Solanki – analiza i opinia Pana Tabletki
Solanki to dość enigmatyczne produkty z apteki. Bo właściwie kto i po co może, a może i nawet powinien, je stosować? Jaki pozytywny efekt na zdrowie mogą mieć solanki? Która solanka będzie najlepsza – czy różnią się one czymś od siebie? Zapraszam do wpisu, w którym postaram się przybliżyć Wam wspomniane już solanki.
Nie każdy miał okazję stosować solanki, więc słowem wstępu – co to dokładnie jest ta solanka?
Solanka to woda mineralna z wysoką zawartością jonów sodu, bromu, jodu oraz magnezu.
W Polsce solanki występują na terenie niemal całego kraju – nie znajdziemy ich jedynie na obszarze Sudetów, czy też Gór Świętokrzyskich. Solanki różnią się miedzy sobą zawartością jonów. Do najpopularniejszych w naszym kraju należą:
- solanki Cl-Na z jodem – występuje głównie w okolicach Bochni;
- solanki Cl-Na i Cl-Na-Ca – występują w miejscowościach uzdrowiskowych, np. w Busku-Zdroju, Ciechocinku, Rabce-Zdroju, Zabłociu, Kołobrzegu.
***
Na co może pomóc solanka?
Większość z nas słyszała wielokrotnie, że nadmorskie, “słone” powietrze służy zdrowiu. Niektórzy odwiedzają nadbałtyckie miejscowości nawet poza sezonem, żeby pospacerować po plaży i “nawdychać się jodu”. Podobnie z uzdrowiskami – kąpiele w leczniczych źródlanych wodach, inhalacje i inne terapie są uznawane za naturalne metody wywierania pozytywnego wpływu na zdrowie.
No ale co zrobić, kiedy na co dzień nie mieszka się nad Bałtykiem? Korzystajmy z dobrodziejsstwa solanek!
Dzięki solankom możemy sobie zrobić samodzielnie domowe uzdrowisko – możemy je wykorzystać do przygotowania kąpieli leczniczej, płukania zatok, jamy ustnej i gardła oraz do inhalacji.
***
#GangPanaTabletki – a Wam na co pomogła solanka?
W zeszlym sezonie grzewczym rozpylalam corce solanke na noc w nawilzaczu powietrza. Super mgla, fajnie jej sie oddychalo i infekcje rzadko sie zdarzaly, mimo pierszego roku w przedszkolu.Jeden minus takiego rozpylania to osadzanie sie slonego osadu na wszystkim… poczawszy od mebli po sprzety elektroniczne.
Mi solanka zablocka zawsze pomaga przy bólu gardła czy zapaleniu dziąseł.
My Zabłocka rozpylamy w inhalatorze i puszczam ją w pokoju. Jest wydajna, i fajnie się później oddycha
Jak używać solanek?
Możemy rozpylać mgiełkę solankową w pomieszczeniach, inhalować się na gorąco nad miską z solanką lub stosować nebulizatory. Będzie to pomocne jako terapia wspomagająca problemy z drogami oddechowymi i zatokami.
Kąpiele solankowe 🛀🛀🛀 znalazły zastosowanie w terapii chorób neurologicznych i reumatycznych. W trakcie takiego stosowania dochodzi do zwiększenia mikrokrążenia naszej skóry, a także do stymulacji autonomicznych zakończeń nerwowych i poprawy nieswoistej odporności naszego organizmu.
Solanki można również z powodzeniem stosować do przemywania skóry 😶🌫️😶🌫️😶🌫️ w przypadku różnego rodzaju problemów o podłożu dermatologicznym, np. przy trądziku, łuszczycy, łojotoku – pobudzają one potliwość skóry, wspomagając tym samym jej oczyszczenie.
Co więcej, można je stosować w formach płukanek do ust👄👄👄 w przypadku problemów z przyzębiem, czy też do płukania gardła w trakcie infekcji – wysokie stężenie jonów w solance pomaga niszczyć komórki patogenów.
***
Na jaki kaszel i katar stosuje się solanki? Nebulizacje wodą solankową
Sposób w jaki rozcieńczymy solankę zależy w głównej mierze od tego, jaki efekt chcemy uzyskać:
- Jeżeli chcemy walczyć z gęstym katarem, lub mokrym kaszlem z zalegającą wydzieliną, wówczas stosujemy nierozcieńczoną solankę.
- Jeżeli chcemy walczyć z klasycznym katarem lub zależy nam na nawilżającej nebulizacji na drogi oddechowe, wówczas solankę rozcieńczamy 1:2 przy użyciu wody.
Uwaga❗ Nie polecam stosowania solanek, nawet rozcieńczonych, jako nośnika do podawania leków drogą nebulizacji. Te roztwory należy rozcieńczać solą fizjologiczną. |
***
Czy solanki można używać do nawilżania powietrza?
