ScrollToTop
top10 ŁZS analiza i opinia Pana Tabletki

Co na łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS) – analiza i opinia Pana Tabletki

Analizy, Artykuły, Warto przeczytać

9 maja 2023

Spis treści

Łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS) to kolejny temat, który biorę na warsztat. W pierwszej części wpisu odpowiemy na pytanie, czym tak naprawdę jest ŁZS, jak się objawia i w jaki sposób je leczyć, a następnie weźmiemy pod lupę preparaty wytypowane w ankiecie przez #GangPanaTabletki. Jaka jest moja opinia na ich temat? Przekonajmy się – zaczynamy!

Czym jest łojotokowe zapalenie skóry?

Łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS) jest uporczywą chorobą przewlekłą, która niestety lubi nawracać. Występuje najczęściej u nastolatków w okresie dojrzewania i młodych dorosłych. Częściej dotyczy mężczyzn niż kobiety.

Przyczyna choroby nie jest jednoznacznie stwierdzona, ale to co możemy powiedzieć o niej dziś to to, że wynika ze współistnienia nieprawidłowej pracy gruczołów łojowych, prowadzącej do nieprawidłowości w produkcji sebum (m. in. jego zwiększonego wydzielania i zmian w składzie), nadmiernej kolonizacji grzybem z rodzaju Malassezia spp., licznych czynników zewnętrznych, immunologicznych czy hormonalnych (szczególnie zaburzenia w gospodarce androgenów i progesteronu).

Takie warunki prowadzą do rozwoju stanu zapalnego w obrębie skóry i charakterystycznych tłustych, łuszczących się, rumieniowych plam.

łojotokowe zapalenie skóry łzs

Na tej ilustracji możecie zobaczyć w uproszczeniu jak wygląda zdrowa skóra (po lewo), a jak skóra w przebiegu ŁZS (po prawo) z charakterystycznym zaczerwienieniem i łuskami zrogowaciałego naskórka zmieszanego z sebum.

Zaostrzeniom ŁZS sprzyja dodatkowo:

 • osłabienie organizmu, 
 • przewlekły stres,
 • infekcje, 
 • zaburzenia odżywiania,
 • nieprawidłowa pielęgnacja skóry.

Wiele osób zauważa, że objawy ŁZS nasilają się jesienią i zimą, zaś latem stają się mniej uciążliwe. 

***

Jak wygląda łojotokowe zapalenie skóry?

Zmiany typowe dla ŁZS to tłuste, łuszczące, rumieniowe plamy. Najczęściej pojawiają się na:

 • skórze owłosionej głowy,
 • środkowej części twarzy ,
 • klatce piersiowej,
 • łopatkach,
 • w fałdach skórnych – za uszami, pod pachami, w pachwinach.

W bardzo ciężkich przypadkach ŁZS na skórze może tworzyć się bardzo gruba, trudna do usunięcia warstwa łuski, które przy próbie usunięcia łamią się i rozdzielają na drobne blaszki, tzw. łupież azbestowy.

W większości przypadków zmiany wywołane przez ŁZS nie swędzą, a nawet jeśli świąd się pojawia, to nie jest nasilony i szybko mija. Natomiast przewlekły stan zapalny w obrębie owłosionej skóry głowy lub brwi może doprowadzić do przerzedzenia włosów, a nawet łysienia!

łojotokowe zapalenie skóry łzs

Jedynym z pierwszych objawów ŁZS skóry głowy jest łupież.

***

U kogo może wystąpić ŁZS?

Łojotokowe zapalenie skóry rozwija się najczęściej w okresie dojrzewania, wczesnej dorosłości, ale tak naprawdę może występować u osób w każdym wieku, nawet u niemowląt (tzw. ciemieniucha) ?? Przyczyną jest zależność pracy gruczołów łojowych od naszego wieku np. bardzo dużo łoju jest produkowane przez gruczoły łojowe bezpośrednio po urodzeniu i zmniejsza się po 6 miesiącach życia, następnie wzrasta w okresie dojrzewania, a obniża się w pobliżu 40. roku życia. 

Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt 

Jedną z najpowszechniejszych postaci łojotokowego zapalenia skóry u dzieci jest ciemieniuchażółta, tłusta łuska, pokrywająca skórę owłosioną głowy, ale także brwi, małżowiny uszne i obszar za uszami. Na szczęście ciemieniucha – zazwyczaj – nie powoduje żadnych dolegliwości dokuczających dziecku i przemija w ciągu kilku miesięcy, jeszcze przed ukończeniem 1 roku życia. 

***

***

ŁZS w okresie dojrzewania 

Sporo przypadków ŁZS rozwija się w okresie dojrzewania, co związane jest ze zmianami hormonalnymi i nasileniem pracy gruczołów łojowych. Wykwity zlokalizowane są głównie na twarzy, skórze głowy, klatce piersiowej oraz plecach, czyli tam, gdzie występuje najwięcej gruczołów i skóra najmocniej się przetłuszcza. Ponadto zmianom ŁZS u nastolatków często towarzyszy trądzik.

ŁZS u kobiet 

ŁZS występuje najczęściej u kobiet cierpiących na zaburzenia gospodarki hormonalnej, przebiegające z podwyższonym poziomem androgenów. Zaliczamy do nich m. in. zespół policystycznych jajników (PCOS). 

***

Jak odróżnić ŁZS od AZS? To wcale nie łatwa sprawa!

