ScrollToTop
gorączka, paracetamol i ibuprofen na zamianę

Paracetamol i ibuprofen naprzemiennie – czyli co na gorączkę dla dziecka – mega wpis

Artykuły, Na czasie, Warto przeczytać

28 lutego 2023

Na czym polega naprzemienne stosowanie paracetamolu i ibuprofenu – to zagadnienie tłumaczyłem rodzicom chyba już z milion razy. I to zwykle w nieprzyzwoitych porach nocnych i stanowczo zbyt pobieżnie. W tym wpisie, opowiem Ci o tym powoli, sumiennie i tak treściwie, jak to tylko możliwe. Więc jak prawidłowo stosować u dziecka – na trudną gorączkę  – paracetamol i ibuprofen naprzemiennie?

Co na gorączkę dla osoby dorosłej? Szybki przerywnik zanim przejdziemy do maluchów.

Mimo że cały wpis dotyczy walki z gorączką u dzieci, to na początek krótko opowiem Wam rodzicom, co i jak możecie stosować, kiedy złapiecie jakąś infekcję z gorączką.

To wygląda to tak (zakładając, że nie cierpisz na inne choroby, nie stosujesz innych leków i nie jesteś na nic uczulona/y):

💊 lekiem pierwszego rzutu jest paracetamol (jest stosunkowo najbezpieczniejszy) – (np.: Apap, Panadol, Codipar, itd…)

💊 lekiem drugiego rzutu, lub kiedy gorączka jest połączona ze stanem zapalnym – jest ibuprofen (Nurofen, Ibuprom, Ibum, itd…)szczerze – nie ma większego znaczenia czy wybierzesz tabletkę, kapsułkę, czy jakaś dziwną nowość

💊 kiedy masz możliwość zostać w domu i się wypocić to można rozważyć kwas acetylosalicylowy (Aspirin, Polopiryna, itd…)

💊 kiedy nic nie pomaga – stosuje się metamizol (np. Pyralgina, Gardan…) – ale ten lek ma najwięcej skutków ubocznych

To po tej krótkiej, ale ważnej dygresji, wracamy na zapowiadane w tytule tory.

***

Zacznijmy od skorygowania najczęściej popełnianych błędów w podawaniu dzieciom leków przeciwgorączkowych – może Cię to zachęci do przeczytania wpisu do końca 📖 bo to ważny wpis

  1. Dawki leków przeliczaj zawsze na masę ciała dziecka! NIE NA WIEK (!) Tabelki na syropkach teoretycznie mają być dla nas pomocą, niestety zbyt często wprowadzają w błąd (głównie przy dawkach granicznych dla różnej wagi).
    • dla przykładu – 3 miesięczny maluszek może ważyć 5 kg, a znam dzieci które w tym wieku ważą i 9 kg
    • czujesz tę różnicę?
  2. Zachowuj ciągłość dawek leku przeciwgorączkowego, nawet jak temperatura ciała już nie rośnie. Jeśli dziecko ma wysoką gorączkę, która spada po podaniu leku – to niezależnie czy temperatura po tych 4-6 h od podania pierwszej dawki znów rośnie czy utrzymuje się na stałym poziomie – to i tak podaj dziecku kolejną porcję leku. Jeśli tego nie zrobisz, a gorączka zwrośnie, może być bardzo trudno ponownie ją opanować. Oczywiście najlepiej to konsultować z lekarzem i każdy przypadek infekcji i pacjenta może być  inny…
  3. Nie dziel czopków! No po prostu się tego nie robi, bo nigdy nie masz pewności, że cząsteczki leku są w nim równomiernie rozłożone i uda Ci się je podzielić na równe części.
    • w przypadku czopków – dopasowujemy dostępną dawkę do masy ciała dziecka
    • ale np. we Francji są dostępne czopki z podziałką – takie czopki można dzielić 🙂
  4. Jeśli robisz dziecku zimną kąpiel – to słowo „zimny” oznacza około 35-36 st C.
    • czyli jakieś 1-2 stopnie mniej niż temp. ciała (może tutaj się przydać termometr na podczerwień)
    • a nie 10 st. C mniej…
  5. NIE DUBLUJ LEKÓW o innych nazwach handlowych zawierających tę samą substancję czynną (np.: Nurofen, Ibum, Ibuprofen, Ibuprom, MIG, Pediprofen albo Calpol, Apap, Pedicetamol, Paracetamol, Panadol itd…). Może to doprowadzić do przedawkowania leku!
  6. …uff jak mnie najdzie natchnienie to jeszcze dopiszę…

***

Od jakiej temperatury wchodzi się z lekami przeciwgorączkowymi?

