ScrollToTop

Co na kaca? Analiza 9 popularnych produktów z apteki (2KC, Riposton i inne)

Analizy, Artykuły

10 grudnia 2019

Co będzie dobre na  kaca z apteki ? Może jakiś cudowny, skuteczny lek? Pewnie jesteś ciekaw co działa, hm?  Zapraszam na skacowaną analizę topowych środków na kaca – 2KC, Riposton, AlkaSeltzer

Suplementy na kaca – zapakowane w czarne, męskie opakowania są drogie. Ich cena nijak nie współgra z zawartością. Nie muszę nawet powoływać się na moje obserwacje z pracy – zdrowy rozsądek podpowiada, że środki te kupują  głównie mężczyźni – tuż przed imprezą albo rano na kacu. Obie te sytuacje sprzyjają nielogicznym i kompulsywnym zakupom.

Czym jest kac? Do końca nie wiadomo. To prawdopodobnie wypadkowa zatrucia metabolitami alkoholu + odwodnienie + zatrucie zanieczyszczeniami i składnikami pomocniczymi kolorowych i kiepskich alkoholi.

Skoro nie wiadomo czym jest kac – to jak słusznie możesz zauważyć – działamy w ciemno i objawowo.

Nie byłbym sobą, gdybym nie zwrócił uwagi na kluczową sprawę w kwestii unikania kaca – na 100% mniejsze spożycie alkoholu zmniejsza objawy kaca.

Wszystko jest dla ludzi, jasna sprawa. Ale pamiętaj, że regularne picie nawet niewielkich ilości alkoholu – bezpośrednio skraca Ci życie i w zasadzie zwiększa ryzyko pojawienia się większości chorób jakie mogą Ci się przyśnić.

Co Pan Tabletka poleca na kaca?

Umiar. Może przed imprezą mianuj swojego osobistego anioła stróża, który w porę Cię zastopuje?

Nawadnianie przed – w trakcie – po. Najlepiej nawadniają roztwory elektrolitów. W maksymalnym uproszczeniu – to może być coś słodko-słono-kwaśnego do picia. Albo chociaż dobra woda mineralna.

–> tutaj znajdziesz mój przepis na domowy izotonik.

Probiotyki. Alkohol to trucizna, która szkodzi Twojej florze jelitowej. Zadbaj o przywrócenie równowagi Twojemu mikrobiomowi. (Kiszony ogórek to połączenia nawadniania z probiotykiem. Czyżby kolejny raz tradycja miała podparcie w nauce? Oczywiście potraktuj to jako ciekawostkę ;-))

Co działa na kaca z apteki? Opinie i analiza – kolejność losowa

2KC

Cena – ok. 9zł za 6 tbl. – ale są opakowania różnej wielkości i ceny. Aktualną cenę sprawdzisz tutaj.
Suplement diety

2kc

Stosowanie 2KC:

„Doustnie, 2-3 tabletki w trakcie spożywania lub po spożyciu alkoholu. W przypadku wystąpienia następnego dnia objawów kaca, zażyć kolejne 2-3 tabletki popijając dużą ilością wody. Nie przekraczać dawki 6 tabletek. W przypadku nadkwaśności żołądka tabletki zażywać podczas lub po posiłku popijając dużą ilością wody (!).”

Skład szczegółowy 2KC:

 • Wit. C – 27 mg (33%*)co prawda u alkoholików notuje się niski poziom witaminy C w osoczu krwi, ale w literaturze brakuje danych na temat skuteczności witaminy C w zwalczaniu objawów ostrego zatrucia alkoholem czy „syndromu dnia następnego”;
 • Glukoza – 243 mgźródło szybkiej energii – przyśpieszy regenerację organizmu;
 • Kwas bursztynowy – 100 mg – brakuje danych na temat jego skuteczności w zwalczaniu kaca lub ostrego zatrucia alkoholem. Kwas bursztynowy nasila wydzielanie kwasów żołądkowych;
 • Glutaminian monosodowy – 100mg brak danych w literaturze o skuteczności tego związku w zwalczaniu kaca;
 • Kwas fumarowy – 37 mgbrak solidnych danych w literaturze na temat wpływ kwasu fumarowego na objawy kaca; 
 • Wyciąg z opuncji (Opuntia Mill) – 10 mg (przeliczeniu na suszoną opuncję – 200 mg) – Opuncja figowa (Opuntia Ficus-Indica) obfituje w liczne antyoksydanty, które hamują powstawanie procesu zapalnego. W jednym z badań [1] opuncja figowa łagodziła nudności, suchość w jamie ustnej i utratę apetytu będących następstwem kaca; brak informacji w składzie o tym z jakiego gatunku opuncji pochodzi wyciąg (Opuntia Mill jest rodzajem, do którego należy kilkadziesiąt różnych gatunków). Brak informacji o standaryzacji wyciągu.

Jadąc dalej po tej opuncji – faktycznie w tym jednym solidnym badaniu [1] udowodniono, że jej podanie na 5 godzin przed spożyciem alkoholu redukuje objawy kaca. Ale ten wyciąg podano 5 godzin przed piciem – nie w trakcie. Czy w takiej sytuacji, możemy przenieść efekt badania na suplement 2KC? Hm…

[1] Wiese J., McPherson S., Odden M.C., Shlipak M.G. (2004): Effect of Opuntia ficus indica on Symptoms of the Alcohol Hangover. Arch Intern Med. 164,12:1334-1340  ( https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15226168)

Substancje pomocnicze:

Celuloza mikrokrystaliczna (substancja wypełniająca), glutaminian monosodowy, sole magnezowe kwasów tłuszczowych (substancja przeciwzbrylająca), wyciąg z opuncji (wyciąg z opuncji, skrobia kukurydziana), poliwinylopirolidon (stabilizator).

Podsumowanie i wnioski:

2 KC zawiera sporą ilość składników, z których większość nie ma potwierdzonej skuteczności w łagodzeniu  kaca.

Fundamentem składu jest połączenie – kwas bursztynowy + glutaminian monosodowy + kwas fumarowy (+opuncja – ale o niej napisałem już wyżej). Na poziomie biochemicznym te 3 składniki w pewnym sensie regulują metabolizm alkoholu. Teoretycznie, jeśli ich dorzucimy więcej w trakcie/lub po piciu alkoholu – to możemy przyśpieszyć jego metabolizm i zmniejszyć objawy kaca. Kłopot w tym, że to co na papierze jest możliwe – w żywym organizmie jest warunkowane przez setki innych procesów. I w żadnym badaniu, solidnie nie udowodniono, że takie trio składników łagodzi kaca. Ja jestem sceptyczny do tego składu.

Niepokój Pana Tabletki wzbudza kwas bursztynowy, może on bowiem nasilać wydzielanie kwasów żołądkowych, których produkcję i tak wzmaga już spożywany alkohol.

Na plus należy zaliczyć obecność glukozy, która poprawia glikemię i ułatwia szybką regenerację organizmu. Sam fakt popijania tabletek szklanką wody zgodnie z dawkowaniem zapewnia odpowiednie nawodnienie i zapobiega utracie elektrolitów – to też pozytywny aspekt stosowania tego typu produktów.

Oceniając ten suplement – według mnie to produkt z serii „raczej nie zaszkodzi, a jak dobrze popijesz wodą to może pomóc”.

***

2KC Drink – na kaca?

cena – ok. 6zł  , aktualna cena tutaj
Suplement diety

2KC-drink

Stosowanie:

Zalecane spożycie 1 puszka 2 razy dziennie.