Łojotokowe i atopowe zapalenie skóry to dwie kompletnie różne choroby, jednak dostałem od Was sporo wiadomości, że niejednokrotnie mieliście problem z usłyszeniem prawidłowej diagnozy, a ŁZS było mylone z AZS. A pomylenie jednej z drugą może być opłakane w skutkach – z czym macie też swoje doświadczenie – w końcu skóra z ŁZS ma zupełnie inne potrzeby niż ta z AZS, dlatego zły dobór leczenia i pielęgnacji może jej po prostu zaszkodzić i pogorszyć stan, ponieważ stosowanie kosmetyków natłuszczających w ŁZS przynosi efekt odwrotny do zamierzonego i nasila objawy.

Ważną, zauważalną różnicą między ŁZS a AZS jest to, że AZS okropnie swędzi. Przekłada się to na codzienne funkcjonowanie, dyskomfort i problem chociażby z wypoczynkiem w trakcie snu.

Ponadto skóra dotknięta AZS jest sucha, szorstka i zaczerwieniona.  ŁZS przebiega zupełnie inaczej – zmiany są tłuste, zaczerwienione i pokryte żółtawą łuską, zazwyczaj jednak bez towarzyszącego świądu. 

ŁZS i AZS w dzieciństwie

Na pocieszenie dla rodziców dzieci z ŁZS – choć choroba ta pojawia się wcześniej od AZS (najczęściej już w 1 miesiącu życia), to w większości przypadków ustępuje samoistnie przed upływem pierwszego roku. Niestety, AZS może utrzymywać się znacznie dłużej, zwiększając ryzyko m.in. alergii sezonowych czy astmy.

Klucz to prawidłowe rozpoznanie, dlatego życzę wszystkim spotkania na swojej drodze dobrych specjalistów, którzy pomogą Wam ustalić z jaką chorobą się mierzycie/mierzą Wasze dzieci.

***

Łojotokowe zapalenie skóry – leczenie

Generalnie leczenie ŁZS nie jest przyczynowe i nie powoduje wyleczenia z choroby, a redukcję nieprzyjemnych objawów. A co robić, aby polepszyć stan skóry?

Codzienna pielęgnacja skóry z ŁZS

Zmiany w ŁZS nie lubią natłuszczania, emolientów i generalnie nadmiaru kosmetyków do pielęgnacji, co potwierdzają Wasze doświadczenia, którymi dzielicie się na grupie Pana Tabletki dla Rodziców na fb

W codziennej pielęgnacji najlepiej sprawdzają się preparaty dedykowane zmianom łojotokowym, łagodne, zmniejszające narastanie łuski, złuszczające zrogowaciały naskórek oraz eliminujące drożdżaka z rodzaju Malassezia spp.

W zależności od tego czy mamy do czynienia z łojotokowym zapaleniem skóry głowy, twarzy czy innych miejsc na ciele, można dobrać odpowiedni do aplikowania preparat (szampon, emulsja, krem itp. – wybór jest duży, podpytajcie o to w aptece).

Do kąpieli odradzam stosowanie mydeł o odczynie zasadowym (szare, Biały jeleń), mydeł kolorowych i aromatyzowanych – każdy dodatkowy składnik zwiększa szansę podrażnień chorej skóry.

Jeśli skóra swędzi możesz do kąpieli dodać kilka kryształków nadmanganianu potasu (do bladoróżowego zabarwienia wody).

Preparaty bez recepty 

Wśród preparatów dostępnych bez recepty, wspomagających leczenie zmian w ŁZS wyróżniamy kremy i szampony zawierające substancje przeciwgrzybicze, składniki o działaniu przeciwzapalnym i złuszczającym nadmiar zrogowaciałego naskórka. W składzie takich produktów znajdziesz najczęściej:

 • ketokonazol
 • cyklopiroks z olaminą
 • pirytionian cynku
 • glikokortykosteroidy (hydrokortyzon)
 • dwusiarczek selenu
 • dziegcie
 • kwas salicylowy
 • mocznik
 • kwas migdałowy.

Zdarza się, że na suche, czerwone zmiany lekarze polecają także stosowanie produktów o działaniu wysuszającym (papki, pudry płynne, maść cynkową).

Leki na receptę 

W przypadku nasilonych, uporczywych zmian, lekarz może zdecydować o kuracji „mocniejszymi” preparatami, dostępnymi wyłącznie na receptę.

Najczęściej są to leki miejscowe o działaniu przeciwzapalnym (glikokortykosteroidy, takrolimus/pimekrolimus). Silniejsze preparaty bywają także niezbędne w leczeniu nadkażeń grzybiczych lub bakteryjnych skóry o cięższym przebiegu.

W tym celu oprócz terapii miejscowej, lekarz może zdecydować o kuracji doustnej.

***

Suplementacja w łojotokowym zapaleniu skóry

Ponieważ jednym z czynników nasilających ŁZS jest nieodpowiednia dieta, trzeba zadbać o to, co się je – czyli jeść zdrowo, kolorowo i różnorodnie tak, aby nie brakowało Wam żadnych składników odżywczych wpływających na zdrowie i kondycję skóry.

A jeśli jest taka potrzeba, możecie rozważyć wprowadzenie suplementacji witaminami B2 i PP oraz selenem.

A jeśli macie ochotę poznać nie tylko moją opinię na temat produktów używanych w ŁZS to zapraszam Was to wątku ŁZS – jakie produkty wrzucamy do analizy? na fb – tam #GangPanaTabletki daje z siebie wszystko: https://www.facebook.com/groups/1764351057199441?multi_permalinks=2855453754755827&hoisted_section_header_type=recently_seen

***

Top10 na ŁZS – analiza i opinia

Pewnym krokiem przejdźmy teraz do części praktycznej, czyli analizy składów produktów na łojotokowe zapalenie skóry dostępnych bez recepty i mojej opinii na temat ich skuteczności i jakości. 

