ScrollToTop
zapalenie krtani

Ostre podgłośniowe zapalenie krtani – co to za choroba? Czy jest się czego bać?

Artykuły, Warto przeczytać

12 stycznia 2023

Ostre podgłośniowe zapalenie krtani u dzieci (nazywane też krupem wirusowym) wzbudza nieraz wielki niepokój wśród rodziców. Infekcja spowodowana jest głównie przez wirusy z grupy paragrypy, adenowirusy czy wirus RSV. Dlaczego jest niebezpieczna? Ponieważ dochodzi w jej przebiegu do obrzęku krtani i duszności. Jej charakterystycznym objawem jest „szczekający” kaszel. W przypadku tej choroby bardzo ważna jest szybka reakcja i odpowiednie leczenie. Skąd się bierze krup wirusowy? Dlaczego atakuje głównie dzieci? Kiedy zgłosić się do lekarza? I co zrobić podczas napadu duszności i kaszlu? – Powiem Ci w tym wpisie.

***

Krtań, nagłośnia, podgłośnia, czyli trochę anatomii

Krtań to narząd należący do układu oddechowego, który łączy gardło z tchawicą. Służy nam m.in do wydawania dźwięków, ale też chroni przed zakrztuszeniem. Dzieli się na część nagłośniową, głośnię i część podgłośniową. 

Część nagłośniowa

W tej części krtani znajduje się nagłośnia. Zbudowana jest z chrząstki o kształcie przypominającym liście babki zwyczajnej. Pełni bardzo ważną funkcję w momencie połykania pokarmu, pochyla się do tyłu w taki sposób, by zamknąć wejście do dróg oddechowych, dzięki czemu jedzenie trafia bezpośrednio do przełyku, a nie do oskrzeli. Na tym odcinku może dojść do bardzo groźnego zapalenia krtani, wywołanego przez bakterie Haemophilus influenzae, które grozi uduszeniem się chorego. Na szczęście obecnie taka sytuacja ma miejsce bardzo rzadko, ponieważ dzieci w pierwszym roku życia podlegają obowiązkowemu szczepieniu przeciwko tej bakterii.

Głośnia

W tej części znajdują się fałdy głosowe, to kluczowe miejsce powstawania głosu. Jednak w temacie infekcji, ta część krtani nie jest tą najistotniejszą.

Część podgłośniowa

To część krtani, którą wirusy atakują najczęściej. Infekcja prowadzi do obrzęku błony śluzowej, co powoduje obturację, czyli zwężenie podgłośniowe krtani i utrudniony przepływ powietrza, któremu często towarzyszy charakterystyczny świst.

***

Zapalenie krtani u dziecka

Ostre podgłośniowe zapalenie krtani najczęściej występuje u dzieci między 6. miesiącem a 6. rokiem życia. Dlaczego nie atakuje dorosłych? Między innymi dlatego, że istnieje kilka znaczących różnic pomiędzy budową krtani u dziecka a u dorosłego człowieka, najważniejsze to:

  • tkanka podśluzowa u dzieci jest bogatsza w naczynia krwionośne i limfatyczne, szczególnie w części podgłośniowej, co zwiększa jej podatność na obrzęk,
  • krtań dzieci jest krótsza i ustawiona “wyżej”, co sprzyja oziębieniu podczas oddychania i zwiększa ryzyko infekcji górnych dróg oddechowych,
  • część podgłośniowa krtani jest u dzieci dużo węższa niż u dorosłych, dlatego już niewielki obrzęk może skutkować dusznością i kaszlem.

***

Jak rozpoznaje się krup, czyli podgłośniowe zapalenie krtani u dziecka?

Przebieg infekcji jest bardzo charakterystyczny, dlatego do jej rozpoznania lekarz nie potrzebuje żadnych testów diagnostycznych. Często około 2-3 dni przed ostrym zapaleniem krtani, u malucha występują objawy zwykłego przeziębienia, takie jak katar, stan podgorączkowy czy chrypka. 

Następnie pojawiają się typowe symptomy podgłośniowego zapalenia krtani (krupu dziecięciego):

  • napady suchego tzw. szczekającego kaszlu,
  • trudności w złapaniu powietrza,
  • duszności,
  • świst oddechowy.

Infekcji może towarzyszyć także gorączka, zazwyczaj niewysoka.

***

Napad szczekającego kaszlu – co robić?

Początek podgłośniowego zapalenia krtani u dzieci jest ostry, objawy najczęściej rozpoczynają się nagle – zazwyczaj w nocy lub nad ranem. Kiedy dziecko zaczyna uporczywie kaszleć, ma trudności ze złapaniem powietrza, niezwykle ważna jest szybka i odpowiednia reakcja. Nie ma tutaj miejsca na panikę. Należy wziąć malucha na ręce i wystawić na działanie zimnego powietrza. Można wyjść z nim na zewnątrz domu, na balkon lub po prostu przystawić dziecko do otwartej lodówki. Zimne powietrze wpłynie na drogi oddechowe i ułatwi dziecku oddychanie.

