nie znajdziemy ich jedynie na obszarze Sudetów, czy też Gór Świętokrzyskich. Solanki różnią się miedzy sobą zawartością jonów. Do najpopularniejszych w naszym kraju należą:

  • solanki Cl-Na z jodem – występuje głównie w okolicach Bochni;
  • solanki Cl-Na i Cl-Na-Ca – występują w miejscowościach uzdrowiskowych, np. w Busku-Zdroju, Ciechocinku, Rabce-Zdroju, Zabłociu, Kołobrzegu.

***

Na co może pomóc solanka?

Większość z nas słyszała wielokrotnie, że nadmorskie, “słone” powietrze służy zdrowiu. Niektórzy odwiedzają nadbałtyckie miejscowości nawet poza sezonem, żeby pospacerować po plaży i “nawdychać się jodu”. Podobnie z uzdrowiskami – kąpiele w leczniczych źródlanych wodach, inhalacje i inne terapie są uznawane za naturalne metody wywierania pozytywnego wpływu na zdrowie.

No ale co zrobić, kiedy na co dzień nie mieszka się nad Bałtykiem? Korzystajmy z dobrodziejsstwa solanek!

Dzięki solankom możemy sobie zrobić samodzielnie domowe uzdrowisko – możemy je wykorzystać do przygotowania kąpieli leczniczej, płukania zatok, jamy ustnej i gardła oraz do inhalacji

***

#GangPanaTabletki – a Wam na co pomogła solanka?

W zeszlym sezonie grzewczym rozpylalam corce solanke na noc w nawilzaczu powietrza. Super mgla, fajnie jej sie oddychalo i infekcje rzadko sie zdarzaly, mimo pierszego roku w przedszkolu.
Jeden minus takiego rozpylania to osadzanie sie slonego osadu na wszystkim… poczawszy od mebli po sprzety elektroniczne.
 
***
Mi solanka zablocka zawsze pomaga przy bólu gardła czy zapaleniu dziąseł.
 
***
My Zabłocka rozpylamy w inhalatorze i puszczam ją w pokoju. Jest wydajna, i fajnie się później oddycha 😍
***

Jak używać solanek?

Możemy rozpylać mgiełkę solankową w pomieszczeniach, inhalować się na gorąco nad miską z solanką lub stosować nebulizatory. Będzie to pomocne jako terapia wspomagająca problemy z drogami oddechowymi i zatokami.

Kąpiele solankowe 🛀🛀🛀 znalazły zastosowanie w terapii chorób neurologicznych i reumatycznych. W trakcie takiego stosowania dochodzi do zwiększenia mikrokrążenia naszej skóry, a także do stymulacji autonomicznych zakończeń nerwowych i poprawy nieswoistej odporności naszego organizmu.

Solanki można również z powodzeniem stosować do przemywania skóry 😶‍🌫️😶‍🌫️😶‍🌫️ w przypadku różnego rodzaju problemów o podłożu dermatologicznym, np. przy trądziku, łuszczycy, łojotoku – pobudzają one potliwość skóry, wspomagając tym samym jej oczyszczenie.

Co więcej, można je stosować w formach płukanek do ust👄👄👄 w przypadku problemów z przyzębiem, czy też do płukania gardła w trakcie infekcji – wysokie stężenie jonów w solance pomaga niszczyć komórki patogenów.

***

Na jaki kaszel i katar stosuje się solanki? Nebulizacje wodą solankową

Sposób w jaki rozcieńczymy solankę zależy w głównej mierze od tego, jaki efekt chcemy uzyskać:

  • Jeżeli chcemy walczyć z gęstym katarem, lub mokrym kaszlem z zalegającą wydzieliną, wówczas stosujemy nierozcieńczoną solankę.
  • Jeżeli chcemy walczyć z klasycznym katarem lub zależy nam na nawilżającej nebulizacji na drogi oddechowe, wówczas solankę rozcieńczamy 1:2 przy użyciu wody.
Uwaga❗ Nie polecam stosowania solanek, nawet rozcieńczonych, jako nośnika do podawania leków drogą nebulizacji. Te roztwory należy rozcieńczać solą fizjologiczną.

***

Czy solanki można używać do nawilżania powietrza?

Jak najbardziej! Po prostu rozpyl solankę w pomieszczeniu lub napełnij nią nawilżacz powietrza – tylko podobno przy dłuższym stosowaniu może osadzać się na… wszystkim. 

Panie Tabletka, wszędzie się osadza dosłownie szyby w oknach, zabawki (pluszako wynosiłam z pokoju) a kończywszy na ścianach które jak się dotykało było czuć że jest właśnie osad na nich.

Niestety ciężko będzie taki efekt „uboczny” zniwelować – wynika to niejako z „natury” jej działania – ale rozumiem, że nie każdy chce mieć w domu prywatną grotę solną.

*Nierozcieńczona solanka nadaje się do wszystkich rodzajów, za wyjątkiem nawilżaczy ultradźwiękowych – wówczas solankę rozcieńczamy wodą w proporcjach 1:2.

***

Czy solanki są niebezpieczne i kiedy?