HASCO puder płynny wysuszający

lek OTC, zawiesina na skórę, 100 g

hasco puder płynny

Informacje od producenta:

 • Środek o właściwościach ściągających i wysuszających.
 • Przeznaczony do stosowania w stanach zapalnych i na trudno gojące się rany.

Dawkowanie:

 • 2-3 razy na dobę,
 • nałóż cienką warstwę produktu na umytą i suchą skórę,
 • przed użyciem wstrząśnij.

Skład:

 • 1 g zawiesiny na skórę zawiera substancję czynną:
  • 250 mg cynku tlenku
 • substancje pomocnicze:
  • talk, glicerol, woda oczyszczona.

HASCO puder płynny wysuszający – opinia Pana Tabletki

Ten preparat jest lekiem – dlatego po więcej informacji odsyłam do ulotki.

Prosty preparat o działaniu ściągającym i wysuszającym. Prosty i czytelny skład. 

***

Tanno-Hermal Lotio

wyrób medyczny, płyn, 100 g, aktualną cenę (19-27 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj

tanno hermal lotion

Informacje od producenta:

 • Preparat wspomagający w wirusowych infekcjach skóry (ospa, opryszczka).
 • Polecany przy pieluszkowym zapaleniu skóry oraz nadmiernym poceniu.
 • Przyspiesza gojenie sączących się zmian skórnych.
 • Wykazuje działanie:
  • ściągające,
  • wysuszające,
  • łagodzące swędzenie.
 • Przeznaczony dla osób w każdym wieku.

Sposób użycia:

 • do kilku razy dziennie (w zależności od potrzeb),
 • wstrząśnij butelką i nanieś cienką warstwę na zmienione chorobowo miejsce.

Skład:

 • 100 g produktu zawiera:
  • 1 g syntetycznej tanina
  • 15 g tlenek cynku
  • 19,5 g talku

Pozostały skład: woda oczyszczona, 85% glicerol, tri[alkil{C16-C18}poli-(oksyetylen)-4]fosforanu (Hostaphat KW 340 N), lecytyna, koloidalny roztwór dwutlenku krzemu, alkohol izopropylowy, 4-hydroksybenzoesan metylu, para-hydroksybenzoesan metylu (E 218), sól sodowa karagenanu

Tanno-Hermal Lotio – opinia Pana Tabletki

 • Kolejny preparat o działaniu wysuszającym, tym razem nie lek, a wyrób medyczny.
 • Dzięki obecności taniny, wykazuje również działanie ściągające.
 • Jest on często polecany przez rodziców z #GanguPanaTabletki i lekarzy do wysuszenia zmian.
 • Na uwagę jednak zasługuje obecność alkoholu i parabenów, dlatego czasami może mieć działanie drażniące na skórę, więc stosowanie zacznijcie od sprawdzenia na małym obszarze skóry, jak reaguje.

Aktualną cenę (19-27 PLN) i dostępność płynu Tanno-Hermal sprawdzisz tutaj

***

 

Bioderma Sensibio DS+

dermokosmetyk, krem, 40 ml, aktualną cenę (40-99 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj

Bioderma sesibio DS+

Informacje od producenta:

 • Zwalcza czynniki odpowiedzialne za podrażnienia.
 • Łagodzi i redukuje zaczerwienienia.
 • Nawilża i usuwa łuski.
 • Przeznaczony dla młodzieży i osób dorosłych.

Sposób użycia:

 • 1-2 razy dziennie,
 • stosuj na oczyszczoną i suchą skórę,
 • delikatnie masuj, aż do wchłonięcia.

Skład: 

woda, olej kokosowy, glikol propylenowy, trójgliceryd kaprylowy, dimetykon, kwas glikrofetinowy, seskwiolinian sorbitanu, alkohol cetylowy, fenoksyetanol, karbomery,
guma sklerotyka, gliceryd undacylenowy, klimbazol, wodorotlenek sodu, fruktooligosacharydy, mannitol, ksylitol, ramnoza, ekstrakt z Laminaria ochroleuca.

*produktu nie można stosować na mocno podrażnioną skórę i w przypadku ran sączących

Bioderma Sesibio DS+ – opinia Pana Tabletki

 • do twarzy
 • zawiera klimbazol o działaniu przeciwgrzybiczym, czyli eliminujemy jedną z przczyn ŁZS ??
 • inne składniki zmiękczają łuskę, więc łatwiej będzie ją usunąć ??
 • ogranicza powstawanie łusek ??
 • sprawne oko wypatrzy pewnie fenoksyetanol, który w internecie jest dość nielubianym składnikiem – ale moje zdanie na temat konserwantów już znacie, więc podaję to jako informację z * – po prostu jeśli ktoś omija go w składzie to daję znać, że tu go znajdzie
 • na kremie wykonano testy konsumencie i badanie kliniczne – fajnie:
  • Test wykonany z udziałem 19 ochotników (czyli niewielu, ale zawsze to coś) w wieku od 20 do 66 lat. Test trwał 7 dni, a oto, co udało się w nim zaobserwować:
   • Redukcję zaczerwienienia odnotowano u 76% badanych
   • Redukcję łuski u 83% 
   • Nawilżenie i uczucie komfortu skóry u 89% 
   • Uczucie miękkości skóry u 95%.
  • Badania kliniczne Sensibio DS+ zostały wykonane z udziałem 21 ochotników (też niewielu, ale to raczej typowe dla tego rodzaju badań) w wieku od 20 do 73 lat, zmagających się z łojotokowym zapaleniem skóry. Badania trwały przez 56 dni. A badani wypowiedzieli się następująco:
   • Zmniejszenie wielkości łusek zaobserwowało 93% z nich
   • Zmniejszenie uczucia ściągnięcia skóry wystąpiło u 92% osób.

