
Adaptacja w przedszkolu i w żłobku – najlepsze książki
Adaptacja dzieci w przedszkolu i żłobku to nie tylko ogromne wyzwanie dla dzieci, ale również dla rodziców. Niejednokrotnie spędza sen z powiek rodzicom i zapewnia emocjonalny rollercoaster całej rodzinie. Pojawiają się pytania i wątpliwości. Jak wspierać dziecko, by adaptacja w przedszkolu i żłobku przebiegała łagodnie? Na co warto zwrócić uwagę przed adaptacją w przedszkolu i żłobku? Czy dokonaliśmy dobrego wyboru placówki? Czy moje dziecko sobie poradzi? Jak będzie wyglądała adaptacja w przedszkolu i żłobku?
Adaptacja w przedszkolu i w żłobku – sprawdzian dla dzieci i rodziców
Adaptacja to ważny krok milowy w rozwoju dziecka🧒. Jest wydarzeniem, które dotyka całą rodzinę👨👩👧👦. Wymaga przeorganizowania dotychczasowego stylu życia i dostosowania się do nowych zasad panujących w placówce🏫. Naturalne i zrozumiałe więc jest to, że tak wielkiej zmianie towarzyszą różne obawy i wątpliwości🤷. W końcu posyłacie wasze maleństwa w “obcy” świat. Chociaż nie istnieją żadne uniwersalne metody na łagodną i udaną adaptację w przedszkolu i żłobku, to warto przygotować się do tego procesu odpowiednio wcześnie.
A jak się przygotować i gdzie szukać pomocy?
Wybierając żłobek czy przedszkole zorientujcie się jak wygląda proces adaptacji i w jakim modelu jest prowadzona. Czy adaptacja w przedszkolu czy żłobku jest w obecności rodzica? To ważne, aby dziecko mogło poczuć się bezpiecznie w nowym miejscu😊.
- Warto też zapoznać się jakimi wartościami kieruje się placówka. Czy są one spójne z waszymi? Szanse na udaną adaptację w przedszkolu i żłobku wzrastają, gdy dziecku podoba się w placówce.
A jak możecie to sprawdzić? Rozpoznacie to po zachowaniu dziecka. Zwróćcie uwagę na to czy chętnie chodzi do placówki, czy nawiązało dobrą relację z nauczycielami, a w przypadku przedszkolaków czy chętnie opowiada o przebiegu dnia i emocjach jakie mu towarzyszyły.
- Jeśli w trakcie wizyty w placówce nasuną się Wam jakieś pytania, nie bójcie się ich zadawać nauczycielom czy dyrektorowi.
Adaptacja to czas rozwiewania wszystkich pojawiających się wątpliwości. Wasz spokój wpłynie pozytywnie na dziecko.
- Nie straszcie dziecka żłobkiem czy przedszkolem!
Jak wiadomo, takie praktyki nie tylko mają negatywny wpływ na rozwój dziecka i powiedzmy sobie szczerze – są po prostu złe!!! Sprawią tez, że adaptacja w przedszkolu i żłobku będzie znacznie trudniejsza.
- Opowiedzcie dziecku o specjalnym czasie, jakim jest adaptacja w przedszkolu i w żłobku.
Wytłumaczcie, że to czas na zapoznanie się z nowym miejscem, nauczycielami, koleżankami i kolegami i nowymi zabawkami. Że czeka na dziecko wiele przygód i miejsc do odkrycia. A najlepiej robić to razem w grupie.

A jak wesprzeć dziecko w czasie trudnych momentów adaptacji w przedszkolu i żłobku?
Nie ma jednych sprawdzonych sposobów na łagodną adaptację w przedszkolu i żłobku, dlatego, że każde dziecko jest inne i na poziomie rozwoju emocjonalnego i na poziomie swoich doświadczeń.
Jest jednak kilka zasad, które mogą sprawdzić się w przypadku każdego dziecka.