Jak najbardziej! Po prostu rozpyl solankę w pomieszczeniu lub napełnij nią nawilżacz powietrza – tylko podobno przy dłuższym stosowaniu może osadzać się na… wszystkim.
Panie Tabletka, wszędzie się osadza dosłownie szyby w oknach, zabawki (pluszako wynosiłam z pokoju) a kończywszy na ścianach które jak się dotykało było czuć że jest właśnie osad na nich.
Niestety ciężko będzie taki efekt „uboczny” zniwelować – wynika to niejako z „natury” jej działania – ale rozumiem, że nie każdy chce mieć w domu prywatną grotę solną.
*Nierozcieńczona solanka nadaje się do wszystkich rodzajów, za wyjątkiem nawilżaczy ultradźwiękowych – wówczas solankę rozcieńczamy wodą w proporcjach 1:2.
***
Czy solanki są niebezpieczne i kiedy?
Oczywiście jak w przypadku każdej terapii, istnieją przypadki, kiedy nie powinniśmy korzystać z solanek. Możemy tutaj zaliczyć takie sytuacje, jak:
- przewlekłe choroby o charakterze wyniszczającym organizm, np. choroby nowotworowe;
- niewydolność serca na zaawansowanym poziomie, a także świeżo przebyty zawał mięśnia sercowego;
- nadczynność tarczycy;
- niektóre choroby o podłożu psychiatrycznym.
Co więcej, warto pamiętać, że tego rodzaju preparaty zawierają w swoim składzie jod – z tego powodu przed rozpoczęciem ich stosowania, warto skonsultować się z lekarzem – zwłaszcza, jeśli masz chorą tarczycę.
Uwaga🚨 Solanki to roztwory hipertoniczne! Nie zaleca się inhalacji nierozcieńczonymi solankami bez wyraźniej przyczyny.
|
***
Jeśli chcesz sprawdzić czym najlepiej się inhalować? Solą izotoniczną, hipertoniczną a może solą z dodatkiem kwasu hialuronowego? – Podrzucam link do analizy, w której opowiadam, w jakich sytuacjach, jaka 🧂🧂🧂 będzie najlepsza.
***
Solanki – analiza składów i opinia Pana Tabletki
Skoro już wiemy, czym są solanki, kto powinien i może z nich korzystać i jak poprawnie ich używać, to możemy przejeść do oceny solanek dostępnych w aptekach. Jaka jest moja opinia na ich temat? Czy ich składy się różnią? Czy którąś polecam?
Solanka rabczańska
woda lecznicza, aktualną cenę i dostępność sprawdzisz tutaj.
Skład:
- NaCl od 19 600 do 23 900 mg/l
- Ca2+ od 90 do 110 mg/l
- Mg2+ od 40 do 50 mg/l
- Br– od 36 do 45 mg/l
- J– od 16 do 20 mg/l.
Preparat naturalny, bez konserwantów i barwników. Wytrącający się osad jest zjawiskiem naturalnym.
Kiedy stosować solankę ranczańską?
- W problemach skórnych takich jak łuszczyca, łojotok, grzybica, trądzik
- Pomocniczo w alergiach.
- W nerwobólach.
- Przy zmianach zwyrodnieniowych stawów.
- W chorobach reumatoidalnych.
- W zaburzeniach snu.
Sposób użycia:
Płukanie gardła i jamy ustnej
Kilka razy dziennie rozcieńczoną solanką z wodą przegotowaną w stosunku 1:1.
Inhalacje solankowe
Można wykonywać przy pomocy nebulizatora lub dodając do solanki gorącą wodę; inhalować się przez ok. 10-15 minut, rozcieńczoną solanką z wodą przegotowaną w stosunku 1:1
Kąpiele solankowe
1l solanki wystarczy na przygotowanie kilku kąpieli; czas trwania kąpieli: dorośli 15-20 minut , dzieci 5-10 minut.
Przemywanie skóry, włosów i paznokci
Po codziennej kąpieli.
❗Uwaga: w wypadku dzieci do lat 12 (!) zaleca się używanie solanki rabczańskiej rozcieńczonej solą fizjologiczną w stosunku 1:1. Dotyczy inhalacji przy pomocy nebulizatora (!), płukania gardła i jamy ustnej, kąpieli
Solanka rabczańska – opinia Pana Tabletki
Pamiętajcie, żeby przed użyciem solanki w sprzętach tytu nawilżacz, nebulizator itp. sprawdzić w instrukcji sprzętu czy się do tego nadaje i jak to zrobić, żeby go nie zepsuć. *** Aktualną cenę i dostępność solanki rabczańskiej sprawdzisz tutaj |
***
Solanka zabłocka – Zabłocka mgiełka solankowa jodowo-bromowa
woda lecznicza, aktualną cenę (11-21 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj
Skład (w 1 litrze solanki):
- 110 mg jodu
- 130 mg bromu
- 800 mg wapnia
- 400 mg magnezu.
