ScrollToTop
upacjenta pan tabletka zniżka

Jak sprawdzić poziom witamin i składników mineralnych?

Artykuły, Bez kategorii, Reklama, Warto przeczytać

11 lipca 2023

Przewlekłe zmęczenie, zmiany skórne i znaczny spadek nastroju? Przyczyn pogorszenia się ogólnego stanu zdrowia może być wiele, a jedną z nich często są niedobory witamin i składników mineralnych. Diagnostykę warto rozpocząć od wykonania podstawowych badań krwi, a z tego artykułu dowiecie się, jakie konkretnie badania wykonać.

To kolejny artykuł, który powstał we współpracy z upacjenta.pl. Załatwiłem dla Was rabat:

  • hasłem PANTABLETKA aż 20% taniej na badania powyżej 300 zł
  • w tym momencie rabat działa do końca roku!
  • przy jednej wizycie uPacjenta.pl możesz przebadać 3 osoby.

Niedobór witamin i składników mineralnych w XXI wieku?

Wydawać by się mogło, że w dzisiejszym świecie przy dostępie do tak wielu produktów spożywczych, niedobory witamin i składników mineralnych zupełnie nam nie grożą. Nic bardziej mylnego! I chociaż obecnie dla większości świata poważniejszym problemem jest już otyłość niż niedożywienie, niedobory mogą dotykać również osoby z dodatkowymi kilogramami – bo żywność żywności nierówna. Jemy więcej, ale posiłki są mniej odżywcze. Dlatego bez względu na to, ile ważysz, jaki tryb życia prowadzisz, warto regularnie wykonywać badania krwi i sprawdzać, czy niedobory witamin i składników mineralnych dotyczą również Ciebie.

Jakie badania na niedobory witamin i składników mineralnych wykonać?

upacjenta rabat badania
Wybierz pakiet badań na niedobór witamin i zobacz co wchodzi w jego skład.
upacjenta badania
Kliknij w obrazek i sprawdź cenę wybranego pakietu na niedobór. Pamiętaj, że z hasłem PANTABLETKA masz 20% rabatu!

Aby ocenić niedobory w organizmie można wykonać pełen pakiet badań lub sprawdzać poszczególne parametry. Jakie witaminy i minerały warto zbadać?

Witamina B12

Na niedobór witaminy B12 narażonych jest coraz więcej osób, a to za sprawą popularności diety wegańskiej i wegetariańskiej. Nie zrozumcie mnie źle – nie mam nic przeciwko dietom roślinnym. Odpowiednio zbilansowane mogą w pełni zaspokajać zapotrzebowanie organizmu na składniki odżywcze, witaminy i składników mineralnych, ale właśnie za jednym wyjątkiem: witamina B12 znajduje się tylko w produktach pochodzenia zwierzęcego. Wegetarianie, rezygnując z mięsa, znajdą ją w nabiale i jajach. Jeśli spożywają dostateczną ich ilość, niedobór witaminy B12 raczej im nie grozi. W przypadku wegan, którzy rezygnują ze wszystkich produktów odzwierzęcych – niedobór witaminy B12 jest gwarantowany. U nich suplementacja jest obowiązkowa.

upacjenta badania dla wegan i wegetarian
Sprawdź niedobór jakich witamina warto badać jeśli stosujesz dietę wegańską lub wegetariańską

Podsumowując: każdy, kto ogranicza spożycie mięsa i produktów odzwierzęcych, powinien regularnie badać poziom witaminy B12. Badanie powinny też rozważyć kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Ile kosztuje badanie witaminy B12?

Badanie poziomu witaminy B12 to wydatek w zakresie 35-55 zł – w zależności od Twojego miejsca zamieszkania. Decydując się na pakiet badań na niedobór witamin i składników mineralnych, za badanie zapłacisz mniej. Pamiętaj o dodatkowej zniżce z hasłem: PANTABLETKA!

Zobacz też: 

***

Witamina D

Niedobór witaminy D może dotyczyć ponad 90% Polaków. Od kwietnia do października powinien suplementować ją każdy, a od maja do września tylko osoby, które nie przebywają wystarczająco dużo czasu na zewnątrz. Pamiętajcie jednak, że witaminy D nie łykamy w ciemno. Jej dawkę dobiera się w zależności od wieku, masy ciała, stosowanej diety oraz od czasu spędzanego na zewnątrz. W tym celu należy oznaczyć poziom witaminy D we krwi, a następnie skonsultować ze specjalistą przyjmowaną dawkę.

Żelazo i ferrytyna

Na niedobór żelaza szczególnie narażone są kobiety z obfitymi miesiączkami, w ciąży, karmiące piersią, dzieci w okresie intensywnego wzrostu, seniorzy oraz wegetarianie i weganie. Dlatego te osoby powinny regularnie oznaczać poziom żelaza i ferrytyny (zapasu żelaza) we krwi. Niedobór tego pierwiastka może prowadzić do anemii z niedoboru żelaza, która najczęściej objawia się przewlekłym zmęczeniem, bladością skóry, bólami i zawrotami głowy, sennością, łamliwością skóry i paznokci oraz zimnymi dłońmi i stopami. Anemia u dzieci dodatkowo może zaburzać koncentrację, co bezpośrednio przekłada się na problemy w nauce. Jeśli doświadczasz objawów anemii u siebie lub swojego dziecka, koniecznie oznacz poziom żelaza i ferrytyny we krwi!