***

Aktualną cenę (40-99 PLN) i dostępność kremu Bioderma Sensibio DS+ sprawdzisz tutaj.

***

Zinadermin

kosmetyk, krem, 70 g, aktualną cenę (13-19 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj

Zinadermina

Informacje od producenta:

 • Stworzony w oparciu o składniki naturalne i wysoką zawartość tlenku cynku.
 • Do specjalistycznej pielęgnacji i ochrony skóry, zwłaszcza:
  • łojotokowej,
  • trądzikowej,
  • podrażnionej.
 • Od 1 dnia życia.

Sposób użycia:

 • do kilku razy dziennie (w zależności od potrzeb),
 • nałóż niewielką ilość na zmienione chorobowo miejsce.

Skład:

 • tlenek cynku
 • ekstrakt z oczaru wirginijskiego
 • olejek migdałowy
 • witamina E
 • witamina F
 • wosk pszczeli

Pozostały skład: Aqua, Petrolatum, Paraffinum Liquidum, Zinc Oxide, Prunus Amygdalus Dulcis Oil, Helianthus Annuus Seed Oil, Tocopheryl Acetate, Sorbitan Isostearate, Lanolin Alcohol, Paraffin, Glycerin, Glyceryl Palmitate/Stearate, Lanolin, Tocopherol, Zea Mays Oil, Cera Alba, Stearic Acid, Magnesium Sulfate, Hydroxystearic Acid, Parfum, Phenylpropanol, Propanediol, Caprylyl Glycol, Hamamelis Virginiana Bark/Twig Extract, Chamomilla Recutita Flower Extract, Rosa Moschata Seed Oil, Bht, Rosmarinus Officinalis Leaf Extract.

Zinadermin – opinia Pana Tabletki

 • polski producent 
 • działa wysuszająco i regenerująco na naskórek
 • zawiera substancje zapachowe – ja jestem zdania, żeby unikać tego typu składników w produktach przeznaczonych do skór wrażliwych i z problemami, bo mogą je niepotrzebnie podrażniać aczkolwiek to tylko teoria i na pewno są osoby, u których może się sprawdzić – jest niedrogi, więc „mniej szkoda” wypróbować
 • może być tłusty – dajcie znać w komentarzach, czy takie macie odczucia
 • raczej do wspomagania leczenia niż leczenia ŁZS

Aktualną cenę (13-19 PLN) i dostępność kremu Zinadermin sprawdzisz tutaj.

***

Ducray Kertyol PSO – koncentrat do stosowania miejscowego

dermokosmetyk, koncentrat, 100 ml, aktualną cenę (44-75 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj

Ducray KERTYOL PSO

 

Informacje od producenta:

 • Pomaga eliminować łuski.
 • Łagodzi swędzenie spowodowane suchością skóry.
 • Przeznaczony dla skóry ciała ze skłonnością do łuszczycy, także skóry głowy.
 • Od 12 roku życia.

Sposób użycia:

Ciało:

 • 1-2 razy dziennie,
 • stosuj przez 4 tygodnie.

Skóra głowy:

 • raz dziennie,
 • nałóż koncentrat wieczorem, pozostaw na całą noc, a rano umyj głowę delikatnym szamponem,
 • stosuj przez 4 tygodnie.

Skład:

 • Celastrol – jest to składnik innowacyjny stworzony przez producenta
 • ichtiol
 • kwas salicylowy
 • Vederine™️
 • polidokanol

Pozostały skład: Water (Aqua) Ethylhexyl Palmitate, Glycerin Cetearyl Alcohol Lactamide Mea, Dimethicone, Glycolic Acid, Glyceryl Stearate, Ceteareth-33, Hydroxyethyl Acrylate/sodium Acryloyldimethyl Taurate Copolymer Laureth-9, 1,2-hexanediol, Caprylyl Glycol, Cichorium Intybus (Chicory) Root Extract, Ethanolamine, Fragrance (Perfume) Hydrogenated Polyisobutene, Peg-7 Trimethylolpropane Coconut Ether, Pentylene Glycol, Sodium Chloride Sodium Hydroxide Sodium Shale Oil Sulfonate Sorbitan Isostearate Tripterygium Wilfordii Callus Extract.

Ducray Kertyol PSO – koncentrat do stosowania miejscowego – opinia Pana Tabletki

 • do skóry ciała i głowy
 • Jest to produkt dedykowany przede wszystkim osobom z łuszczycą – wybrałem go do tej analizy, ponieważ jak pokazała ankieta na fb, korzystacie również z niego przy ŁZS
 • Dodatek polidokanolu powoduje, że produkt posiada właściwości przeciwświądowewięc może się fajnie sprawdzić u osób, u których występuje takie swędzenie występuje.
 • Producent zadbał o badania na produkcie.
  • u 56% (grupa badana wynosiła 46 osób) badanych nastąpiło zmniejszenie uczucia swędzenia od 8 dnia stosowania (regularnie, 2 razy dziennie)
  • u 43% badanych zmniejszyła się grubość blaszki łuszczycowej po 1 miesiącu regularnego stosowania 2 razy dziennie
  • na naszym panatabletkowym podwórku również słychać głosy, że ten produkt się u Was sprawdza.
 • Kwas glikolowy pomaga usunąć łuski i zmniejsza zaczerwienienie skóry, rozjaśnia ją, ujednolica koloryt.
 • Może się on dobrze sprawdzić jako dodatek do kuracji lekami czy innymi produktami o działaniu np. przeciwgrzybicznym – stosowanie produktu nie tylko wpłynie na Wasz komfort i kondycję skóry, ale rozmiękczanie i złuszczanie rogowej łuski ułatwi penetrację innych składników aktywnych.

