ScrollToTop
wypadanie włosów po ciąży

Nadmierne wypadanie włosów po ciąży

Artykuły, Warto przeczytać

11 października 2022

Nadmierne wypadanie włosów po ciąży dotyczy większości kobiet w połogu. Czy to normalne, a może jest się czym martwić? Dlaczego włosy po ciąży nadmiernie wypadają? Kiedy to się skończy? A może warto pomóc sobie jakimiś suplementami albo witaminami na wypadanie włosów?

***

Wiem, że nadmierne gubienie włosów może przysparzać wiele stresu i psuć samoocenę, ale szczerze liczę na to, że ten wpis pomoże Wam bardziej zrozumieć ten problem, a dzięki jego zrozumieniu także trochę się do niego zdystansować i szerzej uśmiechnąć do siebie samej. 

***

Dlaczego włosy po ciąży wypadają?

Wypadanie włosów po ciąży u większości z Was to po porostu czysta fizjologia. Pewnie zauważyłyście, że w czasie ciąży nie miałyście tego problemu, a wręcz przeciwnie – Wasze włosy były super jak nigdy dotąd – jeśli tak, to wcale się Wam nie wydawało, że tak jest/było. W ciąży zmienia się Wasza gospodarka hormonalna m. in. zwiększa się stężenie estrogenów, które wpływają za zmianę cyklu życia włosa.

A jak wygląda cykl życia włosa?

Na sam cykl życia włosa przypadają 3 fazy:

  • anagen (faza wzrostu) – to w tej fazie komórki w mieszku włosowym dzielą się intensywnie, a my obserwujemy, jak włos większa swoją długość. Do tego w tym czasie wytwarzana jest melanina, czyli barwnik nadający im kolor. W tej fazie znajduje się większość, bo około 90% włosów. Jeśli chodzi o włosy na głowie to trwa ona 2-6 lat.
  • katagen (faza przejściowa) – w trakcie jej trwania włos przestaje rosnąć i „przygotowuje się” do wypadnięcia. Zaczyna przesuwać się w kierunku powierzchni skóry. Znajduje się w niej 1-3% włosów. Trwa krótko, bo 1-2 tygodnie. 
  • telogen (faza spoczynku) – to ostatnia faza cyklu włosowego, trwa 2-4 miesięcy. W tym czasie włos traci barwnik (melaninę), staje się coraz cieńszy i przesuwa się ku powierzchni naskórka, po czym wypada samoistnie lub zostaje wypchnięty przez kolejny rosnący włos znajdujący się w fazie anagenu – najczęściej do jego wypadnięcia dochodzi podczas mycia lub szczotkowania włosów. Następnie cały cykl włosowy się powtarza.

Cykle życiowe poszczególnych włosów przebiegają w różnym czasie – tzn. nie zaczynają i nie kończą się w jednym, tym samym momencie.

Co dzieje się z włosami podczas ciąży?

Na skutek zachodzącej w organizmie ciężarnej burzy hormonalnej, a szczególnie podwyższonego stężenia estrogenów, włos nie przechodzi w fazę katagenu, a co za tym idzie i jego wejście w fazę telogenu się opóźnia – przez co w ciąży wypada Ci mniej włosów! A Ty cieszysz się bujną fryzurą.

A po porodzie?

Eh, nic nie trwa wiecznie. Po ciąży znów zmienia się Twoja gospodarka hormonalna i wszystko powoli wraca do „normalności” – m. in. spada poziom estrogenów, który w czasie ciąży był wysoki i odpowiadał za Twoją lśniącą, gęstszą czuprynę.

Co w takim razie dzieje się z włosami, gdy ten poziom estrogenów spada i wraca do normy sprzed ciąży?

Normalnie cykle życia poszczególnych włosów „wymieniają się” i nie zachodzą w tym samym czasie. Dzięki temu nie łysiejesz w jednym momencie, po to, żeby włosy za chwilę bujnie odrosły – tylko wszystko dzieje się płynnie, bez bardziej zauważalnych zmian w Twojej fryzurze. Natomiast ze względu na to, że ciąża niejako „przesunęła” fazę wypadania włosów na późniejszy czas, to po porodzie ta faza wypadania włosów, które nie wypadły w trakcie 9 miesięcy ciąży nakłada się z tą „normalną” fazą wypadania włosa. A Ty obserwujesz więcej włosów zostających na szczotce czy w odpływie umywalki.

Wypadanie włosów po porodzie (i to w dużej ilości) jest czymś zupełnie normalnym dla większości kobiet i jest uwarunkowane zmianami hormonalnymi, które zachodzą wtedy w Twoim organizmie.

Nie stresuj się tą sytuacją – to minie.

***

Kiedy i jak długo włosy mogą wypadać po ciąży?

U większości z Was takie zauważalne większe wypadanie włosów zazwyczaj rozpoczyna się około miesiąca po porodzie.

