Najlepsze balsamy po opalaniu na lato 2024 – analiza i opinia Pana Tabletki
Balsam po opalaniu stanowi dopełnienie pielęgnacji skóry podczas wakacji.🌞 Po całym dniu plażingu 🏖 (oczywiście bezpiecznego, bo ochrona przed słońcem to podstawowa sprawa), kiedy poddajemy ją działaniu promieni słonecznych, wiatru, piasku i słonej wody – wymaga specjalnego traktowania, do czego super sprawdzają się specjalnie przeznaczone do tego celu balsamy po opalaniu. Niestety to bardzo nierówna grupa kosmetyków – czy wiesz jak wybrać najlepszy? Jeśli masz wątpliwości, to zapraszam na ten wpis.
Czy warto stosować balsamy po opalaniu?
W skrócie – tak – warto – ale żaden kosmetyk nie jest środkiem „na opalanie bez zobowiązań” ⛱
Opalając się wystawiamy naszą skórę na niezłą próbę. Odpowiedzialność za to ponoszą promieniowanie UVA i UVB – to pierwsze uszkadza kolagen i elastynę, a w konsekwencji przyczynia się do fotostarzenia skóry, drugie powoduje podrażnienia, zaczerwienienia, a często nawet poparzenia ❗ (nie zapominając o jego najciemniejszej stronie – działaniu mutagennym i możliwości wywołania nowotworów skóry❗).
Dlatego po powrocie z plaży warto szczególnie zadbać o jej nawilżenie i natłuszczenie.
Można powiedzieć, że półki sklepowe i apteczne uginają się od produktów nawilżających, także tych przeznaczonych specjalnie na „po opalaniu”, więc jest w czym wybierać i dla każdego coś dobrego.
BTW – wpis o poparzeniach słonecznych jest tutaj.
***
Wybieramy najlepszy balsam po opalaniu – analiza produktów z apteki i opinia Pana Tabletki – klucz do analizy
Sprawa nie jest prosta – bo różne są Wasze potrzeby – ale w takim dużym skrócie warto przed kupnem takiego środka „po opalaniu” odpowiedzieć sobie na kilka pytań. I według tego klucza wybrać sposób postępowania:
1. Czy skóra po opalaniu jest tylko sucha, czy to już może paskudne oparzenie stopnia?
Czyli na początek zadajesz sobie pytanie – czy skóra jest tylko sucha i wymaga kosmetyku, czy pojawiły się objawy oparzenia takie jak ból, zaczerwienienie czy nawet są już bąble z płynem surowiczym* i potrzebujesz ratować się z oparzeń?
Analizę rozpoczynamy od produktów uniwersalnych z kategorii wyrobów medycznych, przeznaczonych do stosowania zarówno przy lekkich oparzeniach słonecznych, jak i przy silniejszych oparzeniach (nie tylko od słońca):
- niezależnie, czy skóra oberwała wrzątkiem, smażelingiem, czy rurą od motocyklu – lekkie oparzenie to lekkie oparzenie;
- opisałem to dokładniej w kilku pierwszych składach;
- kluczem wyboru jest wtedy poszukanie składów bez substancji „potencjalnie drażniących”, zapachów i dodatków upiększających.
*nigdy nie przebijajcie bąbla z płynem surowiczym, bo ryzykujecie wdaniem się zakażenia
***
2. Jaka jest Twoja cera – wrażliwa? Normalna? A może lubisz naturalne składy?
Wiadomo, że jeśli ktoś ma skórę wrażliwą albo jest alergikiem będzie podchodził do wyboru kosmetyku bardziej rygorystycznie niż osoba, która nie ma z tym problemu. Znów, jeśli ktoś jest fanem kosmetyków naturalnych i uważa, że to one „służą” jego skórze, to będzie wystrzegał się niektórych składników itd.
***
3. Jak często i na jak dużą powierzchnię stosujesz te balsamy po opalaniu?
Jeśli masz normalną cerę, bez skłonności do uczuleń i łatwą w obsłudze – a opalasz się 2 razy do roku – 2 razy do roku używasz kremu „po opalaniu” i chcesz raczej opaleniznę utrwalić i nawilżyć skórę, to:
- szczerze powiedziawszy nie będzie miało większego znaczenia co wybierzesz;
- na moje oko – taka średnia półka wtedy wystarczy;
- a przed wakacjami warto rozważyć suplementację beta-karotenem który ułatwi skórze kontakt ze słońcem.
Natomiast jeśli non stop chodzisz spalona/y na raka – to chyba warto zadać sobie zasadnicze pytania i zastanowić się, czy Twoja relacja ze słońcem jest zdrowa?!
- Może powinieneś wybierać lepszy krem z filtrem wg mojej analizy?
I to jest zrozumiałe 🙂
***
Balsam po opalaniu i opatrunki na oparzenia/podrażnienia od słońca – analiza produktów i opinia Pana Tabletki
To do dzieła – przegląd balsamów po opalaniu czas zacząć.