Odpowiedź to 38-38,5 st C, chyba, że dziecko bardzo ciężko znosi już niższą temperaturę (leci przez ręce, itd…) 🌡🌡🌡

Dlaczego nie zbijamy każdej, nawet najniższej gorączki? 🤔

Bo podwyższona temperatura ciała to stan, w którym nasz organizm lepiej sobie radzi w walce z infekcją. Dlatego, jeśli tylko masz ją pod kontrolą, temperatura nie szybuje ku 40 st. C, dziecko nie dostaje przy tym drgawek gorączkowych to warto poczekać z podawaniem leków i jej zbijaniem.

🌡🌡🌡A jeśli stoisz przed zakupem termometru bezdotykowego to koniecznie przeczytaj mój wpis: Termometr bezdotykowy, „do czoła” i na podczerwień – opinie i jak wybrać najlepszy – ranking termometrów 2022

***

Co na gorączkę? 🥇 Pierwszym wyborem jest paracetamol!

O czego zacząć zbijanie gorączki u Twojego malca? 1️⃣ Od paracetamolu.

  • Jest bezpieczny, o ile jest stosowany zgodnie z zaleceniami (i o ile dziecko nie ma na niego uczulenia).
  • Jest skuteczny, choć nie zawsze.

Rekomendacje towarzystw naukowych zgodnie wskazują, że paracetamol powinien być stosowany w pierwszej kolejności w walce z gorączką. W ogóle w lecznictwie standardem jest leczenie w pierwszej kolejności najbezpieczniejszymi lekami, w najmniejszych skutecznych dawkach.

Paracetamol wpisuje się w tą ideę.

Złota rada Pana Tabletki 📣

Pamiętaj, że długotrwała i wysoką gorączka prowadzi do odwodnienia. Dlatego oprócz podawania leków przeciwgorączkowych pamiętaj o nawadnianiu dziecka 🍼💦

***

Ibuprofen od zadań specjalnych 💪

Innym lekiem stosowanym w zwalczaniu gorączki jest ibuprofen.

Kiedy więc masz po niego sięgnąć?

Wtedy, gdy podanie paracetamolu Twojemu maluchowi nie przyniosło oczekiwanych rezultatów. Pamiętaj jednak, by pomiędzy dawkami ibuprofenu zachować 6-8 godzinny odstęp (!).

Złota rada Pana Tabletki 📣

Nie zaleca się podawania ibuprofenu przed 3. miesiącem życia dziecka – chyba że lekarz zdecyduje inaczej.

Nie podaje się ibuprofenu podczas ospy! Może utrudniać leczenie i gojenie zmian na ciele.

***

Przeciwgorączkowe combo – czyli paracetamol i ibuprofen naprzemiennie 🕛🕓🕗🕛

Gdy gorączka szybko narasta i jest trudna do opanowania możesz rozważyć naprzemienne stosowanie ibuprofenu i paracetamolu.

Ten system pozwala skutecznie kontrolować temperaturę, jednocześnie nie obawiając się o przekroczenie maksymalnej bezpiecznej, dobowej dawki paracetamolu i ibuprofenu.

Ibuprofen podaje się co 8 godzin, a gdy pomiędzy dawkami ibuprofenu gorączka nie spada, można podać dodatkowo paracetamol w odstępach 4-6 godzinnych. Zauważyłem, że zrozumienie tego schematu dawkowania sprawia rodzicom kłopot (!), zwłaszcza gdy do rozmowy z farmaceutą wkradają się emocje i lęk o zdrowie malucha. Dlatego postanowiłem dla Ciebie przejrzyście rozpisać to dawkowanie. O to przykład:

  • 8.00 ibuprofen
  • 12.00 paracetamol
  • 16.00 ibuprofen
  • 20.00 paracetamol
  • 24.00 ibuprofen
  • 04.00 paracetamol

Zwróć uwagę, że odstęp między kolejnymi podaniami tej samej substancji wynosi 8 h – co daje nam 3 dawki na 24 h. Czyli w Ciągu 24 h podajesz 3x paracetamol i 3x ibuprofen – dzięki czemu nie przekraczasz bezpiecznych dawek dobowych dla tych substancji.

