ScrollToTop

Sinupret tabletki i krople na zatoki – opinia Pana Tabletki

Analizy, Artykuły, Warto przeczytać

14 stycznia 2022

Ten wpis będzie trochę o leku Sinupret (bo pewnie się zastanawiasz, jakie mam o nim zdanie), a trochę o paranojach naszego rynku leków i suplementów. Bardzo często mówię Wam, że jeśli masz wybór – lepiej wybrać lek niż suplement. Ten wybór nabiera znaczenia w czasie choroby.

W sytuacji, kiedy jesteś chory – i potrzebujesz się leczyć – wybór suplementu diety jestem po prostu błędem.

Niestety suplementy podszywają się pod leki. Tu i tu masz tabletki. Tu i tu zielone.

Odwołując się do konkretnego przypadku – jeśli masz chore zatoki – i potrzebujesz się leczyć – to wybór każdego suplementu  opisanego na zatoki – jest pomyłką.

Sinupret a karmienie piersią i ciąża?

Zaczynam od tego tematu, ponieważ nie wyrabiam z odpisywaniem zatroskanym mamom na ich pytania. Czy można stosować Sinupret podczas ciąży i karmienia piersią?

W ulotce czytamy:

Ciąża i karmienie piersią
Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty. Należy zachować ostrożność stosując lek w okresie ciąży(!). Nie stosować w okresie karmienia piersią (!).

Odpowiedź tutaj jest jedna – jeśli Twój lekarz stwierdzi, że możesz i potrzebujesz – w sytuacji kiedy korzyści przewyższają ewentualne ryzyko – to wtedy możesz.

Mamy pytają mnie dalej. Nie dają się zbyć 😉 – „Panie Tabletko – wiemy, że ulotki zawierają zachowawcze informacje – jak to jest w realu? Czy lekarze zapisują ten lek ciężarnym i karmiącym?”

Kurcze. No każdy przypadek jest inny. Generalnie ten lek jest uznawany za bezpieczny i jest często stosowany. Ale z reguły sytuację ocenia lekarz.

Są takie dwa momenty, kiedy podarowałbym sobie wszystkie eksperymenty – to jest końcówka ciąży i laktacja do momentu ustabilizowania i 3 miesiąca życia dzieciątka. Ale to jest absolutnie wyłącznie moje spostrzeżenie, nie mające żadnego potwierdzenia w literaturze.

Zielone nie równe zielonemu

Noszę się z tym wpisem chyba już rok. W zasadzie nie wiem dlaczego, aż tak długo. Kiedy widzę osobę z chorymi zatokami – która przychodzi po reklamowany w TV suplement na zatoki – zamiast leku – to dostaję piany. Ale niech ten aptekarz spróbuje coś w aptece odradzić…

Niestety tak wygląda sprawa z tym Sinupretem i jego podróbkami, suplementami. Te podróbki kuszą – a to ceną, a to wygodnym stosowaniem (bo raz dziennie). A pacjencie łykają te ściemy jak przysłowiowe pelikany śledzia.

Suplementy diety są przeznaczone dla osób zdrowych.

Jeśli masz chore zatoki – to suplement jest Ci nie potrzebny.

Złota rada Pana Tabletki

Sinupret i inne leki które rozrzedzając wydzielinę – będą działały tylko  w sytuacji kiedy dobrze się nawodnisz. Te gluty z nosa muszą się jakoś uformować i wypłynąć.

I organizm potrzebuje do tego odpowiedniej ilości wody. Więc każda porcję leku popij szklanką płynu i pij w międzyczasie.

Dobrym pomysłem jest również zrobienie nawilżającej nebulizacji, lub inhalacji  olejkami eterycznymi.

***

Kiedy nie stosować Sinupretu?

Poniżej znajdziesz tylko wyciąg z ulotki i skrócone informacje o leku. Zachęcam do osobistej rozmowy ze specjalistą i zapoznania się z ulotką.

Kiedy nie stosować leku Sinupret?

  • Jeśli u pacjenta stwierdzono uczulenie (nadwrażliwość) na korzeń goryczki, kwiat lub kielich pierwiosnka, ziele szczawiu, kwiat bzu czarnego, ziele werbeny lub którykolwiek z pozostałych składników leku Sinupret.
  • Jeśli u pacjenta występują wrzody żołądka, wrzody dwunastnicy lub nadkwasota żołądka.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując lek Sinupret?