Aktualną cenę (44-75 PLN) i dostępność koncentratu Kertyol PSO sprawdzisz tutaj.

***

Squamax Emulsja

kosmetyk, emulsja, 200 ml, aktualną cenę (25-60 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj

Informacje od producenta:

 • Do leczenia zaburzeń rogowacenia skóry.
 • Przeznaczony do pielęgnacji skóry z problemami:
  • łuszczycy,
  • łupieżu,
  • łojotokowego zapalenia skóry,
  • wyprysku z hiperkeratozą.
 • Nie stosować w ciąży, okresie karmienia piersią, poniżej 12. roku życia lub w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik.

Sposób użycia:

 • 1 raz dziennie,
 • Nałóż na 2-4 godziny, a następnie zmyj ciepłą wodą z dodatkiem szamponu lub mydła.

Skład:

 • mocznik
 • kwas salicylowy (2%)
 • kwas mlekowy (5%)
 • emolienty.

Pozostały skład: Aqua, Ethylhexyl Stearate, Caprylic/Capric Triglyceride, Decyl Oleate, Glyceryl Sterate, Stearyl Alcohol, Ceteareth-25, Glycerin,  Xanthan Gum, Diglycerin, Sodium PCA, Ethylparaben, Magnesium Sulfate Heptahydrate, Allantoin, Hydrolyzed Wheat Protein, Lysine, PCA, Sorbitol.

Squamax – opinia Pana Tabletki

 • polski producent 
 • dzięki zawartości kwasu salicylowego i mlekowego, silne działanie złuszczające. Dodatkowa obecność mocznika, będzie miała działanie zmiękczające na łuskę – to za sprawą takiego składu polecany jest do stosowania w fazie nadmiernego łuszczenia
 • w składzie nie ma jednak żadnego składnika przeciwgrzybiczego – co nie jest żadnym dużym minusem, ale stosowałbym go raczej w roli preparatu wspomagającego do złuszczenia uporczywej łuski 
 • dzięki silnym właściwościom zmiękczającym i złuszczającym łuskę ułatwi penetrowanie przez zmiany innych preparatów, np. leków ze składnikami przeciwgrzybiczymi – więc warto stosować Squamax, kiedy jesteś w trakcie kuracji specjalistycznymi maściami/kremami/emulsjami – to polepszy efekt ich działania

***

Aktualną cenę (25-60 PLN) i dostępność emulsji Squamax sprawdzisz tutaj.

***

Linotormentiallae A+E

kosmetyk, krem, 50 g, aktualną cenę (11-22 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj

Informacje od producenta:

 • Przeznaczony jest do codziennej pielęgnacji skóry łojotokowej i trądzikowej.
 • Normalizuje pracę gruczołów łojowych.
 • Redukuje przetłuszczanie się skóry.
 • Zmniejsza zmiany trądzikowe.

Sposób użycia:

 • do codziennego stosowania,
 • nanieś niewielką ilość kremu miejscowo na skórę.

Skład:

 • tlenek cynku
 • pięciornik kurze ziele (Potentilla Tormentilla)

Pozostały skład: Aqua, Paraffinum Liquidum, Ozokerite, Ceresin, Lanolin Alcohol, Tocopheryl Acetate, Retinyl Palmitate, Potassium Sorbate, Citric Acid, Parfum.

Linotormentiallae A+E – opinia Pana Tabletki

 • na skórę twarzy i ciała
 • polski producent 
 • preparat o działaniu ściągającym, wysuszającym i antybakteryjny
 • ten produkt nie jest typowo dedykowany ŁZS, jednak zawarte w nim składniki mogą wspomagać leczenie – i właśnie w charakterze „wspomagacza” bym go potraktował, do zmniejszenia zmian łojotokowych – z nadmiernym łuszczeniem sobie nie porazi
 • w porównaniu z niektórymi produktami ma krótki skład – a im mniej składników, mniejsza szansa na obecność tych drażniących/uczulających, jadnak znajdziecie w nim substancje zapachowe – ja jestem zdania, żeby unikać tego typu składników w produktach przeznaczonych do skór wrażliwych i z problemami, bo mogą je niepotrzebnie podrażniać aczkolwiek to tylko teoria i na pewno są osoby, u których może się sprawdzić – jest niedrogi, więc „mniej szkoda” wypróbować

Aktualną cenę (11-22 PLN) i dostępność kremu Linotormentiallae A+E sprawdzisz tutaj.

***

Pharmaceris P – wielofunkcyjny krem na łuszczycę do twarzy i ciała

dermokosmetyk, krem, 50 ml, aktualną cenę (29-40 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj

 

Informacje od producenta:

 • Krem przeznaczony na zmiany łuszczycowe o różnym nasileniu.
 • Zmniejsza widoczność łuski.
 • Łagodzi uporczywe swędzenie skóry, pieczenie i zaczerwienienie.
 • Wspiera regenerację skóry z objawami łuszczycy.
 • Działanie kremu oparte jest na unikalnym połączeniu dziegcia jałowcowego oraz jasnego ichtiolu.

Sposób użycia:

 • minimum raz dziennie,
 • stosuj na oczyszczoną i osuszoną skórę,
 • najlepszy efekt uzyskasz nakładając wieczorem grubszą warstwę,
 • po nałożeniu kremu unikaj bezpośredniej eskpozycji na słońce i promieniowanie UV.

Skład:

 • dziegieć jałowcowy w postaci olejku
 • ichtiol
 • kwas salicylowy.

