ScrollToTop

Czy wiesz jak odciągać katar u niemowlaka?

Artykuły

19 lipca 2017

Obowiązkowa lektura dla rodziców, dla których bezpieczeństwo dziecka jest najważniejsze. Jak odciągać katar u niemowlaczka?

1. ZACHOWAJ SPOKÓJ, ZABAW SIĘ W… ODKURZACZ? W SŁONIA?

Z doświadczenia swojego i rozmów z pacjentami wiem, że z tym spokojem i zabawą najtrudniej. Maleństwo ma zatkany nosek, płacze, nie może spokojnie jeść ani zasnąć. Zmartwieni rodzice pochylają się mocno – próbują najpierw trafić wodą morską, później aspiratorem. Uff, udało się… No to druga dziurka… Maluch niepokoi się, przecież nie wie co się dzieje. Widzi zestresowanych rodziców ze zmartwionymi minami i dziwnym czymś w dłoniach. I chłonie nasze emocje jak gąbka…

Do tego pracujący odkurzacz podkręca atmosferę i dodaje dramatyzmu.

Z takim podejściem łatwo samemu zrazić się do odsysania katarku. Nie mówiąc już o dziecku, które często reaguje płaczem na sam widok aspiratora.

Proponuję więc świadomie zachować spokój. Nastaw się pozytywnie, spróbuj wymyślić zabawę: w odkurzacz, w słonia, w cokolwiek. Na początek wystarczy, że nastrój udzieli się Tobie. Dziecko od razu powinno reagować lepiej. I najlepiej nic na siłę.

2. PRZYGOTUJ WCZEŚNIEJ NOSEK

Wydzielina z nosa może być lejąca – wtedy odsysanie jest łatwiejsze. Zwykle jednak jest lepka i ciągnąca. Najważniejsze jest wtedy odpowiednie nawilżenie noska przed zabiegiem. Możemy to zrobić przy użyciu roztworu soli morskiej izotonicznej lub hipertonicznej, na trzy sposoby:

  • nebulizując dziecko;
  • pryskając aerozolem;
  • zakrapiając nosek specjalnymi kropelkami.

Warto to robić również w trakcie odciągania.

Chodzi o to, żeby wydzielina stała się bardziej nawodniona, luźniejsza i tym samym dużo łatwiejsza do odciągnięcia. Im katar bardziej gęstszy i zalegający, tym częściej trzeba zabieg ten powtarzać.

3. WYBIERZ NAJLEPSZE DLA SIEBIE URZĄDZENIE

Gruszka? Odsysanie ustami? Odkurzanie noska? Elektroniczny aspirator?

Każda metoda ma swoje wady i zalety. Tym samym każda ma swoich  zwolenników i przeciwników.

Najszybsze i najskuteczniejsze są urządzenia podłączane do odkurzacza, ale odkurzacz hałasuje, a przy nieprawidłowym stosowaniu może podrażnić śluzówkę noska.

Odsysanie wdechem jest bezpieczniejsze i daje mamie poczucie kontroli, lecz zabiera więcej czasu (chociaż to akurat zależy od wprawy). I zgadzam się, że może obrzydzać.

Elektroniczne urządzenie nie jest tak wydajne jak dwa poprzednie, ale może być kolorowe i grające.

Wolisz tradycyjne metody? Używaj gruszki, ale dbaj o jej higienę i często ją wymieniaj.

Opisałem wady i zalety dostępnych na rynku odciągaczy w tym artykule (stuk-klik).

Często kończy się tak, że na półce lądują obok siebie wszystkie te urządzenia – każde na inną okazję. To dobrze czy źle? W tym przypadku każdy sposób jest dobry, byle szybko i bezstresowo pozbyć się katarku.

4. DZIAŁAJ SZYBKO I SPRAWNIE. BEZ PRZESADNEGO DRAMATYZMU

Po prostu. Dziecko nie zdąży się zdenerwować i Ty również.
Szybkie i precyzyjne odsysanie wymaga naturalnie wprawy oraz doświadczenia. Także wcześniejszego nawilżenia noska oraz wyboru najlepszego dla Ciebie urządzenia.

5. NAWILŻ NOSEK PO SKOŃCZONYM ZABIEGU

To bardzo ważny punkt. Odsysanie może zostawić błonę śluzową noska wysuszoną i podrażnioną. Dlatego ważne, żeby po skończonym zabiegu jeszcze raz prysnąć izotoniczną solą lub specjalnymi preparatami utrzymującymi nawilżenie na dłużej (np.: z kwasem hialuronowym albo gliceryną).

*****

Zdrowo pozdrawiam,

Marcin

Może zainteresuje Cię moja przeglądówka odciągaczy do kataru?

Albo analiza serii Aromactiv?

Podobne Te artykuły również
mogą cię zainteresować

Chcesz być na bieżąco?
Dołącz do newslettera

Wysyłam tylko wartościowe treści.