*W tym zestawieniu dorzucam też specjalistyczne opatrunki na oparzenia – także słoneczne – oby się nie przydała, ale w razie czego lepiej być przygotowanym (a potem marsz na plażę – kto ma okazję)
Ta lista nie jest zamknięta – dopisz swoje propozycje w komentarzu pod wpisem.
Kolejność produktów jest tutaj losowa!
***
Może Pantenol w piance?
Tutaj znajdziesz analizę poświęconą tylko preparatom z pantenolem. Czy warto używać ich na opalanie? Odpowiedź może Cię zaskoczyć 😉
***
Wyroby medyczne na oparzenia termiczne (nie tylko słoneczne)
Hydrożele w postaci żelu czy plastra przydadzą Ci się na oparzenia termiczne (nie tylko te słoneczne). Są bardzo fajną sprawą, bo łączą w sobie wiele właściwości:
- chłodzą oparzone miejsce, przynosząc ulgę;
- nawilżają oparzoną skórę i utrzymują wilgoć w tym miejscu, co pomaga w gojeniu;
- redukują łuszczenie się skóry;
- ograniczają ryzyko zakażenia.
Zapamiętaj ❗ Hydrożele nie są przeznaczone do stosowania na otwarte rany ani ciężkie oparzenia. W przypadku poważnych oparzeń lub oparzeń, które powodują pęcherze lub silny ból, zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub udać się do szpitala. |
Revaxil, hydrożel
Wyrób medyczny, aktualną cenę (11-16 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.
Skład:
karbomer, glikol oktylenowy, glicerol, glikol polietylenowy, wodorotlenek sodu, woda oczyszczona.
Sposób użycia:
Nanieść na całą oparzoną powierzchnię, lekko wmasowując. Pozostawić do wchłonięcia. Powtarzać 2 do 3 razy dziennie.
Revaxil, hydrożel – opinia Pana Tabletki
Revaxil jest hydrożelem i działa na zasadzie aktywności osmotycznej, czyli zmniejsza obrzęk i nawadnia skórę, a w razie potrzeby również absorbuje wysięk. Brzmi skomplikowanie 😉 a oznacza ni mniej, ni więcej jak to – że mamy „wodę” w formie lekko chłonnego i jednocześnie nawilżająco-łagodzącego żelu.Sprawdzi się przy oparzeniach słonecznych i oparzeniach I i II stopnia, na skutek nieszczęśliwych domowych wypadków, które objawiają się bólem, zaczerwienieniem skóry i pęcherzami na ograniczonej powierzchni skóry. Krótki skład. Na plus. *** Aktualną cenę (11-16 PLN) i dostępność Revaxilu sprawdzisz tutaj. |
***
Help4skin, żel hydrokoloidowy
Wyrób medyczny, aktualną cenę (25-40 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.
Skład:
Kwaśny koloidalny karbomer, karnozyna, woda, benzoesan sodu, sorbinian potasu.
Sposób użycia:
- Powierzchowne oparzenia: natychmiast po wystąpieniu oparzenia należy schładzać jego miejsce pod letnią bieżącą wodą przez 20 minut. Należy to zrobić jak najszybciej, gdyż korzystny efekt schładzania oparzonego miejsca zmniejsza się z upływem czasu, a po 30 minutach całkowicie zanika. Aby zapobiec hipotermii nie zaleca się stosowania zimnej wody, raz lub dwa razy dziennie aplikować gruba warstwę preparatu Help4Skin gojenie oparzeń na ranę nie dotykając rany dozownikiem. Nie wcierać, jeśli to konieczne stosować opatrunek.
- Oparzenia słoneczne: oczyścić oparzone miejsce raz lub dwa razy dziennie aplikować gruba warstwę preparatu Help4Skin gojenie oparzeń na ranę nie dotykając rany dozownikiem. Nie wcierać. Jeśli to konieczne stosować opatrunek.
Help4skin, żel hydrokoloidowy przyspieszający gojenie oparzeń – opinia Pana Tabletki
Kolejny hydrożel, który chłodzi oparzoną skórę. „Hydro-żel” – oznacza, że mamy wodę w formie zżelowanej. Skład krótki, konkretny – na plus. I plusik do plusa za użycie w opis sformułowania „natychmiast po wystąpieniu oparzenia należy schładzać jego miejsce pod letnią bieżącą wodą przez 20 minut”, bo to jest klucz do bezpiecznego i skutecznego schładzania. Niestety, zbyt często ludziska rozumieją schładzanie jako zmrożenie – co tylko pogarsza sprawę (szczególnie u dzieci z wrażliwą skórą). Gdyby tylko ktoś czytał i stosował się do tych ulotek *_* *** Aktualną cenę (25-40 PLN) i dostępność Help4skin sprawdzisz tutaj. |
***
Termcool, żel chłodzący na oparzenia
wyrób medyczny, aktualną cenę (16-26 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.