Pozostały skład: Aqua (Water), Cetearyl Alcohol, Butyrospermum Parkii (Shea) Butter, Canola (Canola) Oil, Caprylic/Capric Triglyceride, Propanediol, Hydrogenated Olive Oil Decyl Esters, Dimethicone, Juniperus Communis Fruit Oil, 1,2-Hexanediol, Pentaerythrityl Tetraisostearate, Prunus Amygdalus Dulcis (Sweet Almond) Oil, Allantoin, Salicylic Acid, Ictasol, Niacinamide, Glucose, Hydroxyacetophenone, Tocopherol, Helianthus Annuus (Sunflower) Seed Oil, Cetearyl Glucoside, Xanthan Gum, Carbomer, Sodium Carbonate, Dextrin, Polydextrose, Amylopectin

Pharmaceris P – wielofunkcyjny krem na łuszczycę – opinia Pana Tabletki

 • do twarzy i ciała
 • polska marka 
 • produkt dedykowany osobom zmagającym się z łuszczycą, jednak może się przydać do usuwania łuski
 • mamy tutaj kwas salicylowy o działaniu złuszczającym, są też składniki zmiękczające, które również ułatwiają jej redukcję
 • do tego ichtiol i dziegieć jałowcowy wykazują działanie regulujące wydzielanie sebum, a także antyseptyczne – moje wspomnienia z zajęć technologii postaci leków podpowiadają mi, że taka mieszanka może mieć dość specyficzno-niefajny zapach – dajcie znać, kto używał, czy producentom udało się go zamaskować
 • dodatkowo produkt łagodzi świąd – więc rozważcie jego wybór, jeśli ŁZS przebiega właśnie ze swędzeniem (choć jak było wspomniane w części teoretycznej, świąd nie jest typowym, częstym objawem ŁZS, choć oczywiście może się pojawić)
 • produkt przebadany w kierunku, w którym jest zalecany. I co wyszło z tych badań?
  • u 78% badanych redukcja grubości zmian łuszczycowych o 71%
  • u 78% badanych redukcja widoczności łuski o 65%
  • u 53% badanych zmniejszenie świądu o 41%.
   • Wyniki opracowywano po 3 tygodniach stosowania preparatu.
   • Przy czym ilość badanych wynosiła 10 osób – to niewiele, ale z tego co obserwuję na swoim FB to #GangPanaTabletki również poleca ten produkt, a ten głos ma znaczenie ?
 • dzięki właściowościom redukującym łuskę ułatwi penetrowanie przez zmiany innych preparatów, np. leków ze składnikami przeciwgrzybiczymi – więc warto stosować Pharmaceris P w kremie, kiedy jesteś w trakcie kuracji specjalistycznymi maściami/kremami/emulsjami – to polepszy efekt ich działania lub w przerwach w aktywnej kuracji.

Aktualną cenę (29-40 PLN) i dostępność wielofunkcyjnego kremu na łuszczycę Pharmaceris P sprawdzisz tutaj.

***

Oliprox krem

wyrób medyczny, krem, 50 ml, aktualną cenę (30-64 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj

Informacje od producenta:

 • Skuteczność kremu wynika z połączenia aktywnych składników: klimbazolu i piroktonu olaminy, zamkniętych w małych sferach ciekłych kryształów.
 • Łagodzi objawy łojotokowego zapalenia skóry.
 • Zmniejsza świąd i zaczerwienienie.
 • Zmiękcza i usuwa łuski.
 • Działa przeciwgrzybiczo, przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie.
 • Przeznaczony dla osób dorosłych.

Sposób użycia:

 • 1-2 razy dziennie,
 • nie myj skóry przez 2-3 godziny po aplikacji.

Skład:

 • pirokton olaminy
 • klimbazol
 • modukina
 • olej z nasion winogron
 • pantenol
 • masło shea

Pozostały składwoda, gliceryna, mirystynian izopropylu, alkohol cetearylowy, glukozyd cetearylu, oliwian sorbitolu, glikol butylenowy, wosk pszczeli, cytrynian stearynianu gliceryny, laktoza, guma ksantanowa, proteiny mlecze, ekstrakt z ziaren owsa, wersenian dwusodowy

Oliprox krem – opinia Pana Tabletki

 • do stosowania na całe ciało (poza skórą głowy – postać kremu się nie bardzo do tego nadaje)
 • mamy tutaj skład skierowany na działanie przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjnie – więc działamy na jedną z przyczyn ŁZS
 • poza tym obecne są oczywiście składniki pielęgnujące, zmiękczające łuskę – co pomaga w jej usunięciu i chroni przed ponownym nadmiernym rogowaceniem naskórka
 • jako ciekawostka – producent wykorzystuje w produktach spod brandu Oliprox strukturę ciekłych kryształów (LC), która ma za zadanie stopniowe uwalnianie składników aktywnych – pomysł technologiczny jak najbardziej na plus- dajcie znać w komentarzach pod wpisem, czy rzeczywiście ta „exclusive cmbination”, jak pisze o niej producent, dobrze sobie radzi z Waszą skórą
 • całość wygląda fajnie

Aktualną cenę (30-64 PLN)  i dostępność kremu Oliprox sprawdzisz tutaj.

***

Zoxiderm krem

kosmetyk, krem, 30 ml, aktualną cenę (18-34 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj

Informacje od producenta:

 • Przeznaczony do pielęgnacji wrażliwej i łojotokowej skóry twarzy.
 • Przyspiesza regenerację skóry.
 • Nawilża skórę i zabezpiecza ją przed nadmiernym wysuszeniem.

Sposób użycia:

 • raz dziennie,
 • nakładaj cienką warstwę na oczyszczoną skórę twarzy,
 • pozostaw do całkowitego wchłonięcia,
 • unikaj kontaktu z błonami śluzowymi (np. oczu, nosa, ust).