Pamiętajcie, że nikt inny nie zna lepiej waszego dziecka, niż WY sami, więc wiecie co dla Was będzie najlepsze w tych niełatwych momentach adaptacji w przedszkolu i żłobku.
✅ Przygotujcie się, że czas pożegnań zwyczajnie jest tym najtrudniejszym z momentów całego procesu w adaptacji. Dlatego wspólnie z dzieckiem zastanówcie się co ułatwi pożegnanie. Może jakiś wierszyk, ulubiony pluszak albo wasze wspólne zdjęcie?
✅ Nie okłamujcie dziecka, że wrócisz za chwilkę. Wskaż mu dokładnie, w którym momencie dnia przyjdziesz. Dzięki temu dziecku będzie łatwiej „uporządkować” cały dzień i moment powrotu rodzica.
✅ Zadbajcie, by dziecko było wypoczęte i najedzone. Nowe i stresujące sytuacje łatwiej znieść, gdy mamy zaspokojone główne potrzeby. Nie zapomnijcie także o sobie. Spokojny rodzic to spokojne dziecko 😉
✅ Zaplanujcie spokojne popołudnie z ulubionymi aktywnościami dziecka.
✅ Zaopiekujcie się emocjami dziecka po powrocie z placówki. To ważne, bo po dniu pełnym wrażeń i atrakcji będzie zwyczajnie przebodźcowane, rozdrażnione i zmęczone.
✅ Pozwólcie dziecku na uwolnienie wszystkich emocji. W końcu dom powinien być miejscem, gdzie możemy być w 100% sobą.
✅ No i jak zawsze warto też sięgnąć po ciekawe książki lub inne pomoce o adaptacji. To dobre narzędzia do wprowadzenia dziecka w nową sytuację.
A jak u Was wyglądała adaptacja w przedszkolu i żłobku❓ Było ciężko, czy proces przebiegł łagodnie? Macie jakieś rady, sposoby dla innych rodziców? Czy coś was zaskoczyło? Czego was nauczył ten proces? Dajcie znać w komentarzach pod tym wpisem ⬇️⬇️⬇️ |
Propozycje pomocy do adaptacji w przedszkolu lub żłobku
Poniżej przedstawię kilka propozycji, które ułatwią Wam oswojenie się z tematem żłobka lub przedszkola oraz pomogą w trakcie adaptacji
Klocki Lego Duplo – Dzień z życia w żłobku
Aktualną cenę ( ok. 150 PLN ) i dostępność możesz sprawdzić tutaj

Pierwsza propozycja jest co prawda nieksiążkowa, ale na pewno sprawdzi się u fanów klocków!
Informacje o klockach – Dzień z życia w żłobku
Zestaw jest pełen kreatywnych zajęć, które pozwalają rodzicom i dzieciom odgrywać scenariusze zabaw grupowych, zupełnie jak w prawdziwym żłobku. Dzieci mogą malować palcami w kąciku plastycznym lub zjeść przekąskę. Figurka na wózku inwalidzkim może zjechać po rampie, aby dołączyć do swoich przyjaciół, którzy śmigają po podwórku na hulajnodze. Rodzice mogą również uczyć pociechy, jak ważne jest mycie rąk w łazience, w której znajduje się toaleta i umywalka.