2 KC – skład szczegółowy:

 • Wyciąg z opuncji – 30 mg (w przeliczeniu na suszoną opuncję – 600 mg) – jest źródłem licznych antyoksydantów. Brak informacji o standaryzacji wyciągu i ilość jest symboliczna;
 • Sacharoza – 12,75 mg – podnosi poziom cukru, którego spadek notuje się w czasie zatrucia alkoholem;
 • Glukoza – 20 mg – poprawia glikemię i jest źródłem szybkiej energii;
 • Tauryna – 1000 mg – antyoksydant, wsparcie w regeneracji organizmu;
 • Kwas bursztynowy – 300 mg – brakuje danych na temat jego skuteczności w zwalczaniu kaca lub ostrego zatrucia alkoholem. Kwas bursztynowy nasila wydzielanie kwasów żołądkowych!
 • Kwas fumarowy – 111 mg – brakuje danych na temat jego skuteczności w zwalczaniu kaca lub ostrego zatrucia alkoholem;
 • Witamina C – 80 mg (100%*) – jej skuteczność w łagodzeniu objawów ostrego zatrucia alkoholem nie znalazła potwierdzenia w badaniach. U alkoholików obserwuje się jednak jej niski poziom w osoczu;
 • L- cysteina – 40 mg – wchodzi w skład glutationu – białka pełniącego ważną rolę w procesie detoksykacji komórek;
 • Glicyna – 40 mg – wchodzi w skład glutationu odpowiedzialnego za proces detoksykacji komórek;
 • Niacyna – 8 mg (50%*)
 • Kwas pantotenowy – 3 mg (50%*)
 • Witamina B6 – 0,7 mg (50%*)
 • Ryboflawina – 0,7 mg (50%*)

Substancje pomocnicze:

Woda, dwutlenek węgla, cytrynian trójsodowy (regulatory kwasowości), aromat, kwas fumarowy (regulatory kwasowości), ryboflawina (barwnik).

2 KC drink – podsumowanie i wnioski:

Wnioski

2 KC Drink ze względu na obecność sacharozy i glukozy może pozytywnie wpływać na spadający poziom cukru w czasie zatrucia alkoholem.

Zawartość glicyny i L-cysteiny, które wchodzą w skład glutationu może teoretycznie wspierać metabolizm alkoholu. Jak pisałem w analizie wyżej – pozostałe składniki, również mogą teoretycznie wpływać na metabolizm alkoholu.

Tauryna obecna w 2KC Drink, dzięki swojemu działaniu antyoksydacyjnemu –  może przyspieszać regenerację organizmu – ale jak wpłynie na kaca? Nie mam pojęcia.

Minusy:

 • kwas bursztynowy – może nasilać wydzielanie kwasów żołądkowych;
 • brak standaryzacji wyciągu z Opuntia Mill, brak nazwy gatunkowej rośliny;
 • mocno teoretyczny skład 😉

Jeśli miałbym podsumować – słodki napój z witaminami za parę złotych. Słabo.

***

2 KC Xtreme na kaca

cena – ok. 13 zł , aktualna cenę sprawdzisz na Ceneo
Suplement diety na kaca

2KC-xtremeStosowanie:

Doustnie. Zażywać w trakcie lub tuż po spożyciu alkoholu. W celu osiągnięcia najlepszego rezultatu zaleca się zażywanie 1 tabletki na każde 50 g czystego alkoholu. W przypadku wystąpienia następnego dnia objawów kaca, zażyć kolejne 2 – 3 tabletki, popijając dużą ilością wody. Nie przekraczać dawki 6 tabletek.