Oczywiście jak w przypadku każdej terapii, istnieją przypadki, kiedy nie powinniśmy korzystać z solanek. Możemy tutaj zaliczyć takie sytuacje, jak:

  • przewlekłe choroby o charakterze wyniszczającym organizm, np. choroby nowotworowe;
  • niewydolność serca na zaawansowanym poziomie, a także świeżo przebyty zawał mięśnia sercowego;
  • nadczynność tarczycy;
  • niektóre choroby o podłożu psychiatrycznym.

Co więcej, warto pamiętać, że tego rodzaju preparaty zawierają w swoim składzie jod – z tego powodu przed rozpoczęciem ich stosowania, warto skonsultować się z lekarzem – zwłaszcza, jeśli masz chorą tarczycę. 

Uwaga🚨

Solanki to roztwory hipertoniczne!  Nie zaleca się inhalacji nierozcieńczonymi solankami bez wyraźniej przyczyny. 

  • Roztwory hipertoniczna powoduje rozrzedzenie wydzieliny, dlatego nie zaleca się ich u dzieci, które nie radzą sobie z nadmiarem glutów/flegmy.
  • Nebulizacje roztworem hipertoniczną mogą (u osób podatnych) wywołać skurcz oskrzeli.
  • Stosuj je ostrożnie i najlepiej po konsultacji z lekarzem – szczególnie u dzieci z astmą oskrzelową!

***

Jeśli chcesz sprawdzić czym najlepiej się inhalować? Solą izotoniczną, hipertoniczną a może solą z dodatkiem kwasu hialuronowego? – Podrzucam link do analizy, w której opowiadam, w jakich sytuacjach, jaka 🧂🧂🧂 będzie najlepsza.

***

Solanki – analiza składów i opinia Pana Tabletki

Skoro już wiemy, czym są solanki, kto powinien i może z nich korzystać i jak poprawnie ich używać, to możemy przejeść do oceny solanek dostępnych w aptekach. Jaka jest moja opinia na ich temat? Czy ich składy się różnią? Czy którąś polecam?

Solanka rabczańska

woda lecznicza, aktualną cenę i dostępność sprawdzisz tutaj.

solanka rabczańska opinieSkład:

  • NaCl od 19 600 do 23 900 mg/l
  • Ca2+ od 90 do 110 mg/l
  • Mg2+ od 40 do 50 mg/l
  • Br– od 36 do 45 mg/l
  • J– od 16 do 20 mg/l.

Preparat naturalny, bez konserwantów i barwników. Wytrącający się osad jest zjawiskiem naturalnym.

Kiedy stosować solankę ranczańską?

  • W problemach skórnych takich jak łuszczyca, łojotok, grzybica, trądzik
  • Pomocniczo w alergiach.
  • W nerwobólach.
  • Przy zmianach zwyrodnieniowych stawów.
  • W chorobach reumatoidalnych.
  • W zaburzeniach snu.

Sposób użycia:

Płukanie gardła i jamy ustnej 

Kilka razy dziennie rozcieńczoną solanką z wodą przegotowaną w stosunku 1:1.

Inhalacje solankowe

Można wykonywać przy pomocy nebulizatora lub dodając do solanki gorącą wodę; inhalować się  przez ok. 10-15 minut, rozcieńczoną solanką z wodą przegotowaną w stosunku  1:1

Kąpiele solankowe

 1l solanki wystarczy na przygotowanie kilku kąpieli; czas trwania kąpieli: dorośli 15-20 minut , dzieci 5-10 minut.

Przemywanie skóry, włosów i paznokci 

Po codziennej kąpieli.

Uwaga: w wypadku dzieci do lat 12 (!) zaleca się używanie solanki rabczańskiej rozcieńczonej solą fizjologiczną w stosunku 1:1. Dotyczy inhalacji przy pomocy nebulizatora (!), płukania gardła i jamy ustnej, kąpieli

Solanka rabczańska – opinia Pana Tabletki

  • OK. Według mnie to jest preparat godny uwagi. Trzeba tylko pamiętać o odpowiednim rozcieńczeniu roztworu bazowego podczas nebulizacji. W innym przypadku mamy roztwór hipertoniczny, który nie zawsze się sprawdza.
  •  Nie stosowałbym tej wody jako nośnika do leków. Ale do wszystkich innych inhalacji, nebulizacji – super. Dużą zaletą jest też cena tej mgiełki w porównaniu do innych płynów do profilaktycznej nebulizacji.

Pamiętajcie, żeby przed użyciem solanki w sprzętach tytu nawilżacz, nebulizator itp. sprawdzić w instrukcji sprzętu czy się do tego nadaje i jak to zrobić, żeby go nie zepsuć.

***

Aktualną cenę i dostępność solanki rabczańskiej sprawdzisz tutaj

***

Solanka zabłocka – Zabłocka mgiełka solankowa jodowo-bromowa

woda lecznicza, aktualną cenę (11-21 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj

solanki - zabłocka mgiełka solankowa

 

Skład (w 1 litrze solanki):

  • 110 mg jodu
  • 130 mg bromu
  • 800 mg wapnia
  • 400 mg magnezu.