Sposób użycia:
Inhalacje i nebulizacje:
W zależności od stanu zdrowia i potrzeb inhalacje solanką zabłocką możesz wykonywać raz do kilku razy dziennie. Aby robić to bezpiecznie dla siebie i urządzenia inhalującego, najpierw zapoznaj się z instrukcją używania twojego nebulizatora i na tej podstawie dobierz odpowiednia ilość preparatu, którą wlejesz do urządzenia (najczęściej napełnia się cały zbiorniczek).
Najlepsze efekty uzyskasz, gdy będziesz stosował tę solankę bez rozcieńczania.
Parówki:
Doprowadź mgiełkę do wrzenia. Następnie pochyl się nad garnkiem, głowę nakryj ręcznikiem i wdychaj opary solanki. To bardzo efektywna metoda, ponieważ ciepło dodatkowo rozszerza oskrzela, dzięki czemu jod może w nie głębiej wniknąć.
Płukanie ust i gardła:
Płucz gardło i usta kilka razy w ciągu dnia, szczególnie po każdym posiłku i na noc po umyciu zębów.
Nawilżanie i rozpylanie:
Do nawilżenia i zjonizowania pomieszczeń w sezonie grzewczym czy podczas korzystania z klimatyzowacji. Możesz stosować ją w urządzeniach do nawilżania, w fontannach, mini tężniach i generatorach aerozoli (przed użyciem solanki zapoznaj się z instrukcją urządzenia, żeby wiedzieć jakiego stężenia użyć).
Kiedy stosować zabłocką solankę?
- W chorobach i profilaktyce chorób dróg oddechowych.
- W przewlekłym nieżycie nosa, zatok, gardła, tchawicy, oskrzeli i płuc.
- W stanach przed i po zabiegach operacyjnych w obrębie dróg oddechowych.
- W rozedmie, pylicy i astmie.
- Do nawilżenia i oczyszczenie pomieszczeń i wzbigacenia powietrza w jod.
- Dla ułatwienia i podniesienia komfortu oddychania.
Przeciwskazania do stosowania Solanki Zabłockiej:
- nowotwory,
- gruźlica,
- wszelkie choroby zagrożone krwiopluciem i krwawieniem,
- nadczynność tarczycy i uczulenie na jod.
❗Jeśli cierpisz na którąś z tych chorób zapytaj lekarza, czy stosowanie przez Ciebie zabłockiej mgiełki solankowej to bezpieczny pomysł. W tych przypadkach, nigdy nie stosuj jej na własną rękę.
Solanka Zabłocka – opinia Pana Tabletki
Pamiętajcie, żeby przed użyciem solanki w sprzętach tytu nawilżacz, nebulizator itp. sprawdzić w instrukcji sprzętu czy się do tego nadaje i jak to zrobić, żeby go nie zepsuć. *** Aktualną cenę (11-21 PLN) i dostępność Zabłockiej mgiełki solankowej sprawdzisz tutaj |
***
Solanki – podsumowanie
Czy solanki to dla Was całkowita nowość czy może korzystacie z nich w swoich domach? Dajcie znać w komentarzach pod postem, jakie macie z nimi doświadczenia ⬇⬇⬇
***
To wiecie już co wlewać do nebulizatora, ale czy wiecie jaki nebulizator będzie najlepszy? Zerknijcie do mojego rankingu nebulizatorów? Który model polecam? 🤔🤔🤔
👉 Inhalatory, nebulizatory – jak wybrać najlepszy? Ranking 2023
👉 Inhalatory przenośne – jak i kiedy wybrać – opinia i analiza
***
Zdrowotności,
Pan Tabletka
Marcin
***
***
Źródła:
- https://sklep.uzdrowisko-rabka.pl/pl/p/Rabczanska-Solanka-1L/31 (dostęp dnia: 15.02.2023)
- https://zablocka.pl/pl/produkt/mgielka-solankowa (dostęp dnia: 15.02.2023)
O autorze
Marcin Korczyk
Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego na wydziale farmaceutycznym. Po studiach pracował w aptece całodobowej w Nowym Sączu - i w trakcie pracy rozpoczął tworzenie bloga www.pantabletka.pl - zapisując odpowiedzi na najczęściej zadawane przez pacjentów pytania.
Od czasu złożenia bloga w 2015 roku - do dziś - blog stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i opiniotwórczych portali z wiedzą o racjonalnym stosowaniu leków i suplementacji.