Obstilax – wyreguluje czy uzależni?
Czujesz się ciężko? Cierpisz na zaparcia? Chcesz uregulować pracę jelit? Mało które reklamy trafiają w tak czułe punkty naszej ludzkiej natury, w nasze kompleksy – jak reklamy środków na odchudzanie. Obstilax jest tego świetnym przykładem. W tym wpisie znajdziesz analizę składu Obstilaxu i moją opinię.
Obstilax- czytelnicy proszą o opinie
Dostałem pytanie od czytelniczki:
„Witam. czy można prosić o opinie nt suplementu diety Obstilax „w celu uregulowania pracy jelit”. Czy ktoś stosował i poleca?”
Chętnie wyrażę swoją opinię, ponieważ strasznie mnie ten produkt denerwuje. Może według mnie bardziej zaszkodzić niż pomóc. Przymierzałem się do tego już w zeszłym roku, bo Obstilax pierwotnie miał jeszcze gorszy skład niż teraz . Ale ciągle nie rozumiem, dlaczego taki produkt może być suplementem diety…
Obstilax
Suplement diety, 14 tabletek.
Słuchając reklamy ma się nieodparte wrażenie, że Obstilax można, a nawet trzeba stosować regularnie – w końcu ma „regulować pracę jelit”. Regulowanie to proces, który z założenia wymaga czasu. Ale najpierw zerknijmy co jest w składzie.
Skład w 1 tabletce:
- Ekstrakt z liści senesu 200mg – to mocny składnik o działaniu PRZECZYSZCZAJĄCYM – napisałem o nim trochę więcej niżej, bo mamy tutaj haczyk. Do tego brak standaryzacji na zawartość antrazwiązków – nie wiemy jakiej jakości jest ten wyciąg;
- Ekstrakt z korzenia cykorii 100mg – pobudza wątrobę do wydzielania żółci, jest naturalnym prebiotykiem… – fajny składnik.
Zalecane spożycie:
- 1-2 tabletki na noc, popijając 1/2 szklanką wody.
- Nie należy przekraczać dziennej zalecanej porcji do spożycia.
- Nie stosować częściej niż 2-3 razy w tygodniu. W przypadku dłuższych zaparć należy zwrócić się do lekarza.
- To są bardzo ważne informacje – ale co oznacza „w przypadku dłuższych zaparć należy zwrócić się do lekarza” – według mnie mamy tutaj zbyt duże pole do interpretacji – preparaty z senesem – można stosować doraźnie – według mnie nie może być tutaj mowy o żadnym przewlekłym stosowaniu.
Przeciwwskazania: nie stosować podczas ciąży i laktacji (!) – senes podawany w ciąży może powodować skurcze, a nawet poronienie.
Czy Obstilax będzie działał skutecznie?
No Panie Tabletka, to gdzie jest ten haczyk? Przecież byś się nie produkował na marne…
Cały problem w tym, że regularne stosowanie WYCIĄGU Z SENESU – UZALEŻNIA JELITA, prowadzi do ich ROZLENIWIENIA – czyli taki Obstilax stosowany zbyt często (a według mnie do tego zachęca reklama)- może spowodować przewlekłe zaparcia i nieustanne uczucie ciężkości… Uzależnienie tego typu jest bardzo korzystne. Dla producenta. Nie da się później bez takiego produktu funkcjonować…
Ale to jeszcze nie koniec skutków ubocznych.
- Stosowanie środków na bazie senesu może prowadzić do odwodnienia i zaburzenia równowagi elektrolitowej – co może negatywnie wpłynąć na pracę serca;
- wyciągi z senesu mogę zmieniać działanie leków antyarytmicznych i regulujących ciśnienie;
- Wyciągi z senesu przyśpieszając pasaż jelitowy – mogą również zmieniać wchłanianie innych leków – warto o tym pamiętać.
Jak unikać niebezpieczeństwa?
Hm, ja generalnie odradzam tego typu preparaty. Jeśli ktoś się już nie decyduje – zostaje stosować to tak rzadko jak się da. Niezależnie czy to będzie niewinnie wyglądając herbatka, suplement diety, czy lek.
Mamy w tym momencie bezpieczniejsze alternatywy – choćby takie oparte na makrogolu. Warto również poszukać przyczyn – przewlekłe zaparcia mogą być pierwszym objawem poważniejszych problemów.
Panie Tabletka – to co w takim razie usprawnia pracę jelit?
- Po pierwsze prawidłowe, regularne nawodnienie;
- Warto zadbać o aktywność fizyczną – nic tak nie stymuluje pasażu jelitowego jak ruch – czyli TRENING ZAMIAST TABLETEK;
- uzupełnienie flory bakteryjnej – prebiotyki + probiotyki (oczywiście te naturalne w pierwszej kolejności);
- dieta! – lekka, bogato-resztkowa, regularne posiłki… dobra dieta to podstawa;
- regulująco działają preparaty ziołowe na bazie nasion babki płesznik i ziaren lnu – ważne jest regularne stosowanie i picie odpowiedniej ilości płynów;
- z preparatów aptecznych warto zwrócić uwagę na leki na bazie makrogolu – to stosunkowo bezpieczny składnik, nie powodujący uzależnienia.
Uf, tyle. Odpowiadając na pytanie czytelniczki – ja tego produkty nie polecam.
Uważaj, nie uzależnij się głupio.
Trzymaj się zdrowo.
EDIT: Produkt wycofany z obrotu. Miejcie się na baczności z produktami o analogicznych składach. A moje rady co do tego, jak dbać o sprawne jelita pozostają aktualne.
Zdrowo pozdrawiam,
Pan Tabletka
Marcin
***
To może jeszcze w zestawie moja opinia na temat:
- Calominal?
- Hepaslimin?
- Liporedium?
- Seria Therm Line?
- A może o moich tabletkach na odchudzanie? Fit green za miliony monet?
O autorze
Marcin Korczyk
Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego na wydziale farmaceutycznym. Po studiach pracował w aptece całodobowej w Nowym Sączu - i w trakcie pracy rozpoczął tworzenie bloga www.pantabletka.pl - zapisując odpowiedzi na najczęściej zadawane przez pacjentów pytania.
Od czasu złożenia bloga w 2015 roku - do dziś - blog stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i opiniotwórczych portali z wiedzą o racjonalnym stosowaniu leków i suplementacji.