Skład:

 • dekspantenol
 • kwas hialuronowy
 • pirokton olaminy

Pozostały skład: woda, triglicerydy kaprylowo-kaprynowe, oktylododekanol, stearynian glicerolu, PEG-100 Stearate, kwas stearynowy, 1,2-heksanodiol, kwas palmitynowy, sorbitol, alkohol cetearylowy, Polisorbat 60, niacynamid, wyciąg z drożdży lekarskich, ekstrakt z nasion Aesculus Hippocastanum, glicyryzynian amonu, glikol propylenowy, glukonian cynku, kofeina, biotyna, fenoksyetanol, kwas cytrynowy, cytrynian sodu, kwas hialuronowy, pirokton olaminy, klimbazol, p-chlorofenol.

Zoxiderm krem – opinia Pana Tabletki

 • produkt do skóry twarzy
 • polski producent 
 • krem zawiera substancję przeciwgrzybiczą – czyli działa, na jedną z przyczyn ŁZS ?? a jak wiadomo działanie przyczynowe jest najlepsze i najskuteczniejsze (choć nie w każdej jednostce chorobowej da się takie wdrożyć)
 • dekspantenol i kwas hialuronowy wykazują działanie nawilżające. Dekspantenol dodatkowo także łagodzące – dzięki tym właściwościom zmniejszy się tendencja do narastania łuski, a skóra powinna się zmiękczyć i wygładzić – co jest ważne w przypadku skóry twarzy
 • na kremie przeprowadzono badania aparaturowe (jeden z rodzajów badań, którym poddaje się kosmetyki). Wyniki tych badań mają się następująco:
  • poprawa nawilżenia skóry średnio o 32% po 1 godzinie oraz o 23% po 3 godzinach od aplikacji,
  • poprawa natłuszczenia skóry średnio o 30% po pierwszym tygodniu i o 45% po 2 tygodniach
   stosowania,
  • redukcję zaczerwienienia skóry średnio o 21% po 3 godzinach od aplikacji oraz o 29%
   po 2 tygodniach stosowania,
  • poprawę elastyczności skóry średnio o 21% po pierwszym tygodniu oraz o 34% po 2 tygodniach stosowania,
  • zmniejszenie szybkości odparowywania wody z warstwy rogowej naskórka średnio o 25%
   po 1 godzinie oraz o 20% po 3 godzinach od aplikacji.

Aktualną cenę (18-34 PLN) i dostępność kremu Zoxiderm sprawdzisz tutaj.

***

La Roche-Posay Kerium DS

dermokosmetyk, krem, 40 ml, aktualną cenę (44-72 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj

Informacje od producenta:

 • Krem kojący, przeznaczony do skóry łojotokowej.
 • Neutralizuje czerwone, łuszczące się plamy.
 • Działa przeciwbakteryjnie.
 • Reguluje ilość wydzielanego łoju.

Sposób użycia:

 • 1-2 razy dziennie
 • stosuj na oczyszczoną skórę.

Skład:

 • dermobiotyk termalny
 • pirokton olaminy
 • cynk

Pozostały skład: woda, izononanian izononylu, gliceryna, dimetikon, poliakrylodimetylotauramid amonu/poliakryloilodimetylotaurynian amonu, mirystynian mirystylu, kwas stearynowy, sól potasowa fosforanu cetylu, PCA, stearynian glicerolu SE, wodorotlenek sodu, kwas palmitynowy, EDTA sól disodowa, lipoglicyna, wyciąg z kultury bakterii Vitreoscilla, kwas cytrynowy, guma ksantanowa, kopolimer akrylanów, benzoesan sodu, fenoksyetanol, kompozycja zapachowa

La Roche-Posay Kerium DS – opinia Pana Tabletki

 • do stosowania na twarz, dekolt i szyję
 • mamy tutaj cynk o działaniu wysuszającym i pirokton olaminy o działaniu przeciwgrzybiczym – czyli działamy na sedno sprawy, a nie tylko maskujemy objawy – tak trzymać
 • dermobiotyk termalny – powiem Wam, że może to brzmi fifarafa, ale ta moda u Francuzów na stosowanie wód i ich pochodnych to naprawdę dobry kierunek i na wielu wrażliwych i problematycznych skórach się mega sprawdziły

Aktualną cenę (44-72 PLN) i dostępność kremu La Roche-Posay Kerium DS sprawdzisz tutaj.

***

Mediket Versi

kosmetyk, żel do mycia, 200 ml, aktualną cenę (35-55 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj

Informacje od producenta:

 • Żel do mycia ciała oraz głowy.
 • Pomaga zwalczać problemy skórne występujące w przebiegu u łupieżu pstrego i łojotokowego zapalenia skóry.
 • Przeznaczony dla osób dorosłych i dzieci od 10. roku życia.

Sposób użycia:

 • stosuj codziennie w okresie pierwszych 2 tygodni kuracji i co drugi dzień w kolejnych 2 tygodniach,
 • Na przestrzeni kolejnych 4 tygodni stosuj raz na tydzień,
 • Delikatnie wmasuj żel w skórę, aż do wytworzenia piany, pozostaw na 3-5 minut, a następnie dokładnie spłucz.

Skład:

 • pirokton olaminy
 • jasny ichtiol

Pozostały skład: woda, etoksylowany laurylosiarczan sodu, chlorek sodu, betaina kokamidopropylowa, dietanoloamid kwasów tłuszczowych z oleju kokosowego, distearynian glikolu, mieszanina kwasów tłuszczowych oleju kokosowego i monoetanoloaminy, oksyetylenowany 10 molami tlenku etylenu alkohol laurylowy, gliceryna, substancje zapachowe, monohydrat kwasu cytrynowego, metylochloroizotiazolinon (i) metyloizotiazolinon, alkohol benzylowy.