Skład szczegółowy:

 • Wyciąg z opuncji (Opuntia Mill.) – 10 mg – zawiera antyoksydanty. Brak standaryzacji wyciągu. Brak informacji o gatunku rośliny, symboliczna ilość;
 • Kwas bursztynowy – 100 mg – brak danych w literaturze nt. łagodzenia objawów kaca przez kwas bursztynowy. Może nasilać wydzielanie kwasów żołądkowych;
 • Kwas fumarowy – 37 mg – brakuje danych na temat jego skuteczności w zwalczaniu kaca lub ostrego zatrucia alkoholem;
 • Glutaminian monosodowy – 100 mg
 • Glukoza – 100 mg – podnosi poziom cukru, którego spadek obserwuje się w czasie zatrucia alkoholem;
 • Glicyna – 60 mg – składnik glutationu ;
 • L- cysteina – 60 mg – składnik glutationu;
 • Wyciąg z żeń- szenia – 20 mg – popularny środek adaptogenny. Poprawia koncentrację i zwiększa odporność na stres. Brak info o standaryzacji wyciągu. Efekt działania opiera się na długotrwałym stosowaniu, a nie na podaniu pojedynczych (niewielkich) dawek;
 • Witamina C – 24 mg (30%*) – nie ma dowodów na to, że witamina C zwalcza objawy ostrego zatrucia alkoholem. U alkoholików jednak obserwuje się jej niskie stężenie we krwi;
 • Cynk – 2 mg (20%*)
 • Niacyna – 4,8 mg (30%*)
 • Kwas pantotenowy – 1,8 mg (30%*)
 • Ryboflawina – 0,42 mg (30%*)
 • Tiamina – 0,33 mg (30%*)

Substancje pomocnicze:

Celuloza mikrokrystaliczna (sub. wypełniająca), glutaminian monosodowy, sorbitol (sub. wypełniająca), sole magnezowe kwasów tłuszczowych (sub. przeciwzbrylająca), hydroksypropylometyloceluloza (sub. glazurująca), skrobia kukurydziana, glikol polietylenowy, dwutlenek tytanu (sub. glazurujące), dwutlenek krzemu (sub. przeciwzbrylająca), krzemian glinowo-potasowy (sub. glazurująca), D-pantotenian wapnia, poliwinylopirolidon (stabilizator).

Podsumowanie i wnioski:

2 KC Extreme zawiera zarówno składniki, które nie mają potwierdzonej skuteczności w badaniach w zwalczaniu kaca, jak i składniki (cukier i witaminki ;-)), które mogą przyczyniać się do poprawy samopoczucia i eliminacji alkoholu z organizmu.

Martwi brak standaryzacji wyciągu z żeń-szenia i opuncji oraz obecność kwasu bursztynowego, który może nasilać wydzielanie kwasów żołądkowych.

Główna różnica między 2 KC a 2 KC Extreme – to dodatek żeń-szenia – który i tak doraźnie nie działa. A nawet gdyby – to jest go tutaj malutko i to słabego wyciągu.

Słabo.

***

2 KC Restart

cena ok – 9zł  , aktualna cena tutaj
Dietetyczny środek specjalnego przeznaczenia medycznego

2KC-restart

Stosowanie:

„Zalecane spożycie 2 saszetki 1 raz dziennie. Zawartość 2 saszetek rozpuścić w 400 ml letniej wody, następnie wypić. Nie dosładzać. Produkt nie jest kompletnym środkiem spożywczym. Nie może być stosowany jako jedyne źródło pożywienia. W przypadku wystąpienia wymiotów i/lub biegunki produkt powinien być stosowany pod nadzorem lekarza.”

Skład szczegółowy:

 • Kwas bursztynowy 200 mg*, 2,38 g** – jak wyżej;
 • Kwas fumarowy 74 mg*, 0,88 g** –jak wyżej;
 • Glukoza 4,5 mg*, 53 g ** – podnosi poziom cukru, którego spadek obserwuje się podczas zatrucia alkoholem;
 • Chlorki 1 g*, 23,8 g** – wyrównują zaburzenia elektrolitowe wywołane zatruciem alkoholem;
 • Cytrynian 593 mg*, 7,06 g** – wyrównują zaburzenia elektrolitowe wywołane zatruciem alkoholu;
 • Potas 290 mg*, 3,45 g** – pozytywnie wpływa na przewodnictwo nerwowo-mięśniowe i pracę serca. W czasie zatrucia alkoholem jest usuwany z organizmu;
 • Witamina C 160 mg*, 1,9 g** – już było wyżej;
 • Wyciąg z opuncji 20 mg*, 0,23 g** – zawiera antyoksydanty.  Brak informacji o standaryzacji wyciągu. Producent nie podaje nazwy gatunkowej rośliny.