Jednocześnie dzięki podawaniu naprzemiennemu – co 4 h inna substancja – udaje się zwykle opanować nawet trudną do zbicia gorączkę.

Bez jaj! Mam dziecko obudzić o 22.00 i 24.00, by podać mu ostatnie porcje paracetamolu i ibuprofenu?!

Spokojnie. Nie ma takiej potrzeby. Z pomocą przyjdą wtedy czopki, które możesz podać śpiącemu dziecku. I tym samym przechodzimy do kolejnego punktu.

***

Kiedy czopek, kiedy syrop? Zalety i wady!

Czasy kiedy mama rozgniatała nam ogromne tabletki i musieliśmy przyjąć pokaźną porcję gorzkiego proszku minęły bezpowrotnie. Preferowaną formą leku gorączkowego jest postać płynna podana doustnie. W tej formie znajdziemy w aptece zarówno paracetamol i ibuprofen. Jest ona najlepiej tolerowana przez dzieciaki – głównie ze względu na dodatek substancji poprawiających smak. Malina, banan, truskawka i pomarańcza – jest z czego wybierać!

Z kolei czopki są przeznaczone raczej na „występy specjalne”. Świetnie nadają się w sytuacji, gdy dziecko ma trudności z połykaniem, jest poddenerwowane i płacze, śpi. Wtedy podanie leku doustnie groziłoby zakrztuszeniem lub przyjęciem mniejszej niż konieczna dawki. Poza tym byłby to dodatkowy stres dla zmęczonego gorączką malucha.

Zdarza się, że Twój maluch może zwymiotować lek przeciwgorączkowy 🤮 (najczęściej dotyczy to ibuprofenu w płynnej formie). Wtedy następną dawkę możemy podać w formie czopka.

Jest jednak kilka małych ale!

  • Aby czopek zadziałał, jak ma zadziałać ważna jest właściwa aplikacja.
  • Poza tym nie zawsze czopek rozpuszcza się pa aplikacji w całości.
  • Może też utknąć w masie kałowej.
  • Albo dziecko może go wykupkać.

Eh, i jak tu nie zwariować? Powiem szczerze, że spokój przychodzi z wiedzą i doświadczeniem. I o ile to drugie musicie zdobyć sami, z tym pierwszym zawsze staram się Wam pomóc. I z tego też powodu powstała najnowsza książka Pana Tabletki „Gorączka – przewodnik dla roddziców”

gorączka paracetamol ibuprofen

***

Jednoczesne podawanie paracetamolu i ibuprofenu

Jeszcze kiedy Pan Tabletka poznawał tajniki działania leków uczono go, że nie należy podawać jednocześnie paracetamolu i ibuprofenu.

Kilka lat później na aptecznej półce pojawiły się leki dla dorosłych, które w jednej tabletce zawierały obie substancje. W uzasadnionych przypadkach lekarz niekiedy podejmuje decyzję o takim stosowaniu, jednak na własną rękę NIGDY nie podawaj obu leków jednocześnie!

***

Nie naraź się teściowej – czyli trochę o domowych sposobach

Nie są złe. Ale wymagają usystematyzowania 🙂 podstawa to kontrola sytuacji.

Plasterki chłodzące na czoło – mogą ulżyć chwilowo dziecku, ale nie obniżają temperatury ciała. Pobudzają jego receptory zimna i tak jakby oszukują go, że jest trochę chłodniej. Zastosuj plaster jeśli chcesz chwilowo ulżyć cierpieniu swojej pociesze.