Magnez

Jedną z głównych przyczyn niedoboru magnezu jest stres, a ten w jakimś stopniu towarzyszy każdemu z nas. Dlatego chyba nikogo nie zdziwi fakt, że aż 90% mężczyzn i 70% kobiet w Polsce może mieć jego niedobór. Magnez jest bardzo ważnym makroelementem. Odpowiada za przewodnictwo nerwowo-mięśniowe, bierze udział w procesie krzepnięcia, reguluje ciśnienie krwi, obniża poziom cholesterolu i uczestniczy w wielu reakcjach immunologicznych. Badanie magnezu warto dopisać do listy corocznych badań profilaktycznych.

Wapń

Wapń to podstawowy budulec kości. U kobiet po 50. r.ż. i mężczyzn po 60. r.ż. jego niedobór jest główną przyczyną osteoporozy. Deficyt wapnia może dotyczyć też wegan oraz osób ograniczających spożycie nabiału ze względu na nietolerancję laktozy. Jesteś w którejś z tych grup osób? Obowiązkowo sprawdź poziom wapnia we krwi.

Sód i potas

Organizm człowieka w ponad 70% składa się z wody. Jednak samą „czystą” wodą się nie napijemy. Musi ona jeszcze zawierać odpowiednią ilość elektrolitów, z których najważniejszymi są sód i potas. Bez nich organizm nie jest w stanie funkcjonować prawidłowo. Elektrolity odpowiadają m.in. za skurcze mięśni i przewodnictwo nerwowe. Często boli Cię głowa? Zamiast od razu sięgać po tabletki przeciwbólowe, w pierwszej kolejności wypij dużą szklankę wody. Jeśli bóle głowy często Ci towarzyszą, do tego masz obrzęki nóg i odczuwasz kołatanie serca – warto zbadać poziom elektrolitów.

Badanie elektrolitów powinny też wykonać osoby, które narażone są na utratę dużej ilości płynów – sportowcy, pracownicy fizyczni, osoby regularnie stosujące diuretyki (leki moczopędne).

upacjenta badania rabat
Uprawiasz regularnie sport? Sprawdź jakie niedobory warto zbadać, aby ocenić kondycję Twojego organizmu.

Morfologia

Wśród badań na niedobory witamin i składników mineralnych nie może zabraknąć morfologii. To podstawowe badanie krwi, które dostarcza wiele informacji na temat ogólnego stanu zdrowia. Morfologia pośrednio pomaga wykryć niedobory żelaza, kwasu foliowego i witaminy B12, które mogą prowadzić do niedokrwistości.

Zobacz tez: Badania krwi u dzieci – rozmowa z ekspertem uPacjenta.

Niedobory witamin i składników mineralnych – podsumowanie

Jeśli chcecie wykonać badania poziomu witamin i składników mineralnych, to warto wybrać badania w pakiecie. Jak już wspomniałem wcześniej, badania w pakiecie wychodzą znacznie taniej. Ja mam dla Was dodatkową zniżkę na badania krwi w uPacjenta.

Rabat od Pana Tabletki na pobranie krwi w domu:

mam dla Ciebie rabat na Pakiet Badań na niedobór witamin i minerałów lub dowolne inne badania:
➡z hasłem PANTABLETKA aż 20% taniej na badania powyżej 300 zł
➡w tym momencie rabat działa do końca roku!
➡przy jednej wizycie uPacjenta.pl możesz przebadać aż 3 osoby – albo całą rodzinę, na jednej wizycie specjalisty (za dojazd płacisz raz!)

***

Więcej wiedzy na temat badań krwi znajdziesz w tych wpisach:

Serdeczności
Pan Tabletka

Marcin

***

Źródła:

  1. https://www.who.int/activities/controlling-the-global-obesity-epidemic
  2. https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C399291%2Cekspert-ponad-90-proc-polakow-ma-niedobory-witaminy-d.html (dostęp dnia: 11.07.2023)
  3. https://www.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2020/12/Normy_zywienia_2020web-1.pdf

O autorze

Marcin Korczyk

mgr farm. Marcin Korczyk - farmaceuta praktyk, twórca internetowy, key opinion leader, autor książki "Odporność. Czy Twoje dziecko może nie chorować?"
Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego na wydziale farmaceutycznym. Po studiach pracował w aptece całodobowej w Nowym Sączu - i w trakcie pracy rozpoczął tworzenie bloga www.pantabletka.pl - zapisując odpowiedzi na najczęściej zadawane przez pacjentów pytania.

Od czasu złożenia bloga w 2015 roku - do dziś - blog stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i opiniotwórczych portali z wiedzą o racjonalnym stosowaniu leków i suplementacji.

Podobne Te artykuły również
mogą cię zainteresować