Sposób użycia:

Inhalacje i nebulizacje:

W zależności od stanu zdrowia i potrzeb inhalacje solanką zabłocką możesz wykonywać raz do kilku razy dziennie. Aby robić to bezpiecznie dla siebie i urządzenia inhalującego, najpierw zapoznaj się z instrukcją używania twojego nebulizatora i  na tej podstawie dobierz odpowiednia ilość preparatu, którą wlejesz do urządzenia (najczęściej napełnia się cały zbiorniczek).  

Najlepsze efekty uzyskasz, gdy będziesz stosował tę solankę bez rozcieńczania.

Parówki:

Doprowadź mgiełkę do wrzenia. Następnie pochyl się nad garnkiem, głowę nakryj ręcznikiem i wdychaj opary solanki. To bardzo efektywna metoda, ponieważ ciepło dodatkowo rozszerza oskrzela, dzięki czemu jod może w nie głębiej wniknąć.

Płukanie ust i gardła:

Płucz gardło i usta kilka razy w ciągu dnia, szczególnie po każdym posiłku i na noc po umyciu zębów. 

Nawilżanie i rozpylanie:

Do nawilżenia i zjonizowania pomieszczeń w sezonie grzewczym  czy podczas korzystania z klimatyzowacji. Możesz stosować ją w urządzeniach do nawilżania, w fontannach, mini tężniach i generatorach aerozoli (przed użyciem solanki zapoznaj się z instrukcją urządzenia, żeby wiedzieć jakiego stężenia użyć).

Kiedy stosować zabłocką solankę?

  • W chorobach i profilaktyce chorób dróg oddechowych.
  • W przewlekłym nieżycie nosa, zatok, gardła, tchawicy, oskrzeli i płuc.
  • W stanach przed i po zabiegach operacyjnych w obrębie dróg oddechowych.
  • W rozedmie, pylicy i astmie.
  • Do nawilżenia i oczyszczenie pomieszczeń i wzbigacenia powietrza w jod.
  • Dla ułatwienia i podniesienia komfortu oddychania.

Przeciwskazania do stosowania Solanki Zabłockiej:

  • nowotwory,
  • gruźlica,
  • wszelkie choroby zagrożone krwiopluciem i krwawieniem,
  • nadczynność tarczycy i uczulenie na jod.

❗Jeśli cierpisz na którąś z tych chorób zapytaj lekarza, czy stosowanie przez Ciebie zabłockiej mgiełki solankowej to bezpieczny pomysł. W tych przypadkach, nigdy nie stosuj jej na własną rękę.

Solanka Zabłocka – opinia Pana Tabletki

  • Jak dla mnie OK. Należy jedynie pamiętać o odpowiednim rozcieńczeniu preparatu w przypadku kąpieli, inhalacji i nawilżania powietrza.
  • Nie stosowałbym tego preparatu jako nośnika do leków. Co więcej, tutaj również mamy do czynienia z korzystnym stosunkiem ilości do ceny.

Pamiętajcie, żeby przed użyciem solanki w sprzętach tytu nawilżacz, nebulizator itp. sprawdzić w instrukcji sprzętu czy się do tego nadaje i jak to zrobić, żeby go nie zepsuć.

***

Aktualną cenę (11-21 PLN) i dostępność Zabłockiej mgiełki solankowej sprawdzisz tutaj

***

Solanki – podsumowanie

Czy solanki to dla Was całkowita nowość czy może korzystacie z nich w swoich domach? Dajcie znać w komentarzach pod postem, jakie macie z nimi doświadczenia ⬇⬇⬇

***

To wiecie już co wlewać do nebulizatora, ale czy wiecie jaki nebulizator będzie najlepszy? Zerknijcie do mojego rankingu nebulizatorów? Który model polecam? 🤔🤔🤔

👉 Inhalatory, nebulizatory – jak wybrać najlepszy? Ranking 2023

👉 Inhalatory przenośne – jak i kiedy wybrać – opinia i analiza

***

Zdrowotności,

Pan Tabletka

Marcin

***

zdrownik

***

Źródła:

  1. https://sklep.uzdrowisko-rabka.pl/pl/p/Rabczanska-Solanka-1L/31 (dostęp dnia: 15.02.2023)
  2. https://zablocka.pl/pl/produkt/mgielka-solankowa (dostęp dnia: 15.02.2023)

 

O autorze

Marcin Korczyk

mgr farm. Marcin Korczyk - farmaceuta praktyk, twórca internetowy, key opinion leader, autor książki "Odporność. Czy Twoje dziecko może nie chorować?"
Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego na wydziale farmaceutycznym. Po studiach pracował w aptece całodobowej w Nowym Sączu - i w trakcie pracy rozpoczął tworzenie bloga www.pantabletka.pl - zapisując odpowiedzi na najczęściej zadawane przez pacjentów pytania.

Od czasu złożenia bloga w 2015 roku - do dziś - blog stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i opiniotwórczych portali z wiedzą o racjonalnym stosowaniu leków i suplementacji.

Podobne Te artykuły również
mogą cię zainteresować