Kąpiel w letniej wodzie – skóra rozpalonego dziecka jest bardzo wrażliwa na dotyk. Oczywiście możesz zanurzyć malucha w wodzie, ale nie może być ona lodowata! Najlepiej gdyby temperatura  oscylowała wokół 35-36 stopni, czyli temperatury zbliżonej do prawidłowej ciepłoty ciała.

Napary z lipy, syropy z wyciągiem z lipy – są OK, bo lipa działa napotnie. Delikatnie nasila pocenie się, a parujący z powierzchni pot obniża temperaturę ciała. Pamiętaj jednak, że działanie napotne lipy jest łagodne i surowce ziołowe raczej powinieneś stosować jako wspomaganie leczenia gorączki. (W tym popularny Lipomal – który w mojej opinii, jest delikatnie mówiąc przereklamowany…)

Na trzy zdrowaśki do pieca – działanie napotne level expert. Oczywiście żartowałem. Taka medycyna odeszła już dawno w zapomnienie. I całe szczęście!

***

I jedziemy jeszcze z odpowiedziami na Wasze pytania z Facebooka:

[będę to sobie w wolnych chwilach uzupełniał – chyba że chcesz mi pomóc to śmiało – odpowiedzi a może poprawki ślij na maila :)]

A w ogóle coś na temat Kidofen duo ???

Czy jeśli podajemy dziecku na przemian co 4h paracetamol , ibuprofen i np gorączka już nachodzi po 2 h to można je zamienić wtedy na Kidofen duo (bo lepiej zbija gorączkę )i podać po tych 2 h….???a potem co 6 jak pisze w ulotce..?

Przy zapaleniu ucha syna musiałam dawać naprzemiennie, bo działanie jednego było za krótkie i tak zalecił lekarz. Kiedyś dostaliśmy receptę na kidofen- nie wiem czy nazwy nie przekręciłam ?! Coś takiego…. Chyba połączenie paracetamolu i ibuprofenu i dość długo działał!

Osobiście nie lubię tego Kidofenu duo. Z kilku powodów:

  • w tym leku mamy gotową mieszankę paracetamolu i ibuprofenu – w związku z czym, jeśli ten lek nie pomoże – i gorączka nie spada – to nie możemy standardowo podać po 4 h innego leku z paracetamolem/ibuprofenem (bo już obie substancje podaliśmy) – i jest zonk
  • z moich obserwacji – rodzice i lekarze, nie radzą sobie z dopasowanie dawki. Kurcze nie wiem dlaczego…
  • mam wrażenie, że moda na Kidofen duo ma związek bardziej z nachalnym marketingiem producenta niże z realną potrzebą.

***

Też słyszałam, że paracetamol nie powinien być podawany ciężarnym i dzieciom. I ponoć są na to jakieś badania. Piszę ponoć, bo dotarły do mnie tylko słuchy, żadnych konkretów a sama nie mam czasu na zgłębienie tematu i poszukanie tych rzekomych badań. Może i do tego się Pan odniesie w art?

Nie znam takich badań. Ale ta wiedza ciągle się aktualizuje. Z pewnością paracetamol i ibuprofen to są chyba dwa najlepiej przebadane leki w tym wskazaniu.

***

Jaką dawkę paracetamolu podawać w czopkach?

Możecie się tutaj spotkać z różnymi szkołami. Uczono nas jeszcze kilka lat temu, że dawkę dopasowujemy do wagi +- 20-25 mg/kg m. c. Ale w tym momencie uznaje się, że stosuje się podobną dawkę w czopkach jak w formie doustnej.

***

A słyszałam że paracetamol w ogóle na dzieci źle wpływa… Koleżanka interesuje się takimi tematami, dużo czyta i stosuje domowe sposoby na walkę z infekcja czy drobnymi chorobami..

Hm, ja nie słyszałem o takim „złym wpływaniu”. Ale takich koleżanek to trochę się boję.Niech sobie męczą swoje dzieci, ale od mojego to z daleka…

***

A ja ostatnio jak byłam z synkiem u pediatry to mówił, żeby najpierw podawać paracetamol na gorączkę a jak nie zadziała to dopiero ibuprofen. Każdy mówi co innego…

Oj nie – ten mówił dobrze.