Skład:
Aqua, Alcohol, Menthol, Benzyl Alcohol, Methyl 4-hydroxybenzoate, Propyl-4-Hydroxybenzoate, Carbomer, Sodium Hydroxide.
Sposób użycia:
Na oparzoną skórę nałożyć możliwie szybko warstwę żelu o grubości 2-3 mm. W razie potrzeby zaleca się usunięcie pozostałości nałożonego wcześniej żelu i naniesienie kolejnej warstwy. Gdy potrzebna jest rada lub dodatkowa informacja należy zgłosić się do lekarza.
Termcool, żel chłodzący na oparzenia – opinia Pana Tabletki
Żel chłodzi skórę zaraz po aplikacji. Preparat można stosować już od 6. miesiąca życia – natomiast w mojej ocenie – lepiej go używać tylko u dorosłych – i TYLKO, gdy ciągłość skóry jest nieprzerwana. Ze względu na obecność alkoholu i mentolu – które mogą podrażnioną już skórę dodatkowo podrażnić (co skończy się pieczeniem i uczuciem żywego ognia) – jestem na nie. Ewentualnie tylko u dorosłych. *** Aktualną cenę (16-26 PLN) i dostępność Termcool sprawdzisz tutaj. |
***
Aqua-Gel, sterylny opatrunek hydrożelowy
wyrób medyczny, aktualną cenę (4-20 PLN w zależności od rozmiaru) i dostępność sprawdzisz tutaj.
Sposób użycia:
Powierzchnie uszkodzone działaniem wysokiej temperatury należy jak najszybciej schodzić zimną wodą przez okres 15 minut❗ (i to jest podstawa leczenia oparzeń, bez względu na produkt, który potem zastosujecie), a następnie doraźnie przykryć opatrunkiem. Opatrunek należy zabezpieczyć przylepcem włókninowym, folią adhezyjną lub bandażem elastycznym. Aby zapobiec zbyt szybkiemu wysychaniu opatrunku można umieścić na jego zewnętrznej powierzchni warstwę gazy zwilżonej roztworem soli fizjologicznej.
***
Mam dla Was dobrą fotkę. Wystarczy za tysiąc słów:
Aqua-Gel, sterylny opatrunek hydrożelowy – opinia Pana Tabletki
Następny hydrożel, który absorbuje wilgoć, jak również nawadnia skórę. Jest w formie opatrunku, którą możesz nałożyć na oparzoną skórę. Nie wymaga rozsmarowania. Dużym plusem jest postać „plastra” – czyli taki galaretowaty glutek-kwadracik – poza nawilżeniem, stwarza barierę pomiędzy skórą, a odzieżą, dzięki czemu ubrania nie podrażniają dodatkowo oparzonej części ciała. Jeśli opatrunek wysycha – można zwilżyć go za pomocą soli fizjologicznej. Kupując Aqua-Gel pamiętaj, żeby wielkość opatrunku była dostosowana do wielkości oparzenia – przechowuj go zgodnie z zaleceniami w lodówce – bo po prostu może się zepsuć. Świetnie wymyślone – zawsze mam jeden taki plaster w lodówce. Obowiązkowe wyposażenie apteczki/lodówki przy małych dzieciach. *** Aktualną cenę (4-20 PLN w zależności od rozmiaru) i dostępność Aqua-Gelu sprawdzisz tutaj. |
***
Entil, żel na oparzenia
wyrób medyczny, aktualną cenę (8-16 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.
Skład:
Glikol oktylenowy, glikol polietylenowy, glicerol, karbomer, wodorotlenek sodu, woda oczyszczona.
Sposób użycia:
Stosować na skórę. Nanieść Entil Oparzenia na całą oparzoną powierzchnię, lekko wmasowując. Pozostawić do wchłonięcia. Powtarzać 2 do 3 razy dziennie. Tylko do użytku zewnętrznego.
Entil, żel na oparzenia – opinia Pana Tabletki
Chłodzi, koi i nawilża oparzoną skórę. Hydrożel. Krótki, konkretny skład. Spoko. *** Aktualną cenę (8-16 PLN) i dostępność Entil oparzenia sprawdzisz tutaj. |
***
Thermi, żel pielęgnacyjno-łagodzący
kosmetyk, aktualną cenę (9-17 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.
Skład:
Aqua, Glycerin, Propylene Glycol, Alcohol, Triethanolamine, Carbomer, Methyl Niacinamide Chloride, Methylparaben, Eucalyptus Globulus Leaf Oil, Limonene.
Sposób użycia:
Cienką warstwę żelu Thermi nanosić na powierzchnię skóry kilka razy dziennie.