  • Jeśli objawy trwają dłużej niż 7 – 14 dni lub nawracają okresowo, ponieważ należy wówczas skonsultować się z lekarzem.

***

Sinupret

Lek OTC, 50 tabletek

Sinupret

Działanie:

  • Lek o działaniu sekretolitycznym. Powoduje rozrzedzenie śluzu, co prowadzi do zmniejszenia obrzęku błon śluzowych górnych dróg oddechowych.
  • Sinupret stosuje się wspomagająco w ostrych i przewlekłych stanach zapalnych zatok.

Dawkowanie:

  • Dorośli 3 razy dziennie 2 tabletki drażowane.
  • Dzieci w wieku szkolnym (od 6 roku życia) 3 razy dziennie 1 tabletkę drażowaną.

Skład Sinupretu w 1 tabletce:

  • Gentianae radix (korzeń goryczki) 6 mg
  • Primulae flos cum calycibus (kwiat pierwiosnka z kielichem) 18 mg
  • Rumicis herba (ziele szczawiu) 18 mg
  • Sambuci flos (kwiat bzu czarnego) 18 mg
  • Verbenae herba (ziele werbeny) 18 mg

Substancje pomocnicze: skrobia ziemniaczana, krzemionka bezwodna koloidalna, woda oczyszczona, laktoza jednowodna, żelatyna, sorbitol, kwas stearynowy; skład otoczki: wapnia węglan, syrop glukozowy (suchy), lakier zielony (żółcień chinolinowa E104, indygotyna E132), lakier żółto-zielony (żółcień chinolinowa E104, indygotyna E132), magnezu tlenek bezwodny, kopolimet 2-dimetyloaminoetylometakrylanu, butylometakrylanu i metylometakrylanu, powidon K 25, olej rycynowy z pierwszego tłoczenia, rafinowany; sacharoza, szelak; talk; tytanu dwutlenek.

Sinupret – opinia Pana Tabletki

To jest lek ziołowy. To dawkowanie 3×2 tbl – powinno wykazywać działanie lecznicze. Ale z rozmów z pacjentami wiem, że to często zaporowa ilość tabsów.

Kłopot mam tutaj z tym – że w Sinuprecie mamy sproszkowane ziółka, nie wyciągi. I dopiero Sinupret Extract zawiera wyciągi ziołowe – co pozwala spotęgować działanie.

W przeciwieństwie do dowolnego dawkowania zielonych suplementów na zatoki.

Moja złota rada – zwróć uwagę, że ten lek można stosować już od 6 roku życia – w zasadzie równolegle z opisanymi poniżej kroplami.

Może Twoje dziecko woli małą tabletkę od kropli?

***

Sinupret extract

Lek OTC, 20 tabletek

Sinupret extract

Działanie Sinupret extract

  • Sinupret extract jest lekiem roślinnym stosowanym w leczeniu ostrych, niepowikłanych stanów zapalnych zatok przynosowych u dorosłych.

Dawkowanie:

  • Dorośli 3 razy dziennie 1 tabletkę drażowaną.

Skład:

Cytując producenta:

Sinupret extract to extra siła w leczeniu zatok. Skoncentrowana formuła, silniejsze i szybsze działanie na przyczyny i objawy zapalenia zatok.

Sinupret® eXtract jest lekiem o ośmiokrotnie większym stężeniu substancji pochodzenia naturalnego w porównaniu do klasycznej postaci leku Sinupret*.

1 tabletka Sinupret extract = 8 tabletek Sinupretu

Każda tabletka drażowana zawiera 160 mg natywnego suchego wyciągu (3-6:1) z:

  • Korzenia goryczki (Gentiana lutea L.)
  • Kwiatu pierwiosnka (Primula veris L.)
  • Ziela szczawiu (Rumex crispus L.)
  • Kwiatu bzu czarnego (Sambucus nigra L.)
  • Ziela werbeny (Verbena officinalis L.) (1:3:3:3:3)

Substancje pomocnicze: sacharoza, talk, wapnia węglan (E170), celuloza mikrokrystaliczna, maltodekstryna, celuloza proszek, hypromeloza, dekstryna, guma arabska suszona rozpyłowo, krzemionka hydrofobowa koloidalna, krzemionka koloidalna bezwodna, tytanu dwutlenek (E171), glukoza ciekła, magnezu stearynian, kwas stearynowy, chlorofilina 25% proszek, lak glinowy indygotyny, wosk karnauba, ryboflawina (E101).