***

U nas lepiej się sprawdza ibuprofen niż paracetamol. Są jednak sytuacje gdy nie wolno go podawać (jak ospa). Chętnie dowiem się w jakich innych sytuacjach powinnam się wstrzymać z tym lekiem.

Ibuprofen jest przeciwwskazany w takich sytuacjach jak:

  • Nadwrażliwość na ibuprofen
  • Czynna lub występująca w przeszłości choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy, perforacja lub krwawienie, również występujące po zastosowaniu innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych
  • Ciężka niewydolność wątroby, ciężka niewydolność nerek lub ciężka niewydolność serca
  • Istniejące lub występujące w przeszłości objawy alergii w postaci kataru, pokrzywki lub astmy oskrzelowej, po przyjęciu kwasu acetylosalicylowego lu b innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych
  • Trzeci trymestr ciąży
  • Jednoczesne przyjmowanie innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych, w tym wybiórczych inhibitorów COX – 2 (zwiększone ryzyko wystąpienia działań niepożądanych)
  • Skaza krwotoczna

***

U nas czasami były tak wysokie gorączki że nie pomagało naprzemienne, ale zawsze mam problem z tym zachowaniem odstępu czy leki można podać co godzinę pilnując potem godzin od podania pierwszej dawki… I który lepszy czy jest to obojętne czy jakikolwiek Ibuprofen czy też jest preparat polecany.

Hm, co do trudno zbijalnych gorączek – warto sprawdzić czy:

  • na pewno dawka leku jest dopasowana do wagi
  • czy jest zachowana (opisana wyżej) ciągłość w podawaniu leku – czy kolejną dawkę podajemy nawet jeśli temperatura jest OK (szczególnie w nocy)

Jeśli to nie pomaga to zdarza się że dziecko „taką ma urodę”, albo trafiają się Wam okropne choróbska…

Czy jest różnica w różnych ibuprofenach (Ibuprm, Nurofen, Ibum, itd…)? Według mnie w działaniu nie ma – może być różnica w smaku.

***

My tak właśnie mamy przykazane od lekarza, że nie wolno dopuścić przy wysokiej gorączce do skoków. Syn ma problemy moczowodowe i jak łapie infekcje to gorączkę od razu 40st i muszę co 4h dawać naprzemiennie lek przeciwgorączkowy nawet z antybiotykiem podaje bo zanim zacznie działać to jakieś 2doby. Też wcześniej nie wiedziałam że można tak mieszać przeciwgorączkowe. U nas najlepiej działają czopki z ibuprofenem.

To w zasadzie nie jest pytanie, ale zostawiam jako takie świadectwo 🙂 Mama wie co robi i zna swoje dziecko. To kluczowa sprawa. Żeby się uczyć z choroby na chorobę.

***

Pan Tabletka, Moja córka miała we wczesnym dzieciństwie drgawki gorączkowe więc każdy wzrost temperatury był dla nas trudny. Mieliśmy zalecenie naprzemiennego podawania ibuprofenu (bardziej skuteczny) i paracetamolu (mniej skuteczny). Zdarzało się, że nawet ibuprofen słabo zbijał gorączkę i wtedy musieliśmy włączać pyralginę. No ale jak wspomniałam, mieliśmy wyjątkową sytuację.

Kolejny komentarz mądrej mamy.

BTW – Pyralginę włącza się w absolutnie wyjątkowych sytuacjach i zwykle w kontakcie z lekarzem.

***

Czy po szczepieniu podawać paracetamol? Tak zalecił pediatra, a później wyczytałam że nie zaleca się podawania paracetamolu przez 3 tygodnie bodajże.

Przyznam, że spotkałem się z takimi zaleceniami – lekarze zalecają jednorazową dawkę paracetamolu – żeby dziecku nie dokuczały obrzęk i ból w miejscu ukłucia.

Ja nie podważam decyzji lekarza który widział i sam oceniał stan dziecka.

***

Z chęcią przeczytam porównanie paracetamolu z ibuprofenem ? W Holandii na przykład paracetamol jest lekiem na wszystko, dosłownie, dopiero jak człowiek się wykańcza to przepiszą np antybiotyk czy ogólnie coś innego .. więc zastanawia mnie skoro paracetamol nie działa przeciwzapalnie to skąd i dlaczego właśnie paracetamol jest w Holandii nr jeden …osobiście na moje dzieci działa najlepiej ibuprofen choć zdarzały się też gorączki gdzie podawałam na zmianę z paracetamolem, więc zawsze i jedno i drugie w domowej apteczce….