Mediket Versi – opinia Pana Tabletki

 • Produkt do skóry ciała i głowy
 • Kolejny preparat z białym ichtiolem – będzie wykazywał działanie regulujące wydzielanie sebum
 • Pirokton olaminy wykazuje działanie przeciwgrzybicze, przeciwzapalne – czyli działamy u źródła problemu.
 • Dodatek ichtiolu będzie regulował wydzielanie sebum – dla wszystkich obawiających się zapachu, użyto tutaj białego ichtiolu, dzięki czemu żel nie będzie tak śmierdział. 
 • Bardzo ok.

Aktualną cenę (35-55 PLN) i dostępność żelu Mediket Versi sprawdzisz tutaj.

***

Serdeczności,

Pan Tabletka

Marcin

Nurtują Cię nieprzespane noce przez gorączkę Twojego maluszka??? Masz problem, żeby opanować gorączkę dziecka??? A może chcesz się dobrze przygotować na ewentualną gorączkę swojego dziecka? Nie martw się, cała wiedza, której potrzebujesz w tym temacie jest zebrana w mojej nowej książce: „Gorączka. Przewodnik dla rodziców”
gorączka książka pan tabletka

***

Źródła:

 1. https://www.hasco-lek.pl/pl/produkty/nasze-produkty/puder-plynny-wysuszajacy?start=23 (dostęp dnia: 10.02.2023)
 2. Tanno-Hermal Lotio – instrukcja używania (data aktualizacji: 06.2021)
 3. https://www.bioderma.pl/produkty/sensibio/ds-creme (dostęp dnia: 10.02.2023)
 4. https://www.polfa-tarchomin.com.pl/produkty/zinadermin-krem/ (dostęp dnia: 22.03.2023)
 5. https://www.ducray.com/pl-pl/kertyol-pso/kertyol-pso-koncentrat-do-stosowania-miejscowego (dostęp dnia: 22.03.2023)
 6. https://lefrosch.com/produkty/dermokosmetyki/squamax-emulsja/ (dostęp dnia: 11.02.2023)
 7. https://ziololek.pl/produkt/linotormentiallae-ae/ (dostęp dnia: 11.02.2023)
 8. https://pharmaceris.com/produkt/10E1464-01-01/pharmaceris-p-wielofunkcyjny-krem-na-luszczyce-do-twarzy-i-ciala-psoritar-intensive-50-ml-427 (dostęp dnia: 11.02.2023)
 9. https://www.boderm.com/product-page/oliprox-cream?lang=en (dostęp dnia: 11.02.2023)
 10. https://axxon-pharma.pl/produkty/zoxiderm-krem (dostęp dnia: 11.02.2023)
 11. https://www.laroche-posay.pl/kerium/kerium-ds-cream (dostęp dnia 11.02.2023)
 12. https://www.mediket.ch/pl/products-pl/mediket-versi/?gclid=Cj0KCQiA6fafBhC1ARIsAIJjL8lF5tE1bbOkJgYDmZP_l5_2rbJ_ft5rlS9gSthyUvy4V_DG7MAqcCMaAo6JEALw_wcB (dostęp dnia: 12.02.2023)
 13. https://www.dermatologia-praktyczna.pl/a3557/Zmiany-alergiczne-w-obrebie-owlosionej-skory-glowy.html/ (dostęp dnia: 21.03.2022)
 14. https://www.kosmopedia.org/encyklopedia/gluconic-acid/ (dostęp dnia: 18.04.2022)
 15. Buczek A, Wasło-Dziadecka D, Sierant K, Brzezińska-Wcisło L. (2018). Co nowego w etiologii i terapii łojotokowego zapalenia skóry. Pos. N. Med. 2018; 31(1A): 49–54.
 16. Gupta A.K., Richardson M., Paquet M.. (2014). Systematic review of oral treatments for seborrheic dermatitis. J Eur Acad Dermatol Venereol. 2014; 28(1):16-26.
 17. Okokon E., Verbeek J., Ruotsalainen J., Ojo O., Bakhoya V. (2015). Topical antifungals for seborrhoeic dermatitis. Cochrane Database Syst Rev. 2015; 2(5). Art. No.: CD008138

O autorze

Marcin Korczyk

mgr farm. Marcin Korczyk - farmaceuta praktyk, twórca internetowy, key opinion leader, autor książki "Odporność. Czy Twoje dziecko może nie chorować?"
Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego na wydziale farmaceutycznym. Po studiach pracował w aptece całodobowej w Nowym Sączu - i w trakcie pracy rozpoczął tworzenie bloga www.pantabletka.pl - zapisując odpowiedzi na najczęściej zadawane przez pacjentów pytania.

Od czasu złożenia bloga w 2015 roku - do dziś - blog stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i opiniotwórczych portali z wiedzą o racjonalnym stosowaniu leków i suplementacji.

Podobne Te artykuły również
mogą cię zainteresować

Chcesz być na bieżąco?
Dołącz do newslettera

Wysyłam tylko wartościowe treści.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych w celu otrzymawania informacji marketingowych od Pana Tabletki, i akceptuję politykę prywatności.

 

Zapis do kolejki po książkę z przepisami.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Pana Tabletki - czyli od firmy Merito Marcin Korczyk ul. Kochanowskiego 30 33-300 Nowy Sącz. NIP 652-170-26-01].

 

Zapis na listę oczekujących na dodruk książki „Odporność”.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Pana Tabletki - czyli od firmy Merito Marcin Korczyk ul. Kochanowskiego 30 33-300 Nowy Sącz. NIP 652-170-26-01].