Thermi, Żel pielęgnacyjno-łagodzący – opinia Pana Tabletki
Od razu widać, że to już kosmetyk, który ładnie pachnie i musi być długo przydatny do stosowania po otwarciu. Na lekko spieczoną skórę, dla dorosłej, mało wrażliwej osoby – ok Dla dzieci, osób z delikatną skórą, alergiami, a także skórę oparzoną – odradzam, bo obecność alkoholu to dodatkowe drażnienie „obolałej” od słońca skóry triethanolamine – emulgator/regulator pH- są różne opinie na jego temat, a jego stosowanie ma wiele zastrzeżeń, może drażnić skórę. *** Aktualną cenę (9-17 PLN) i dostępność Thermi sprawdzisz tutaj. |
***
Balsamy po opalaniu
Balsamy po opalaniu stosuj po kąpieli słonecznej w celu nawilżenia i kojenia skóry. Ich główne zadania to łagodzenie podrażnień, zapobieganie wysuszeniu skóry oraz przywracanie jej naturalnej równowagi.
Avene, Regenerujący balsam po opalaniu
kosmetyk, aktualną cenę (48-80 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.
Skład:
Avene Thermal Spring Water (Avene Aqua), Caprylic/Capric Triglyceride, Glycerin, Behenyl Alcohol, Arachidyl Alcohol, C20-22 Alkyl Phosphate, 1,2-Hexanediol, Arachidyl Glucoside, C20-22 Alcohols, Caprylyl Glycol, Fragrance (Parfum), Glycyrrhetinic Acid, Polyacrylate-13, Polyisobutene, Polysorbate 20, Simmondsia Chinensis (Jojoba) Seed Oil (Simmondsia Chinensis Seed Oil), Sodium Hydroxide, Sorbitan Isostearate, Tocopheryl Glucoside, Water (Aqua), Xanthan Gum.
Sposób użycia:
Po ekspozycji na słońce nałóż grubą warstwę produktu na oczyszczoną i suchą skórę. Unikaj kontaktu z oczami.
Avene, Kremowy żel – regeneracja po opalaniu – opinia Pana Tabletki
Tutaj mamy kosmetyk z „wyższej półki”, po opalaniu. Na plus – brak mocnych konserwantów, substancje nawilżające i łagodzące i przez wielu lubiana woda termalna z Avène. Na (mały) minus – długi skład, ale pewnie dzięki temu ładnie pachnie i łatwo się aplikuje. Więc jako kosmetyk na lekko spieczoną skórę (i to dla osób ze skórą wrażliwą) będzie ok. Jako pierwsza pomoc w oparzeniach to nie bardzo, ale nie takie jest jego przeznaczenie. Jeśli szukasz preparatu na oparzenia słoneczne to popatrz wyżej ⬆⬆⬆ Balsam można stosować od 2 roku życia (!) *** Aktualną cenę (48-80 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj. |
***
Bioderma Photoderm Apres-soleil, Emulsja po opalaniu
Kosmetyk, aktualną cenę (60-80 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.
Skład:
Aqua/Water/Eau, Caprylic/Capric Triglyceride, Glycerin, Sodium Polyacrylate, Pentylene Glycol, 1,2-Hexanediol, Caprylyl Glycol, Acrylates/C10-30 Alkyl Acrylate Crosspolymer, Dipotassium Glycyrrhiazate, Sodium Citrate, Mannitol, Xylitol, Rhamnose, Sodium Hydroxide, Fructooligosaccharides, Laminaria Ochroleuca Extract, Fragrance (Parfum).
Sposób użycia:
Aplikuj raz dziennie w okresie ekspozycji na słońce i bezpośrednio po nim. Stosuj na czystą, dokładnie osuszoną skórę.
*Nie stosuj na mocno podrażnioną lub uszkodzoną skórę ani rany sączące.
Bioderma Photoderm Apres-soleil, Emulsja po opalaniu – opinia Pana Tabletki
Skład bez kwiatków, ale też raczej do pielęgnacji skóry eksponowanej na słońce niż jako pierwsza pomoc w oparzeniach słonecznych. *** Aktualną cenę (60-80 PLN) i dostępność Bioderma Photoderm Apres-soleil sprawdzisz tutaj. |
***
Dermedic Sunbrella, Balsam chłodzący po opalaniu
Kosmetyk, aktualną cenę (26-74 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.
Skład:
Aqua, Glycerin, Caprylic/Capric Triglyceride, Urea, Isocetyl Stearate, Dimethicone, Cetyl Alcohol, Polyacrylamide, C13-14 Isoparaffin, Laureth-7, Prunus Amygdalus Dulcis Oil, Allantoin, PEG-8, Tocopherol, Ascorbyl Palmitate, Ascorbic Acid, Citric Acid, Phenoxyethanol, Ethylhexylglycerin, Parfum.
Sposób użycia:
nanieść równomiernie na skórę, delikatnie wmasować.