Zostawiam dla informacji.

***

Ja zawsze się zastanawiam jak i jak długo przechowywać takie leki z paracetamolem i ibuprofenem, po otwarciu.

Tutaj rozwiązanie jest proste, ale nie uniwersalne:

  • szukamy informacji na opakowaniu danego leku i do tego się stosujemy
  • jeśli nie ma żadnej informacji – to zwykle oznacza, że można go przechowywać do końca daty ważności.
Złota rada Pana Tabletki 📣

Jeśli otwierasz lek który jest ważny np. 6 miesięcy po otwarciu – wtedy zapisz markerem na butelce datę pierwszego otwarcia.

Będziesz mieć pewność do kiedy możesz tego leku bezpiecznie używać.

***

Ja mam pytanie w kwestii takiej, czy dziecku podajemy lek gdy pojawia się gorączka i czekamy do momentu gdy wzrośnie drugi raz, czy podawać co 6 godzin bez względu na to czy występuje temperatura czy nie…

Na tak zadane pytanie trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Ponieważ nie wiem czym ta gorączka jest spowodowana.

Ale zakładając że mamy do czynienia z trudnym przypadkiem, ciężkiej do zbicia, wysokiej gorączki – wtedy podajemy naprzemiennie paracetamol i ibuprofen, nawet co 4h niezależnie od tego czy temperatura znów po tych 4h rośnie.

Masz wątpliwość – bądź w kontakcie z lekarzem!

***

Jeśli podajemy leki w schemacie co 4h ibuprom/paracetamol to czy podajemy za każdym razem zalecaną maksymalną jednorazową dawkę leku w mg/kg m.c. czy maksymalną dobową dawkę leku w mg/ kg mc dzielimy przez 3? (Bo odstęp jest co 8h i w sumie licząc pojedyncze maksymalne dawki zawsze wchodzi na dobę o wiele mniej niż teoretycznie można podać.) Jak ma się to liczenie do dawek proponowanych w czopkach.

Dobre pytanie. Tutaj też trudno o jedną i zawsze skuteczną odpowiedź.

Standardem jest podawanie dziecku najmniejszej – ale skutecznej dawki leku. Ja jestem zwolennikiem – w trudnej gorączce i naprzemiennym podawaniu paracetamolu i ibuprofenu – stosowanie raczej tych ciut wyższych dawek. Czyli jeśli dla paracetamolu mamy zakres 10-15mg kr m.c. – to ja celuję w 15mg.

A co do zbliżenia się do maksymalnej dawki dobowej – hm, im dalej od niej tym bezpieczniej 🙂

Jeśli chodzi o czopki z paracetamolem i ibuprofenem – TO NIGDY NIE DZIELIMY CZOPKÓW. Trzeba wstrzelić się w dostępną dawkę. Po prostu.

***

Gdzie najlepiej przechowywać syropy paracetamol/ibuprofen dla dzieci podczas upałów, takie jak były w te wakacje? Można w lodówce?

Zawsze zgodnie z zaleceniami producenta. O przechowywaniu leków podczas upałów – napisałem tutaj.

🙂 ach te wakacje.

***

Leki oryginalne a leki generyki. Różnice w działaniu. Które leki (nazwy konkretnych) to oryginały. a które generyki. Dlaczego pediatrzy o tym nie mówią, w aptekach nie ma takiej informacji i na ulotce tez nie…

W wielu przypadkach nie ma to większego znaczenia (np. w syropach o natychmiastowym uwalnianiu substancji leczniczej).

Nie ma żadnego zapisu w prawie, który nakazywał obowiązek informacyjny tego typu.

***

Od jakiej temperatury podawać leki przeciwgorączkowe? Słyszałam że powinno się dopiero powyżej 38,5

Było już o tym wyżej 🙂 dużo zależy od tego jak dziecko reaguje na podwyższoną temperaturę – ale za taką graniczną wartość uznaje się właśnie 38-38,5 st C.