*Porcja 2 saszetki 8,4 g
**w 100 g produktu gotowego

Substancje pomocnicze:

Regulator kwasowości: kwas cytrynowy, aromat: naturalny aromat cytrynowy, substancja słodząca: sukraloza.

2 KC – podsumowanie i wnioski:

Stosowanie 2KC Reset może mieć swoje plusy, dzięki:

 • obecności elektrolitów, których utratę obserwuje się podczas zatrucia alkoholem;
 • płynnej formie, która zapewnia odpowiednie nawodnienie;
 • zawartości glukozy, gdyż w czasie „kaca” dochodzi do spadku poziomu cukru.

Pozostałe składniki mogą działać chyba tylko w teorii. Już nie będę powtarzał się.

Pierwszy ciekawy produkt z serii 🙂 tylko cena jest kosmiczna – w cenie dwóch saszetek można kupić całą paczkę przyzwoitych elektrolitów.

***

Riposton AlkoReset- tabletki musujące

cena – ok. 30 zł za 10 tbl, albo koło 10zł za 2 tbl.
Aktualna cena do sprawdzenia tutaj

na kaca

Podsumowanie i wnioski:

Pełna analiza jest dostępna pod tym linkiem.

Generalnie jest ok – elektrolity + nawadnianie ale drogo! 
Da się nawadniać taniej i mądrzej.

***

Redukac OLIMP

cena – ok 11 zł za fiolkę 60ml, aktualna cena do sprawdzenia tutaj
suplement diety

Skład szczegółowy:

 • Fruktoza – 2g – szybko podnosi poziom cukru we krwi, którego spadek obserwuje się podczas zatrucia alkoholem;
 • Glukoza – 3g – szybko podnosi poziom cukru we krwi, którego spadek obserwuje się podczas zatrucia alkoholem;
 • Ryboflawina – 0,3mg
 • Niacyna – 4mg
 • Witamina B6 – 0,35mg
 • Witamina B12 – 0,63mcg
 • Kwas pantotenowy – 1mg
 • Chlorki – 140mg – elektrolit;
 • Sód – 160mg – elektrolit;
 • Ekstrakt z zielonej herbaty – 20mg – przeciwutleniacz
 • Cholina – 82,5mg – korzystnie wpływa na regenerację wątroby – ale przy tak małej jednorazowej dawce, to raczej teoretycznie.

Substancje pomocnicze:

Woda, regulatory kwasowości – kwas cytrynowy, cytryniany sodu; substancja konserwująca – kwas sorbowy; substancje słodzące – acesulfam K, cyklaminiany; aromat.

Podsumowanie i wnioski:

 Mamy skoncentrowane elektrolity, witaminy i cukier. Resztę pomijam milczeniem. I na pewno jest maksymalnie słooooodki – w składzie glukoza, fruktoza i słodziki ( acesulfam K, cyklaminiany).

Ot taki szocik – uzupełni składniki, których brakuje – ja wybrałbym takie elektrolity z większą ilością wody. Nie ma dramatu tylko w tej cenie dostaniesz całą paczkę dobrych elektrolitów.

Glucose after alcohol – napój na kaca

cena – ok. 13 zł za 250ml

Stosowanie:

Podczas spożywania alkoholu lub rano po przebudzeniu.