Dermedic Sunbrella, Balsam chłodzący po opalaniu – opinia Pana Tabletki
Jest sporo składników łagodząco-regenerujących Jest też fenoksyetanol Uważa się za go bezpieczny konserwant i jest dozwolony do stosowania w kosmetykach na terenie UE w stężeniu do 1% to jednak, jeśli chodzi o skórę uszkodzoną/poparzoną działaniem słońca, byłbym ostrożny. Opalona lub oparzona skóra może mieć zmienione właściwości, które mogą wpływać na przenikanie składników z kosmetyków. Oparzenia słoneczne mogą uszkodzić bariery ochronnej skóry, co może prowadzić do zwiększonej przepuszczalności skóry i potencjalnie wpływać na przenikanie substancji zewnętrznych i powodować podrażnienia czy alergie. Generalnie ok – ale miejcie na uwadze moje rady, co do bezpiecznego stosowania tego kremu. *** Aktualną cenę (26-74 PLN) i dostępność Dermedic Sunbrella, Balsam chłodzący po opalaniu sprawdzisz tutaj. |
***
Nuxe Sun, orzeźwiający balsam po opalaniu do pielęgnacji twarzy i ciała
Kosmetyk, aktualną cenę (46-110PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.
Skład:
Aqua/Water, Dimethicone, Helianthus Annuus (Sunflower) Seed Oil, Dicaprylyl Carbonate, Glycrin, Glycol Palmitate, Hydrogenated Coconut Oil, Arachidyl Alcohol, Hydroxystearic/Linolenic/Oleic Polyglycerides, Parfum/Fragrance, Tocopherol, Behenyl Alcohol, Capryloyl Glycine, Carbomer, Sodium Stearoyl Glutamate, Tocopheryl Acetate, Simmonsida Chinesis (Jojoba) Seed Oil, Arachidyl Glucoside, Citric Acid, Ethylhexylglycerin, Sodium Hydroxide, Dimethiconol, Dehydroacetic Acid, Mica, Inositol, Tetrasodium EDTA, CI 77891/Titanium Dioxide, Eichhornia Crassipes Extract, Ethyl Ferulate, Fagraea Berteroana Flower Extract, Rosarinus Officinalis (Rosemary) Leaf Extract, Benzyl Salicylate, Limonene, Linalool, Geraniol, Citronellol, Coumarin [N2604/B].
Sposób użycia:
Nakładaj orzeźwiający balsam po opalaniu do twarzy i ciała NUXE Sun z gestem, rozprowadzając równomiernie na skórze po ekspozycji na promienie słoneczne. Kontynuuj stosowanie po powrocie z wakacji.
Nuxe Sun, orzeźwiający balsam po opalaniu do pielęgnacji twarzy i ciała – opinia Pana Tabletki
Przy wyborze kremu warto zwrócić uwagę na to, jak długa jest lista składników – im ona będzie dłuższa, tym większe prawdopodobieństwo, że znajdziemy tam składnik, którego wolelibyśmy uniknąć. Mamy tutaj przykład kosmetyku, który chce pachnieć. Pachnieć i dawać wspaniałe, luksusowe? odczucia podczas smarowania. Wrażliwcy – przed użycie zróbcie test, czy nie uczulają Was związki zapachowe I dla skóry normalnej, nieskłonnej do podrażnień i nie „sparzonej” – może być na prawdę spoko. Ale jeśli skóra już jest podrażniona, oparzona to nie jest to produkt dedykowany, także pamiętajcie. Oparzenia? Patrzcie wyżej ⬆⬆⬆ *** Aktualną cenę (46-110 PLN) i dostępność Nuxe Sun, orzeźwiający balsam po opalaniu do pielęgnacji twarzy i ciała sprawdzisz tutaj. |
***
La Roche-Posay, Posthelios – Kojący żel po opalaniu
Kosmetyk, aktualną cenę i dostępność (61-66 PLN) sprawdzisz tutaj.
Skład:
Aqua/Water, Butyrospermum Parkii Butter/Shea Butter, Glycerin, Paraffinum Liquidum/Mineral Oil, Octyldodecanol, PEG-30 Stearate, Glyceryl Stearate, Niacinamide, Dimethicone, Cetyl Alcohol, Cetyl Acetate, Acetylated Lanolin Alcohol, Acrylates/C10-30 Alkyl Acrylate Crosspolymer, Caprylol Glycine, Phenoxyethanol, Sodium Benzoate, Steareth-10, Tetrasodium EDTA, Tocopherol, Parfum/Fragnance.
Sposób użycia:
Niewielką ilość kremu należy nałożyć na podrażnioną i zaczerwienioną skórę. Delikatnie wmasować i pozostawić do wchłonięcia. Stosować bezpośrednio po opalaniu – na oczyszczoną i osuszoną skórę.