Sinupret Extract – opinia Pana Tabletki

Hm, tutaj mamy  ekstrakt – wyciągi ziołowe – w porównaniu do sproszkowanych ziół w wersji podstawowej.

Ot cała filozofia. Będzie oki dla osób które nie lubią jeść dużej ilości tabletek, bo w maksymalnej opcji zjadamy 3, a nie 6.

Dla mnie kłopot stanowi tutaj cena – opakowanie Sinupretu Extra – według moich obserwacji  – zwykle się po prostu nie opłaca…

***

Sinupret krople

Lek OTC, krople 100 ml

Działanie:

  • Lek o działaniu sekretolitycznym. Powoduje rozrzedzenie śluzu, co prowadzi do zmniejszenia obrzęku błon śluzowych górnych dróg oddechowych.
  • Sinupret stosuje się wspomagająco w ostrych i przewlekłych stanach zapalnych zatok.

Dawkowanie:

  • Dorośli 3 razy dziennie 50 kropli.
  • dzieci w wieku szkolnym 3 razy dziennie 25 kropli.

W szczególnych przypadkach dawkę można zwiększyć dwukrotnie. Może być podawany po rozpuszczeniu w niewielkiej ilości płynu lub bez rozpuszczania.

Skład:

100 g kropli zawiera 29 g ekstraktu z:

  • Korzenia goryczki
  • Kwiatu pierwiosnka z kielichem
  • Ziela szczawiu
  • Kwiatu bzu czarnego
  • Ziela werbeny

w stosunku 1:3:3:3:3 ekstrahowanych etanolem (59% v/v)

Lek zawiera 19% (v/v) etanolu.

Lek zawiera 19% v/v etanolu (alkoholu). Może być szkodliwy dla osób uzależnionych od alkoholu. Należy to uwzględnić u kobiet w ciąży lub karmiących piersią i grupach zwiększonego ryzyka, takich jak osoby z chorobami wątroby, padaczką, urazem lub chorobą mózgu. Ze względu na zawartość alkoholu leku nie należy stosować u dzieci poniżej 6 roku życia.

Sinupret krople – opinia Pana Tabletki

Sinupret w kroplach zawiera 19% alkoholu – to tyle co mocne wino typu portugalskiego porto. Rodzice często mnie pytają w aptece, czy mogą to podawać dziecku.

Według mnie lepiej podać te zwykłe tabletki, a tą nalewkę sobie odpuścić. Jeśli zaleci to lekarz, a Twoje dziecko nie ogarnie tych małych zielonych tabletek – wtedy nie masz za bardzo wyboru.

Sinupret nie ma żadnego odpowiednika leku (jeszcze). Co zrobić jak trzeba – to podajesz ten lek tak krótko jak to potrzebne.

***

Sinupret opinia Pana Tabletki – podsumowanie

Każdy z tych trzech produktów jest lekiem. Stosujesz go wtedy kiedy trzeba.

Leki jak to leki – w porównaniu do suplementów diety mają leczyć. I to dawkowanie ma działać.

Leki nie potrzebują mojej opinii. Lek = skuteczność – o ile przestrzegasz dawkowania.

I niezależenie od tego co wybierzesz „na zatoki” – pamiętaj u odpowiednim nawadnianiu.

Tutaj znajdziesz ulotkę i sprawdzisz dostępność Sinupretu w aptekach w pobliżu stuk-klik.

***

Zdrowo pozdrawiam,

Pan Tabletka

Marcin

***

Może zainteresuję Cię też inne moje wpisy:

O autorze

Marcin Korczyk

mgr farm. Marcin Korczyk - farmaceuta praktyk, twórca internetowy, key opinion leader, autor książki "Odporność. Czy Twoje dziecko może nie chorować?"
Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego na wydziale farmaceutycznym. Po studiach pracował w aptece całodobowej w Nowym Sączu - i w trakcie pracy rozpoczął tworzenie bloga www.pantabletka.pl - zapisując odpowiedzi na najczęściej zadawane przez pacjentów pytania.

Od czasu złożenia bloga w 2015 roku - do dziś - blog stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i opiniotwórczych portali z wiedzą o racjonalnym stosowaniu leków i suplementacji.

Podobne Te artykuły również
mogą cię zainteresować