Klocki Lego Duplo – Dzień z życia w żłobku – opinia Pana Tabletki
Fajna propozycja zabawy, którą rodzic może wykorzystać do rozpoczęcia i wprowadzenia dziecka w tematy żłobkowe/przedszkolne, a także przekonać swoją pociechę jak ciekawie będzie w placówce Dzięki temu, że zestaw zawiera 3 figurki dzieci i jedną nauczycielkę, można w trakcie zabawy odgrywać role Plusem jest też to, że w zestawie są różne „strefy”, dzięki czemu dziecko uczy się higieny mycia rąk Na plus jest także obecność figurki dziecka z niepełnosprawnością – rozwijajmy w naszych maluchach empatię od najmłodszych lat! Gra jest uniwersalna – idealna zarówno dla chłopców Zestaw jest odpowiedni dla dzieci powyżej 2 roku życia Zestaw sprawdzi się u dzieciaków, które lubią klocki *** Aktualną cenę ( ok. 150 PLN ) i dostępność możesz sprawdzić tutaj |
A teraz czas na propozycje książkowe
Najlepsze książki o adaptacji w przedszkolu – opinia Pana Tabletki
Ten wpis współtworzyli rodzice z #GanguPanaTabletki Na grupie facebookowej „Pan Tabletka – dla rodziców” spytałem jakie książki o adaptacji się u Was sprawdziły i wybrałem te, które najczęściej powtarzały się w komentarzach.
Z tego rankingu dowiecie się jakie książki o adaptacji w przedszkolu polecają rodzice i jaka jest opinia Pana Tabletki na ich temat.
Zaczynamy 😉
Feluś i Gucio idą do przedszkola
Aktualną cenę (34 PLN – 41 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

Opis książki o adaptacji w przedszkolu
To jedna z książeczek z serii przygód Felusia i jego pluszowego przyjaciela Gucia, autorstwa Katarzyny Kozłowskiej.
Feluś, tytułowy bohater, ma trzy latka i czeka go nie lada wyzwanie! Pierwszy raz idzie do przedszkola, a towarzyszy mu jego wierny pluszowy przyjaciel – Gucio. Jest to ważne wydarzenie w życiu całej jego rodziny. Wspólnie z rodzicami przygotowuje wyprawkę, by już niebawem poznać wszystkie tajemnice, które skrywa przedszkole. Feluś jest ciekawy, jak wyglądają sale, czy będzie miał jakiś kolegów i koleżanki. Jaka będzie jego pani. Zastanawia się też co zrobi, gdy będzie tęsknić za mamą.
Feluś i Gucio idą do przedszkola – opinia Pana Tabletki
Książka zawiera ładne, kolorowe ilustracje 🎨 Krótkie teksty, dostosowane do możliwości maluchów. Plus za przedstawienie, że wpadki toaletowe też mogą się przytrafić i że jest to coś normalnego na tym etapie w rozwoju dziecka Jedyne do czego mogę się przyczepić, to umniejszenie roli taty Felusia. Uważam, że można było go bardziej zaangażować. 👨 Przecież współcześni ojcowie też wspierają swoje dzieci w trudnych chwilach 😉 *** Aktualną cenę (34PLN – 41 PLN) i dostępność książki „Feluś i Gucio idą do przedszkola” sprawdzisz tutaj |
***
Kuba w przedszkolu
Aktualną cenę (ok 45 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj

Opis książeczki o adaptacji w przedszkolu
Kuba w przedszkolu to książka, w której od samego początku widzimy pozytywny obraz przedszkola, które jest bezpiecznym miejscem.
Autorka Joanna Świercz przedstawia miejsce, o którym marzy chyba każdy z nas rodziców. Dzieci i ich emocje traktuje się tu z pełną uwagą i szacunkiem. Akceptuje się indywidualność każdego dziecka i wszystkie jego problemy. Pozwalając dziecku na pełną samodzielność i że może powiedzieć “nie”.
Historia nie skupia się tylko na jednej postaci. Tytułowy bohater opowiadając o swojej przedszkolnej przygodzie, zapoznaje czytelników z jego koleżankami i kolegami z grupy. Pokazuje jak wygląda rytm dnia w przedszkolu i z jakimi problemami zmagają się jego rówieśnicy.
W książeczce wszystko jest przedstawione tak, aby w łatwy sposób zostało zapamiętane przez maluszki i pomogło im w kontaktach z innymi dziećmi i nauczycielkami w przedszkolu. Tekst jest krótki. Pojawiają się rymowane wierszyki, które mogą przydać się dzieciom w trudnych momentach dnia.