A jak długo trwa? To zależy – zwykle 6-12 tygodni, u niektórych nawet do powyżej roku, w zależności od tempa „stabilizowania się” gospodarki hormonalnej. Po tym czasie powinnaś zauważyć na swojej głowie nowe, krótkie włoski.

Na długość okresu wypadania włosów po ciąży negatywny wpływ ma karmienie piersią – a konkretnie prolaktyna – hormon, który pobudza wydzielanie kobiecego mleka. I nie traktujcie tego, jako zniechęcanie Was do karmienia! Jestem wielkim orędownikiem karmienia piersią i każdą z Was, która może karmić będę do tego namawiał! Ale mówię po prostu jak jest, czego możecie się spodziewać, co nie powinno Was dziwić, zaskakiwać ani martwić – taka jest fizjologia. 

***

Suplementy na wypadanie włosów po ciąży – czy pomogą zwalczyć problem?

Jeśli śledzisz mojego bloga to już na pewno dobrze wiesz, że moimi ulubionymi multiwitaminami nie są tabletki z apteki, a talerz wypełniony pełnowartościowymi, różnorodnymi i kolorowymi produktami spożywczymi. I nie inaczej jest w przypadku nadmiernego wypadania włosów po ciąży – pierwsze co zalecam to zadbanie o swoją dietę i dostarczanie swojemu organizmowi naturalnych witamin i mikroskładników. Dieta „dla włosów” powinna być bogata w produkty zawierające witaminy z grupy B, cynk, miedź, żelazo.

Z kolei w kwestii suplementów diety na wypadanie włosów to pamiętaj o tym, że najlepiej – bo najbezpieczniej i najskuteczniej – dobierać je pod kątem występujących u Ciebie niedoborów, tak aby taką suplementacją nie wywołać nadmiaru jakiegoś składnika w organizmie – bo on tak samo jak niedobór jest niepożądanym stanem. Dlatego decyzję o suplementacji, szczególnie w okresie karmienia piersią najlepiej skonsultować z lekarzem.

Obecnie na rynku są już preparaty dedykowane świeżo upieczonym mamom, także karmiącym piersią (Vitapil Mama, Kerabione Mama). Wybierając taki produkt zwróć uwagę na to, aby zawierał w składzie:

  • aminokwasy siarkowe,
  • krzemionkę,
  • cynk,
  • żelazo,
  • miedź,
  • witaminy z grupy B.

Z kolei jeśli chciałabyś skorzystać z jakiegoś preparatu z mojej analizy produktów na włosy– to mam ogromną prośbę – jeśli karmisz piersią, a na opakowaniu nie ma informacji o tym, czy produkt może być stosowany u kobiet karmiących to przed rozpoczęciem takiej kuracji koniecznie skonsultuj tę decyzję ze swoim lekarzem.

Po drugie unikaj stresu, który wpływa negatywnie nie tylko na Twoje samopoczucie, ale także na kondycję Twoich włosów i paznokci.

Po trzecie zainwestuj w dobre kosmetyki do włosów i skóry głowy (szampony, wcierki, peelingi), które oczyszczą i odżywią skórę głowy od zewnątrz oraz poprawią krążenie.

Po czwarte – możesz rozważyć wykonanie bardziej inwazyjnego zabiegu wykonywanego po konsultacji z dermatologiem np. mezoterapii igłowej skóry głowy.

***

Kiedy zgłosić się do lekarza z wypadającymi włosami po ciąży?

Jeśli to wypadanie włosów po ciąży:

  • przybiera mocno na sile,
  • obserwujesz znaczne przerzedzenie się włosów/łysienie,
  • albo gdy poza samym wypadaniem dołączają do tego choroby skóry głowy jak np. łupież lub łojotok

udaj się na konsultację do dermatologa, aby sprawdzić, czy przyczyna tego stanu nie leży gdzieś indziej niż w poporodowych zmianach hormonalnych. Warto wtedy zbadać chociażby hormony tarczycy czy poziom żelaza.

***

 

Serdeczności,

Pan Tabletka

Marcin

***

Z wpisów, które mogą mogą zainteresować przyszłe i świeżo upieczone mamy:

O autorze

Marcin Korczyk

mgr farm. Marcin Korczyk - farmaceuta praktyk, twórca internetowy, key opinion leader, autor książki "Odporność. Czy Twoje dziecko może nie chorować?"
Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego na wydziale farmaceutycznym. Po studiach pracował w aptece całodobowej w Nowym Sączu - i w trakcie pracy rozpoczął tworzenie bloga www.pantabletka.pl - zapisując odpowiedzi na najczęściej zadawane przez pacjentów pytania.

Od czasu złożenia bloga w 2015 roku - do dziś - blog stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i opiniotwórczych portali z wiedzą o racjonalnym stosowaniu leków i suplementacji.

Podobne Te artykuły również
mogą cię zainteresować