La Roche-Posay, Posthelios – Kojący balsam po opalaniu – opinia Pana Tabletki
Ten produkt trzyma poziom i taki przyzwoity balans między składnikami ok i mniej ok. Co rozumiem przez mniej ok? A no np. to, że mimo, że fenoksyetanol uważa się za bezpieczny konserwant i jest dozwolony do stosowania w kosmetykach na terenie UE w steżeniu do 1% to jednak, jeśli chodzi o skórę uszkodzoną/poparzoną działaniem słońca, byłbym ostrożny. Opalona lub oparzona skóra może mieć zmienione właściwości, które mogą wpływać na przenikanie składników z kosmetyków. Oparzenia słoneczne mogą uszkodzić bariery ochronnej skóry, co może prowadzić do zwiększonej przepuszczalności skóry i potencjalnie wpływać na przenikanie substancji zewnętrznych i powodować podrażnienia czy alergie. Do tego w składzie parafina – jeśli macie skórę trądzikową, tłustą, skłonną do zapychania to nie polecam stosowania tego żelu na twarz, bo ten składnik ma działanie komodogenne. Podsumowując: uważam, że sprawdzi się po prostu po opalaniu, do nawilżenia skóry muśniętej słońcem, ale nie stosowałbym go na oparzenia. *** Aktualną cenę i dostępność (61-66 PLN) La Roche-Posay, Posthelios – Kojący balsam po opalaniu sprawdzisz tutaj. |
***
Ziaja Sopot Sun, Chłodzące mleczko po opalaniu z wapniem
kosmetyk, aktualną cenę (13-20 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.
Skład:
Aqua (Water), Hexyl Laurate, C12-15 Alkyl Benzoate, Butyrospermum Parkii (Shea) Butter, Glycerin, Steareth-2, Steareth-21, Dimethicone, Panthenol, Menthyl Lactate, Tocopheryl Acetate, Calcium Gluconate, Sodium Acrylate/Sodium Acryloyldimethyl Taurate Copolymer, Isohexadecane, Polysorbate 80, Cetearyl Alcohol, Carbomer, Phenoxyethanol, Ethylhexylglycerin, Parfum (Fragrance), Limonene, Benzyl Salicylate, Hexyl Cinnamal, Citronellol, Linalool, Alpha-Isomethyl Ionone, Benzyl Benzoate, Geraniol, Citral, Benzyl Alcohol, Sodium Hydroxide.
Sposób użycia:
Niewielką ilość chłodzącego mleczka po opalaniu z wapniem, Ziaja Sopot Sun rozprowadzić równomiernie na skórze. Stosować każdorazowo po opalaniu.
Ziaja Sopot Sun, Chłodzące mleczko po opalaniu z wapniem – opinia Pana Tabletki
Są składniki łagodząco-regenerujące Nie ma alkoholu i olei mineralnych Przystępna półka cenowa Tutaj już powszechnie pojawiające się w tej analizie moje ostrzeżenie albo raczej sposoby na bezpieczne stosowanie kosmetyków z fenoksyetanolem – więc nie będę się powtarzał, bo na pewno to już wiecie Jest ok *** Aktualną cenę (13-20 PLN) i dostępność Ziaja Sopot Sun, chłodzące mleczko po opalaniu sprawdzisz tutaj. |
***
Ziajka, mleczko dla dzieci po opalaniu, powyżej 6. miesiąca życia
Kosmetyk, aktualną cenę (15-24 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.
Skład:
Aqua (Water), Cetearyl Ethylhexanoate, Panthenol, Caprylic/Capric Triglyceride, Ethylhexyl Stearate, Ceteareth-20, Dimethicone, Glycerin, Maltooligosyl Glucoside, Hydrogenated Starch Hydrolysate, Propylene Glycol, Sodium Lactate, Steareth-2, Cyperus, Esculentus Tuber Extract, Stearyl Alcohol, Xanthan Gum, Carbomer, Sodium Benzoate, Parfum (Fragrance), Sodium Hydroxide.
Sposób użycia:
mleczko nanieść na dłonie, a następnie rozsmarować na skórze dziecka. Pozostawić do wchłonięcia. Omijać okolice oczu i ust.
Ziajka, mleczko dla dzieci po opalaniu, powyżej 6 miesiąca życia – opinia Pana Tabletki
Skład bez kwiatków ale też raczej do pielęgnacji skóry eksponowanej na słońce niż jako pierwsza pomoc w oparzeniach słonecznych. Do tego przyzwoita półka cenowa. *jeśli chcecie używać go u bardzo małych dzieci, to zróbcie próbę, czy użyta substancja zapachowa ich nie uczula *** Aktualną cenę (15-24 PLN) i dostępność Ziajka, mleczko dla dzieci po opalaniu, powyżej 6. miesiąca życia sprawdzisz tutaj. |
***
Cera+ Solutions, Balsam łagodzący do ciała po opalaniu
Kosmetyk, aktualną cenę (16-21 PLN)i dostępność sprawdzisz tutaj.