***

A ja napiszę, w temacie gorączki, że podawanie leków to indywidualna kwestia zależna od organizmu dziecka. Mówi się, że gorączka jest pożyteczna, ale są sytuacje – jak w przypadku mojej Córki, że przy temperaturze 38 doświadczyliśmy drgawek gorączkowych z utrata przytomności. W naszym przypadku nie czekam na osławione „38,5”, tylko podaje lek (paracetamol najlepiej się sprawdza). To czy zbijać gorączkę to decyzja rodzica, który dziecko zna i obserwuje, a nie odgórnych pseudozasad.

Dokładnie 🙂

***

Nie wiem czy ktoś wspomniał ale wydaje mi się ze wiele osób nie jest świadomych ze paracetamol “nie działa na ich dziecko” bo często stosowana jest nieodpowiednia dawka, czyli tak naprawdę jest ok. Ja zetknęłam się z tym tematem przy szczepieniu i Calpolu gdzie 2.5 ml do podania z ulotki na bank będzie miało inny wpływ na bobasa 4,5 kg a inny na 6,5 kg

Cenna uwaga mądrej mamy.

Kłopot jest taki, że na tym Calpolu jest taka sama dawka w przedziale 4,5-6,5.

Najlepiej przeliczyć dawkę do wagi, a tabelką z opakowania posiłkować się tylko dla orientacji.

***

Proponuję napisać, żeby leki przeciwgorączkowe dawkować wg wagi dziecka ponieważ opisy na kartonikach są nieprecyzyjne i czasem temperatura nie spada. Pozdrawiam.

Słuszna uwaga. Napisałem.

***

Czy po paracetamolu mogą wystąpić u dziecka biegunki? Po kilku takich biegunkach doktor zaleciła by zażywać tylko ibuprofen. I tak cała moja mała trójca. Oczywiście wcześniej w formie czopków. Teraz za granicą (de) przepisują głównie ibuprofen, nie zdarzyło nam się nawet by ktoś polecił paracetamol na wysoką temperaturę. Rozumiem ze ibuprofen działa lepiej jako lek przeciwzapalny?

Po każdym leku mogą wystąpić u dziecka biegunki i lekko rozwolnione kupki. Po gorączce również. Często trudno ocenić czy chodzi o gorączkę, czy o lek.

Trzeba obserwować dziecko i ewentualnie zmieniać syropy i substancje.

I tak – ibuprofen działa przeciwzapalnie.  A paracetamol nie.

***

Niemowlęta i czopki. Moja córka była drobniutka od urodzenia i mało przybierała na wadze. Pediatra w razie gorączki kazał podawać czopki bo są łagodniejsze w działaniu dla takiego malucha. Wiedziałam że powinnam dostosować dawkę do wagi dziecka, ale często było tak że z moich obliczeń wychodziło że mam podać 1 cały czopek i np. 1/4 albo 1/2 drugiego. I to bywało już kłopotliwe.

Nie dzieli się czopków. To niestety jest ich wada…

***

Czy wszystkie syropy z paracetamolem są tak niedobre w smaku? Na mojego synka szybciej działa paracetamol. Niestety często wymiotuje tym syropem . Jeśli dziecko zwymiotuje lek podać kolejną dawkę czy odczekać?

Niestety paracetamol jest koszmarnie gorzki. Sposobem jest tutaj podawanie dziecku tych syropków z słabszą dawkę – wtedy mniejsza ilość paracetamolu powoduje, że syrop jest smaczniejszy.

Co do wymiotów – wszystko zależy od czasu. Jeśli dziecko zwymiotuje od razu – wtedy podaje się jeszcze raz to samo.

Jeśli po 30 min – wtedy już raczej zakładamy, że lek się wchłonął – ostatecznym potwierdzeniem jest czy gorączka spada…

***

Jeśli dziecko (starsze 10 lat) nie ma gorączki, jedynie lekko podwyższona temp, a źle się czuje, boli głowa to czy można podać paracetamol lub ibuprofen jako przeciwbólowy? W tym wypadku nie chodzi mi o zbicie temperatury która tak naprawdę nie jest jeszcze wysoka a samo działanie przeciwbólowe tylko, bo często zdarza się, ze moje dzieci nie gorączkują mocno a tylko boli je głowa, na drugi dzień jest już Ok, żadne przeziębienie ani choroba się zazwyczaj nie wykluwa.