S O S ❗️❗️❗️

Kiedy dziecko chorujące na krup zaczyna uporczywie kaszleć, ma trudności z oddychaniem, ze złapaniem powietrza wystaw malucha na działanie zimnego powietrza. 🥶🥶🥶

Można wyjść z nim na zewnątrz domu, na balkon lub po prostu przystawić dziecko do otwartej lodówki. Zimne powietrze wpłynie na drogi oddechowe i ułatwi dziecku oddychanie.

***

Leczenie ostrego zapalenia krtani

Niezwykle ważne w procesie zdrowienia jest zapewnienie choremu dziecku bezpiecznej i spokojnej atmosfery. Spróbuj się opanować i trzymać nerwy na wodzy. Dziecko doskonale wyczuwa nasze emocje, a każdy dodatkowy i niepotrzebny bodziec emocjonalny może nasilić duszności i prowokować napady kaszlu. Należy wówczas dziecko wziąć na ręce, uspokoić i przytulić, całkiem miłe to leczenie, prawda? 🙂

Ale to nie wszystko…

Powietrze w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko powinno mieć odpowiednią jakość (czystość i wilgotność).  W celu nawilżenia powietrza można np. położyć mokre ręczniki na kaloryferach lub zastosować nawilżacze powietrza.

 

O tym, jak ważna jest jakość powietrza w Waszych 🏠 przeczytasz więcej tutaj:
💨 https://pantabletka.pl/wilgotnosc-powietrza-oczyszcznie-po-co-sharp/
💨 https://pantabletka.pl/najlepszy-nawilzacz-jak-wybrac-i-dlaczego-opinia/
💨 https://pantabletka.pl/jonizacja-powietrza-po-co-sharp/

***

Jakie leki podać dziecku w ostrym podgłośniowym zapaleniu krtani?

Z uwagi na to, że ostre zapalenie krtani to infekcja wirusowa, leczenie polega wyłącznie na działaniu objawowym – chcemy zmniejszyć obrzęk krtani, żeby ułatwić dziecku oddychanie. Lekami, które świetnie się do tego nadają są glikokortykosteroidy podawane najczęściej w nebulizacji, chociaż mogą być również podane doustnie, domięśniowo lub doodbytniczo. Terapię tymi lekami zleca lekarz!

 

Dla zainteresowanych podrzucam link do kursu, w którym tłumaczę problem stosowania sterydów, czym są nebulizacje i jak je wykonywać: https://kursydlarodzicow.pl/produkt/skuteczna-nebulizacja-skuteczne-leczenie-kurs-dla-rodzicow/
I do wpisu o nebulizatorach, gdybyście mieli potrzebę ich zakupu i używania: https://pantabletka.pl/nebulizatory-inhalatory-analiza-opinie-jak-wybrac/

***

Jak długo trwa leczenie podgłośniowego zapalenia krtani u dzieci?

Podgłośniowe zapalenie krtani u dzieci leczy się tak długo, jak długo występują objawy. Choroba ma na ogół przebieg łagodny, samoograniczający się, ale z uwagi na możliwe powikłania budzi w rodzicach ogromny niepokój. Objawy schorzenia utrzymują się około 48-72 h, chociaż w niektórych przypadkach infekcja może się przedłużać do tygodnia.

U około 5% dzieci przebieg infekcji jest ciężki i wymaga leczenia szpitalnego.

Objawami alarmującymi, przy których należy niezwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe, są:

  • zasinienie skóry dziecka (szczególnie w obrębie błon śluzowych, np. wokół ust),
  • zaburzenia świadomości,
  • narastający wysiłek oddechowy, 
  • zły stan ogólny. 

***

Podgłośniowe zapalenie krtani u dzieci (krup) – podsumowanie

Nigdy nie lekceważ podgłośniowego zapalenia krtani u dziecka. Pomimo że w większości przypadków choroba ma łagodny przebieg, może być bardzo groźna w skutkach. Każdy przypadek powinien być indywidualnie zdiagnozowany przez lekarza, który dobierze odpowiednie leczenie i oceni ewentualną konieczność podjęcia dalszego leczenia w szpitalu.

***

Serdeczności,

Pan Tabletka

Marcin

zdrownik promocje

 

O autorze

Marcin Korczyk

mgr farm. Marcin Korczyk - farmaceuta praktyk, twórca internetowy, key opinion leader, autor książki "Odporność. Czy Twoje dziecko może nie chorować?"
Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego na wydziale farmaceutycznym. Po studiach pracował w aptece całodobowej w Nowym Sączu - i w trakcie pracy rozpoczął tworzenie bloga www.pantabletka.pl - zapisując odpowiedzi na najczęściej zadawane przez pacjentów pytania.

Od czasu złożenia bloga w 2015 roku - do dziś - blog stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i opiniotwórczych portali z wiedzą o racjonalnym stosowaniu leków i suplementacji.

Podobne Te artykuły również
mogą cię zainteresować