Kuba w przedszkolu – opinia Pana Tabletki
Piękne, kolorowe ilustracje, które są dopełnieniem całej historii 🎨 Tekst dostosowany do możliwości poznawczych dzieci. Rymowane wierszyki, które pomagają dziecku w trudnych momentach👍🏼 Na plus jest przedstawienie w naturalny sposób różnic między dziećmi. Nie tylko pod względem koloru skóry👶🏼👶🏿👶 czy borykających się z różnymi wyzwaniami rozwojowymi, ale także pod względem ich zainteresowań. Chłopcy mogą bawić się lalkami🪆 a dziewczynki samochodzikami 🚗 Jeśli jesteście ciekawi, sięgnijcie koniecznie po tę pozycję. *** Aktualną cenę (ok 45 PLN) i dostępność książki „Kuba w przedszkolu” sprawdzisz tutaj |
***
Igancy idzie do przedszkola
Aktualną cenę (20 PLN – 27 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj

Opis książki o adaptacji w przedszkolu
Ignacy idzie do przedszkola to książeczka o adaptacji w przedszkolu Montessori, autorstwa Ady Olbrycht. Mały Ignaś rozpoczyna swoją przygodę. Chociaż nowy świat wydaje mu się jednocześnie fascynujący, jak i przerażający, to w przedszkolu spotyka się z ciepłym przyjęciem zarówno przez dorosłych, jak i dzieci ze swojej grupy. Nasz mały bohater codziennie powoli przyzwyczaja się do nowej, otaczającej go rzeczywistości. A pomaga mu w tym powolna adaptacja, która okazuje się bardzo przyjemna.
Autorka zapoznaje czytelników z adaptacją inną niż wszystkim do tej pory znana. Dlatego, że przedszkola Montessori kierują się swoimi zasadami, które oparte są na rozwoju i indywidualnym podejściu do malucha. Grupy są zróżnicowane wiekowo, a nauczyciele tylko wspierają maluchy w ich rozwoju i dążeniu do samodzielności.
Ignacy idzie do przedszkola – opinia Pana Tabletki
Piękna, a zarazem prosta szata graficzna👍🏼 Książka oparta o edukację Montessori, dzięki czemu mamy możliwość poszerzenia swojej wiedzy jak wyglądają założenia pedagogiki Montessori. Możemy także zainspirować się wybranymi podejściami i zastosować je również we własnym domu 🏠 Według mnie – książka raczej kierowana do rodziców, ponieważ ilość tekstu, jak i słownictwo, jakim posługuje się autorka mogą nie trafić do najmłodszych czytelników w takiej formie. ➕ Plus za wskazówki dla rodziców i za pokazanie jak powinna wyglądać adaptacja przyjazna maluchom. Jedyny problem, jaki widzę po lekturze tej książki, to może być niemiłe zaskoczenie w trakcie adaptacji w placówkach, które nie stosują założeń pedagogiki Montessori i idą klasycznym stylem adaptacyjnym, ale zawsze można spróbować porozmawiać z dyrekcją o możliwości wprowadzenia zmian. *** Aktualną cenę (20 PLN – 27 PLN) i dostępność książki „Ignacy idzie do przedszkola” sprawdzisz tutaj |
***
Tosia i Julek idą do przedszkola
Aktualną cenę (16 PLN – 23 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj

Opis książeczki o adaptacji w przedszkolu
Tosi i Julek to bohaterowie książek z serii „(Nie) tacy sami” stworzonej przez pedagożkę, terapeutkę, trenerkę, promotorkę Rodzicielstwa Bliskości i Porozumienia Bez Przemocy i blogerkę Magdalenę Boćko-Mysiorską.
Tosia i Julek, choć są bliźniętami, to różnią się pod każdym względem. W tej części, tytułowi bohaterowie rozpoczynają przygodę z przedszkolem. Jak każdy maluch w tym wieku, rozstanie znoszą różnie, jednak wsparcie dorosłych, które otrzymują pomaga w zaadaptowaniu się do nowej sytuacji.