Skład:
Aqua, Aloe Barbadensis Leaf Juice, Butyrospermum Parkii Butter, Ethylhexyl Stearate, Glycerin, Helianthus Annuus Seed Oil, Cetearyl Alcohol, Glyceryl Stearate Citrate, Dimethicone, Panthenol, Amber Extract, Allantoin, Sodium Acrylate/ Sodium Acryloyldimethyl Taurate Copolymer, Isohexadecane, Polysorbate 80, Sorbitan Oleate, Propylene Glycol, Xanthan Gum, Menthol, Triethyl Citrate, Caprylyl Glycol, Benzoic Acid, Potassium Sorbate, Sodium Benzoate, Citric Acid, Disodium EDTA, Sodium Hydroxide, BHA, Parfum.
Sposób użycia:
Nakładać na całe ciało po opalaniu.
Cera+ Solutions, Balsam łagodzący do ciała po opalaniu – opinia Pana Tabletki
W składzie znajdziemy fajne substancje pochodzenia naturalnego: Mamy też sporo substancji łagodzących i nawilżających podrażnioną skórę Nie ma alkoholu i olei mineralnych ani fenoksyetanolu Na mały minus obecność mentolu – który może drażnić bardziej delikatne, spieczone skóry, jednak znajduje się za połową składu, dlatego minusik jest mały. Uwzględniając stosunek ceny do jakości i składu – jest OK. *** Aktualną cenę (16-21 PLN) i dostępność Cera+ Solutions, Balsam łagodzący do ciała po opalaniu sprawdzisz tutaj. |
***
Derma Sun, Balsam po opalaniu
Kosmetyk, aktualną cenę (26-32 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.
Skład:
Aqua, Aloe Barbadensis Leaf Extract, Ethylhexyl Stearate, Canola Oil, Butyrospermum Parkii Butter, Glycerin, Cetearyl Alcohol, Sorbitol, Ceteareth-12, Saccharide Isomerate, Ceteareth-20, Caprylyl Glycol, Carbomer, Allantoin, Tocopherol, Citric Acid, Sodium Citrate, Sodium Hydroxide, Phenoxyethanol, Benzoic Acid, Dehydroacetic Acid.
Sposób użycia:
Nanieś produkt na skórę po ekspozycji na słońce i delikatnie wmasuj. Unikaj kontaktu z oczami.
Derma Sun, Balsam po opalaniu – opinia Pana Tabletki
Jeden z najkrótszych składów, jeśli chodzi o balsamy po opalaniu – a to też nie pozostaje bez znaczenia. W końcu im będzie on krótszy, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że znajdzie się tam niepożądany składnik, który nas podrażni/uczuli etc. Czysta matematyka nie wyszła tu do końca, bo w składzie znajduje się fenoksyetanol – co prawda jest to jeden z najlepiej przebadanych konserwantów, ale z racji że skóra po działaniu na nią słońca może mieć zmienione właściwości, być bardziej wrażliwa na działanie i przenikanie niektórych składników to nie sięgałbym po niego jako krem do zadań specjalnych na łagodzenie nawet lekkich oparzeń, a zostawił do samej pielęgnacji wysuszonej słońcem i słoną wodą skóry. Ale za to nie ma alkoholu i olei mineralnych Jest OK *** Aktualną cenę (26-32 PLN) i dostępność Derma Sun, Balsam po opalaniu sprawdzisz tutaj. |
***
CHICCO, mleczko po opalaniu
Kosmetyk, aktualną cenę (12-17 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.
Skład:
Aqua (Water), Diethylhexyl, Carbonate, Glycerin, Glyceryl Stearate, Polyglyceryl-3 Methylglucose Distearate, Butyrospermum Parkii Butter (Shea), Cetearyl Alcohol, Olus Oil (Vegetable Oil), Physalis Angulata Glycol, Carbomer Sodium Benzoate, Tocpheryl Acetate, Ethylhexylglycerin, Allantoin, Sodium Dihydroacetate, Sodium Hydroxide, Caprylic/Capric Triglyceride, Xanthan Gum, Tocopherol, Citral.
Sposób użycia:
Nałożyć równomiernie na suchą i czystą skórę po ekspozycji na słońcu. Unikać kontaktu z oczami.
