ScrollToTop

Kiedy lek zmienia się w suplement – zmienia się wszystko

Artykuły

19 sierpnia 2017

Zakładam, że skoro czytasz Pana Tabletkę, to kwestia dbania o zdrowie jest dla Ciebie ważna. Żeby odpowiedzialnie dbać o swoje zdrowie, potrzebujesz rozróżniać leki od suplementów. I o tym jest ten wpis.

Zacznijmy od konkretnych przykładów – lek a suplement

(W ich spisaniu pomogli czytelnicy Pana Tabletki w jednej z dyskusji na FB – dziękuję Wam za zaangażowanie w tworzeniu tych przydatnych treści)

Poniższe preparaty dawniej były lekami, a obecnie są suplementami diety. To tylko kilka przykładów. Jeśli chcesz wiedzieć na czym polega różnica – czytaj dalej.

 • Hepatil
 • Calcium Teva (Pliva) – to w folii aluminiowej
 • Terpichol —-> Terpichol Plus
 • Centrum
 • Falvit
 • Trilac –> Trilac Plus
 • Merz Special
 • Ispagul –> Ispagul S
 • Magnezin –> Magnezin Comfort

Najważniejsza różnica między lekiem a suplementem diety w skrócie:

Lek, a suplement – różne role, różne perspektywy

Perspektywa pacjenta:

Leki i dobre suplementy diety są ok. To znaczy – w porządku, że istnieją. Leki stosujesz podczas choroby lub by jej uniknąć. Natomiast suplementy diety są specjalistyczną formą żywności, która ma uzupełniać braki w diecie. To tyle jeśli chodzi o teorię (dokładnie temat opisałem w tym artykule: Istotne różnice między lekiem a suplementem diety).

Perspektywa producenta:

Leki to kłopot i olbrzymie dodatkowe koszty. Suplementy są mniejszym kłopotem i lepszym zyskiem. Więc w sytuacji gdzie to możliwe produkujmy suplementy, zarabiajmy więcej przy mniejszym ryzyku.

Pozamieniajmy leki w suplementy, a oszczędności wpakujmy w reklamę, żeby sprzedawać więcej. Polacy (jeszcze) nie odróżniają leków od suplementów, nikt nie zauważy.

 4 powody dla których producenci zmieniają leki w suplementy

Jest to po prostu wygodne i opłacalne dla producentów. Suplementy diety są dużo łatwiejsze i bezpieczniejsze w obsłudze. Dlaczego?

 • rejestrując suplement nie trzeba przeprowadzać kosztownych badań potwierdzających skuteczność, ani bezpieczeństwo stosowania –  bo suplementy diety są żywnością. Piekarnia nie musi udowadniać, że chleb jest jedzeniem i ma swoje wartości odżywcze;
 • suplementy diety nie podlegają tak rygorystycznej kontroli na każdym etapie produkcji, magazynowania i sprzedaży. Dla przykładu – jeśli kontrola jakości leku nawet kilka lat po wypuszczeniu go do obrotu wykaże np.: zmianę koloru tabletki, producent ma obowiązek na swój koszt wycofać całą serię takiego leku z rynku (czyli czasami setki tysięcy opakowań) i podać informację do publicznej wiadomości. Bardzo często w mig wykorzystuje to konkurencja; przy suplementach nie ma takiego ryzyka;
 • suplementy diety można – w przeciwieństwie do leków – w zasadzie w dowolny sposób reklamować, a reklama jest dźwignią handlu;
 • suplementy diety w swoich składach mogą zwierać bardzo dużo podobnych substancji co leki – dla niezorientowanych pacjentów pozwala to na przedstawianie ich jako pseudo-leki, albo udające-leki-panacea-na każdą-dolegliwość, w efekcie czego ludziska kupują suplementy myśląc, że kupują leki!

Uwaga! Kiedy lek zmienia się w suplement – zmniejsza się dawka!

Najważniejsza zmiana zwykle dotyczy dawki i dawkowania. Nawet jeśli skład po zmianie jakościowo jest podobny, to dawkowanie jest wielokrotnie niższe i dawka też się zmniejsza. W zasadzie producent suplementu musi udowodnić, że to nowe dawkowanie nie ma właściwości leczniczych.

Co to dla Ciebie oznacza? Że suplement diety nie ma prawa działać jak lekarstwo. Oczywiście od tej reguły są wyjątki – istnieje szereg suplementów diety, które mogą być niebezpieczne, np.: zmieniając działanie równocześnie stosowanych leków. Takie najczęstsze niebezpieczne połączenia to:

 • magnez i niektóre antybiotyki;
 • wyciągi z żeń-szenia i leki przeciwdepresyjne;
 • wyciągi z liści miłorzębu i leki hamujące krzepliwość krwi.

W tym artykule przygotowałem dla Ciebie konkretne studium przypadku, świetnie obrazujące tą sytuację (klik-stuk)

A co się NIE zmienia, a według mnie powinno?

Zwykle szata graficzna i nazwa pozostają te same, albo łudząco podobne (zerknij na zdjęcia w artykule, do którego link masz powyżej).

To trochę tak, jakby producent mleka łaciatego zamienił je na łaciate mleko migdałowe, informując o tym drobnym drukiem (i jeszcze zmienił stężenie tłuszczu).

Jakie wnioski dla Ciebie?

Leki działają i mają to udowodnione. Niestety sama nazwa i wspomnienie działania nie wystarczy, żeby preparat był skuteczny. W lekach za działanie odpowiada konkretna substancja/-e użyte w odpowiednim schemacie dawkowania.

W momencie kiedy lek zostaje przerejestrowany na suplement diety, zmienia się wszystko to, co najważniejsze. Bo suplementy diety nie mogą leczyć. Powinny być tylko uzupełnieniem diety.

Nie kieruj się sentymentem do nazwy i brandu.

Czytaj składy i kupuj to, czego potrzebujesz. Jak lek to lek. Jak suplement to suplement. Nie kupuj suplementu, jeśli potrzebujesz leku!  Pamiętaj #suplementydietynieleczą.

Zdrowo pozdrawiam,

Pan Tabletka

Marcin

Ważne różnice między lekiem, a suplementem diety – studium przypadku (klik-stuk)- ten wpis pomoże Ci zrozumieć o co dokładnie Panu Tabletce chodzi.

Podobne Te artykuły również
mogą cię zainteresować

Chcesz być na bieżąco?
Dołącz do newslettera

Wysyłam tylko wartościowe treści.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych w celu otrzymawania informacji marketingowych od Pana Tabletki, i akceptuję politykę prywatności.