Tosia i Julek idą do przedszkola – opinia Pana Tabletki
Piękne ilustracje, dopełniają całą treść książki 👍🏼 Książka napisana w duchu rodzicielstwa bliskości 💗 Prosty tekst, dostosowany do zdolności poznawczych małego dziecka. Całość dopełnia zawarty na ostatnich dwóch stronach krótki poradnik dla rodziców, co moim zdaniem jest super przydatne i można skorzystać z wielu cennych uwag. *** Aktualną cenę (16 PLN – 23 PLN) i dostępność książki „Tosia i Julek idą do przedszkola” sprawdzisz tutaj |
***
Rok w przedszkolu
Aktualną cenę (49 PLN – 65 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj

Opis książeczki o adaptacji w przedszkolu
Autor książki Przemysław Liput idealnie zobrazował dziecięcą rzeczywistość zmagań przedszkolnych, przedstawiając nam wszystkie jej barwy.
Chociaż nie jest to książka o samej adaptacji w przedszkolu, a poznajemy przekrój wydarzeń z całego roku w przedszkolu, to jednak i wątek trudnej adaptacji też jest tam ukazany.
Dwanaście pięknie zilustrowanych stron, a każda z nich przedstawia inne wydarzenie z życia przedszkolaków. Poznajemy wszystkich bohaterów i ich emocje związane z tą przedszkolną przygodą. Towarzyszymy im w różnych wydarzeniach i świętach, które przypadają w danym miesiącu.
Rok w przedszkolu– opinia Pana Tabletki
Książka pięknie zilustrowana 👍🏼 Duży format książki 📖 Twarda oprawa ➕ Obrazki zawierają mnóstwo szczegółów, co sprawia, że książka szybko się nie znudzi. A przy tym dziecko może rozwijać spostrzegawczość i umiejętność opowiadania historii o aktywnościach w przedszkolu. *** Aktualną cenę (49 PLN – 65 PLN) i dostępność książki o adaptacji w przedszkolu „Rok w przedszkolu” sprawdzisz tutaj |
***
Kolorowy potwór idzie do przedszkola
Aktualną cenę (23 PLN – 47 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj

Opis książeczki o adaptacji w przedszkolu
„Kolorowy potwór idzie do przedszkola” to książka z serii o kolorowym potworze autorki Anny Llenas. Tytułowy bohater zostaje pierwszego dnia zaprowadzony do przedszkola. Jak każdy maluch odkrywa nieznany mu dotąd przedszkolny świat. Towarzyszą mu przy tym różne emocje. A także uczy się co może robić, a czego się nie powinien oraz odkrywa co najbardziej lubi. W czasie zabaw w przedszkolu przyjmuje różne kolory, a jeśli znacie poprzednie części, to w ciekawy sposób możecie rozwinąć treść np. o rozmowę i zagadki o emocjach Potwora.
Ilustracje mogą zaskoczyć swoim nietypowym stylem, jakby wyszły spod niewprawnej “dziecięcej ręki”. Jednak dzięki tej nieidealności pozycja jest bliższa małym smykom, bo tak przecież wygląda ich świat, który oni sami tworzą.
Kolorowy potwór idzie do przedszkola– opinia Pana Tabletki
Ilustracje przepiękne, dają możliwość do swojej interpretacji całej historii. Tekst króciutki, czasami aż odnosiłem wrażenie, że niewystarczający, ale dzięki temu sami możemy puścić wodze fantazji i stworzyć własną opowieść. Według mnie, fajna jako pozycja do uzupełnienia biblioteczki o kolejną część książki z serii o kolorowym potworze, jednak niekoniecznie jako książka dotycząca adaptacji. *** Aktualną cenę ( 23 PLN – 47 PLN) i dostępność książki „Kolorowy potwór idzie do przedszkola” sprawdzisz tutaj |
***
👩👨A dla rodziców polecam
Akcja adaptacja. Jak pomóc sobie i dziecku w zaprzyjaźnieniu się z przedszkolem
Aktualną cenę (23 PLN – 37 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj

Opis książki o adaptacji w przedszkolu
Akcja adaptacja to szczegółowy przewodnik dla wszystkich rodziców kilkulatków, którzy rozpoczynają przygodę z przedszkolem.