Wszystko zależy od dziecka i od Twojej polityki lekowej 🙂

Grunt to umiar i zdrowy rozsądek.

***

W tamtym roku synek miał grypę, zbijałam tylko gorączkę powyżej 39 stopni czopkami, ibuprofen na zmianę z paracetamolem. Ibuprofen szybciej zbijał gorączkę i na dłużej. Do tego chłodne okłady i chłodna kąpiel na noc, kiedy gorączka rosła

Super 🙂 i jak najmniej gorączek!

***

Czy przy ząbkowaniu podając dziennie 2-3 dawki co 6 godzin (zamiast co 4) można stosować paracetamol dłużej niż zalecane 3 dni? Wiadomo, ze ząbkowanie nie trwa 3 dni, tylko na przykład 2 tygodnie.

Każde dłuższe podawanie leku niż opisane w ulotce – trzeba przegadać z lekarzem.

Przy ząbkowaniu warto również rozważyć naprzemienne podawanie paracetamolu i ibuprofenu + stosowanie masażu i żelów na dziąsełka.

***

Moje dziecko ma problem z wypijanie dużych ilości syropu na raz – a nie chcę podawać czopków – co mogę zrobić?

Najbardziej skondensowaną formą paracetamolu jest syrop Pedicetamol – warto o nim poczytać.

Co lepsze: syrop czy czopki? Który syrop jest najzdrowszy? (bez cukru/maltodekstryny, konserwantów, etc)

Leki nie są żywnością. Są złem koniecznym. Najważniejsze jest to żeby dawka paracetamolu/ibuprofenu była dobrze dopasowana i żeby dziecko ten lek zjadło, a nie pluło nim na kilometr i nie miało traumy na pół życia…

***

Zdrowotności,

Pan Tabletka

Marcin

***

A jak wybrać termometr na podczerwień – sprawdź mój ranking termometrów bezdotykowych 2022, sprawdź też,co w tym temacie podpowiada Artur Rakowski z zaprzyjaźnionego bloga Po męsku o zdrowiu.

***

🔥🔥🔥 Stuk-puk! Nowa pozycja od Pana Tabletki już się drukuje. Jeśli chcesz przekonać się, czy Ty albo ktoś z Twoich bliskich potrzenuje zmierzyć się z tematem gorączki i opanować go od strony teoretcznej i praktycznej to kliknij w link i przekonaj się sam/a. Coś czuję, że polubicie się z gorączką ⬇⬇⬇

gorączka książka pan tabletka

O autorze

Marcin Korczyk

mgr farm. Marcin Korczyk - farmaceuta praktyk, twórca internetowy, key opinion leader, autor książki "Odporność. Czy Twoje dziecko może nie chorować?"
Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego na wydziale farmaceutycznym. Po studiach pracował w aptece całodobowej w Nowym Sączu - i w trakcie pracy rozpoczął tworzenie bloga www.pantabletka.pl - zapisując odpowiedzi na najczęściej zadawane przez pacjentów pytania.

Od czasu złożenia bloga w 2015 roku - do dziś - blog stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i opiniotwórczych portali z wiedzą o racjonalnym stosowaniu leków i suplementacji.

Podobne Te artykuły również
mogą cię zainteresować

Chcesz być na bieżąco?
Dołącz do newslettera

Wysyłam tylko wartościowe treści.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych w celu otrzymawania informacji marketingowych od Pana Tabletki, i akceptuję politykę prywatności.

 

Zapis do kolejki po książkę z przepisami.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Pana Tabletki - czyli od firmy Merito Marcin Korczyk ul. Kochanowskiego 30 33-300 Nowy Sącz. NIP 652-170-26-01].

 

Zapis na listę oczekujących na dodruk książki „Odporność”.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Pana Tabletki - czyli od firmy Merito Marcin Korczyk ul. Kochanowskiego 30 33-300 Nowy Sącz. NIP 652-170-26-01].