CHICCO, mleczko po opalaniu – opinia Pana Tabletki
Krótki, przyzwoity skład, dobra cena – 3 x tak Może dobrze się sprawdzić nawet u wrażliwców, bo nie znajdziecie w nim alkoholu, mentolu czy substancji zapachowych. *** Aktualną cenę (12-17 PLN) i dostępność CHICCO, mleczko po opalaniu sprawdzisz tutaj |
***
Jeśli chcesz być na bieżąco z Panem Tabletką i dostawać ode mnie dodatkowe informacje o zdrowiu, pielęgnacji i różnych akcjach promocyjnych – zapisz się na newsletter (po wpisaniu adresu, konieczne jest jeszcze potwierdzenie zapisu – sprawdź dokładnie skrzynkę :))
***
Najlepszy balsam po opalaniu – podsumowanie rankingu
Jeśli dzięki tej analizie udało Ci się wybrać produkt, który zabierzesz ze sobą na tegoroczne wakacje to super – daj znać po powrocie, jakie były Twoje doświadczenia „na żywo”.
Pamiętajcie jednak, że mimo iż piszę tu dużo o pielęgnacji opalonej skóry (a nawet o leczeniu oparzeń), to najważniejsze jest to, co robimy przed wyjściem „na słońce” m. in. to czym się „posmarujemy”, jak się ubierzemy, jak zabezpieczymy się przed oparzeniem i przegrzaniem.
Balsamy po opalaniu nie zastępują ochrony przeciwsłonecznej. Nadal konieczne jest stosowanie kremów z filtrem UV przed ekspozycją na słońce oraz zachowanie odpowiednich środków ostrożności, takich jak unikanie intensywnego słońca w godzinach największego nasilenia czy noszenie ochronnej odzieży.
***
Serdeczności
Pan Tabletka
Marcin
***
A czego warto jeszcze dowiedzieć się podczas sezonu na opalanie?
***
W upalne dni gorączka u dzieci jest szczególnie niebezpieczna, ponieważ może prowadzić do odwodnienia. Chcesz poznać domowe sposoby na gorączkę i dowiedzieć się jak skutecznie ją zbijać? Zapoznaj się z moją książką „Gorączka. Przewodnik dla rodziców.”
Źródła:
- https://www.alergolog.eu/hapten/formaldehyd.html
- https://biotechnologia.pl/kosmetologia/peg-free-o-co-chodzi,15074
- https://www.kosmetyczni.pl/
- https://www.kosmopedia.org/bezpieczenstwo_kosmetykow/szkodliwe_skladniki_kosmetykow/
- https://www.mp.pl/alergologia/streszczenia-badan/przeglad/200359,formaldehyd-rzadki-czy-powszechny-alergen-kontaktowy
- https://www.help4skin.pl/produkty/zel-hydrokoloidowy-przyspieszajacy-gojenie-oparzen
- https://kikgel.com.pl/produkty/aqua-gel/
- https://www.aflofarm.com.pl/pl/produkty/wyroby-medyczne/entil-oparzenia/
- https://entil.pl/zel-na-oparzenia/informacje-dodatkowe/
- https://www.thermi-pharmena.eu/o-produkcie/
- https://www.eau-thermale-avene.pl/p/regenerujacy-balsam-po-opalaniu-3282770154221-808759b4
- https://www.bioderma.pl/produkty/photoderm/gel-creme-apres-soleil-fraicheur
- https://www.dermedic.pl/pl/produkty/27/24/chlodzacy-balsam-po-opalaniu.html
- https://www.vichy.pl/ochrona-przeciwsloneczna/pielegnacyjne-mleczko-po-opalaniu-ochrona-przeciwsloneczna/p15030.aspx
- https://ziaja.com/p/5901887005919/mleczko-po-opalaniu-z-wapniem-246
- https://ziaja.com/p/5901887040576/mleczko-dla-dzieci-po-opalaniu-z-lagodzacym-mleczkiem-czufa-542
- https://ochronauv.ceraplus.pl/lagodzacy-balsam-do-ciala-po-opalaniu.html
- https://www.4organic.pl/produkt/derma-sun-balsam-po-opalaniu-200-ml/
- https://farmona.pl/produkty/pielegnacja-ciala/jantar-sun/bursztynowe-nawilzajace-mleczko-po-opalaniu-dla-dzieci-i-doroslych/
- https://www.chicco.pl/produkty/8058664080175.mleczko-po-opalaniu-150-ml.bezpieczenstwo-i-zdrowie.preparaty-ochronne-i-na-slonce.html
- Dréno B, Zuberbier T, Gelmetti C, Gontijo G, Marinovich M. Safety review of phenoxyethanol when used as a preservative in cosmetics. J Eur Acad Dermatol Venereol. 2019 Nov;33 Suppl 7:15-24. doi: 10.1111/jdv.15944. PMID: 31588615.
O autorze
Marcin Korczyk
Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego na wydziale farmaceutycznym. Po studiach pracował w aptece całodobowej w Nowym Sączu - i w trakcie pracy rozpoczął tworzenie bloga www.pantabletka.pl - zapisując odpowiedzi na najczęściej zadawane przez pacjentów pytania.
Od czasu złożenia bloga w 2015 roku - do dziś - blog stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i opiniotwórczych portali z wiedzą o racjonalnym stosowaniu leków i suplementacji.