Skład szczegółowy w 100ml:

 • Węglowodany – 18,5g (w tym cukry 15,3g) – cukier ma dostarczać szybkiej energii i stawiać na nogi;
 • Sól – 0,08g – elektrolit;
 • Witamina C – 40mg – ot tutaj i niżej witaminki – fajnie;
 • Niacyna – 8mg
 • Kwas pantotenowy – 3mg
 • Witamina B6 – 0,7mg
 • Kwas foliowy – 100mcg
 • Biotyna – 25mcg
 • Witamina B12 – 1,25mcg
 • Magnez – 28,1mg (mleczan magnezu) – symboliczna ilość, fajnie, że jest w składzie.
 • Cynk – 0,75mg (glukonian cynku)

Substancje pomocnicze:

Woda, sok owocowy z zagęszczonego soku (20%), glukoza (15%), maltodekstryna, ekstrakt żeń-szenia, ekstrakt tribulus terrestris, kwasy (fumarowy, bursztynowy), kwas asparaginowy, L-cysteina, L-glutamina, inozytol, glutation, aromat – jak na preparat tego typu, to skład jest ok.

Podsumowanie i wnioski:

 Cukier + sól + witaminy i w składzie schowany nie wiadomo jaki wyciąg z żeń-szenia i tribulus terrestris’a. Mamy ten napój również w wzmocnionej wersji – w czerwonej butelce – z kofeiną i tauryną. Ma lepiej stawiać na nogi rano.

Szczerze, płacić tyle pieniędzy za słodko-słony napój z witaminkami? Co kto lubi. Marketingowo buteleczka jest dopicowana – aż cieszy oko. A w składzie sól, cukier i witaminy z magnezem.

***

Przykładowe elektrolity w saszetce, które równie można użyć na kaca

Cena – ok. 8zł za 10 saszetek i 15 zł za 20 saszetek

Dietetyczny środek spożywczy specjalnego przeznaczenia medycznego

Preparat o zmniejszonej osmolarności jest dietetycznym środkiem spożywczym specjalnego przeznaczenia medycznego do postępowania dietetycznego w przypadku zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej organizmu.

Stosowanie:

W zależności od masy ciała rozpuścić w wodzie dana ilość saszetek (1 saszetka na 200 ml) podawać 50 ml-100 ml na kg masy ciała.

Skład szczegółowy w 100ml po przygotowaniu zgodnie z instrukcją:

 • Węglowodany  w tym cukry – 1,73g
 • Sód – 0,14g
 • Chlorki – 0,20g
 • Potas – 0,08g
 • Cytryniany – 0,19g

Substancje pomocnicze:

Aromat pomarańczowy

Podsumowanie i wnioski:

 W składzie same elektrolity – do tego produkt ma dokładnie osmolarność – czyli wiemy na 100%, że będzie dobrze nawadniał.

Tylko jedna substancja pomocnicza – aromat.

Przyznam, że wszystkie preparaty na kaca – tam wyżej – to w większości słabe, drogie i przereklamowane produkty.

Jeśli już coś kupować  na kaca – to zwykłe elektrolity z jak najkrótszym składem.

Takie moje skromne zdanie.

***

Alka-Seltzer – na ból głowy?

alka seltzer cena – ok. 16 zł za 10 tabletek

Lek OTC

Wskazany w dolegliwościach bólowych o lekkim i średnim nasileniu

Stosowanie:

1-3 tabletek musujących jednorazowo. W razie potrzeby dawka jednorazowa może być powtarzana co 4-8 godzin.

Stosowanie preparatu jest przeciwwskazane u osób:

 • ­ ze zwiększonym ryzykiem krwawienia (skaza krwotoczna);
 • ­ z czynną chorobą wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy;
  ­
 • z ciężką niewydolnością wątroby lub nerek;
  ­
 • z ciężką niewydolnością serca;
 •  stosujących równolegle metotreksat w dawkach 15 mg na tydzień lub większych;
 • u kobiet w III trymestrze ciąży;
 • u dzieci do 12. roku życia w przebiegu zakażeń wirusowych, zwłaszcza grypy lub ospy wietrznej, ze względu na ryzyko wystąpienia zespołu Reye’a, ciężkiego stanu prowadzącego do uszkodzenia wątroby i mózgu, mogącego stanowić zagrożenie życia.