Autorka Agnieszka Stein zawarła w niej odpowiedzi na większość trapiących pytań rodzicielskich, związanych z adaptacją w przedszkolu. Główny temat książki skupia się na równowadze pomiędzy wizjami i pragnieniami rodziców, a rzeczywistością z jaką się później spotykają. Autorka nie koncentruje się wyłącznie na adaptacji w przedszkolu, ale porusza również problem o tym, co dzieje się w rodzinie małego przedszkolaka, pokazując również różne potrzeby każdego członka rodziny.
Akcja adaptacja. Jak pomóc sobie i dziecku w zaprzyjaźnieniu się z przedszkolem – opinia Pana Tabletki
Uważam, że ta książka powinna być wręczana każdemu rodzicowi w momencie zapisywania dziecka do placówki. Rozwiewa wszelkie wątpliwości około adaptacyjne i wskazuje na co warto zwrócić uwagę później w trakcie przedszkolnej przygody. Niczego lepszego nie znajdziecie, a jej lektura zaoszczędzi Wam mnóstwo stresu i nieprzespanych nocy, gdy pojawią się wątpliwości, bądź problemy na późniejszych etapach. *** Aktualną cenę (23 PLN – 37 PLN) i dostępność książki „Akcja adaptacja. Jak pomóc sobie i dziecku w zaprzyjaźnieniu się z przedszkolem” sprawdzisz tutaj |
***
Inne wartościowe propozycje
Ciekawa propozycja z Waszych poleceń to również:
🎧audiobook mamologia „Kazik idzie do przedszkola”
W poleceniach znalazły się także wartościowe blogi, gdzie znajdziecie więcej informacji dotyczących nie tylko samej adaptacji, ale przede wszystkim rozwoju dziecka.
- Mamologia.pl
- Przedszkojak
- SET Psychologa Dziecięcego – Agnieszka Misiak
- Magdalena Boćko-Mysiorska – blog
- Pomogecimamo.pl
Serdeczności
Pan Tabletka
Marcin
***
Chcesz zadbać o odporność dziecka i nie wiesz jak to zrobić? Pomoże w tym moja nowa książka – „Odporność w żłobku i przedszkolu”.
Tutaj możesz zapisać się na mailing w postaci darmowego kursu „Wyzwanie odporność” oraz listę osób zainteresowanych książką.

Źródła:
1.Trzewik M., “Adaptacja przedszkolna”; w “Jak zrozumieć małego dziecko”, wyd.Natuli
2.Retz E., Bongertz Ch. S.. “Moje dziecko idzie do placówki, czyli jak przebiega adaptacja zorientowana na więzi”; w ”Wild Child czyli naturalny rozwój dziecka. Wychowanie zorientowane na więzi i potrzeby”, wyd.Natuli
3. Stein A.,”Akcja Adaptacja. Jak pomóc sobie i dziecku w zaprzyjaźnieniu się z przedszkolem”, wyd.Mamania
O autorze
Marcin Korczyk
Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego na wydziale farmaceutycznym. Po studiach pracował w aptece całodobowej w Nowym Sączu - i w trakcie pracy rozpoczął tworzenie bloga www.pantabletka.pl - zapisując odpowiedzi na najczęściej zadawane przez pacjentów pytania.
Od czasu złożenia bloga w 2015 roku - do dziś - blog stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i opiniotwórczych portali z wiedzą o racjonalnym stosowaniu leków i suplementacji.