Skład szczegółowy 1 tbl.:

 • 324mg kwasu acetylosalicylowego

Wskazania do stosowania:

 • Bóle o lekkim i średnim nasileniu np.: ból głowy, bóle mięśniowe;
 • Ból i gorączka w przebiegu przeziębienia i grypy.

Substancje pomocnicze:

Kwas cytrynowy bezwodny, sodu wodorowęglan, Powidon 25, mieszanina dimetikonu i wapnia krzemianu (70% : 30%), mieszanina sodu dokusanu i sodu benzoesanu (85% : 15%), sodu sacharynian, aromat limetowy, aromat cytrynowy.

Podsumowanie i wnioski:

Wyjątkowo – jedyny lek w zestawieniu wylądował na samym końcu. I jak zwykle twierdzę, że leki są lepsze od suplementów – tak w tym przypadku odradzam stosowanie tego leku na kaca. Ponieważ kwas acetylosalicylowy podrażnia błonę śluzową żołądka i zwiększa ryzyko krwawień (alkohol również) itd.

Zwróć uwagę, że we wskazaniach nie ma mowy o kacu jako takim. Alka-setzer to po prostu lek przeciwbólowy-przeciwgorączkowy-przeciwzapalny. W składzie ma to samo co popularna Aspiryna. Ciekawostką są substancje pomocnicze, które są tak dobrane, aby wykazywały działanie neutralizujące nadkwaśność w żołądku – to na plus w sytuacji day after. Jedyna sytuacja, w której mogę wytłumaczyć stosowanie tego leku na kaca – to już dzień po, kiedy człowiek jest trzeźwy, we krwi 0,00 promila alkoholu, a jeszcze tylko boli  głowa. Powyżej masz tylko skróconą informację o tym leku – jak zwykle odsyłam do ulotki i osobistej konsultacji.

***

Słowem podsumowania – co na kaca?

Aby kac był w miarę znośnym wspomnieniem po udanym weekendzie możesz rozważyć zastosowanie suplementów diety łagodzących jego przebieg. Jak jednak pokazuje analiza – większość tego typu preparatów ma bogaty skład, którego skuteczność w łagodzeniu objawów kaca dyskusyjna.

To co trzeba oddać wszystkim preparatom na kaca bez wyjątku – to, że ich przyjmowanie skłania Cię do spożywania większej ilości wody 😉 co może zapobiegać odwodnieniu i utracie elektrolitów. Jestem przekonany, że większość pozytywnych opinii na temat tego produktów wynika nie z samego działania ich składników, a właśnie odpowiedniego nawodnienia. Uzupełnienie wody i elektrolitów powinno bezwzględnie stanowić podstawę działania w walce z kacem.

Zdaniem Pana Tabletki skład dobrego preparatu na kaca powinien opierać się na glukozie i elektrolitach oraz mieć płynną formę. Nic więcej! A tutaj znajdziesz mój przepis na domowy izotonik.

Jeśli masz w domu cukier, sól i wodę możesz przygotować własnej roboty elektrolit, a pieniądze przeznaczyć na inny cel 😉

Byłbym zapomniał! Zanim sięgniesz po jakiekolwiek leki w czasie kaca dowiedz się, jakie 7 leków nie można łączyć z alkoholem.

Zdrowo pozdrawiamy,

Team Pan Tabletka

Artur i Marcin

P.S.: nie dajecie mi żyć to wypiszę kilka nazw elektrolitów aptecznych z dobrym składem, kolejność losowa: Aqualit, Floractin elektrolity, Stoperan elektrolity, Orsalit itd.

Zdjęcie -kupione na iStock

Podobne Te artykuły również
mogą cię zainteresować